Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μα δεν ρώτησες για διαστάσεις, αν θα χωράει ρώτησες...

Τέλος πάντων, διαστάσεις δεν γνωρίζω.

Χονδρικα λοιπον, οι νεοι μετρητες, εχουν ίδιες ή μικροτερες διαστασεις με τους παλιους αναλογικους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mindreader είπε

Χονδρικα λοιπον, οι νεοι μετρητες, εχουν ίδιες ή μικροτερες διαστασεις με τους παλιους αναλογικους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέοι ηλεκτρονικοί είναι αρκετά μεγαλύτεροι σε ύψος και λίγο μεγαλύτεροι σε πλάτος, αντίθετα, σχεδόν το μισό πάχος (βάθος)

Αν δεις νέο μετρητή σε παλαιότερη χελώνα, υπάρχει σε βάθος αρκετός κενός όγκος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Οι νέοι ηλεκτρονικοί είναι αρκετά μεγαλύτεροι σε ύψος και λίγο μεγαλύτεροι σε πλάτος, αντίθετα, σχεδόν το μισό πάχος (βάθος)

Αν δεις νέο μετρητή σε παλαιότερη χελώνα, υπάρχει σε βάθος αρκετός κενός όγκος..

Να μετρησω, οταν παω σπιτι, το κουτι, υψος/πλατος/βαθος, και να μου πειτε-εδω οποιος μπορει, αν χωραει νεος μετρητης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Να μετρησω, οταν παω σπιτι, το κουτι, υψος/πλατος/βαθος, και να μου πειτε-εδω οποιος μπορει, αν χωραει νεος μετρητης;

Δεν χρειαζεται εσυ να μετρησεις... Θα ερθουν απο τον Δεδδηε να δουν...Αν χωραει..Δεν εχει αξια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κουτί που κάλυψες τον υπάρχων μετρητή, δεν καλύπτει και τη χελώνα του;

Αν κάλυψες τη χελώνα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μην χωράει, στη χειρότερη περίπτωση να αλλάξουν και τη χελώνα, αλλά σχεδόν ποτέ δεν αλλάζουν τη χελώνα..

Ανεβασε μια φωτογραφία, μήπως καταλάβουμε πού ειναι το πιθανό πρόβλημα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Το κουτί που κάλυψες τον υπάρχων μετρητή, δεν καλύπτει και τη χελώνα του;

Αν κάλυψες τη χελώνα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μην χωράει, στη χειρότερη περίπτωση να αλλάξουν και τη χελώνα, αλλά σχεδόν ποτέ δεν αλλάζουν τη χελώνα..

Ανεβασε μια φωτογραφία, μήπως καταλάβουμε πού ειναι το πιθανό πρόβλημα..

E τωρα αν σου πω οτι αρχιζω να ψυλλιαζομαι το μπερδεμα...

η χελωνα, και ο μετρητης...

εγω ονομαζα μετρητη, ολο το γκρι κουτι, εσεις μαλλον λετε κατι αλλο.

Το γκρι κουτι ειναι η χελωνα; Και μενει ως εχει, ακομη κι αν σου βαλουν νεο μετρητη;

Πρεπει να ξεδιαλυνω τι ειναι, για να δω και αν θα χωραει σε περιπτωση αλλαγης!

Το παρον κουτι, καλυπτει οοολοοοο του γκρι κουτι/κουβουκλιο, του...αρχαιου 'μετρητη' οπως το ονομαζω (εσφαλμενα;) εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://deddie.gr/Documents2/Ypiresies/Τυποποιημένη ονοματολογία στοιχείων Μετρητικών Διατάξεων .pdf

Ρίξε μια ματιά, το κουτί (κιβώτιο/χελώνα) που βάζουν μέσα το μετρητή συνήθως μένει ως έχει, εκτός αν είναι πολύ παλιό ή υπάρχει θέμα..

Το μετρητή αλλάζουν και βάζουν νέο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μια ερωτηση.

εβαλα προσφατα νυχτερινο και με εβαλαν τον καινούργιο τον μετρητή αυτοι οι μετρητες ειναι αυτοματη εχω διαβασει οτι μπορεις να συνδεθείς και εσυ καπου και να έχω πρόσβαση στον μετρητη και να βλεπεις ονλινε της μετρησης αυτό ισχύει η δεν υπαρχει ακομα τέτοια επιλογή ? και οτι μπορει να ερχεται εκκαθαριστικος καθε μηνα αλλα και αυτο δεν ξερω αν μπορω να το ενεργοποιήσω καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tigrakos1 είπε

καλησπερα παιδια μια ερωτηση.

εβαλα προσφατα νυχτερινο και με εβαλαν τον καινούργιο τον μετρητή αυτοι οι μετρητες ειναι αυτοματη εχω διαβασει οτι μπορεις να συνδεθείς και εσυ καπου και να έχω πρόσβαση στον μετρητη και να βλεπεις ονλινε της μετρησης αυτό ισχύει η δεν υπαρχει ακομα τέτοια επιλογή ? και οτι μπορει να ερχεται εκκαθαριστικος καθε μηνα αλλα και αυτο δεν ξερω αν μπορω να το ενεργοποιήσω καπως.

Κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον θα ενεργοποιήσουν την τηλεμέτρηση (εκκαθαριστικός κάθε μήνα)

Δεν υπάρχει πρόσβαση στο μετρητή για να βλέπεις μετρήσεις κλπ (ακόμα τουλάχιστον)

Τι πάροχο και πρόγραμμα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tigrakos1 είπε

καλησπερα παιδια μια ερωτηση.

εβαλα προσφατα νυχτερινο και με εβαλαν τον καινούργιο τον μετρητή αυτοι οι μετρητες ειναι αυτοματη εχω διαβασει οτι μπορεις να συνδεθείς και εσυ καπου και να έχω πρόσβαση στον μετρητη και να βλεπεις ονλινε της μετρησης αυτό ισχύει η δεν υπαρχει ακομα τέτοια επιλογή ? και οτι μπορει να ερχεται εκκαθαριστικος καθε μηνα αλλα και αυτο δεν ξερω αν μπορω να το ενεργοποιήσω καπως.

Καλησπερα... Δεν υπαρχει αυτο που αναφερεις...Δεν υπαρχει αυτη η επιλογη.. Μπορεις να δινεις  εσυ την μετρηση στον Δεδδηε καθε διμηνο... Και αναλογα τον παροχο σου αν δεχεται καθε μηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε ο τεχνικός .. μου αλλαξε τον χαλασμένο ηλεκτρονικό μετρητή (χωρίς καρτα sim) με τον κλασσικό κινεζο-μετρητή (με καρτούλα Sim της VF). Ο τεχνικός με το ταμπλετ μάλιστα είπε ότι και καλά πήρε τηλεμέτρηση και ότι από δω και πέρα θα έχω τηλεμέτρηση.. 

Μάλλον με δουλεψε έτσι; Τηλεμέτρηση δεν υπάρχει; Και η καρτα SIM τι ρόλο παίζει; Για μελλοντική χρήση;

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με τους έξυπνους μετρητές τι γίνεται; Βάζουν; Αν ζητήσω για ένα σπίτι που πάμε περιστασιακά για λίγες μέρες και ο μετρητής είναι μέσα, μπορούν να μας βάλουν; Ξέρουμε αν έχει κόστος και πόσο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papresa είπε

Με τους έξυπνους μετρητές τι γίνεται; Βάζουν; Αν ζητήσω για ένα σπίτι που πάμε περιστασιακά για λίγες μέρες και ο μετρητής είναι μέσα, μπορούν να μας βάλουν; Ξέρουμε αν έχει κόστος και πόσο είναι;

Αρχικα πρέπει να έχουν πρόσβαση στο ρολόι αλλιώς θα σε πάρουν τηλέφωνο . 

Εμένα σε εξοχικό είχε σπάσει το τζάμι του μετρητή , έγινε ανάλογη αίτηση και ήρθαν το άλλαξαν δωρεάν με ψηφιακό μετρητή σχετικά γρήγορα λόγω επαρχίας σε 2 εβδομάδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papresa είπε

Με τους έξυπνους μετρητές τι γίνεται; Βάζουν; Αν ζητήσω για ένα σπίτι που πάμε περιστασιακά για λίγες μέρες και ο μετρητής είναι μέσα, μπορούν να μας βάλουν; Ξέρουμε αν έχει κόστος και πόσο είναι;

Πρέπει να τον βγάλεις έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...