Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά όλους .

Είμαι σε ένα πακέτο στην εταιρεία φυσικό αέριο που μου εξισώνει νυχτερινό και ημερήσιο σε μια καλή τιμή .

Ειμαι ισόγειο και δεν μπορώ να μην χρησιμοποιώ στεγνωτήριο για λόγους καθαριότητας .

Οταν μαγειρεύω δεν ανάβει τίποτα περιττό . Θερμοκρασίες κτλ εννοώ.

Πλυντήριο πιάτων δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες και πλυντήριο ρούχων στο 80% παίζει στους 40 βαθμούς . 
Εννοείται ότι υπάρχουν μέρες που δεν μαγειρεύουμε και που δεν μπαίνουν πλυντήρια ρούχων πιάτων και στεγνωτήριο .

θα έλεγα όμως ότι ανά μέρα μπαίνουν σίγουρα μια φορά άντε και λίγο παραπάνω .

Γιατι απορείτε κάποιοι για την συχνότητα πλυντηρίων καλοκαιριάτικο ; Δεν ιδρωνετε εσείς ; 

Θέλω μετρητή για τριφασικό λογικά ε ;

Ναι. Σίγουρα έρχονται 3500-4000kwh το τετράμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 704
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Γιατι απορείτε κάποιοι για την συχνότητα πλυντηρίων καλοκαιριάτικο ; Δεν ιδρωνετε εσείς ; 

Με 2 άτομα γεμίζετε κάθε μέρα το πλυντήριο; Τότε οι οικογένειες 4-5 άτομα τι θα κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα νυχτερινό και είναι λίγο κουραστικο να ελέγχεις την ένδειξη.

Φαντάζομαι, ίδιο και για τον υπάλληλο που μετρά με κίνδυνο να γίνουν λάθη στους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έβαλα νυχτερινό και είναι λίγο κουραστικο να ελέγχεις την ένδειξη.

Φαντάζομαι, ίδιο και για τον υπάλληλο που μετρά με κίνδυνο να γίνουν λάθη στους λογαριασμούς.

Τι τραβάς και εσύ!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έβαλα νυχτερινό και είναι λίγο κουραστικο να ελέγχεις την ένδειξη.

Φαντάζομαι, ίδιο και για τον υπάλληλο που μετρά με κίνδυνο να γίνουν λάθη στους λογαριασμούς.

Ευτυχώς δλδ που δεν είσαι υπάλληλος στις καταμετρήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2022 στις 12:12 ΜΜ, skiabox είπε

Τι επιτυγχάνεται με αυτούς τους μετρητές σε σχέση με τους παλιούς;

Θα σου κόβουν πολύ πιο εύκολα το ρεύμα για χρέη και θα τρως πολύ πιο εύκολα πρόστιμα όταν θα τεθούν στο κοντινό μέλλον πολύ αυστηρά όρια κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Θα σου κόβουν πολύ πιο εύκολα το ρεύμα για χρέη και θα τρως πολύ πιο εύκολα πρόστιμα όταν θα τεθούν στο κοντινό μέλλον πολύ αυστηρά όρια κατανάλωσης.

Μα εγώ είμαι υπέρ της τάξης.

Δεν το έχω κρύψει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Έβαλα πρόσφατα νυχτερινό ρεύμα στη μάνα μου, και προφανώς έχει πλέον αλλάξει ο μετρητής. Έχω επισυνάψει και μία (όχι καλή ομολογουμένως) φωτογραφία του νέου μετρητή που της τοποθέτησαν.

Το πρόβλημα είναι ότι πριν λίγες μέρες ήρθε ο τεχνικός για να μετρήσει κατανάλωση, και είπε στη μάνα μου ότι αυτός ο μετρητής δε σου δίνει τη δυνατότητα να δεις τις κιλοβατώρες που έχεις κάψει, και απλά ενημερώνει αυτόματα το σύστημα.

Η μάνα μου έριξε μια ματιά στο μετρητή, και μου είπε ότι κάθε λίγα δευτερόλεπτα αλλάζει η ένδειξη στην οθόνη του: Πχ δείχνει την ημερομηνία για λίγα δευτερόλεπτα, μετά δείχνει κάτι κιλοβατώρες (?), μετά κάτι άλλο, κτλ.

Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να αναγνωρίσει το μοντέλο του μετρητή, και να δώσει λίγες παραπάνω πληροφορίες, γιατί αυτό που είπε ο τεχνικός, ότι τάχα δεν μπορεί ούτε αυτός, ούτε η μάνα μου, ούτε κανένας άλλος να δει τις κιλοβατώρες μου φαίνεται πολύ κουλό.

Ευχαριστώ πολύ

IMG_20220917_190304.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Έβαλα πρόσφατα νυχτερινό ρεύμα στη μάνα μου, και προφανώς έχει πλέον αλλάξει ο μετρητής. Έχω επισυνάψει και μία (όχι καλή ομολογουμένως) φωτογραφία του νέου μετρητή που της τοποθέτησαν.

Το πρόβλημα είναι ότι πριν λίγες μέρες ήρθε ο τεχνικός για να μετρήσει κατανάλωση, και είπε στη μάνα μου ότι αυτός ο μετρητής δε σου δίνει τη δυνατότητα να δεις τις κιλοβατώρες που έχεις κάψει, και απλά ενημερώνει αυτόματα το σύστημα.

Η μάνα μου έριξε μια ματιά στο μετρητή, και μου είπε ότι κάθε λίγα δευτερόλεπτα αλλάζει η ένδειξη στην οθόνη του: Πχ δείχνει την ημερομηνία για λίγα δευτερόλεπτα, μετά δείχνει κάτι κιλοβατώρες (?), μετά κάτι άλλο, κτλ.

Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να αναγνωρίσει το μοντέλο του μετρητή, και να δώσει λίγες παραπάνω πληροφορίες, γιατί αυτό που είπε ο τεχνικός, ότι τάχα δεν μπορεί ούτε αυτός, ούτε η μάνα μου, ούτε κανένας άλλος να δει τις κιλοβατώρες μου φαίνεται πολύ κουλό.

Ευχαριστώ πολύ

IMG_20220917_190304.jpg

Φαίνονται οι τιμές.. Στο 1.8.1 ημερήσιο και νυχτερινό 1.8.2.. Ημερήσια 1.8.0...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enteacher04 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Έβαλα πρόσφατα νυχτερινό ρεύμα στη μάνα μου, και προφανώς έχει πλέον αλλάξει ο μετρητής. Έχω επισυνάψει και μία (όχι καλή ομολογουμένως) φωτογραφία του νέου μετρητή που της τοποθέτησαν.

Το πρόβλημα είναι ότι πριν λίγες μέρες ήρθε ο τεχνικός για να μετρήσει κατανάλωση, και είπε στη μάνα μου ότι αυτός ο μετρητής δε σου δίνει τη δυνατότητα να δεις τις κιλοβατώρες που έχεις κάψει, και απλά ενημερώνει αυτόματα το σύστημα.

Η μάνα μου έριξε μια ματιά στο μετρητή, και μου είπε ότι κάθε λίγα δευτερόλεπτα αλλάζει η ένδειξη στην οθόνη του: Πχ δείχνει την ημερομηνία για λίγα δευτερόλεπτα, μετά δείχνει κάτι κιλοβατώρες (?), μετά κάτι άλλο, κτλ.

Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να αναγνωρίσει το μοντέλο του μετρητή, και να δώσει λίγες παραπάνω πληροφορίες, γιατί αυτό που είπε ο τεχνικός, ότι τάχα δεν μπορεί ούτε αυτός, ούτε η μάνα μου, ούτε κανένας άλλος να δει τις κιλοβατώρες μου φαίνεται πολύ κουλό.

Ευχαριστώ πολύ

IMG_20220917_190304.jpg

Η μάρκα του είναι SANXING ELECTRIC και το μοντέλο SX1A1-SELS-05.

Το ίδιο ακριβώς μοντέλο έχω και εγώ, τα πάντα σου δείχνει, μλκίες έλεγε ο "τεχνικός", κάθε εναλλαγή στην οθόνη έχει και κωδικό που σε πληροφορεί τι ακριβώς δείχνει:

0.9.1 & 0.9.2 Τρέχουσα ώρα & Ημερομηνία, για επαλήθευση της εναλλαγής ημερήσιου και νυχτερινού τιμολογίου
1.8.0 Συνολική Κατανάλωση Ενέργειας
1.8.1 Ημερήσια Κατανάλωση Ενέργειας
1.8.2 Νυχτερινή Κατανάλωση Ενέργειας
2.8.0 Συνολική Παραγωγή Ενέργειας (αφορά αποκλειστικά φωτοβολταϊκά)

https://deddie.gr/Documents2/KATAMETRHSH/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ αν ο ίδιος ήξερε τι του γίνεται..

Όπως είπε και ο φίλος takoulou παραπάνω, αυτές είναι οι ενδείξεις..

Εκτός αν έχει κάποιο θέμα ο μετρητής ή δεν τοποθετήθηκε σωστά/δεν κατέγραψε κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν διαστασεις, ειναι μικροτεροι απο τους παλιους οι νεοι μετρητες;

Εφτιαξα προσφατα προστατευτικο κουτι για τον παλιο, και αναρωτιεμαι αν ποτε αλλαξει, αν θα 'χωραει'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σαν διαστασεις, ειναι μικροτεροι απο τους παλιους οι νεοι μετρητες;

Εφτιαξα προσφατα προστατευτικο κουτι για τον παλιο, και αναρωτιεμαι αν ποτε αλλαξει, αν θα 'χωραει'...

Το έχουμε αναλύσει στις προηγούμενες δύο σελίδες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το έχουμε αναλύσει στις προηγούμενες δύο σελίδες αυτό.

Γυρισα μια-δυο σελιδες πισω, δεν ειδα να γραφει πουθενα κανεις για διαστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mindreader είπε

Γυρισα μια-δυο σελιδες πισω, δεν ειδα να γραφει πουθενα κανεις για διαστασεις.

Μα δεν ρώτησες για διαστάσεις, αν θα χωράει ρώτησες...

Τέλος πάντων, διαστάσεις δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...