Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 01/04/2022 at 07:53, rus said:

Θεωρητικα ηταν υποχρεωτικο.

πολυ θεωρητικα/εφοσον

α,μπορεις να πεις οτι δεν το εχεις οτι το εχεις χασει.

β.υπηρχε κωδικος για αναληψη χωρις βιβλιαριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Εκαναν κινησεις χωρις τον τριψηφιο;
Μαλλον δε στα λεει ολα η μανα σου.

 

Τους ζητανε τα στοιχεια της καρτας και αυτοι τα δινουν.

Γιατί μπορούν να κάνουν μεταφορά με τα στοιχεία της κάρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Σιγά τα έξοδα και το training ρε φίλε που θέλουν για να εξυπηρετούν πελάτες που δεν το χουν, είτε ηλικιωμένοι, είτε όχι μορφωμένοι, είτε αφελείς -- πελάτες με χρήματα βέβαια που απλά μένουν δυσαρεστημένοι και χωρίς την εξυπηρέτηση που είχαν.

Και σίγα που μας επηρεάζει τους περισσότερους από εμάς που πρακτικά πλέον η επίσκεψη σε τράπεζα γίνεται με ραντεβού  μία φορά (κι αν) κι αυτή για να ανοίξεις λογαριασμό.

Στο Αιγάλεω είχε 2 καταστήματα η Εθνική, το ένα 50 μέτρα από το σταθμό μετρό. Πάει.. γειά σας.

Στο άλλο ουρά απ' έξω, Σάββατο πρωί για τα ΑΤΜ.

Σιγά τα έξοδα;; τι μου το λες εμένα, πες το στα golden boys που κάνουν κουμάντο, στους μετόχους και τα λοιπά.

Πέρα από αυτό, εσύ τι πιστεύεις για τις εφορίες ας πούμε; σε 10 χρόνια που θα έχουν φύγει οι μισοί υπάλληλοι με σύνταξη, θα είναι όσες είναι τώρα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maggiras21 είπε

Όσο μιλούσαν στο τηλέφωνο, μπορεσανε και της χακαραν το κινητό και είχανε πρόσβαση στο Viber της. Άρα είχανε το viber, τον αριθμό της κάρτας και το τηλέφωνο. Κανένα pin δεν δόθηκε, ούτεε 3ψηφιο. Μόνο αυτά. Δεν ξέρω γιατί η Εθνική στέλνει με viber(τώρα το έμαθα) και δεν ξέρω εάν έτσι είναι σε όλους. Όλη η διαδικασία πηρε κάπου στα 3-4 λεπτά.

 

Σε ευχαριστώ για την ΚτΝΕαΕΔ. Ελπίζω να βοηθήσει. 

Καλησπέρα φίλε. Η Εθνική (όπως και η Eurobank) στέλνει όντως σε viber μάλλον σε όλους όσους έχουν viber και είναι online τη στιγμή που πρέπει να σταλεί ο προσωρινός κωδικός, αλλιώς στέλνουν sms. Έχω την εντύπωση πως και στις 2 τράπεζες σου δίνεται η δυνατότητα να απενεργοποιήσεις το viber μέσα στις ρυθμίσεις στο ebanking αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Ο λόγος που το έκαναν αυτό μου είναι άγνωστος. Ίσως τα sms να τους κοστίζουν οπότε τσιγκουνεύονται και προτιμούν να στέλνουν μέσω viber που είναι δωρεάν. Αυτό πάντως το χακάρισμα του τηλεφώνου απλά μέσω τηλεφωνικής κλήσης μου φαίνεται πολύ περίεργο και ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που το ακούω. Δεν είμαι κανένας χάκερ αλλά πιστεύω πως δεν μπορεί να γίνει. Αν κάποιος έχει ακούσει πώς γίνεται αυτό το πράγμα θα ήταν καλό να μας το έλεγε εδώ στο forum για να έχουμε όλοι το νου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Strat8 είπε

Καλησπέρα φίλε. Η Εθνική (όπως και η Eurobank) στέλνει όντως σε viber μάλλον σε όλους όσους έχουν viber και είναι online τη στιγμή που πρέπει να σταλεί ο προσωρινός κωδικός, αλλιώς στέλνουν sms. Έχω την εντύπωση πως και στις 2 τράπεζες σου δίνεται η δυνατότητα να απενεργοποιήσεις το viber μέσα στις ρυθμίσεις στο ebanking αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Ο λόγος που το έκαναν αυτό μου είναι άγνωστος. Ίσως τα sms να τους κοστίζουν οπότε τσιγκουνεύονται και προτιμούν να στέλνουν μέσω viber που είναι δωρεάν. Αυτό πάντως το χακάρισμα του τηλεφώνου απλά μέσω τηλεφωνικής κλήσης μου φαίνεται πολύ περίεργο και ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που το ακούω. Δεν είμαι κανένας χάκερ αλλά πιστεύω πως δεν μπορεί να γίνει. Αν κάποιος έχει ακούσει πώς γίνεται αυτό το πράγμα θα ήταν καλό να μας το έλεγε εδώ στο forum για να έχουμε όλοι το νου μας.

Την ίδια απορία είχα και εγώ πιο πάνω. Κάτι δεν στέκει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rus είπε

Οταν σου κλεψουν καρτα ζητας αμεσως να μπλοκαριστει ο λογ/σμος σου. Οποτε ετσι κι αλλιως δε μπορεις να τραβηξεις χρημα, και ακολουθεις τις προβλεπόμενες διαδικασιες. Το βιβλιαριο δεν επαιζε καποιο ρολο, μόνο με αυτο δε μπορουσες να κανεις αναληψη ετσι κι αλλιως.

Αρα δε χρησιμοποιεις ebanking διοτι φοβασαι οτι καποιος απατεωνας μπορει να εχει χρησιμοποιησει το nbg?

δεν καταλαβαινω τι εννοεις και τι σχεση εχει αυτο που λες με αυτα που γραψαμ ειπες, ζητησες και σου απαντησα.

3 ώρες πριν, Maggiras21 είπε

Όσο μιλούσαν στο τηλέφωνο, μπορεσανε και της χακαραν το κινητό και είχανε πρόσβαση στο Viber της. Άρα είχανε το viber, τον αριθμό της κάρτας και το τηλέφωνο. Κανένα pin δεν δόθηκε, ούτεε 3ψηφιο. Μόνο αυτά. Δεν ξέρω γιατί η Εθνική στέλνει με viber(τώρα το έμαθα) και δεν ξέρω εάν έτσι είναι σε όλους. Όλη η διαδικασία πηρε κάπου στα 3-4 λεπτά.

 

Σε ευχαριστώ για την ΚτΝΕαΕΔ. Ελπίζω να βοηθήσει.

 

4 ώρες πριν, marinna είπε

Ποια είναι αυτή η τράπεζα που "την πήρε σχεδόν άμεσα"; (μακάρι να έχουν αρχίσει να κάνουν έστω αυτό, θα είχαμε γλιτώσει τα 2/3 των χρημάτων μας αν το είχαν κάνει). Είσαι σίγουρος ότι πήραν όντως από την τράπεζα και δεν ήταν συνέχεια της απάτης; Εάν έδωσε μόνο αριθμό της κάρτας δεν μπορούν να κάνουν κάτι, εκτός αν έχει τελείως προβλέψιμο pin.

Να πάτε αμέσως στην αστυνομία και να ζητήσετε να μεταβιβάσουν τη μήνυση που θα κάνετε και στην Αρχή Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες, είναι οι μόνοι που έχουν δυνατότητα να μπλοκάρουν τους λογαριασμούς στους οποίους πήγαν τα λεφτά σας.

Μια ιδεα για να εξηγηση τα παραλογα που λεει, το πιο απλο έγινε, η τραπεζα που την πηρε δεν ηταν τραπεζα ηταν οι ιδιοι, οπου ΕΚΕΙ εδωσε μαλλον στοιχεια username/password και ΟΤΠ που θα της ηρθε με την λογικη να ελενξουμε τον λογαριασμο σας και της ειπαν οτι φυγαν τα λεφτα. Μεχρι τοτε δεν θα ειχαν παρει τπιοτα.

Τα υπολοιπα οπως παντα δεν στεκουν καθολου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, feelihipo είπε

Δυστυχώς η κατάσταση του να υπάρχει σε κάθε ΕΛΤΑ και Τράπεζα σειρά 15 άτομα άνω των 60 που είναι και πάντα αγενέστατοι και έχουν τον χρόνο να χαλάνε είναι τραγική. Δεν γίνεται η τρίτη ηλικία σε άλλες χώρες να μπορεί να προσαρμοστεί χωρίς πρόβλημα και στην Ελλάδα όχι.

Το κατεβαίνω ότι υπάρχουν διαφορές εννοείται, αλλά δεν έχουν όλοι αυτοί παιδιά/εγγόνια που εάν δεν μπορούν τουλάχιστον να τους μάθουν να χρησιμοποιούν τα ebanking να τα χειρίζονται τότε εκ μέρους τους; Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά, ε, πόσες να είναι;

Γενικά το bottom line είναι απλά ότι δεν θέλουν να μάθουν επειδή δεν τους ενδιαφέρει- έχουν τον χρόνο και την άνεση και προτιμάνε να κάθονται στην σειρά, αλλά δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα και πρέπει να σταματήσει.

Βαρεθήκαμε να τα λέμε σε κάθε post, ας το πούμε άλλη μια. Στο εξωτερικό αυτά τα πράγματα εφαρμόστηκαν σταδιακά με ηπιότερους ρυθμούς και σε ένα πολύ καλύτερο γενικότερο οικονομικό και κοινωνικό περιβάλλον για τους πολίτες εκεί σε σχέση με εμάς εδώ. 

Κάποιοι μιλάνε για εκπαίδευση και εκμάθηση σε νέες πρακτικές όταν διαπιστώνω τόσο εγώ προσωπικά με δικούς μου ανθρώπους όπως και άλλοι ότι αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει στο σύνολο των ανθρώπων. Κάποιοι θα μάθουν καποιοι όχι, τέτοια θέματα με τις νέες τεχνολογίες έβλεπα λίγο η πολύ σε ηλικίες ακόμα και λιγο πριν τα 40 και όσο αυξάνεται τόσο εντείνονται αυτά σε διάφορους τομείς. 

Σαν κράτος έχεις την υποχρέωση να φροντίσεις για οσους πολιτες δεν είναι σε θέση να προσαρμοστουν σε αυτά τα δεδομένα και όχι να μεταφέρεις την ευθύνη αυτή σε κοντινούς ανθρώπους του περιβάλλοντος τους οι οποίοι μπορεί ήδη να έχουν αλλα προβλήματα και καμιά όρεξη η διάθεση να επιφορτιστουν και με αυτά τα θέματα, επειδή έτσι αποφάσισε το κράτος ή ΑΑΔΕ το ΥΠΟΙΚ και οι τράπεζες. 

Το ότι κάποιοι υπερασπιζονται όλα τα παραπάνω και μιλάνε υποτιμητικά επικριτικά και με εμπάθεια για ηλικιωμένους, για άτομα με αδυναμία προσαρμογης δίχως να γνωρίζουν η να έχουν οι ίδιοι εμπειρία δική τους καθώς και τα θέματα του καθενως στα παραπάνω κολλήματα, φανερώνει κατ' εμέ την γενικότερη αδιαφορία του Έλληνα που δεν βλέπει πέρα από την μύτη του. Το ζησαμε και στα πρώτα μνημονιακα χρόνια με το τι ειπωνοταν για ηλικιωμένους από τους νέους, πολλοί ηλικιωμένοι έβαλαν και τέλος στην ζωή τους. 

Το γιατι οι ηλικιωμενοι γίνονται αγενείς σε διάφορες υπηρεσίες, πέραν από το θέμα της παιδείας, ας σκεφτούμε το επί χρόνια ανύπαρκτο κοινωνικό κράτος την άσκοπη ταλαιπωρία που τους κάνει να τρέχουν από δω και από κει και τα προβλήματα υγείας που έχουν αυτές οι ηλικίες, κλονιζεται η ψυχολογία τους και η συμπεριφορά τους. Όταν είχα εγώ κάτι νευρολογικά θέματα μια περίοδο και έβγαινα έξω με πόνους στη μέση και συγχιση για κάποιες δουλειές που δεν μπορούσε να κάνει η μάνα μου, τα νεύρα μου ήταν τσατάλια και δεν ήθελε και πολύ με την κατάλληλη αφορμή να γίνω αγενής και απότομος με κάποιον. Από αυτά καταλαβαίνω και τον μέσο ηλικιωμενο για ποιους λόγους μπορεί να θυμώνει και να γίνεται αγενής με άλλους. 

Αυτό που συμπεραίνω για τις επόμενες γενιές που θα γεράσουν, όπως και την δική μας όταν φτάσει η ώρα της, είναι πως τα χρόνια εκείνα θα είναι χειρότερα από τις γενιές που γέρασαν μεταπολιτευτικα ως τα μέσα των μνημονιων. Θα έρθει και η δικη μας σειρά που θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, δεν θα μπορούμε να προσαρμοστουμε και θα αντιμετωπίσουμε την ίδια εμπαθεια από τους μελλοντικούς νέους συν το σχεδόν σίγουρα ανύπαρκτο και χρεωκοπημενο κοινωνικό κράτος πρόνοιας, κόψε τον λαιμό σου να μάθεις και να ζήσεις εν ολίγοις αν θες πρόσβαση σε υπηρεσίες και σε μια λίγο καλύτερη ποιότητα ζωής, στοιχεία τα οποία δεν αφήνεις τον πολιτη να τα αποφασίσει για τον ίδιον αλλά οι πολιτικοί να κάνουν ότι θέλουνε. Ας σκεφτούν καλύτερα όταν πάνε να ψηφίσουν την επόμενη φορά τι θα ρίξουν. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marinna είπε

Άδειασε τον τραπεζικό λογαριασμό................

Πως τον αδειασε? μεσω ebanking μετεφερε το χρημα σε λογ/σμο του?

1 ώρα πριν, poulinos είπε

πολυ θεωρητικα/εφοσον

α,μπορεις να πεις οτι δεν το εχεις οτι το εχεις χασει.

β.υπηρχε κωδικος για αναληψη χωρις βιβλιαριο.

α. Ειπαμε, χωρις βιβλιαριο ησουν στη ευχερεια του υπαλληλου να σου κανει την αναληψη. Αν ησουν γνωστος του δηλαδη(εμπιστο ατομο). Αν το χες χασει ζητουσες να σου βγαλουν νεο

β. Αλλο αυτο

Αυτο που λεμε ειναι πως το βιβλιαριο ειναι μια επιπλεον δικλειδα ασφαλειας για τον καταθετη. Αν ο λογ/σμος σου στηριζεται αποκλειστικα στη ταυτοτητα, τοτε καταλαβαινεις ποσο επικινδυνη κατασταση ειναι αν τη χασεις

30 λεπτά πριν, great είπε

δεν καταλαβαινω τι εννοεις και τι σχεση εχει αυτο που λες με αυτα που γραψαμ ειπες, ζητησες και σου απαντησα.

μα δεν απευθυνομουν σε σενα

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, rus said:

Πως τον αδειασε? μεσω ebanking μετεφερε το χρημα σε λογ/σμο του?

α. Ειπαμε, χωρις βιβλιαριο ησουν στη ευχερεια του υπαλληλου να σου κανει την αναληψη. Αν ησουν γνωστος του δηλαδη(εμπιστο ατομο). Αν το χες χασει ζητουσες να σου βγαλουν νεο

β. Αλλο αυτο

Αυτο που λεμε ειναι πως το βιβλιαριο ειναι μια επιπλεον δικλειδα ασφαλειας για τον καταθετη. Αν ο λογ/σμος σου στηριζεται αποκλειστικα στη ταυτοτητα, τοτε καταλαβαινεις ποσο επικινδυνη κατασταση ειναι αν τη χασεις

μα δεν απευθυνομουν σε σενα

εγω απλα ανεφερα οτι και η τραπεζα οταν εκανε ενημερωση το βιβλιαριο σου διπλα εγραφε ενα κωδικο που σημαινε κατι. πχ αναληψη απο atm, πχ καταθεση.και μεσα σε αυτο υπηρχαν και κωδικοι για καταθεση και αναληψη χωρις βιβλιαριο αρα ηταν κατι που υπηρχε γενικοτερα σαν διαδικασια και δεν ηταν φλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavloa είπε

Ευχαριστώ.

Τόσα χρόνια ποτέ δεν είχα προσέξει οτι γράφει τον αριθμό πάνω στην κάρτα.

 

Σηκώνω τα χέρια ψηλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...