Προς το περιεχόμενο

Pizza & ζύμες (άλευρα, πλάκες, τεχνικές, φουρνάκια)


Zenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, alimentas είπε

Για πειτε καμια πατεντα να φτιαξουμε αυτο για το ooni μας χωρις να σκασουμε τα 100 που ζητανε ??? Μοιαζει τρομερα χρησιμο.

68B5A8AE-6A47-4CEA-B8BA-F9330E33C2AF-sca

 

Eπειδη εχουμε αποδειξει πολλες φορες οτι με το φαι ΔΕΝ παιζουμε.Σκεφτηκα ηδη μια πατεντουλα .Μια χοντρη λαμαρινα ψησιματος σαν αυτη https://www.e-exoplismos.gr/product/δίσκος-ζαχαροπλαστικής-ψησίματος-αλ/ κ ενας σιδερας για το κοψιμο και μ ενα 20αρικο το πολυ εχουμε την επιφανεια.Πως την κολλαμε στο ooni ομως???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 538
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, alimentas είπε

Eπειδη εχουμε αποδειξει πολλες φορες οτι με το φαι ΔΕΝ παιζουμε.Σκεφτηκα ηδη μια πατεντουλα .Μια χοντρη λαμαρινα ψησιματος σαν αυτη https://www.e-exoplismos.gr/product/δίσκος-ζαχαροπλαστικής-ψησίματος-αλ/ κ ενας σιδερας για το κοψιμο και μ ενα 20αρικο το πολυ εχουμε την επιφανεια.Πως την κολλαμε στο ooni ομως???

Ίσως κάτω από τι πέτρα , το βάρος της πέτρας να κρατάει κ τη λαμαρίνα;

 

Το πορτακι πως φτιάχνεις..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πορτακι ειναι το πιο ευκολο.Το ειχα γραψει πιο παλια κ στο αλλο τοπικ.Και με αλουμινοχαρτο κανεις την δουλεια σου.Εγω αυτο εχω κανει.Η διαφορα ΧΑΩΔΗΣ.Το μπροστα μερος της πετρα ειναι μινιμουμ 100 βαθμους πανω απ οτι χωρις.

Επεξ/σία από alimentas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η επιφάνεια μπροστά από το άνοιγμα δεν πιστεύω ότι θα με εξυπηρετήσει κάτι...μια χαρά βολεύομε το φτυάρι στο ένα χέρι και γυρίζω με το άλλο...

 

Το πορτακι από την άλλη όλο και κάτι μπορούμε να σκαρφιστουμε αφού ο φίλος λέει ότι αποδεδειγμένα δουλεύει...σημαντικό να αφήσουμε κενό από την πάνω πλευρά για επαρκη αερισμό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alimentas είπε

Πορτακι ειναι το πιο ευκολο.Το ειχα γραψει πιο παλια κ στο αλλο τοπικ.Και με αλουμινοχαρτο κανεις την δουλεια σου.Εγω αυτο εχω κανει.Η διαφορα ΧΑΩΔΗΣ.Το μπροστα μερος της πετρα ειναι μινιμουμ 100 βαθμους πανω απ οτι χωρις.

Μπορείς να το ξανα αναφέρεις ; Δε τοχα δει. Με αλουμινόχαρτο πως; Δε λιώνει σε τέτοιες θερμοκρασίες; Εγώ το σκεύτομαι περισσότερο ώστε να αρπάζει η πέτρα κ να φεύγει η μαυρίλα κ τα καμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2022 στις 1:05 ΠΜ, dinosoeo είπε

ελαααα η πιτσα να ανεβαινει, σαν επαγγελματιας εχω να σας πω οτι το 60% της επιτυχιας ειναι ο φουρνος .

Πες τα άνθρωπε. Τρία χρόνια στη Napule, έχουμε ντερλικώσει κι αν έχουμε ντερλικώσει και κόκκινη και λευκή.

Πολύ ψωμένιες δείχνουν όσες έχουν ανέβει. Το ζυμαρι θυμάμαι, έκανε αρκετά  κενά μέσα (εγκλωβισμένος αέρας),.

Από την άλλη, είναι λογικό βέβαια, 380C - 450C είναι δύσκολο να πιάσει κανείς, σε "κλειστό" περιβάλλον.

Στις 27/1/2022 στις 9:55 ΠΜ, Zenor είπε

Εγώ προτιμώ τη neapolitan style pizza η οποία ψήνεται για 1,5 - 2 λεπτά σε θερμοκρασία λίγο κάτω από 500 βαθμούς(Τέτοια θερμοκρασία πιάνει η πλάκα ενός σωστού ξυλοφουρνου).

Σωστά. Για την pizza napoletana (αυτό με την νεοπόλιταν στάιλ πίτσαπου λες, δεν καταλαβαίνω τι είναι) χρειάζονται 450C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, sndev είπε

Ίσως κάτω από τι πέτρα , το βάρος της πέτρας να κρατάει κ τη λαμαρίνα;

 

Το πορτακι πως φτιάχνεις..

Έχω φτιάξει ένα πορτάκι εγώ μαζί με φύλο μηχανουργό πριν πάρω το έτοιμο. Δεν κάθεται τέλεια όπως το άλλο αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Μπορώ να το χαρίσω σε όποιον έχει ooni 12ρι και το θέλει. 

Επεξ/σία από Zenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Zenor είπε

Έχω φτιάξει ένα πορτάκι εγώ μαζί με φύλο μηχανουργό πριν πάρω το έτοιμο. Δεν κάθεται τέλεια όπως το άλλο κάνει μια χαρά τη δουλειά του και μπορώ να το χαρίσω σε όποιον έχει ooni 12ρι και το θέλει. 

Φυσικά κ το θέλω να δοκιμάσω κυριως για να δω αν μπορώ να το εξελίξω.. πεθερός έχει εργαστήρι κ μπορεί να φτιάξει τέτοια πράγματακια αλλά κάτι πρέπει να δει να καταλάβει τι θέλω να κάνω 

 Σκέψου καθόμουν κ έπαιρνα μέτρα κ έβγαζα φωτό τώρα να του τα δείξω αν μπορούσε να φτιάξει κατι

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι φοβερα χρησιμος ο εξτρα χωρος που δινει το extension.Εδω βρηκα ενα βιντεο γιατο πως κουμπονει 

 

Οσον αφορα το πορτακι,με αλουμινοχαρτο δεν καιγεται.Εγω ειχα παρει χοντρο αλουμινοχαστο ,εκοψα 2-3 μετρα,το διπλωσα κ εκανα πρακτικα ενα ορθογωνιο σχημα στα 3/4 της πορτας ωστε  να μην κοψω τελειως το αερα.Δοκιμασε το @sndev ετσι για πλακα να δεις τι δουλεια κανει.Με μηδενικο κοστος.

 

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sndev είπε

Φυσικά κ το θέλω να δοκιμάσω κυριως για να δω αν μπορώ να το εξελίξω.. πεθερός έχει εργαστήρι κ μπορεί να φτιάξει τέτοια πράγματακια αλλά κάτι πρέπει να δει να καταλάβει τι θέλω να κάνω 

 Σκέψου καθόμουν κ έπαιρνα μέτρα κ έβγαζα φωτό τώρα να του τα δείξω αν μπορούσε να φτιάξει κατι

Έλα όποτε θες να το πάρεις. Ένα χερουλάκι θέλει μόνο γιατί είχα βάλει ένα πλαστικό της πλάκας και έλιωσε αλλά είναι έτοιμη η βίδα για να μπει πάνω ένα ξύλινο καλύτερα και θα είσαι κομπλέ.

 

4 λεπτά πριν, alimentas είπε

Ειναι φοβερα χρησιμος ο εξτρα χωρος που δινει το extension.Εδω βρηκα ενα βιντεο γιατο πως κουμπονει 

 

Οσον αφορα το πορτακι,με αλουμινοχαρτο δεν καιγεται.Εγω ειχα παρει χοντρο αλουμινοχαστο ,εκοψα 2-3 μετρα κ εκανα πρακτικα ενα ορθωγωνιο σχημα στα 3/4 της πορτας ωστε ο να μην κοψω τελειως το αερα.

Ναι έτσι ακριβώς μπαίνει, εμένα είναι χωρίς βίδα, είναι μακρύτερο απλά το σίδερο και πιάνει κάτω από το ooni έτσι το έβγαζε πιο παλιά με βίδα αλλά μάλλον έλιωνε το πλαστικό και άλλαξε το design εκτός αν είναι έτσι για το 16. Πάντως ισχύει πως το exte μετράει πολύ. Αξίζει τα λεφτά του 100%

Επεξ/σία από Zenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι τέτοιο; Φοβάμαι μη λιώσει πάνω στη Πλάκα τώρα το αλουμινόχαρτο κ την άχρηστευσω κ αυτή.

Spoiler

SmartSelect_20220128-192233_Gallery.jpg.e47775b913d0d729eef3fee80412452c.jpg

edit ok.. 430 C στο κέντρο στο δεκάλεπτο

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toσους μηνες που το δουλευω με χοντρο (ξανατονιζω) αλουμινοχαρτο δεν εχω κανενα θεμα.Δεν ξερω ακριβως βαθμους αντοχης αλλα σιγουρα δεν καιγεται ευκολα το αλουμινοχαρτο.Η τρομερη διαφορα που κανει το συγκεκριμενο κολπο ειναι στο μπροστα κομματι της πλακας.Μετρηκε εκει κ μετα αλλη φορα ξαναμετρισε χωρις αλουμινοχαρτο.Συνηθως χωρις ειναι τοσο μικρη η θεμορασια μπροστα που σχεδον δεν ψηνει κ δυσκολευει το πρωτο γυρισμα.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alimentas είπε

Toσους μηνες που το δουλευω με χοντρο (ξανατονιζω) αλουμινοχαρτο δεν εχω κανενα θεμα.Δεν ξερω ακριβως βαθμους αντοχης αλλα σιγουρα δεν καιγεται ευκολα το αλουμινοχαρτο.Η τρομερη διαφορα που κανει το συγκεκριμενο κολπο ειναι στο μπροστα κομματι της πλακας.Μετρηκε εκει κ μετα αλλη φορα ξαναμετρισε χωρις αλουμινοχαρτο.Σηνυθως χωρις ειναι τοσο μικρη η θεμορασια μπροστα που σχεδον δεν ψηνει κ δυσκολευει το πρωτο γυρισμα.

600+ το αλουμίνιο δεν έχει θέμα.

Αυτό που λες ακριβώς πέρα από το χρόνο προθερμανσης και το χρόνο μεταξύ των φουρνισματων που δεν χρειάζεται να περιμένεις, έχεις σωστή θερμοκρασία σε όλη την πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα στο βίντεο, το συγκεκριμένο πορτάκι πιάνει στο πάνω μέρος από το φούρνο και στο κάτω βρίσκει αντίσταση στην υπερυψωμένη πέτρα.  Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς την μαμά πέτρα η οποία έρχεται πρόσωπο με το χείλος, νομίζω θα μπαίνει μέσα και θα στέκεται στο χερούλι. Αυτό απλά σαν μια παρατήρηση για την εφαρμογή του και όχι για τη χρησιμότητα του να χρησιμοποιήσεις το πορτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aloop είπε

Από ότι είδα στο βίντεο, το συγκεκριμένο πορτάκι πιάνει στο πάνω μέρος από το φούρνο και στο κάτω βρίσκει αντίσταση στην υπερυψωμένη πέτρα.  Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς την μαμά πέτρα η οποία έρχεται πρόσωπο με το χείλος, νομίζω θα μπαίνει μέσα και θα στέκεται στο χερούλι. Αυτό απλά σαν μια παρατήρηση για την εφαρμογή του και όχι για τη χρησιμότητα του να χρησιμοποιήσεις το πορτάκι.

Οχι δεν ισχύει αυτό που λες γιατί είναι ζυγισμενο για να στέκεται. Δηλαδή το βάρος του χερουλιού δεν το αφήνει να κάνει αυτό που περιγράφεις. Μπαίνει κανονικά και με τη μαμά πλάκα και με όλες τις άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...