Προς το περιεχόμενο

Pizza & ζύμες (άλευρα, πλάκες, τεχνικές, φουρνάκια)


Zenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/4/2024 στις 11:45 ΜΜ, alimentas είπε

Φιλε κανε ενα review απ το glowen αν μπορεις.Νεα εταιρια με ωραια προιοντα κ πολυ καλες τιμες.Παιζει να εισαι κ ο πρωτος απο το φορουμ που εχει παρει.Βαλε καμια φωτο κτλ να το δουμε.Το αποτελεσμα παντως δειχνει πολυ καλο

Καλησπέρα φίλε μου 

φωτο δεν μπορώ να βάλω τώρα γιατί δεν είμαι στο σπίτι. Θα ανεβάσω μερικές από πίτσες που έχω 😂

Παντως αυτό που μπορώ να πω μέχρι στιγμής είναι ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον φούρνο. 

Ζεσταίνει την πέτρα πολύ γρήγορα, σε 15-20 λεπτά έχει πιάσει πάνω από 400 βαθμούς και ξανά πιάνει θερμοκρασία επίσης γρήγορα μετά από κάθε πίτσα (δεν έχω μετρήσει ποτέ αυτόν τον χρόνο αλλά μέχρι να φτιάξω την επόμενη είναι έτοιμος ο φούρνος)

Αυτο ίσως οφείλεται στο ότι έχει αρκετά ισχυρό καυστήρα και η πέτρα είναι αρκετά πιο παχιά από άλλους που έβλεπα πριν τον αγορασω (2εκ)

Γενικα δεν το έχω μετανιώσει καθόλου…. Για την τιμή που τον πήρα είναι φοβερός! Η διαφορα στις πίτσες σε σχέση με αυτές που έφτιαχνα σε μαντεμενια πλάκα στο φούρνο είναι τεράστια…. Αλλά δεν έχω και εμπειρία από άλλους φούρνους γκαζιού για να συγκρίνω…. 

IMG_6022.jpg

IMG_6023.jpg

IMG_6024.jpg

IMG_6025.jpg

IMG_6026.jpg

IMG_6027.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 529
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε το αποτέλεσμα είναι τούμπανο. Μάλλον είσαι κ μάστορας βέβαια γιατί τέτοιο αποτέλεσμα δεν έχω δει ούτε σε review. Ακόμα κ ο βιτο που το έχει δοκιμάσει το πιο δυνατό μοντέλο, έβγαλε κάτι πίτσες τελείως λευκές που προσωπικά πίστευα ότι έχει να κάνει με την δύναμη του καυστήρα. 

Μ έψησες πάρα πολύ άσχημα. Εδώ κ ένα χρόνο ψάχνω να κάνω upgrade το οονι κ δεν έχω βρει κάτι ν αξίζει σίγουρα. Θα έπαιρνα το νέο goozney arc που με καλύπτει σε ολα αλλά η εταιρία δεν στέλνει Ελλάδα. To glowen raptor που είναι 16αρι με κάρβουνο, αέριο κ κοντά στια 500 σε συχνες προσφορες αρχίζει κ με ψήνει 

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alimentas είπε

Φίλε το αποτέλεσμα είναι τούμπανο. Μάλλον είσαι κ μάστορας βέβαια γιατί τέτοιο αποτέλεσμα δεν έχω δει ούτε σε review. Ακόμα κ ο βιτο που το έχει δοκιμάσει το πιο δυνατό μοντέλο, έβγαλε κάτι πίτσες τελείως λευκές που προσωπικά πίστευα ότι έχει να κάνει με την δύναμη του καυστήρα. 

Μ έψησες πάρα πολύ άσχημα. Εδώ κ ένα χρόνο ψάχνω να κάνω upgrade το οονι κ δεν έχω βρει κάτι ν αξίζει σίγουρα. Θα έπαιρνα το νέο goozney arc που με καλύπτει σε ολα αλλά η εταιρία δεν στέλνει Ελλάδα. To glowen raptor που είναι 16αρι με κάρβουνο, αέριο κ κοντά στια 500 σε συχνες προσφορες αρχίζει κ με ψήνει 

Φίλε μου σε ευχαριστώ αλλά πίστεψε με πριν περίπου 2 μήνες άρχισα να φτιάχνω πίτσα και πριν από αυτό δεν είχα ξανά πιάσει ζύμη στα χέρια μου 😂

Και ο raptor φαίνεται πολύ καλός! Εγώ αυτόν ήθελα να πάρω αρχικά αλλά δεν έβγαιναν τα οικονομικά…. Το μόνο πλεονέκτημα που ίσως να έχει ο dragon είναι ότι επειδή οι καυστήρες τους είναι κοντά σε ισχύ και ο dragon είναι αρκετά μικρότερος ζεσταίνει πιο γρήγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsarbo είπε

Καλησπέρα φίλε μου 

φωτο δεν μπορώ να βάλω τώρα γιατί δεν είμαι στο σπίτι. Θα ανεβάσω μερικές από πίτσες που έχω 😂

Παντως αυτό που μπορώ να πω μέχρι στιγμής είναι ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον φούρνο. 

Ζεσταίνει την πέτρα πολύ γρήγορα, σε 15-20 λεπτά έχει πιάσει πάνω από 400 βαθμούς και ξανά πιάνει θερμοκρασία επίσης γρήγορα μετά από κάθε πίτσα (δεν έχω μετρήσει ποτέ αυτόν τον χρόνο αλλά μέχρι να φτιάξω την επόμενη είναι έτοιμος ο φούρνος)

Αυτο ίσως οφείλεται στο ότι έχει αρκετά ισχυρό καυστήρα και η πέτρα είναι αρκετά πιο παχιά από άλλους που έβλεπα πριν τον αγορασω (2εκ)

Γενικα δεν το έχω μετανιώσει καθόλου…. Για την τιμή που τον πήρα είναι φοβερός! Η διαφορα στις πίτσες σε σχέση με αυτές που έφτιαχνα σε μαντεμενια πλάκα στο φούρνο είναι τεράστια…. Αλλά δεν έχω και εμπειρία από άλλους φούρνους γκαζιού για να συγκρίνω…. 

IMG_6022.jpg

IMG_6023.jpg

IMG_6024.jpg

IMG_6025.jpg

IMG_6026.jpg

IMG_6027.jpg

οοο φαίνεται πολύ ωραία!!!

Συνταγή και διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, pintourikio είπε

οοο φαίνεται πολύ ωραία!!!

Συνταγή και διαδικασία;

Σε ευχαριστώ η συνταγή για την ζύμη που ακολούθησα είναι στο παρακάτω βίντεο 

Ingredients for 3 Pizzas with a diameter of around 30-33 cm:

 

BIGA

260g Flour Type 0 or 00 (min. 13% protein and  W 340)

130g Water

0,7g dry Yeast

 

Main Dough

260g Flour Type 0 or 00 (min. 12% protein and W 260)

200g cold Water (Hydration 65%)

15g fine Sea Salt

0,5g dry Yeast

 

Procedure:

Dissolve the yeast in the water and poor it into a box with the flour.

Mix everything with shaking the box only, or use the spatula. The result shouldn’t be a homogenous dough, we want to have only little pieces. The whole flour should be absorbed.

The BIGA needs to be covered and we let it rest for 1-2 hours at room temperature. Then we add it for 24-48 hours into the fridge.

 

To produce the main dough add the BIGA into the bowl of a mixer. Add the flour and the yeast and around 50% of the water. Now mix everything.

Then add the salt and add the remaining water in very little steps.

Knead everything until the window test works.

 

Make a ball and put this dough ball into a box and cover it. Let it rest for 1-2 hours at room temperature and put it then into the fridge for around 10 hours.

Directly out of the fridge form 3 pizza balls, put them back into the box and into the fridge.

 

Around 4 hours before baking (depending on the room temperature) take it out of the fridge.

At 18 degrees around 5-6 hours before, at 20-22 degrees around 3-4 hours before and above 22 degrees around 1-2 hours before.

 

Preheat the oven to 450 degrees.

All temperature is in degrees Celsius.

Επεξ/σία από tsarbo
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...