Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας..


>-Nosakos<-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφαγα κλήση απο τροχαία για παράνομη στάθμευση και στο ροζ χαρτάκι έχει πάνω τον κωδικό Ρ-46 με ποσό 40ε.

Πάνω αναγράφει οτι αν πληρώσω εντός 10 ημερών καταβάλω μόνο το ήμισυ του ποσού, αυτό ισχύει ακόμα?
Επίσης, αναφέρει: "Να προσκομίσει εντός 5 ημερών στο Τμήμα Τροχαίας, Αδεια κυκλοφορίας, Πινακίδες". Αρα θα πρέπει να πάω και να παραδώσω τις πινακίδες, επειδή άφησα το αμάξι για 15 λεπτά σε σημείο που δεν εμποδίζει και χωρίς να υπάρχει κάποια σχετική πινακίδα? Και δεν λέει για πόσο καιρό... Αν απλά πληρώσω το πρόστιμο μέσω ΕΛΤΑ και δεν τις πάω, τι γίνεται? 

Δεν έχω ξαναπάρει πρόστιμο στα 6 χρόνια που οδηγώ, αλλά φαντάζομαι το πάθημα γίνεται μάθημα..

 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, >-Nosakos<- είπε

 

1.Πάνω αναγράφει οτι αν πληρώσω εντός 10 ημερών καταβάλω μόνο το ήμισυ του ποσού, αυτό ισχύει ακόμα?


2.Επίσης, αναφέρει: "Να προσκομίσει εντός 5 ημερών στο Τμήμα Τροχαίας, Αδεια κυκλοφορίας, Πινακίδες". Αρα θα πρέπει να πάω και να παραδώσω τις πινακίδες

 

1. Οχι δεν ισχύει πλέον

2. Δεν τρεχει τίποτα αν δεν παραδώσεις πινακίδες αλλα αν μεσα στις 60 αυτές μέρες σε ξανασυναντήσουν πας για μόνιμη αφαίρεση διπλώματος και αυτόφωρο

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Έφαγα κλήση απο τροχαία για παράνομη στάθμευση και στο ροζ χαρτάκι έχει πάνω τον κωδικό Ρ-46 με ποσό 40ε.

Πάνω αναγράφει οτι αν πληρώσω εντός 10 ημερών καταβάλω μόνο το ήμισυ του ποσού, αυτό ισχύει ακόμα?
Επίσης, αναφέρει: "Να προσκομίσει εντός 5 ημερών στο Τμήμα Τροχαίας, Αδεια κυκλοφορίας, Πινακίδες". Αρα θα πρέπει να πάω και να παραδώσω τις πινακίδες, επειδή άφησα το αμάξι για 15 λεπτά σε σημείο που δεν εμποδίζει και χωρίς να υπάρχει κάποια σχετική πινακίδα? Και δεν λέει για πόσο καιρό... Αν απλά πληρώσω το πρόστιμο μέσω ΕΛΤΑ και δεν τις πάω, τι γίνεται? 

Δεν έχω ξαναπάρει πρόστιμο στα 6 χρόνια που οδηγώ, αλλά φαντάζομαι το πάθημα γίνεται μάθημα..

 

εχεις δικαιωμα για ακροαση απο το διοικητη της αρχης αν νομιζεις οτι αδικεισαι με τεκμηρια (π.χ φωτο απο το σημειο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15 λεπτα εσύ αλλά 15 εγώ αλλά 15 ο άλλος και πάει λέγοντας .Στο λέω γιατί απλά δεν είναι δικαιολογία και φυσικά και εγώ την έχω πατήσει 😜

Πλήρωσε το πρόστιμο και πες ότι το χρειάζεσαι για την δουλειά σου , συνήθως στην χαρίζουν .

Το P-46 τι είναι ; 🤔 Κάτι για επικίνδυνες ύλες που μπορεί να προκαλέσουν μόλυνση βρήκα εγώ αλλά δεν στέκει .. Να μην είχε σήμανση και να σε έγραψε το βρίσκω απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

2. Δεν τρεχει τίποτα αν δεν παραδώσεις πινακίδες αλλα αν μεσα στις 60 αυτές μέρες σε ξανασυναντήσουν πας για μόνιμη αφαίρεση διπλώματος και αυτόφωρο

Αρα κάτι τρέχει. 😅 Αλλά απο που βγήκαν οι 2 μήνες? Αφού θα πρέπει να τις παραδώσω στην τροχαία, μπορώ να πληρώσω και εκεί το πρόστιμο ή μόνο ΕΛΤΑ?

39 λεπτά πριν, visualizer είπε

15 λεπτα εσύ αλλά 15 εγώ αλλά 15 ο άλλος και πάει λέγοντας .Στο λέω γιατί απλά δεν είναι δικαιολογία και φυσικά και εγώ την έχω πατήσει 😜

Πλήρωσε το πρόστιμο και πες ότι το χρειάζεσαι για την δουλειά σου , συνήθως στην χαρίζουν .

Το P-46 τι είναι ; 🤔 Κάτι για επικίνδυνες ύλες που μπορεί να προκαλέσουν μόλυνση βρήκα εγώ αλλά δεν στέκει .. Να μην είχε σήμανση και να σε έγραψε το βρίσκω απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

Δεν διαφωνώ, με αυτό. Έκανα λάθος, θα πρέπει να πληρώσω. Απλά η αφαίρεση των πινακίδων μου φάνηκε κάπως υπερβολική. 

Για P-46 μου φαίνεται, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

p46.jpg.c09e78fadf4eb43dca4c49807ff4e812.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, visualizer είπε

15 λεπτα εσύ αλλά 15 εγώ αλλά 15 ο άλλος και πάει λέγοντας .Στο λέω γιατί απλά δεν είναι δικαιολογία και φυσικά και εγώ την έχω πατήσει 😜

Πλήρωσε το πρόστιμο και πες ότι το χρειάζεσαι για την δουλειά σου , συνήθως στην χαρίζουν .

Το P-46 τι είναι ; 🤔 Κάτι για επικίνδυνες ύλες που μπορεί να προκαλέσουν μόλυνση βρήκα εγώ αλλά δεν στέκει .. Να μην είχε σήμανση και να σε έγραψε το βρίσκω απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

Ναι βάση ΚΟΚ αυτό λέει για το Ρ-46,και και το προστιμο ειναι 200 ευρώ συν αφαίρεση άδειας. 

"Πρόστιμα & Ποινές ΚΟΚ | Glavopoulos Loss Adjusters Inc." https://www.glavopoulos.com/kok-poines/

Τωρα πως στον TS ειναι μόνο 40 ευρω άγνωστο. Μήπως γράφει κάτι άλλο; 

Μπορεί όπως ειπώθηκε να πάει στη τροχαία για διευκρίνηση,αν νομίζει ότι αδικήθηκε. 

Σε καμμια περίπτωση να κρατήσει τις πινακίδες και δίπλωμα και να κυκλοφορει, χωρίς πρώτα να έχει μιλήσει με την τροχαία. 

Τέλος αυτή η δικαιολογία,"χρειάζομαι το δίπλωμα για τη δουλειά μου" είναι παντελώς άκυρη.

Με τη λογική αυτή, επειδη χρειάζεται ο άλλος το δίπλωμα για τη δουλειά του, μπορεί να κάνει την κάθε παρανομία και να πληρώνει απλά το πρόστιμο . Ένας ο οποίος το εχει όντως ανάγκη το δίπλωμα, φροντίζει να είναι πολύ περισσότερο προσεκτικός στο δρόμο, ώστε να μην του αφαιρεθεί. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρες στο google ποιο ειναι το σημειο που παρκαρες και τσεκαρε τι παιζει .. και εμενα P-46 μου φαινεται .

 

7 λεπτά πριν, jmmys είπε

...........

Τέλος αυτή η δικαιολογία,"χρειάζομαι το δίπλωμα για τη δουλειά μου" είναι παντελώς άκυρη.

Με τη λογική αυτή, επειδη χρειάζεται ο άλλος το δίπλωμα για τη δουλειά του, μπορεί να κάνει την κάθε παρανομία και να πληρώνει απλά το πρόστιμο . Ένας ο οποίος το εχει όντως ανάγκη το δίπλωμα, φροντίζει να είναι πολύ περισσότερο προσεκτικός στο δρόμο, ώστε να μην του αφαιρεθεί. 

Άκυρη η όχι όταν είναι για απλό παράνομο παρκάρισμα ( οχι αμεα,διαβασεις κτλπ ) ειναι επιεικεις .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

κωδικό Ρ-46

Ρ-40 μάλλον

13 ώρες πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Πάνω αναγράφει οτι αν πληρώσω εντός 10 ημερών καταβάλω μόνο το ήμισυ του ποσού, αυτό ισχύει ακόμα?

Όχι

13 ώρες πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Επίσης, αναφέρει: "Να προσκομίσει εντός 5 ημερών στο Τμήμα Τροχαίας, Αδεια κυκλοφορίας, Πινακίδες"

Σου έχει τικάρει το κουτάκι? Μάλλον ναι, οπότε τις παραδίδεις. Κάνε ένσταση ή ζήτα να πληρώσεις το πρόστιμο και να τις κρατήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν τρεχει τίποτα αν δεν παραδώσεις πινακίδες αλλα αν μεσα στις 60 αυτές μέρες σε ξανασυναντήσουν πας για μόνιμη αφαίρεση διπλώματος και αυτόφωρο

Δεν τρέχει τίποτα. Μόνο να πάει κατηγορούμενος για απείθεια και ποινή 1 ως 3 μήνες φυλάκιση. (Με αναστολή ή εξαγοράσιμη)

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Σε καμμια περίπτωση να κρατήσει τις πινακίδες και δίπλωμα και να κυκλοφορει, χωρίς πρώτα να έχει μιλήσει με την τροχαία. 

Δεν παραδίδει δίπλωμα. Μόνο πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας.

29 λεπτά πριν, visualizer είπε

Δεν φαινεται σε καμια περιπτωση για Ρ-40 ..

Και όμως Ρ-40 είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Έφαγα κλήση

[...]

χωρίς να υπάρχει κάποια σχετική πινακίδα

 

Αν όντως δεν υπάρχει πινακίδα τότε προφανώς δεν έπρεπε να σου κόψει κλήση και μπορείς να κάνεις ένσταση για να την σβήσεις.

Το είχα πάθει παλιά έχοντας παρκάρει σε δρόμο χωρίς καμία σήμανση, μου κόψανε κλήση και πήγα και την έσβησα. Ο δρόμος αυτός είχε πλακοστρωθεί και προοριζόταν για πεζόδρομος or something, και θέλανε να απαγορέψουν τα παρκαρισμένα. Απλά τα είχανε κάνει μαντάρα με τις πινακίδες.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν έχεις πάει ακόμα στον δρόμο αυτό να σιγουρευτείς αν έχει ή δεν έχει πινακίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τι να πω που προχθές έφαγα κληση για παρκαρισμα μου πήραν τις πινακίδες και πρέπει να παραδώσω άδεια κι δίπλωμα και στο πρόστιμο μου βαλαν x τπτ από λεφτα😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οι λεγόμενες αντικοινωνικές παραβάσεις όταν αναφέρει μηδενικό πρόστιμο αλλά έχει αφαίρεση πινακίδων και διπλώματος για δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, visualizer είπε

Ειναι οι λεγόμενες αντικοινωνικές παραβάσεις όταν αναφέρει μηδενικό πρόστιμο αλλά έχει αφαίρεση πινακίδων και διπλώματος για δύο μήνες.

Ναι μου τα πήραν κι με το δίκιο τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα P-40 ειναι εαν δεν οδηγας βυτιοφορο ή βοθρατζιδικο, απλα το οργανο δεν ξερει να γραφει σωστα (λογικο και αυτο αλλιως θα ειχε πιασει καμια δουλεια της προκοπης). Αν θες να το παιξεις επικινδυνα, μπορεις να κανεις ενσταση οτι σε γραψανε για P-46 "οπως γραφει εδω" ενω δεν οδηγας "οχήματα που μεταφέρουν πάνω από ορισμένη ποσότητα ύλες οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν μόλυνση υδάτων" καθως προβλεπεται ακυρωση κλησης με λανθασμενα ή ελλιπη στοιχεια. Διαφορετικα κανε την παπια και δωσε τις πινακιδες γιατι δε βγαζεις ακρη με δαυτους ευκολα.

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...