Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας..


>-Nosakos<-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό το κομμάτι με το παρκάρισμα φταίει και η λογική του Έλληνα. Δεν δίνουμε 5 ευρώ για ιδιωτικό πάρκινγκ στη Θεσσαλονίκη. Προτιμάμε να κάνουμε κύκλους 45 λεπτά να φάμε 15 ευρώ βενζίνη παρά να το βάλουμε στο «ληστή επιχειρηματία» iq ραδικιού. Ωστόσο διαμαρτυρόμαστε μετά για την κίνηση αλλά και πάλι δεν λέμε τίποτα για τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα επι της Τσιμισκή που είναι παράνομα παρκαρισμένα και δημιουργούν ένα κομφούζιο. Κύριοι είμαστε ανέντιμοι πολίτες. Τα θέλουμε όλα δίχως να κινήσουμε το μικρό μας δαχτυλάκι. Δίχως να αναλογιστούμε ότι εμείς αποτελούμε μέρος του προβλήματος. Θα πρέπει κάποια στιγμή να ωριμάσουμε ως πολίτες. Ως πότε θα κατηγορούμε τους άλλους για το πρόβλημα;
 

Μια φορά πάρκαρα παράνομα. Μου κόψανε κλήση. Κακώς δεν μου κόψανε και μεγαλύτερη γιατί πάρκαρα παράνομα. Αναγνωρίζω απόλυτα το λάθος μου. Πάρκαρα σε κράσπεδο. Τρομπ@σ που δεν συνειδητοποίησα ότι εκείνη τη στιγμή μπορεί να περιόριζα κάποιον με κινητικά προβλήματα. Καλός ηλίθιος ήμουν!!!Φταίω είμαι λαλακας και συμμορφώθηκα. Περιόρισα τις μετακινήσεις στο κέντρο και το βάζω σε ιδιωτικό. Αν δεν βγαίνω οικονομικά δεν κατεβαίνω κέντρο ή ψάχνω να βρω πιο φθηνό ιδιωτικό πάρκινγκ. Ή ψάχνω να βρω κοντά στη δουλειά μου πάρκινγκ. Ακόμα και από μένα να γλιτώσει το κέντρο από την περιπλάνηση μου να βρω θέση πάρκινγκ είναι όφελος για κάποιον συμπολίτη μου στην μετακίνηση του.

  • Like 15
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Σε αυτό το κομμάτι με το παρκάρισμα φταίει και η λογική του Έλληνα. Δεν δίνουμε 5 ευρώ για ιδιωτικό πάρκινγκ στη Θεσσαλονίκη. Προτιμάμε να κάνουμε κύκλους 45 λεπτά να φάμε 15 ευρώ βενζίνη παρά να το βάλουμε στο «ληστή επιχειρηματία» iq ραδικιού. Ωστόσο διαμαρτυρόμαστε μετά για την κίνηση αλλά και πάλι δεν λέμε τίποτα για τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα επι της Τσιμισκή που είναι παράνομα παρκαρισμένα και δημιουργούν ένα κομφούζιο. Κύριοι είμαστε ανέντιμοι πολίτες. Τα θέλουμε όλα δίχως να κινήσουμε το μικρό μας δαχτυλάκι. Δίχως να αναλογιστούμε ότι εμείς αποτελούμε μέρος του προβλήματος. Θα πρέπει κάποια στιγμή να ωριμάσουμε ως πολίτες. Ως πότε θα κατηγορούμε τους άλλους για το πρόβλημα;
 

Μια φορά πάρκαρα παράνομα. Μου κόψανε κλήση. Κακώς δεν μου κόψανε και μεγαλύτερη γιατί πάρκαρα παράνομα. Αναγνωρίζω απόλυτα το λάθος μου. Πάρκαρα σε κράσπεδο. Τρομπ@σ που δεν συνειδητοποίησα ότι εκείνη τη στιγμή μπορεί να περιόριζα κάποιον με κινητικά προβλήματα. Καλός ηλίθιος ήμουν!!!Φταίω είμαι λαλακας και συμμορφώθηκα. Περιόρισα τις μετακινήσεις στο κέντρο και το βάζω σε ιδιωτικό. Αν δεν βγαίνω οικονομικά δεν κατεβαίνω κέντρο ή ψάχνω να βρω πιο φθηνό ιδιωτικό πάρκινγκ. Ή ψάχνω να βρω κοντά στη δουλειά μου πάρκινγκ. Ακόμα και από μένα να γλιτώσει το κέντρο από την περιπλάνηση μου να βρω θέση πάρκινγκ είναι όφελος για κάποιον συμπολίτη μου στην μετακίνηση του.

Θα συμφωνήσω απόλυτα ειδικά για την τελευταία παράγραφο, όπου και εγώ με αυτήν την λογική αφήνω συνήθως το πλοίο της αγάπης στο πάρκινγκ του λιμανιού, όπου και φτηνό είναι(είναι νορμάλ το ποσό των 1,30 την ώρα) και κάνω τις δουλειές μου στο κέντρο χωρίς άγχος. Επειδή είμαι άνθρωπος που δεν γουστάρω να βλέπω το αμάξι μου χτυπημένο, οπότε δεν το άφηνα όπου και όπου, ανακάλυψα ότι μόνο καύσιμο αβέρτα έκαιγα και στο τέλος πάλι στο πάρκιγκ κατέληγα. Οπότε...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Σε αυτό το κομμάτι με το παρκάρισμα φταίει και η λογική του Έλληνα. Δεν δίνουμε 5 ευρώ για ιδιωτικό πάρκινγκ στη Θεσσαλονίκη. Προτιμάμε να κάνουμε κύκλους 45 λεπτά να φάμε 15 ευρώ βενζίνη παρά να το βάλουμε στο «ληστή επιχειρηματία» iq ραδικιού. Ωστόσο διαμαρτυρόμαστε μετά για την κίνηση αλλά και πάλι δεν λέμε τίποτα για τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα επι της Τσιμισκή που είναι παράνομα παρκαρισμένα και δημιουργούν ένα κομφούζιο. Κύριοι είμαστε ανέντιμοι πολίτες. Τα θέλουμε όλα δίχως να κινήσουμε το μικρό μας δαχτυλάκι. Δίχως να αναλογιστούμε ότι εμείς αποτελούμε μέρος του προβλήματος. Θα πρέπει κάποια στιγμή να ωριμάσουμε ως πολίτες. Ως πότε θα κατηγορούμε τους άλλους για το πρόβλημα;
 

Μια φορά πάρκαρα παράνομα. Μου κόψανε κλήση. Κακώς δεν μου κόψανε και μεγαλύτερη γιατί πάρκαρα παράνομα. Αναγνωρίζω απόλυτα το λάθος μου. Πάρκαρα σε κράσπεδο. Τρομπ@σ που δεν συνειδητοποίησα ότι εκείνη τη στιγμή μπορεί να περιόριζα κάποιον με κινητικά προβλήματα. Καλός ηλίθιος ήμουν!!!Φταίω είμαι λαλακας και συμμορφώθηκα. Περιόρισα τις μετακινήσεις στο κέντρο και το βάζω σε ιδιωτικό. Αν δεν βγαίνω οικονομικά δεν κατεβαίνω κέντρο ή ψάχνω να βρω πιο φθηνό ιδιωτικό πάρκινγκ. Ή ψάχνω να βρω κοντά στη δουλειά μου πάρκινγκ. Ακόμα και από μένα να γλιτώσει το κέντρο από την περιπλάνηση μου να βρω θέση πάρκινγκ είναι όφελος για κάποιον συμπολίτη μου στην μετακίνηση του.

Μην γραφεις τετοια φιλε μου.Θα παθουν σοκ οι παρτακηδες του φορουμ που παντα τους φταιει καποιος αλλος και ποτε οι ιδιοι για τις επιλογες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το P 40 ειναι πινακιδα απαγορευται η σταση και η σταθμεση,και το P 46 ασχετο γενικα .Τελικα εκτός απο το να ακουμε ποσοι νομοταγείς πολιτες υπαρχουν στο ινσομνια θα μαθουμε και γιατι γραψανε τον TS και αν υπήρχε πινακιδα η τελικα εχουμε χασει τον μπούσουλα και απο τις δυο μεριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2022 στις 2:04 ΠΜ, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Πάνω αναγράφει οτι αν πληρώσω εντός 10 ημερών καταβάλω μόνο το ήμισυ του ποσού, αυτό ισχύει ακόμα?

Οχι,δεν ισχυει,απλα εχουν μεινει τα παλια χαρτακια.

 

Στις 3/2/2022 στις 3:27 ΠΜ, NikosKallithea είπε

2. Δεν τρεχει τίποτα αν δεν παραδώσεις πινακίδες αλλα αν μεσα στις 60 αυτές μέρες σε ξανασυναντήσουν πας για μόνιμη αφαίρεση διπλώματος και αυτόφωρο

Ποσο σιγουρος εισαι για αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2022 στις 6:26 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν έχεις πάει ακόμα στον δρόμο αυτό να σιγουρευτείς αν έχει ή δεν έχει πινακίδα

Πήγα στο μέρος και τελικά έχει σήμανση, απλά είναι γραμμένη χαμηλά πάνω στον τοίχο και δεν φαινόταν καλά γιατί είχε παρκάρει άλλος μπροστά της. Οπότε δικαιολογημένη η κλίση. Πλήρωσα το πρόστιμο, αλλά έκανα και μια ένσταση (ηλεκτρονικά) σε περίπτωση που γλιτώσω τις πινακίδες μιας και θα έχω θέμα με την δουλειά. Ο αστυνομικός υπηρεσίας μου είπε να περιμένω απάντηση στο mail και αν δεν γίνει δεχτή τότε παραδίδω πινακίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Σε αυτό το κομμάτι με το παρκάρισμα φταίει και η λογική του Έλληνα. Δεν δίνουμε 5 ευρώ για ιδιωτικό πάρκινγκ στη Θεσσαλονίκη. Προτιμάμε να κάνουμε κύκλους 45 λεπτά να φάμε 15 ευρώ βενζίνη παρά να το βάλουμε στο «ληστή επιχειρηματία» iq ραδικιού. Ωστόσο διαμαρτυρόμαστε μετά για την κίνηση αλλά και πάλι δεν λέμε τίποτα για τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα επι της Τσιμισκή που είναι παράνομα παρκαρισμένα και δημιουργούν ένα κομφούζιο. Κύριοι είμαστε ανέντιμοι πολίτες. Τα θέλουμε όλα δίχως να κινήσουμε το μικρό μας δαχτυλάκι. Δίχως να αναλογιστούμε ότι εμείς αποτελούμε μέρος του προβλήματος. Θα πρέπει κάποια στιγμή να ωριμάσουμε ως πολίτες. Ως πότε θα κατηγορούμε τους άλλους για το πρόβλημα;
 

Μια φορά πάρκαρα παράνομα. Μου κόψανε κλήση. Κακώς δεν μου κόψανε και μεγαλύτερη γιατί πάρκαρα παράνομα. Αναγνωρίζω απόλυτα το λάθος μου. Πάρκαρα σε κράσπεδο. Τρομπ@σ που δεν συνειδητοποίησα ότι εκείνη τη στιγμή μπορεί να περιόριζα κάποιον με κινητικά προβλήματα. Καλός ηλίθιος ήμουν!!!Φταίω είμαι λαλακας και συμμορφώθηκα. Περιόρισα τις μετακινήσεις στο κέντρο και το βάζω σε ιδιωτικό. Αν δεν βγαίνω οικονομικά δεν κατεβαίνω κέντρο ή ψάχνω να βρω πιο φθηνό ιδιωτικό πάρκινγκ. Ή ψάχνω να βρω κοντά στη δουλειά μου πάρκινγκ. Ακόμα και από μένα να γλιτώσει το κέντρο από την περιπλάνηση μου να βρω θέση πάρκινγκ είναι όφελος για κάποιον συμπολίτη μου στην μετακίνηση του.

Ναι γιατί έχουμε ένα εντιμότατο κράτος (δήμο στην προκειμένη) που κάνει κυκλοφοριακές ρυθμίσεις προς διευκόλυνση των οδηγών, παρέχει φθηνές θέσεις πάρκινγκ, φροντίζει να μένουν ανοιχτές οι στροφές και οι ράμπες, και εμείς οι ανέντιμοι παρκάρουμε παράνομα.

Πριν ξεκινήσεις τις απαγορεύσεις, δώσε στον κόσμο εναλλακτική για να μετακινηθεί. Τώρα πάνε και κοτσάρουν μια πινακίδα for no reason σε ένα δρόμο που τα σταθμευμένα δεν ενοχλούν και μετά απολαμβάνουν να κόβουν κλήσεις. Και η λύση των ιδιωτικών -5€ η πρώτη ώρα και μας αφηνεις και τα κλειδιά- είναι για γέλια. Στο λέω ως κάποιος που χρησιμοποιούσε σταθερά ιδιωτικά γκαράζ εκτός Ελλάδας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Πήγα στο μέρος και τελικά έχει σήμανση, απλά είναι γραμμένη χαμηλά πάνω στον τοίχο και δεν φαινόταν καλά γιατί είχε παρκάρει άλλος μπροστά της. Οπότε δικαιολογημένη η κλίση.

Κακώς πλήρωσες τότε. Οι πινακίδες πρέπει να είναι τοποθετημένες σε σημείο που να είναι ορατές από τον οδηγό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι γιατί έχουμε ένα εντιμότατο κράτος (δήμο στην προκειμένη) που κάνει κυκλοφοριακές ρυθμίσεις προς διευκόλυνση των οδηγών, παρέχει φθηνές θέσεις πάρκινγκ, φροντίζει να μένουν ανοιχτές οι στροφές και οι ράμπες, και εμείς οι ανέντιμοι παρκάρουμε παράνομα.

Πριν ξεκινήσεις τις απαγορεύσεις, δώσε στον κόσμο εναλλακτική για να μετακινηθεί. Τώρα πάνε και κοτσάρουν μια πινακίδα for no reason σε ένα δρόμο που τα σταθμευμένα δεν ενοχλούν και μετά απολαμβάνουν να κόβουν κλήσεις. Και η λύση των ιδιωτικών -5€ η πρώτη ώρα και μας αφηνεις και τα κλειδιά- είναι για γέλια. Στο λέω ως κάποιος που χρησιμοποιούσε σταθερά ιδιωτικά γκαράζ εκτός Ελλάδας. 

Είναι ελεύθερη αγορά τα ιδιωτικά πάρκινγκ έχει και με 1 ευρώ. Τι θέλετε το κράτος να ελέγχει τα πάρκινγκ; Να βάλει πλαφόν; Που ζούμε σε σταλινική χώρα; Εσείς δέχεστε πλαφόν στον μισθό σας;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Κακώς πλήρωσες τότε. Οι πινακίδες πρέπει να είναι τοποθετημένες σε σημείο που να είναι ορατές από τον οδηγό. 

Καλως πληρωσε, για να δειξει μια καλη θεληση μπας και του αφησουν τις πινακιδες, αν το πηγαινε στην κοντρα, επειδη οι μπατσοι ειναι πιο νταηδες (επειδη τους παιρνει) θα ειχε μικροτερες πιθανοτητες να του αφησουν τις πινακιδες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lector είπε

Καλως πληρωσε, για να δειξει μια καλη θεληση μπας και του αφησουν τις πινακιδες, αν το πηγαινε στην κοντρα, επειδη οι μπατσοι ειναι πιο νταηδες (επειδη τους παιρνει) θα ειχε μικροτερες πιθανοτητες να του αφησουν τις πινακιδες...

Δε νομίζω. Πληρώνεις όταν φταις μπας και κρατήσεις τις πινακίδες. Αν τα πράγματα είναι όπως τα έγραψε ο ts τότε έπρεπε να κάνει συνολικά ένσταση για όλα. Οι πινακίδες πρέπει να είναι εμφανείς και κακώς κόπηκε κλήση 

Spoiler

Τώρα για τους χαρακτηρισμούς που έγραψες και το επιχείρημα 15χρονου δε θα αναφερθώ γιατί δείχνει άγνοια και εμπάθεια από μέρους σου, οπότε δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά. Σόρρυ 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δε νομίζω. Πληρώνεις όταν φταις μπας και κρατήσεις τις πινακίδες. Αν τα πράγματα είναι όπως τα έγραψε ο ts τότε έπρεπε να κάνει συνολικά ένσταση για όλα. Οι πινακίδες πρέπει να είναι εμφανείς και κακώς κόπηκε κλήση 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τώρα για τους χαρακτηρισμούς που έγραψες και το επιχείρημα 15χρονου δε θα αναφερθώ γιατί δείχνει άγνοια και εμπάθεια από μέρους σου, οπότε δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά. Σόρρυ 🙂

 

Ποσως με ενδιαφερει αν θα με παρεις στα σοβαρα. Οι χαρακτηρισμοι και οι συμβουλες πηγαζουν απο προσωπικη εμπειρια, και στο κατω κατω δεν υποχρεωσα κανεναν ουτε να συμφωνησει ουτε να ακολουθησει αυτα που λεω. Ναι, κακως κοπηκε κληση, ισχυει γενικα αυτο που λες, αλλα σε αλλο κρατος, οχι εδω. Εδω κανουν κουμαντο οι νταηδες, εντος ή εκτος νομου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Nabuko είπε

Κακώς πλήρωσες τότε. Οι πινακίδες πρέπει να είναι τοποθετημένες σε σημείο που να είναι ορατές από τον οδηγό. 

Ουτε καν , ο αλλος που ειχε παρκαρει εκει ηταν και αυτος παρανομος και εμποδιζε την πινακιδα.Η πινακίδα προφανώς ήταν στο σωστό σημείο .

Κακώς πλήρωσε αφού η παράβαση που αναγράφεται δεν ισχυει.Όπως εκείνος έκανε λάθος και πάρκαρε εκει έτσι και αστυνόμος έκανε λάθος στην παράβαση που έγραψε.Μηδενικό με κενό δεν υπαρχει πολυ απλά .

 

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, visualizer είπε

Ουτε καν , ο αλλος που ειχε παρκαρει εκει ηταν και αυτος παρανομος και εμποδιζε την πινακιδα.Η πινακίδα προφανώς ήταν στο σωστό σημείο .

Καλό. Μάλλον εσύ γνωρίζεις το σημείο. Εγώ όχι, απλά βασίζομαι στην περιγραφή του ts

19 ώρες πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

απλά είναι γραμμένη χαμηλά πάνω στον τοίχο και δεν φαινόταν καλά γιατί είχε παρκάρει άλλος μπροστά της

Είχα την εντύπωση ότι οι πινακίδες πρέπει να είναι τοποθετημένες σε συγκεκριμένο ύψος, ας πούμε στην τύχη 2 νούμερα , από 1.50-2.20 και στο οπτικό πεδίο του οδηγού. 

Το "γραμμένη" δεν το κατάλαβα αλλά anyway. 

Μάλλον κάνω εγώ λάθος κι εσύ έχεις δίκιο. 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Σε κληση το ποσο προστιμου ειναι κενο και συπληρωμενο ειναι μονο το ποσο πληρωμης (που συπληρωνεται κανονικα απο τον υπαλληλο πχ των ΕΛΤΑ), βγαζει νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...