Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να έχεις jet κράνος η είναι πεταμένα λεφτά ;


mp123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλή ερώτηση που έχει απασχολήσει πολλούς.

Εξαρτάται από την οπτική γωνία που θα το δει κανείς.

Αν το δει κανείς ξεκινώντας με προτεραιότητα την ασφάλεια, πάνε περίπατο όλες οι λύσεις μακριά από το full-face.

Κάποιοι σκέφτονται, όπως το θέτεις, να μην το πάρω για δεύτερο να το φοράω που και που, να είμαι πιο «άνετος»;

Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει η κακή στιγμή, ακόμα και με την ευθύνη άλλων οδηγών. Το jet σε αυτή τη στιγμή δεν θα σού παρέχει την ολοκληρωμένη προστασία που παρέχει το full-face.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Πολύ καλή ερώτηση που έχει απασχολήσει πολλούς.

Εξαρτάται από την οπτική γωνία που θα το δει κανείς.

Αν το δει κανείς ξεκινώντας με προτεραιότητα την ασφάλεια, πάνε περίπατο όλες οι λύσεις μακριά από το full-face.

Κάποιοι σκέφτονται, όπως το θέτεις, να μην το πάρω για δεύτερο να το φοράω που και που, να είμαι πιο «άνετος»;

Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει η κακή στιγμή, ακόμα και με την ευθύνη άλλων οδηγών. Το jet σε αυτή τη στιγμή δεν θα σού παρέχει την ολοκληρωμένη προστασία που παρέχει το full-face.

Φυσικα δεν έχει την προστασία του full face αλλά ας πουμε πως θες να πάρεις μια μηχανή που της ταιριάζει το jet κράνος. Βλέπουμε διαφημίσεις με κάποιες μηχανές όπου τα φοράνε και σου περνάνε αυτό το στυλ.  Άραγε αξιζει ; 
Ειδικα στα σκουτερ και στις ρετρό μηχανές ( cafe racer , bomber , κλπ ).  Βασικα σε αυτό δίλλημα είμαι.  Τωρα αν μιλάμε για κράνος jetμιλαω  επιπέδου οπως αυτό.. Φυσικα τίποτα λιγότερο

FB1FB3EA-79FA-4DDF-B70C-BD56E07FBA93.jpeg

Επεξ/σία από mp123
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατάλαβα πώς το θέτεις. Γι' αυτό έκανα αναφορά στο θέμα της οπτικής γωνίας.

Απλά πρέπει σε κάθε περίπτωση να γνωρίζει κάποιος τί ανταλλάζει για να πάρει κάτι. Συγκεκριμένα στο jet, κερδίζει κάποιος σε αερισμό προσώπου (το καλοκαίρι ειδικά), και στην αισθητική κατά την υποκειμενική του άποψη. Πρέπει παράλληλα να γνωρίζει συνειδητά, ότι για να τα κερδίσει αυτά, παραχωρεί ένα ποσοστό ασφάλειας σε υποτιθέμενο ατύχημα.

Από εκεί και πέρα, είναι προσωπικές επιλογές όλα αυτά, δεν υπάρχει μία αλήθεια. Απλά μερικοί προσπαθώντας να δικαιολογήσουν την επιλογή τους, φτάνουν να πείθουν τον εαυτό τους, π.χ. ότι ένα jet έχει το ίδιο επίπεδο ασφάλειας, οπότε όλα μια χαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ναι, κατάλαβα πώς το θέτεις. Γι' αυτό έκανα αναφορά στο θέμα της οπτικής γωνίας.

Απλά πρέπει σε κάθε περίπτωση να γνωρίζει κάποιος τί ανταλλάζει για να πάρει κάτι. Συγκεκριμένα στο jet, κερδίζει κάποιος σε αερισμό προσώπου (το καλοκαίρι ειδικά), και στην αισθητική κατά την υποκειμενική του άποψη. Πρέπει παράλληλα να γνωρίζει συνειδητά, ότι για να τα κερδίσει αυτά, παραχωρεί ένα ποσοστό ασφάλειας σε υποτιθέμενο ατύχημα.

Από εκεί και πέρα, είναι προσωπικές επιλογές όλα αυτά, δεν υπάρχει μία αλήθεια. Απλά μερικοί προσπαθώντας να δικαιολογήσουν την επιλογή τους, φτάνουν να πείθουν τον εαυτό τους, π.χ. ότι ένα jet έχει το ίδιο επίπεδο ασφάλειας, οπότε όλα μια χαρά.

Σωστος Φιλε. Προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους. Αυτό προσπαθω να κάνω και εγω . Το πάω από εδώ το πάω από κει να πείσω τον εαυτό μου πως και με ακριβό jet θα έχω την ασφάλεια ενός μετρίου η φτηνού full face.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι λέμε δλδ καλύτερα να κοιτάξω σε vintage κράνος full face αντί για jet. Καλό το στυλ αλλά η ασφάλεια είναι πάνω από ολα. Τουλάχιστον θα είναι vintage που θα ταιριάζει με την μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mp123 είπε

ας πουμε πως θες να πάρεις μια μηχανή που της ταιριάζει το jet κράνος

Το κράνος για άλλο λόγο - θα έπρεπε να - το φοράμε, και όχι επειδή κάνει ωραίο σετ με το δίτροχο που οδηγούμε.

Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει με βάση τις δικές του προτεραιότητες.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το κράνος για άλλο λόγο - θα έπρεπε να - το φοράμε, και όχι επειδή κάνει ωραίο σετ με το δίτροχο που οδηγούμε.

Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει με βάση τις δικές του προτεραιότητες.

Ένταξη ολα παίζουν ρόλο. Δεν φοράς σε ένα παπί ένα racing κράνος των 700 800 με φουλ γραφικά.πιο ακριβό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ένταξη ολα παίζουν ρόλο. Δεν φοράς σε ένα παπί ένα racing κράνος των 700 800 με φουλ γραφικά.πιο ακριβό 

Διαφωνώ όχι μόνο καθέτως, αλλά και οριζοντίως και διαγωνίως :)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Από ότι λέμε δλδ καλύτερα να κοιτάξω σε vintage κράνος full face αντί για jet. Καλό το στυλ αλλά η ασφάλεια είναι πάνω από ολα. Τουλάχιστον θα είναι vintage που θα ταιριάζει με την μηχανή.

με σκουτερ δεν κυκλοφοράς τι βιντατζ κρανος θες χαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Ρε φιλαράκι μην μαμάς το θέμα.

Αστο μα μείνει ανοικτό να πούμε απόψεις για τα full face και τα jet.

Τωρα αν σκεφτεσε να το γυρίσεις στο ντίζελ Εγω δεν το έχω σκεφτεί καθόλου.

παρε ενα bitwell αλλα θα ειναι παράδοξο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, AntreasSverkos είπε

με σκουτερ δεν κυκλοφοράς τι βιντατζ κρανος θες χαχαχαχαχα

Ένταξη μωρέ . Ένα σκουτερακι των 13000 ευρώ είναι😂.

Τωρα θα πάρω κατι που είναι στυλ ρετρό .καλό το dct αλλά θέλω ακόμα ένα με κανονικές ταχυτητες

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου;

Ρε παιδιά σοβαρά αυτό το πράγμα έχω βαρεθεί να το ακούω.

: shoei nxr 450. , shoei gtair 2   550 ,   Ποιο το νόημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...