Προς το περιεχόμενο

Από βενζινοκίνητο σε ηλεκτρικό σκούτερ


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/3/2022 στις 4:04 ΜΜ, rallistas είπε

Επισης λογαριασε οτι σε χαμηλες ή υψηλες θερμοκρασιες (που εχουμε κι απο τα 2 σαν χωρα) θα εχεις πολυ μεγαλη διαφορα στην αυτονομια.

Εχω δει πατινια xiaomi (λογω ενασχολησης) το καλοκαιρι να κανουν 10χλμ και να μενουν απο μπαταρια μεσα στο κεντρο απο τη ζεστη.

Ότι ναναι φίλε. Στην ζέστη μερι 40 βαθμούς πιάνουν την καλύτερη τους αυτονομία δεν χάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Black Demis είπε

μάλλον δεν είχες ποτέ...... η δεν είδες κανένα review

Έχω 5 χρόνια. 

Μόλις τώρα, filipprin είπε

ΑΜ παει αμα περασουν και 2-3 χρονια σιγουρα

Αν έχει μάπα μπαταρία ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Στην ζέστη μερι 40 βαθμούς πιάνουν την καλύτερη τους αυτονομία δεν χάνουν.

Πηδιέται η μπαταρια στη φορτηση όμως με 40 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filipprin είπε

Πηδιέται η μπαταρια στη φορτηση όμως με 40 βαθμους

Ναι είναι ανεπίτρεπτο να το αφήσεις να φορτίζει και να το χτυπάει ο ήλιος το καλοκαίρι.

Εγώ φορτιζα και με 45 βαθμούς αλλά το είχα σε σκιά και δεν έχει χάσει καθόλου αυτονομια.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Ναι είναι ανεπίτρεπτο να το αφήσεις να φορτίζει και να το χτυπάει ο ήλιος το καλοκαίρι.

Εγώ φορτιζα και με 45 βαθμούς αλλά το είχα σε σκιά και δεν έχει χάσει καθόλου αυτονομια.

Όπως και αν έχει κάτω από το μηδέν δεν πρέπει να το φορτιζεις έξω.

Παίρνεις την μπαταρία εντός αν έχει αποσπώμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Αν έχει μάπα μπαταρία ναι.

Ολες οι μπαταριες μαπες ειναι,ακομα και του κινητου.Σε 1 χρονιο εχει αρχισει την κατηφορα.Εξορισμου προς τα κατω παει παντα,Προς τα πανω ποτε.Και εν κινηση το σκουτερ φορτιζει με τούς 40 απο πανω

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 11:03 ΜΜ, Bitbit είπε

δε μπορώ να καταλάβω με ποια λογική παρουσιάζουν τα διάφορα τετράτροχα, είτε το ecocar είτε το ami είτε όποιο άλλο, σαν αντικαταστάτη του παπιού/σκουτερ.

έχουν χαμηλή κατανάλωση. μέχρι εκεί. Παπί και σκούτερ δε παίρνει ο άλλος για τη χαμηλή κατανάλωση μόνο. Πχ για εμένα ο κυριότερος λόγος είναι η ευκολία κίνησης και το παρκάρισμα όπου θέλω. Θέλω να πάω σε ένα κατάστημα, μια υπηρεσία στο κέντρο; Ξέρω ότι θα πάω και θα παρκάρω ακριβώς απ έξω, ενώ με το αυτοκίνητο..... δε θα μπω καν στον κοπο να πάω. Μερικοί να βλέπανε θετικά την αντικατάσταση αλλά δε πιστεύω ότι είναι τόσοι πολλοί.

Τα ami kai ta ecocar μπορείς να τα βγάλεις άδεια μοτοποδήλατου όσα έχουν τελική μέχρι 45. Γιαυτο

Μόλις τώρα, filipprin είπε

Ολες οι μπαταριες μαπες ειναι,ακομα και του κινητου.Σε 1 χρονιο εχει αρχισει την κατηφορα

Πλέον όλα έχουν bms και πτώση βλέπεις μετά την 5 ετια. Όσα δεν είχαν bms έβλεπες στην 3ετια πτώση. Οι και ουργιες μπαταρίες είναι ακόμη ποιο ανθεκτικές και βγάζουν περισσότερα χρόνια.

Εγώ θα βάλω και balancer λογικά φέτος και δεν θα χαλάσουν ούτε σε 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Εγώ είπα ανακρίβεια?

Ε ναι, εσύ έγραψες "Την σήμερον ημέρα που μιλάμε δεν υπερτερούν σε τίποτα τα βενζινοκίνητα.", ενώ η αλήθεια είναι ότι εκτός από το κόστος χρήσης και συντήρησης υπερτερούν σε όλα τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Ε ναι, εσύ έγραψες "Την σήμερον ημέρα που μιλάμε δεν υπερτερούν σε τίποτα τα βενζινοκίνητα.", ενώ η αλήθεια είναι ότι εκτός από το κόστος χρήσης και συντήρησης υπερτερούν σε όλα τα υπόλοιπα.

Άποψη σου. Δεκτή αλλά δεν συμφωνώ τη να κάνουμε. Και στο ξαναλέω είχες ποτέ ηλεκτρικό η έστω έχεις οδηγήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Εγώ θα βάλω και balancer λογικά φέτος και δεν θα χαλάσουν ούτε σε 20 χρόνια.

Εχεις μεγαλη πλακα.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ότι ναναι φίλε. Στην ζέστη μερι 40 βαθμούς πιάνουν την καλύτερη τους αυτονομία δεν χάνουν.

Τώρα σιγουρεύτηκα ότι είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, filipprin είπε

Ολες οι μπαταριες μαπες ειναι,ακομα και του κινητου.Σε 1 χρονιο εχει αρχισει την κατηφορα.Εξορισμου προς τα κατω παει παντα,Προς τα πανω ποτε.Και εν κινηση το σκουτερ φορτιζει με τούς 40 απο πανω

Δεν φορτίζει αποφορτίζει.

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Τώρα σιγουρεύτηκα ότι είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο.

Θα μου πεις εσύ πως συμπεριφέρεται??

Έχω και το ξέρω.

Στο κρύο ναι χάνει κάπου 20% στην ζέστη μέχρι και 45 βαθμούς έχω οδηγήσει δεν είχα κανένα θέμα ούτε έχασε αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filipprin είπε

Α δεν εχει λειτουργια ανακτησης δηλαδη????????

Η ανάκτηση είναι στο φρενάρισμα και επιστρέφει λίγο ρεύμα δεν είναι η τάση που έχει όταν φορτίζει. Τη είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά ειδικά αυτός ο joshua δεν ξέρει τίποτα και το παίζει ξερολας χωρίς καν να έχει οδηγήσει ηλτεικο και δίνει συμβουλές.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Η ανάκτηση είναι στο φρενάρισμα και επιστρέφει λίγο ρεύμα δεν είναι η τάση που έχει όταν φορτίζει. Τη είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά ειδικά αυτός ο joshua δεν ξέρει τίποτα και το παίζει ξερολας χωρίς καν να έχει οδηγήσει ηλτεικο και δίνει συμβουλές.

Είναι σαν να λέμε να έρθω εγώ και να σου πω πως να κάνεις την δουλειά σου ενώ δεν έχω σχέση με το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Έχω 5 χρόνια. 

Ενω εσυ που εχεις ηλεκτρκο σκουτερ εδω και 5 χρονια (απο το17 δηλαδη)και θα σε βγαλει η μπαταρια αλλα 20 χρονια εισαι σχετικοσ.Αληθεια το 17 που το βρηκες το ηλεκτρικο.

 

6 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Η ανάκτηση είναι στο φρενάρισμα και επιστρέφει λίγο ρεύμα

Αρα λιγο ρευμα στους 40 βαθμους επι καποια ωρα.ΔΕΝ ειναι μονο στο φρεναρισμα αλλα και οταν "ρολαρει" το οχημα.Τωρα τι ακριβώς επιπτωση εχει το κουβεντιαζουμε.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...