Προς το περιεχόμενο

Από βενζινοκίνητο σε ηλεκτρικό σκούτερ


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, filipprin είπε

Ενω εσυ που εχεις ηλεκτρκο σκουτερ εδω και 5 χρονια (απο το17 δηλαδη)και θα σε βγαλει η μπαταρια αλλα 20 χρονια εισαι σχετικοσ.Αληθεια το 17 που το βρηκες το ηλεκτρικο.

 

Αρα λιγο ρευμα στουσ 40 βαθμους επι καποια ωρα.Τωρα τι ακριβώς επιπτωση εχει το κουβεντιαζουμε

Άλλοι έχουν από το 2012 που τα βρήκαν?

Επειδή εγώ ανακάλυψα τα ηλεκτρικά το 2015 και το 17 πήρα  και εσύ το 2022 δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν. Η zero υπάρχει από το 2007 πχ. Η Τέσλα από το 2010 πουλάει.

3 λεπτά πριν, filipprin είπε

Ενω εσυ που εχεις ηλεκτρκο σκουτερ εδω και 5 χρονια (απο το17 δηλαδη)και θα σε βγαλει η μπαταρια αλλα 20 χρονια εισαι σχετικοσ.Αληθεια το 17 που το βρηκες το ηλεκτρικο.

 

Αρα λιγο ρευμα στους 40 βαθμους επι καποια ωρα.ΔΕΝ ειναι μονο στο φρεναρισμα αλλα και οταν "ρολαρει" το οχημα.Τωρα τι ακριβώς επιπτωση εχει το κουβεντιαζουμε.

Φίλε αυτά πιστεύεις κρατά τα για σένα.

Αλλά εφόσον δεν έχεις και δεν ξέρεις μην παραπλανείς τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Άλλοι έχουν από το 2012 που τα βρήκαν?

Μωρε το 12 υπηρχαν στους ελληνικους δρομου δεν υπηρχαν.Εδω δεν υπαρχουν το 23.Δουλευομαστε λιγακι εεε..

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, filipprin said:

Eγω παλι που λογο δουλειας ασχολουμε με τετοια θεματα 9 στις 10 φορες τα τριπ κομπιουτερ παντα δειχνουν λιγοτερο σε αυτοκινητα του 20 -22

Δεν έχω τόσο φρέσκα οχήματα δυστυχώς. 

Το πιο καινούριο, η μηχανή, ειναι του 2018 και μετράει άψογα. 

Το ίδιο και σε Sirion, RAV4 και Caliber που έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα από το 2008 και πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipprin είπε

Μωρε το 12 υπηρχαν στους ελληνικους δρομου δεν υπηρχαν.Εδω δεν υπαρχουν το 23.Δουλευομαστε λιγακι εεε..

Μπες στο σάιτ ηλεκτρικά μοτό να δεις αν υπήρχαν. Εγώ προσωπικά είδα από κοντά το 2015 τυχαία και άρχισα να το ψάχνω.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Μπες στο σάιτ ηλεκτρικά μοτό να δεις αν υπήρχαν. Εγώ προσωπικά είδα από κοντά το 2015 τυχαία και άρχισα να το ψάχνω.

Και αυτό που είδα ήταν με 100 τελική και 80 αυτονομία όχι πατίνι. Αλλά τότε είχε 5.000 ευρώ 

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Μπες στο σάιτ ηλεκτρικά μοτό να δεις αν υπήρχαν. Εγώ προσωπικά είδα από κοντά το 2015 τυχαία και άρχισα να το ψάχνω.

Και αυτό που είδα ήταν με 100 τελική και 80 αυτονομία όχι πατίνι. Αλλά τότε είχε 5.000 ευρώ 

Η EMW είναι στην Ελλάδα από το 2014 η vmoto από το 2015 περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Μπες στο σάιτ ηλεκτρικά μοτό να δεις αν υπήρχαν. Εγώ προσωπικά είδα από κοντά το 2015 τυχαία και άρχισα να το ψάχνω.

Τα εχω δει απο το 15 οντως απο κοντα.Πρωτον ομως τα κινητα σημερα εχουν καλυτερη μπαταρια και δευτερον δεν περνανε τοτε εγκριση τυπου για να κυκλοφορήσουν στο δρομο γιατι ηταν περιπτερα με ροδες.Εδω το 23 και αν κυκλοφορουν 500 ηλεκρικα σε ολη την Ελλαδα εινα ζητημα και θα κουβεντιάσουμε για το 15 που υπηρχε στο σαιτ.Τέλος παντων θα τα πουμε σε είκοσι χρονια που θα αλλάξεις μπαταρια.Μεχρι τοτε μπα -μπυ

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipprin είπε

Τα εχω δει απο το 15 οντως απο κοντα.Πρωτον ομως τα κινητα σημερα εχουν καλυτερη μπαταρια και δευτερον δεν περνανε τοτε εγκριση τυπου για να κυκλοφορήσουν στο δρομο γιατι ηταν περιπτερα με ροδες.Εδω το 23 και αν κυκλοφορουν 500 ηλεκρικα σε ολη την Ελλαδα εινα ζητημα και θα κουβεντιάσουμε για το 15 που υπηρχε στο σαιτ.Τέλος παντων θα τα πουμε σε είκοσι χρονια που θα αλλάξεις μπαταρια.Μεχρι τοτε μπα -μπυ

Το 15 αυτό που είδα είναι σαν το tiger που υπάρχει τώρα για να καταλάβεις ποιο εννοώ πολύ όμορφο και δυνατό. Τα κινητά έχουν ίδια χημεία,ιόντων λιθίου. Στην πόλη μου κυκλοφορούν πάνω από 1.000 και εσύ μου λες 500 πανελλαδικά. Εσύ και αν μας δουλεύεις φίλε.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Το 15 αυτό που είδα είναι σαν το tiger που υπάρχει τώρα για να καταλάβεις ποιο εννοώ πολύ όμορφο και δυνατό. Τα κινητά έχουν ίδια χημεία,ιόντων λιθίου. Στην πόλη μου κυκλοφορούν πάνω από 1.000 και εσύ μου λες 500 πανελλαδικά. Εσύ και αν μας δουλεύεις φίλε.

Στην Ελλάδα τα ηλεκτρικά δίκυκλα είναι υπερβολικά πολλά και τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ αν θυμάμαι καλά περίπου 4.000

Μπαίνετε όλοι οι ανίδεοι σε διάφορα σάιτ να δώσετε αρνητικές συμβουλές ενώ δεν ξέρετε τίποτα επί του αντικειμένου.

Γι'αυτό δεν πάμε μπροστά σαν χώρα. Όλοι ξέρουν τα πάντα. Αν δεν ξέρω κάτι λέω δεν ξέρω δεν εκφέρω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιναμε νορβηγια και δεν το πηραμε χαμπαρι φαινεται.............ρε τι θα ακουσουμε εδω μεσα.Στα 5.315.875 που κυκλοφορουν στην ελλαδα υπαρχουν και 4000 ηλεκτρικα (λεμε τωρα).

23 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Γι'αυτό δεν πάμε μπροστά σαν χώρα. Όλοι ξέρουν τα πάντα. Αν δεν ξέρω κάτι λέω δεν ξέρω δεν εκφέρω άποψη.

Οσο για αυτο ασε να ξερω καλυτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filipprin είπε

Γιναμε νορβηγια και δεν το πηραμε χαμπαρι φαινεται.............ρε τι θα ακουσουμε εδω μεσα.Στα 5.315.875 που κυκλοφορουν στην ελλαδα υπαρχουν και 4000 ηλεκτρικα (λεμε τωρα).

Δεν λέμε αυτά είναι.

Όχι δεν γίναμε Νορβηγία εκεί 3/4 που πωλούνται είναι ηλεκτρικά. Παράγουν 100% πράσινη ενέργεια. Όπως ξαναειπα είσαι ανίδεος και μόνο να τρολαρεις ξέρεις. Σε αυτό είσαι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν γίναμε Νορβηγία εκεί 3/4 που πωλούνται είναι ηλεκτρικά

Το ξερω εσυ πας να μας τρελανεις.

 

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Όπως ξαναειπα είσαι ανίδεος και μόνο να τρολαρεις ξέρεις. Σε αυτό είσαι καλός.

Βασικα μερος της δουλειας μου ειναι να φτιαχνω και ηλεκτρικα-υβριδικα αυτοκινητα με εξειδίκευση σε συγκεκτιμενη γερμανικη μαρκα οπου εχω και πιστοποιοηση απο το 15.Οποτε αντε τραγουδα εσυ για μπαταριες και κουραφεξαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipprin είπε

Το ξερω εσυ πας να μας τρελανεις.

 

Βασικα μερος της δουλειας μου ειναι να φτιαχνω και ηλεκτρικα-υβριδικα αυτοκινητα με εξειδίκευση σε συγκεκτιμενη γερμανικη μαρκα οπου εχω και πιστοποιοηση απο το 15.Οποτε αντε τραγουδα εσυ για μπαταριες και κουραφεξαλα.

Αυτά που λες δεν συνάδουν καθόλου μα καθόλου με το αντικείμενο της δουλειάς που αναφέρεις. Άρα λες ψέματα.

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Αυτά που λες δεν συνάδουν καθόλου μα καθόλου με το αντικείμενο της δουλειάς που αναφέρεις. Άρα λες ψέματα.

Μου λες που βρήκα το ηλεκτρικό το 2017 και τώρα μου λες ότι δουλευεις στο αντικείμενο.

Άσε μας ρε φίλε μας φλομωσες στα ψέματα 

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Αυτά που λες δεν συνάδουν καθόλου μα καθόλου με το αντικείμενο της δουλειάς που αναφέρεις. Άρα λες ψέματα.

Μου λες που βρήκα το ηλεκτρικό το 2017 και τώρα μου λες ότι δουλευεις στο αντικείμενο.

Άσε μας ρε φίλε μας φλομωσες στα ψέματα 

Αν εσύ δουλευεις στην εταιρεία που λες εγώ είμαι ο elon musk.

Ποιος λέει αλήθεια ας το βρούνε άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εσυ με την μπαταρια που θα βγαλει 20 χρονια και ειναι αθανατη λες αληθεια.Θες να σου βγαλω αυριο μια φωτογραφία απο ενα NISSAN LEAF στη ραμπα που εχω σηκωμένο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filipprin είπε

Ενω εσυ με την μπαταρια που θα βγαλει 20 χρονια και ειναι αθανατη λες αληθεια.Θες να σου βγαλω αυριο μια φωτογραφία απο ενα NISSAN LEAF στη ραμπα που εχω σηκωμένο.......

Ναι και τη σημαίνει αυτό?

Είναι υδρόψυκτη η μπαταρία?

2 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ναι και τη σημαίνει αυτό?

Είναι υδρόψυκτη η μπαταρία?

Λες έχεις εξειδίκευση σε γερμανική μάρκα και τώρα λες για nissan? Τα έχεις κάνει σαλάτα φίλε.

2 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ναι και τη σημαίνει αυτό?

Είναι υδρόψυκτη η μπαταρία?

Λες έχεις εξειδίκευση σε γερμανική μάρκα και τώρα λες για nissan? Τα έχεις κάνει σαλάτα φίλε.

Ακόμα ψάχνεις να δεις τη  μπαταρία έχει το leaf? Googlare αγόρι μου που είσαι και πιστοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μοτερ ειναι υδροψυκτο.Η μπαταρια αεροψυκτη και οποτε χρειαζεται κανει και χρηση κλιματισμου ειτε ζεστη ειτε κρυο ετσι ωστε να εχει σταθερη θερμοκρασια λειτουργειας.Θα σου βγαλω φώτο με την φορμα....Και παλι πραγματικα πανω απο 200 χλμ αυτονομια μέσ την Αθηνα δεν βγαζει.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipprin είπε

Το μοτερ ειναι υδροψυκτο.Η μπαταρια αεροψυκτη και οποτε χρειαζεται κανει και χρηση κλιματισμου ειτε ζεστη ειτε κρυο ετσι ωστε να εχει σταθερη θερμοκρασια λειτουργειας.Θα σου βγαλω φώτο με την φορμα....

Και παρόλο που είναι αερόψυκτη βγάζουν πολλά χρόνια και ας είναι πρώτης γενιάς.

Άρα που σου φαίνεται το περίεργο ότι αντέχουν οι ποιο καινούργιες??

7 λεπτά πριν, filipprin είπε

Το μοτερ ειναι υδροψυκτο.Η μπαταρια αεροψυκτη και οποτε χρειαζεται κανει και χρηση κλιματισμου ειτε ζεστη ειτε κρυο ετσι ωστε να εχει σταθερη θερμοκρασια λειτουργειας.Θα σου βγαλω φώτο με την φορμα....Και παλι πραγματικα πανω απο 200 χλμ αυτονομια μέσ την Αθηνα δεν βγαζει.

24αρα. Μπαταρία έχει πόσο να βγάλει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να κανεις η μπαταρια εχει ημερομηνια θανατου,Προοδευτικα εξασθενει και πεθαίνει οτι και να κανεις.Η πραγματικη αυτονομια ειναι σημαντικα μικροτερη  αυτου που διαφημιζουν.Ειναι σαν να σου λεω εγω οτι ενας κινητηρας βενζινης μπορει να βγαλει 500 000χλμ.Μπορει και να τα καταφερει αλλα πως θα δουλευει τοτε.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...