Προς το περιεχόμενο

Από βενζινοκίνητο σε ηλεκτρικό σκούτερ


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίση και στους απατεώνες.

Και αυτοι κοιτάνε να γλυτώσουν έξοδα μετακίνησης. 

Screenshot_2023-01-11-18-44-10-076_com.facebook.katana~2.jpg

14 λεπτά πριν, filipprin είπε

Εσυ τα  18000 ηλεκροκινητα σκουτερ που τα ειδες και απο ποτε μετρας?????????

 

Ανέφερα εγώ για 18.000 σκούτερ άνθρωπε μου??? Από το πάθος να πείσετε κάποιον δεν διαβάζετε καν.

Δεν ξαναασχολουμε ειλικρινά μαζί σου και τα ηλεκτρικά σκούτερ επειδή τα μοτοποδήλατα δεν είναι στην καταμέτρηση είναι πάνω από 18.000.

Στην πόλη μου και μόνο είναι πάνω από 1.000. καλά να περνάς δεν ξανααπανταω γιατί έχεις θολωμενο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Δημοκρατία έχουμε όλα θεμιτά είναι. Η διεστραβλωση είναι που πειράζει. Είπες 500 και στο άρθρο λέει 18 χιλιάδες.

Αν θυμαμε καλα για σκουτερ κουβεντιαουζουμε εδω μεσα .Και τα 500 δικα μου ηλεκτρικα σκουτερ ητανε οχι καρπουζια ουτε αυτοκινητα ουτε πατινια ουτε ποδηλατα ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΈΝΝΟΙΆ ΟΧΗΜΑΤΑ

Το ερωτημα παραμενει ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕΣ ΤΑ 18000 ΗΛΕΚΡΤΙΚΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τωρα με αυτη την πολη σου μας τα εχεις κανει τσουρεκια.Για πες και ποια ειναι?????????????

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 5:55 ΜΜ, filipprin είπε
  Στις 11/1/2023 στις 5:31 ΜΜ, vaggooss είπε

Λες τα κινητά χαλάνε οι μπαταρίες και έχω 7 χρόνια κινητό με ελάχιστη μείωση στην αυτονομία. Και πόσα άλλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/1/2023 στις 11:54 ΜΜ, filipprin είπε

Οτι και να κανεις η μπαταρια εχει ημερομηνια θανατου,Προοδευτικα εξασθενει και πεθαίνει οτι και να κανεις.Η πραγματικη αυτονομια ειναι σημαντικα μικροτερη  αυτου που διαφημιζουν.Ειναι σαν να σου λεω εγω οτι ενας κινητηρας βενζινης μπορει να βγαλει 500 000χλμ.Μπορει και να τα καταφερει αλλα πως θα δουλευει τοτε.

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?Πόσο θα κάνει μια τέτοια μπαταρια?500-600 ευρώ?

Έστω ότι στο μηχανάκι βάζεις κάθε μήνα 40 ευρώ 40 x12 =480 

Αν αλλάξεις την μπαταρία στα 5 χρόνια έχεις ουσιαστικά γλυτώσει 1900 ευρώ από βενζίνες 

+ οτι τα σέρβις στο ηλεκτρικό σκουτερ είναι πιο απλά λόγω ηλεκτρικού μοτερ κτλ.

Κάνω κάπου λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, ΒουρΝ said:

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?Πόσο θα κάνει μια τέτοια μπαταρια?500-600 ευρώ?

Έστω ότι στο μηχανάκι βάζεις κάθε μήνα 40 ευρώ 40 x12 =480 

Αν αλλάξεις την μπαταρία στα 5 χρόνια έχεις ουσιαστικά γλυτώσει 1900 ευρώ από βενζίνες 

+ οτι τα σέρβις στο ηλεκτρικό σκουτερ είναι πιο απλά λόγω ηλεκτρικού μοτερ κτλ.

Κάνω κάπου λάθος?

Η μπαταρία είναι το πιο ακριβό εξάρτημα ενός ηλεκτρικού σκούτερ, εντελώς μπακαλίστικα 800-1000€, αν και μπορεί να είναι και ακριβότερη.

Επίσης στην εξίσωση δεν βάζεις ούτε το κόστος του ρεύματος για φόρτιση, ούτε το ότι για να πάρεις ηλεκτρικό θα πρέπει να πληρώσεις τουλάχιστον +2k για να έχεις υποδεέστερες επιδόσεις, τα έχουμε γράψει πολύ αναλυτικά στις προηγούμενες σελίδες αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η μπαταρία είναι το πιο ακριβό εξάρτημα ενός ηλεκτρικού σκούτερ, εντελώς μπακαλίστικα 800-1000€, αν και μπορεί να είναι και ακριβότερη.

Επίσης στην εξίσωση δεν βάζεις ούτε το κόστος του ρεύματος για φόρτιση, ούτε το ότι για να πάρεις ηλεκτρικό θα πρέπει να πληρώσεις τουλάχιστον +2k για να έχεις υποδεέστερες επιδόσεις, τα έχουμε γράψει πολύ αναλυτικά στις προηγούμενες σελίδες αυτά.

https://motovyzas.com/product/60v26ah/

Αυτές τις τιμές 800-1000 που τις βλέπετε? Το κόστος φόρτισης παίζει να είναι 2-3 ευρώ τον μήνα. Επισης όσο μεγαλύτερη η μπαταρία τόσο πιο καιρό θα σου πάρει να την αλλάξεις έτσι είπα στα 5 χρόνια γενικά όχι απαραίτητα.Επισης θα πρέπει να μιλήσουμε για αλλαγές λαδιων πρόβληματα βενζινοκινητήρων vs ηλεκτροκινητηρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η μπαταρία είναι το πιο ακριβό εξάρτημα ενός ηλεκτρικού σκούτερ, εντελώς μπακαλίστικα 800-1000€, αν και μπορεί να είναι και ακριβότερη.

Επίσης στην εξίσωση δεν βάζεις ούτε το κόστος του ρεύματος για φόρτιση, ούτε το ότι για να πάρεις ηλεκτρικό θα πρέπει να πληρώσεις τουλάχιστον +2k για να έχεις υποδεέστερες επιδόσεις, τα έχουμε γράψει πολύ αναλυτικά στις προηγούμενες σελίδες αυτά.

Τα ηλεκτρικά σκούτερ αναφέρουν μια κατανάλωση της τάξης των 2-3kw ανά 100 χιλιόμετρα, η κιλοβάτωρα  έχει  ~15 λεπτά  του ευρω, όποτε τα 3kw κοστίζουν κάτω από μισό ευρώ και διανύει 100 χιλιόμετρα. Δηλαδη  με  λιγότερα από 50 ευρώ διανυει 10.000km, αρα το κόστος φόρτισης δεν είναι καν άξιο αναφοράς,  δεν θα αντιληφθεί κάποιος καν την διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ εάν  κάνει 500-600 χιλιόμετρα  τον μήνα μέσα στην πόλη. Δεν έχω καν ηλεκτρικό σκούτερ όποτε δεν ξέρω στην πράξη  αν τα 2-3kw που λένε  οι κατασκευές είναι fake.Πέρα απο εκει δεν θέλουν καθόλου σέρβις, μόνο ελαστικά και φρένα χρειάζονται.Για κόστος μπαταρίας και διάρκεια ζωής δεν έχω ιδέα τι παίζει όποτε δεν έχω άποψη.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σερβισε θελουν εκτός του κινητηρα και ζημιες εχουνε και η μπαταρια ειναι κοντα στο χιλιαρικο και με αγνωστη ζωη με τα μεχρι τωρα δεδομενα και αυξημενο κόστος αγορας και χρονο για τη φορτιση και ειδικη υποδομη.Στην πραξη μια η αλλη ερχεται με ολα τα μειον που εχει ενα ηλεκτρικο τοσο σε ιποδυναμη οσο και σε αυτονομια οσο και σε ρυπους μιας και το ρευμα παραγεται κατα 60% τουλαχιστον  απο ορυκτα καυσιμα.Τωρα βεβαια ο καθενας κανει οτι γουσταρει .

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipprin είπε

Και σερβισε θελουν εκτός του κινητηρα και ζημιες εχουνε

Επειδη δεν εχω ηλεκρικο σκουτερ και δεν γνωριζω περα απο ελαστικα και τακακια στα φρενα που προφανως θελουν, πιο ειναι το σερβις που χρειαζονται? Εχουν προγραμματισμενη συντηρηση οπως τα σκουτερ βενζινης που σου λεει οτι στα τοσα χιλιομετρα θελει αλλαγη λαδιων, στα τοσα φιλτρο και μπουζι , στα τοσα ιμαντα μπιλιες κτλ?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, filipprin είπε

Εχουν ακριβώς τις ίδιες φθορες εκτός του κινητηρα,μπουζι λαδια δηλ.Δεν ξερω αν εχουν και ιμαντα.

Πριν λιγο ειπες θελουν σερβις.Τι ακριβως σερβις θελουν αφου ο κινητηρας τους δεν εχει αναλωσιμα πια ειναι η συντηρηση που θελουν μπορεις να εξηγησεις? Ξανα λεω εκτος απο ελαστικα και τακακια στα φρενα που προφανως χρειαζονται αλλαγη οταν φθαρουν, τι συντηρηση θελουν?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσυ δηλαδη οταν πας ενα μηχανακι για σερισε μονο λαδια και μπουζι σου αλλαζουν.Αμορτισερ τακακια δισκους ιμαντα λαμπες ντιζες υγρα φρενων λαστιχα συνεμπλοκ ρουλεμαν.....Τωρα αν κολας στη λεξη σερβισε πεστο φθορες.Αυτη αλλωστε ειναι η ουσια.Ασε που και ο ηλεκτοκινητηρας δεν νομιζω οτι ειναι και αθανατος.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

https://motovyzas.com/product/60v26ah/

Αυτές τις τιμές 800-1000 που τις βλέπετε? Το κόστος φόρτισης παίζει να είναι 2-3 ευρώ τον μήνα. Επισης όσο μεγαλύτερη η μπαταρία τόσο πιο καιρό θα σου πάρει να την αλλάξεις έτσι είπα στα 5 χρόνια γενικά όχι απαραίτητα.Επισης θα πρέπει να μιλήσουμε για αλλαγές λαδιων πρόβληματα βενζινοκινητήρων vs ηλεκτροκινητηρων 

Η μπαταρία που έβαλες 60V26Ah,  26ah είναι πολύ λίγα, θες τουλάχιστον 38, το λιγότερο, ιδανικά πάνω από 50ah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filipprin είπε

Εσυ δηλαδη οταν πας ενα μηχανακι για σερισε μονο λαδια και μπουζι σου αλλαζουν.Αμορτισερ τακακια δισκους ιμαντα λαμπες ντιζες υγρα φρενων λαστιχα συνεμπλοκ ρουλεμαν.....Τωρα αν κολας στη λεξη σερβισε πεστο φθορες.Αυτη αλλωστε ειναι η ουσια.Ασε που και ο ηλεκτοκινητηρας δεν νομιζω οτι ειναι και αθανατος.

Δεν κολλάω σε καμία λέξη  έγραψες ότι θέλει σέρβις και ρώτησα αν όντως έχουν και αυτά προγραμματισμένη συντήρηση με βιβλίο Σερβίς κτλ γιατί από όσο ξέρω δεν θέλουν κάτι. Άλλο οι φθορές και να γινει μια ζημιά και άλλο η προγραμματισμένη συντήρηση, πες απλά ότι έκανες λάθος που έγραψες για σέρβις και μην γράφεις για αλλαγή λάμπας και φρενα. Ξέρω ότι έχουν λαμπες τακάκια και ελαστικά, εάν απαιτούν προγραμματισμένη συντήρηση/σέρβις   ρώτησα και όχι αν έχουν λαμπες που δεν καίγονται και ελαστικά που δεν φθείρονται ποτε.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...