Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Πανε λιγο hogsmade και πες μου πως παει εκει στο χωριο. 

Δεν έχει καθόλου stutters ούτε στο χωριό έχω παίξει κάνα 20ωρο αέρα πάει … το μόνο που κάνει είναι όταν πας να αλλάξεις περιοχή κάνει ένα στιγμιαίο loading όταν ανοίγεις τις πόρτες αλλά είναι πτεσμα σε σχέση με αλλά που έχουμε δει..

11 ώρες πριν, just_a_dude είπε

εγώ πάντως βλέπω που και που να κατεβάζει κάτι ελάχιστα ΚΒ. Σε φάση 3-5ΚΒ. Δεν ξέρω τι είναι αυτό. Δεν παίζει τόσο μικρό update.

Αυτή την απορία έχω και εγώ κάθε τόσο παίρνει αυτά τα μικρά update αλλά δεν λέει πληροφορίες …

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δεν έχει καθόλου stutters ούτε στο χωριό έχω παίξει κάνα 20ωρο αέρα πάει … το μόνο που κάνει είναι όταν πας να αλλάξεις περιοχή κάνει ένα στιγμιαίο loading όταν ανοίγεις τις πόρτες αλλά είναι πτεσμα σε σχέση με αλλά που έχουμε δει..

Άσε που είναι πταίσμα τώρα. Αν το game δεν κάνει loading με μαύρη οθόνη για 3-4 δευτερόλεπτα ακόμη και όταν ανοίγεις την πόρτα της τουαλέτας τι να το κάνεις; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που μου κάνει καιρό εμένα αλλα δεν ασχολήθηκα και δεν ξέρω αν το κάνει και σε άλλους.

Πριν την οθόνη στην αρχή που βγάζει την μπάρα για το preparing shaders, κάθετε για κανα λεπτό μπορεί και παραπάνω καμια φορά με μαύρη οθόνη. Μετά εμφανίζει το preparing shaders και παίζει κανονικά το παιχνίδι.

Πρόσφατα έκανα φορματ στα πάντα και ξανα έβαλα και το παιχνίδι αυτήν την φορά σε SATA SSD (πριν το είχα σε HDD) και πάλι αργεί να ανοίξει. (επείδη υπέθετα αργούσε ο HDD)

Eχω ryzen 5 2600, 32gb 2999MHz και 6650xt...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Κομπλε μια χαρα ελπιζω να ειμαστε κομπλε με 14600k για 100fps με fg+dlss. Αρα το εστρωσαν απλα για τα πολυ δυνατα cpu γιατι με τον 5700x δυσκολα τετοιο παιχνιδι με RT ακομα και με FG. Πανε λιγο hogsmade και πες μου πως παει εκει στο χωριο. 

Φαίνεται να έχει στρώσει από θέμα στατερ, τα rt effects, shadows και ambient occlusion, κάνουν κάποια artifacts  τελικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Δεν έχει καθόλου stutters ούτε στο χωριό έχω παίξει κάνα 20ωρο αέρα πάει … το μόνο που κάνει είναι όταν πας να αλλάξεις περιοχή κάνει ένα στιγμιαίο loading όταν ανοίγεις τις πόρτες αλλά είναι πτεσμα σε σχέση με αλλά που έχουμε δει..

Αυτή την απορία έχω και εγώ κάθε τόσο παίρνει αυτά τα μικρά update αλλά δεν λέει πληροφορίες …

 

3 ώρες πριν, Mr Aris είπε

Φαίνεται να έχει στρώσει από θέμα στατερ, τα rt effects, shadows και ambient occlusion, κάνουν κάποια artifacts  τελικά

Αψογα πάει για αγορά τότε. Με τον 5700x ήταν stutter fest με ray tracing αλλά φαίνεται ότι με δυνατό single core πάει αέρα. 

Αυτα τα loading είναι traversal stutters δεν φτιάχνονται με τίποτα ναι. Callisto jedi έχουν το ίδιο θέμα μαζί με πολλά άλλα unreal engine παιχνιδια. 

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Άσε που είναι πταίσμα τώρα. Αν το game δεν κάνει loading με μαύρη οθόνη για 3-4 δευτερόλεπτα ακόμη και όταν ανοίγεις την πόρτα της τουαλέτας τι να το κάνεις; :P

Μπας και έχει denuvo και απλά ανανεώνουν την νέα έκδοση? Κατά 99% αυτό είναι. Για αυτό δεν έχει σπάσει το παιχνίδι στις τελευταίες εκδόσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tablet είπε

Το εχω αγορασει μηνες αλλα περιμενω να στρώσει. Εχει βγει καποιο τελευταιο patch που το στρώνει;

Απο τον Ιουλιο εχει να παρει update

https://hogwartslegacy.bugs.wbgames.com/patch-notes

Σε raster τρεχει αψογα σε RT θελει τελευταιας γενιας cpu 7000 σειρα η απο intel απο 12η γενια και πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απο τον Ιουλιο εχει να παρει update

https://hogwartslegacy.bugs.wbgames.com/patch-notes

Σε raster τρεχει αψογα σε RT θελει τελευταιας γενιας cpu 7000 σειρα η απο intel απο 12η γενια και πανω. 

Και μπηκα χθες και ειδα οτι δεν εχει παρει update και ουτε που το ανοιξα.. Οποτε το φτιαξανε;

Με το pc της υπογραφης μου θα παιζει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tablet είπε

Και μπηκα χθες και ειδα οτι δεν εχει παρει update και ουτε που το ανοιξα.. Οποτε το φτιαξανε;

Με το pc της υπογραφης μου θα παιζει;;

Με 5950x με FG θα εισαι κομπλε σε raster και με το παραπανω. Σε ray tracing τρωνε ζορι τα zen 3 cores εκει δεν ξερω. Θα καθεται η καρτα 30-40% και τα fps ακομα και με fg δυσκολα να περασουν τα 70-80. Ειναι τερμα unoptimized με μικρη χρηση πυρηνων το ray tracing στο hogwarts και στο jedi survivor και θελει πολυ δυνατο IPC. Αφου με 5700x ηταν μαυρο χαλι λογικα κατι αντιστοιχο θα δεις και εσυ με full ray tracing. Αλλα δοκιμασε το σιγουρα θα ενδιαφερει πολλους πως τρεχεις με το τελευταιο patch και με σειρα 5xxx zen 3. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Αν βάλεις RT στο High πάντως πάει πολύ καλύτερα. Με DLSS Q και FG έχω 100αρια fps

Δεν δοκιμασα με high αλλα πολυ καλο αυτο που το δοκιμασες κομπλε δηλαδη και με 5000 σειρα απλα οχι ultra rt στο high ειναι κομπλε και μπορει να μην υπαρχουν και μεγαλες διαφορες μεταξυ ultra/high. Το FG σωζει την παρτιδα σε ολα αυτα τα παιχνιδια ετσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν δοκιμασα με high αλλα πολυ καλο αυτο που το δοκιμασες κομπλε δηλαδη και με 5000 σειρα απλα οχι ultra rt στο high ειναι κομπλε και μπορει να μην υπαρχουν και μεγαλες διαφορες μεταξυ ultra/high. Το FG σωζει την παρτιδα σε ολα αυτα τα παιχνιδια ετσι?

Ε ναι. Αλλά και πάλι έχει CPU bottleneck. 80-90% είναι η κάρτα και σε κάποιες στιγμές πιο κάτω. Αλλά τα fps κάτω από 90 δεν πέφτουν 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Ε ναι. Αλλά και πάλι έχει CPU bottleneck. 80-90 είναι η κάρτα και σε κάποιες στιγμές πιο κάτω. Αλλά τα fps κάτω από 90 δεν πέφτουν 

Οποτε χωρις FG θα ησουν βαρια 40-45 fps ετσι? Με το FG χτυπας 90+ σε τερμα cpu bound σεναριο οποτε παιζεις κομπλε. Αυτο μετραει στο τελος. Τρωνε τρελα ζορια τα 5αρια ρυζια σε τετοια παιχνιδια. Ghostwire kingdom come hogwarts watch dogs legion jedi survivor last of us spiderman ψοφανε οι πυρηνες για πλακα. Στο spiderman χωρις fg με rt πηγαινα και στα 60fps με την καρτα να καθεται. Με fg κολλημενα 97fps που εχω cap και uncap βαραγε 150 σε σημεια με FG. Ακομα και τα απλα cpu 7600/7700 τρωνε ζορι σε αυτα παρολο που εχουν μεγαλυτερο IPC. Εκει η intel δεν εχει αντιπαλο απο alder και μετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...