Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakos18 είπε

Έχεις λινκ για την κεραία; Προσφέρει σημαντική βελτίωση;

Γενικά οι εξωτερικές κεραίες έχουν καλύτερη λήψη ή απλά παρέχουν τη δυνατότητα να έχεις την κεραία σε διαφορετικό σημείο (ώστε να πετύχεις καλύτερη λήψη);

 

Αυτή είχα πάρει από Ευρωπαικό κατάστημα που βρήκα στο google. Είναι ακριβούτσικη. Η συγκεκριμένη είναι κατευθυντική που σημαίνει οτι για να έχεις αποτέλεσμα θα πρέπει να να μην υπάρχουν εμπόδια μεταξύ της κεραίας σου και της κεραίας που σε καλύπτει. Υπάρχουν και πολύ πιο οικονομικές αλλά δεν ξέρω να σου προτείνω κάποια

Σε εμένα που έβαλα το ρούτερ έξω και έβαλα και την κεραία παραδίπλα πάνω σε ιστό να κοιτάει την κεραία της κοσμοτέ δεν μου έκανε καμία διαφορά (Την κράτησα μήπως και χρειαστεί όταν με το καλό έρθει το 5g στην περιοχή μου)

Αν το ρούτερ το είχα μέσα στο σπίτι που δεν πιάνω καλό σήμα σίγουρα εκεί θα έβλεπα βελτίωση. Έχε υπ' όψιν σου οτι το καλώδιο που πάει απ την κεραία στο ρούτερ έχει μεγάλες απώλειες. Θα πρέπει να είναι μαξ 5-10 μέτρα.

Αν δεν θές ούτε το ρούτερ να βγάλεις έξω, ούτε να πάρεις τέτοια κεραία μια άλλη εναλλακτική είναι να πάρεις μια κατευθυντική κεραία τέτοιου τύπου  που περιλαμβάνει 4g modem, παίρνει την σιμ πάνω της και τροφοδοτείται μέσω ethernet από ένα οποιοδήποτε απλό ρούτερ που θα έχεις μέσα στο σπίτι. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω για την τελευταία λύση, αν ενδιαφέρεσαι ας επιβεβαιώσει και κάποιος τρίτος αυτά που σου λέω και αν σου παρέθεσα το σωστό μοντέλο.

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 764
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, prefuse είπε

αν έχουμε παλιο κινητό πχ 4ετιας, πως βλέπουμε τι cat χρησιμοποιεί ώστε να γνωρίζουμε αν αυτό είναι το bottleneck και όχι το σήμα που έχει η εταιρεία κινητής στην περιοχή μας;

google
gsmarena lg g6
image.jpeg.8bb3c2ecb7e7ae7ebfee304452e91cea.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ψαχνομαι και εγω για 4G Unlimited αφου δεν εχω δυνατοτητα για VDSL ή FTTH, τι θα προτεινατε για Modem το οποιο θα κουμπωσει σε Ubiquity Edge Router X μαζι με δυο ακομα 20αρες ADSL που παιζουν ηδη σε Load Balance?? Δεν με ενδιαφερει προφανως Routing, WiFi κτλ να γινεται απο αυτο, αφου θα παιξει με Bridge πανω στο Edge. Απαραιτητο, να εχει τουλαχιστον μια Gigabit θυρα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε!
Μου έχει δώσει ο εργοδότης μου ένα TP-LINK MR200 v.5.2, αλλά δεν μπορώ να μπω μέσα στο menu καθώς έχει βάλει δικό του κωδικό. Το μόνο που έχω είναι WiFi password.

Οι ταχύτητες που δίνει στο PC με ethernet είναι στα ~20Mbps Up και Down. Με το κινητό είμαι σταθερά στα 90.

Οι ερωτήσεις είναι δύο:

1. Μπορώ να κάνω κάτι να βελτιώσω την κατάσταση, εφόσον είμαι κλειδωμένος έξω από το μενού του ρουτερ;

2. Εφόσον δεν ξέρω το pin της SIM, θα μπορούσα να πάρω ένα δικό μου ρούτερ και να βάλω επάνω του τη SIM αυτή, μπας και έχω καλύτερα αποτελέσματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimxr είπε

Χαίρετε!
Μου έχει δώσει ο εργοδότης μου ένα TP-LINK MR200 v.5.2, αλλά δεν μπορώ να μπω μέσα στο menu καθώς έχει βάλει δικό του κωδικό. Το μόνο που έχω είναι WiFi password.

Οι ταχύτητες που δίνει στο PC με ethernet είναι στα ~20Mbps Up και Down. Με το κινητό είμαι σταθερά στα 90.

Οι ερωτήσεις είναι δύο:

1. Μπορώ να κάνω κάτι να βελτιώσω την κατάσταση, εφόσον είμαι κλειδωμένος έξω από το μενού του ρουτερ;

2. Εφόσον δεν ξέρω το pin της SIM, θα μπορούσα να πάρω ένα δικό μου ρούτερ και να βάλω επάνω του τη SIM αυτή, μπας και έχω καλύτερα αποτελέσματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια!

Η συσκευή όπως και η κάρτα sim ανήκει στον εργοδότη σου.

Στη θέση σου, δε θα την πείραζα, μπορεί να μπλέξεις.

Στην τελική, τι σε νοιάζει να έχεις καλύτερες ταχύτητες; Ο εργοδότης σου, είναι ικανοποιημένος με τα 20MBps

25 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Ρεσετ καντου και μπες με τα εργοστασιακα.

Καλύτερα να μην την πειράξει. Αναφέρει ότι δεν έχει καν το pin της κάρτας sim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το pin της κάρτας sim να είχα, νομίζω ότι θα το δοκίμαζα το reset.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το τι είναι όλα αυτά. Απλά ένας τεχνικός έρχεται μια στα 10 φεγγάρια και φτιάχνει/κλειδώνει κάποια πράγματα. 😛

Αν την έβαζα σε άλλο δικό μου ρούτερ δε θα δούλευε επειδή δεν έχω το pin, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε δίκιο, δεν το δοκίμασα και αξίζει. Θα το δοκιμάσω και θα δώσω report. :)

Μιας και μου δώσατε ελπίδες τώρα, όπως είχα πει έχω το TP-LINK MR200 v.5.2, και ταχύτητες που δίνει στο PC με ethernet είναι στα ~20Mbps Up και ~20Down.
Από το κινητό χτυπάω ~70Mbps.
Έχει νόημα να πάρω κάποιο καλύτερο ρούτερ για να πλησιάσω τις ταχύτητες του κινητού;

 

Επεξ/σία από dimxr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dimxr είπε

Έχετε δίκιο, δεν το δοκίμασα και αξίζει. Θα το δοκιμάσω και θα δώσω report. :)

Μιας και μου δώσατε ελπίδες τώρα, όπως είχα πει έχω το TP-LINK MR200 v.5.2, και ταχύτητες που δίνει στο PC με ethernet είναι στα ~20Mbps Up και ~20Down.
Από το κινητό χτυπάω ~70Mbps.
Έχει νόημα να πάρω κάποιο καλύτερο ρούτερ για να πλησιάσω τις ταχύτητες του κινητού;

 

Το mr200 άνετα πιάνει και παραπανω , περί τα 40-50mbps; Εκεί γύρω είναι οι "καλές" ταχύτητες των cat. 4.

Κάτι άλλο συμβαίνει, πιθανόν δεν έχεις καλό σήμα; 

Πάντως το reset και ξεκλείδωμα του συγκεκριμένου ρούτερ δε θα σου προσφέρει κατι σε σχέση με την ταχύτητα, δεν υπάρχει κατι σχετικο να ρυθμίσεις στο μενού. 

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...