Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιο μου πει ποια είναι η καλύτερη λύση που έχουμε καταλήξει μέχρι τώρα χωρίς να χρειαστεί να διαβάσω 12 σελίδες. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2022 στις 12:29 ΜΜ, manosfp είπε

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιο μου πει ποια είναι η καλύτερη λύση που έχουμε καταλήξει μέχρι τώρα χωρίς να χρειαστεί να διαβάσω 12 σελίδες. 

Ευχαριστώ. 

Δεν υπάρχει "καλύτερη λύση". Δεν έχουμε εδώ πχ flagship killers  όπως σε άλλα προϊόντα. αποφασίζεις τι features χρειάζεσαι απαραίτητα και τι ποσό max θέλεις να δώσεις και διαλέγεις κάποιο ρούτερ. Είναι συγκεκριμένα τα ρούτερ 4g και οι τιμές τους πάνε κλιμακωτά. 

@blanka το mr200 πρέπει να είναι κλειδωμένο. Τα αλλά δε γνωρίζω. 

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2022 στις 10:47 ΜΜ, aggelos87 είπε

Με είχες ρωτήσει στο θέμα του starlink, σου απαντάω εδώ που είναι πιο σχετικό.

Εγώ για το cosmote unlimited σε 4g πήρα το chateau lte cat12 και εξωτερική κεραία την AXPOL25G που τελικά δεν μου προσέφερε κάτι περισσότερο ('Έβαλα το ρουτερ σε εξωτερικό χώρο)

Επειδή το chateau είναι ακριβούτσικο μια άλλη επιλογή είναι το mr600 που είναι cat6 αλλά σε περίπτωση που στην περιοχή σου μπορείς να εκμεταλλευτείς το cat12 τότε με το MR600 δεν θα πάρεις το 100% που μπορεί να σου δώσει το δίκτυο.

Και τα δυο μπορούν να δουλέψουν σε vodafone (Εκτός και αν το αγοράσεις κατευθείαν απ τον πάροχο, εκεί δεν ξέρω αν είναι κλειδωμένο)

 

Για 5g δεν ξέρω.

 

Καλημερα φιλε , επειδη σκεφτομαι να παρω το mikrotik chateau lte ( https://bstsystems.gr/product/mikrotik-high-speed-dual-band-home-ap-with-lte-category-12-support-chateau-lte12/?skr_prm=WyJlMDUyZmMzOC1hODljLTQ0NzItOWEwNi1iZGY2ZjFiNzZkNmQiLDE2NTM2NDIyNDQxMjYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 ) . Θελω και μια επιβεβαιωση εαν οντως μιλας γι αυτο .

Σε speedtest με το κινητο μου πιανω 230download και 30upload περιπου .... θα μου τις δωσει το mikrotik αυτες τις ταχυτητες ?

Επισης , επειδη ο αδερφος μου πηρε ενα 4g router tplink mr6400 το πιο οικονομικο που βρηκε και κλειδωνει στα 50-60max download και πολυ λιγοτερο upload , η cosmote extra sim θα μου δωσει τις ταχυτητες που εχω στο κινητο και στο mikrotik ?

Μιλαμε παντα για ιδιο μερος οι μετρησεις . Απλα το tp link πιανει το 1/4 απο την ταχυτητα 4g του κινητου .

Το 5g mikrotik ανεβαινει σε διπλασια επιπεδα .

 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gasgion87 είπε

 

Καλημερα φιλε , επειδη σκεφτομαι να παρω το mikrotik chateau lte ( https://bstsystems.gr/product/mikrotik-high-speed-dual-band-home-ap-with-lte-category-12-support-chateau-lte12/?skr_prm=WyJlMDUyZmMzOC1hODljLTQ0NzItOWEwNi1iZGY2ZjFiNzZkNmQiLDE2NTM2NDIyNDQxMjYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 ) . Θελω και μια επιβεβαιωση εαν οντως μιλας γι αυτο .

Σε speedtest με το κινητο μου πιανω 230download και 30upload περιπου .... θα μου τις δωσει το mikrotik αυτες τις ταχυτητες ?

Επισης , επειδη ο αδερφος μου πηρε ενα 4g router tplink mr6400 το πιο οικονομικο που βρηκε και κλειδωνει στα 50-60max download και πολυ λιγοτερο upload , η cosmote extra sim θα μου δωσει τις ταχυτητες που εχω στο κινητο και στο mikrotik ?

Μιλαμε παντα για ιδιο μερος οι μετρησεις . Απλα το tp link πιανει το 1/4 απο την ταχυτητα 4g του κινητου .

Το 5g mikrotik ανεβαινει σε διπλασια επιπεδα .

 

Ευχαριστω

 

Ναι αυτό είναι το ρουτερ.

To mr6400 είναι cat4, δηλαδή μπορεί να συνδεθεί μόνο σε μία συχνότητα, και γι αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πλήρως τις δυνατότητες του δικτύου στην περιοχή σου. Δεν υπάρχει περιορισμός ταχύτητας στις έξτρα σιμ. Το mr600 Version 2 είναι ca6( Έως 2 συχνότητες εφόσον σου δίνει την δυνατότητα η κάλυψη της περιοχής σου) και το chateau είναι cat12( έως 3 συχνότητες εφόσον σου δίνει την δυνατότητα η κάλυψη της περιοχής σου)

Το κινητό σου συνδέεται σε 2 ή 3 συχνότητες ταυτόχρονα και πετυχαίνει υψηλότερες ταχύτητες σε σχέση με το mr400. αν έχεις Αντροιντ μπορείς να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή όπως το Netmonster που σου δείχνει σε πόσες και ποιες συχνότητες είσαι συνδεδεμένος. Δες πρώτα αυτό και μετά αποφασίζεις αν σε συμφέρει να πάρεις το chateau ή κάποιο οικονομικότερο όπως το mr600 v2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι ολα αυτα;
και απο τις 15 σελιδες που εχει το network signal guru (οι μπιλιτσες κατω) ποιες ειναι οι "χρησιμες" ?

image.jpeg.9932eef2204487ae346074dec962de76.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρα να πάρω και εγώ ένα για να βάλω κάρτα από cosmote. Με μπερδέψατε όμως με τα v1 v2 κτλ. Το σπίτι είναι 130 τετραγωνικά. Ποιο θα με καλύψει για 4g? Είναι ακριβά ακόμη τα 5g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GBorb είπε

Ώρα να πάρω και εγώ ένα για να βάλω κάρτα από cosmote. Με μπερδέψατε όμως με τα v1 v2 κτλ. Το σπίτι είναι 130 τετραγωνικά. Ποιο θα με καλύψει για 4g? Είναι ακριβά ακόμη τα 5g

TP-LINK TL-MR6400 μονο 2.4GHZ wifi (lte cat4)
TP-LINK Archer MR600 Dual Band (2.4 & 5GHz) Wi‑Fi 5 (lte cat6)

so επελεξε το 2ο και απ οτι γραφουν οχι το v1 αλλα το v2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akaloith είπε

TP-LINK TL-MR6400 μονο 2.4GHZ wifi (lte cat4)
TP-LINK Archer MR600 Dual Band (2.4 & 5GHz) Wi‑Fi 5 (lte cat6)

so επελεξε το 2ο και απ οτι γραφουν οχι το v1 αλλα το v2

Το δευτερο εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη. Αξιζει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

www.skroutz.gr
cat6 + wifi5 >> cat4 + wifi 2.4
αναλογα τι πιανεις σπιτι σου
αν πιανεις 20αρια δεν αξιζει
αν πιανεις 200αρια ουτε το cat6 δεν αξιζει και πρεπει να πας παραπανω
και φυσικα τι θες

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχουμε παλιο κινητό πχ 4ετιας, πως βλέπουμε τι cat χρησιμοποιεί ώστε να γνωρίζουμε αν αυτό είναι το bottleneck και όχι το σήμα που έχει η εταιρεία κινητής στην περιοχή μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2022 στις 9:47 ΜΜ, aggelos87 είπε

Με είχες ρωτήσει στο θέμα του starlink, σου απαντάω εδώ που είναι πιο σχετικό.

Εγώ για το cosmote unlimited σε 4g πήρα το chateau lte cat12 και εξωτερική κεραία την AXPOL25G που τελικά δεν μου προσέφερε κάτι περισσότερο ('Έβαλα το ρουτερ σε εξωτερικό χώρο)

Επειδή το chateau είναι ακριβούτσικο μια άλλη επιλογή είναι το mr600 που είναι cat6 αλλά σε περίπτωση που στην περιοχή σου μπορείς να εκμεταλλευτείς το cat12 τότε με το MR600 δεν θα πάρεις το 100% που μπορεί να σου δώσει το δίκτυο.

Και τα δυο μπορούν να δουλέψουν σε vodafone (Εκτός και αν το αγοράσεις κατευθείαν απ τον πάροχο, εκεί δεν ξέρω αν είναι κλειδωμένο)

 

Για 5g δεν ξέρω.

Έχεις λινκ για την κεραία; Προσφέρει σημαντική βελτίωση;

Γενικά οι εξωτερικές κεραίες έχουν καλύτερη λήψη ή απλά παρέχουν τη δυνατότητα να έχεις την κεραία σε διαφορετικό σημείο (ώστε να πετύχεις καλύτερη λήψη);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...