Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, darkman είπε

Μια καλη γραμμη θα παιξει και με το speedport και με το H1600 αν το εχει μονο για ιντερνετ δεν νομιζω οτι χρειαζετε να δωσεις λεφτα για κατι αλλο ,ο τεχνικος θα περασει για να τσεκαρει το σπιτι η να δει την γραμμη του οτε ποσο σου ερχετε ? 

Μου έκανα μια αλλαγή σε κάτι στ καμπίνα, που είναι 3 μέτρα από την πολυκατοικία μου. Δούλευε για λίγο καιρό κανονικά, και μετά έπεσαι πάλι η ταχύτητα. Αύριο θα έρθει μέσα στο σπίτι μου να το τσεκάρει, και θα μου αλλάξει το ρουτερ αν είναι. 
 

Το θέμα είναι ότι έχω 20κατι συσκευές, στα 2.4 και 5GHz. Και θέλω να βάλω παρά πάνω αργότερα. Μου είχαν πει εδώ και σε άλλο φόρουμ ,  ότι τόσες συσκευές είναι βάρη για το ΖΤΕ. Με το speedport, μου κράτησε πολύ καιρό, και μόνο το τελευταίο μήνα που το είχα, μου έκανε φασαρία. Με το ΖΤΕ, τράβηξα εθερνετ καλώδιο 5 μέτρα σε ένα switch, και μετά λες ότι το σπίτι μου έγινε το μόνο σέρβερ της Ελλάδας. Και μιλάμε ένα switch για να έχω γραμμή στην τηλεόραση, Apple TV, PS5, και Cosmote TV. 

Επεξ/σία από pb1300
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβα νομιζω οτι πρεπει να περιμενεις τον τεχνικο να σου κανει έλεγχο μπας και βρει τι ειναι γιατι στα 3 μετρα και να εχεις θεμα ειναι λιγο δυσκολο , αλλα ποτε δεν ξερεις δεν εχω βαλει τοσα wifi μεχρι 10 ειχα μαζι με τα κινητά και δεν ειχα θεματα  αλλα αλλαξα οσα μπορουσα με powerlines :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, darkman είπε

Καταλαβα νομιζω οτι πρεπει να περιμενεις τον τεχνικο να σου κανει έλεγχο μπας και βρει τι ειναι γιατι στα 3 μετρα και να εχεις θεμα ειναι λιγο δυσκολο , αλλα ποτε δεν ξερεις δεν εχω βαλει τοσα wifi μεχρι 10 ειχα μαζι με τα κινητά και δεν ειχα θεματα  αλλα αλλαξα οσα μπορουσα με powerlines :)

Το θέμα είναι, δεν υπήρχε πρόβλημα πριν 2 μήνες περίπου. Ήμουν συνέχεια στα 95, 98, 93…όλη μέρα. Η καμπίνα άλλαξε πέρυσι, τότε δεν φταει αυτό. Ούτε κάνανε κάτι εδώ στην περιοχή το τελευταίο. Νόμιζα ότι ήταν της συσκευές. Για να δω αν ήταν αυτά, έκλεισα το 2.4ghz, άφησα μόνο το 5GHz αναμένω, που είχα μόνο το iPhone και iPad συνδεμένο, και πάλι είχα της ίδιες ταχύτητες. 
 

τεσπα, θα δούμε τι λέει ο τεχνικός. 

Επεξ/σία από pb1300
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2022 στις 4:34 ΜΜ, Thresh είπε

Δοκίμασε χωρίς powerlines, απευθείας με καλώδιο, κάτι μου λέει ότι φταίνε αυτά.

Τελικά, σωστά σκέφτηκες. Τα powerlines έφταιγαν που δεν ανέβαζε download και σηκωνε ping.

Αυτή είναι η μέτρηση που έκανα με το usb wifi.

Πως εξηγείται ότι έχω πολύ καλύτερο Ping με wifi σε σχέση με καλώδιο;

13282058953.png

Επεξ/σία από BabisClooney206cc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, BabisClooney206cc said:

Πως εξηγείται ότι έχω πολύ καλύτερο Ping με wifi σε σχέση με καλώδιο;

Πόση διαφορά με καλώδιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πόση διαφορά με καλώδιο?

 

  • Με καλώδιο (μέσω Powerlines TP-Link TL-7027 AV1000)

13263929415.png

 

  • Με WiFi

13282485216.png

Επεξ/σία από BabisClooney206cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, BabisClooney206cc said:

Με powerline ανεβαινει το ping

Λογικό, σκίζει και την ταχύτητα και το latency. :(

Με απευθείας καλώδιο από το ZTE στο PC θα έχεις λογικά 4-5ms latency και full speed ασφαλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

Λογικό, σκίζει και την ταχύτητα και το latency. :(

Με απευθείας καλώδιο από το ZTE στο PC θα έχεις λογικά 4-5ms latency και full speed ασφαλώς.

Πιθανον ναι.

Δεν εχω το ZTE 1600, αλλα το Speedport Smart. 

Το ZTE1600 δεν μου εδινε πανω απο 50 mbps με την 200αρα και μου ειπαν απο την Cosmote οτι δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για τα 200. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σημερα ηρθαν απο το cosmote home connect , τι εκαναν τωρα.... πηγαν κατω στο κουτι και εβαλαν ενα analyzer και ειδαν οτι οντως η γραμμη μου ειναι στα 68Mbps  ειδαν το σπιτι με το ματι και μου ειπαν οτι ο χαμηλος συγχρονισμός ειναι απο τον οτε αλλα λογο οτι δεν μπορουσαν να δουν τον συγχρονισμό στο router ( δεν τον εβλεπε αυτος απο το τηλεφωνο που μιλούσαν ) μπήκα εγω απο το laptop να τους πω και τους ειπα οτι εχει και καποια λαθη η γραμμη που στην πραξη δεν μου κανουν κατι στην καθημερινότητα  αλλα λογο οτι ειδαν τα λαθη στο laptop μου ειπαν οτι πρεπει να με χρεωσουν 25 ευρω ( μαυρα ουτε απόδειξη ουτε τιποτα ) λεω παιδια εγω σας εφερα για τον χαμηλό συγχρονισμό οχι για τα λαθη αυτοι κλαιν μαιν :(  τωρα τι κανουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να επιστρέψω πίσω το smart home modem που έτσι και αλλιώς το mesh του δε λειτουργεί και το έχω και κάθεται και ζητήσω αυτό το μόντεμ ZTE H1600.
Θα δω καλύτερη διαφορά, τα ίδια ή είναι μούφα;

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, darkman είπε

Καλησπερα σημερα ηρθαν απο το cosmote home connect , τι εκαναν τωρα.... πηγαν κατω στο κουτι και εβαλαν ενα analyzer και ειδαν οτι οντως η γραμμη μου ειναι στα 68Mbps  ειδαν το σπιτι με το ματι και μου ειπαν οτι ο χαμηλος συγχρονισμός ειναι απο τον οτε αλλα λογο οτι δεν μπορουσαν να δουν τον συγχρονισμό στο router ( δεν τον εβλεπε αυτος απο το τηλεφωνο που μιλούσαν ) μπήκα εγω απο το laptop να τους πω και τους ειπα οτι εχει και καποια λαθη η γραμμη που στην πραξη δεν μου κανουν κατι στην καθημερινότητα  αλλα λογο οτι ειδαν τα λαθη στο laptop μου ειπαν οτι πρεπει να με χρεωσουν 25 ευρω ( μαυρα ουτε απόδειξη ουτε τιποτα ) λεω παιδια εγω σας εφερα για τον χαμηλό συγχρονισμό οχι για τα λαθη αυτοι κλαιν μαιν :(  τωρα τι κανουμε ? 

δεν έπρεπε να τους πληρώσεις αφού δεν έκαναν κάτι αν ήρθαν για κάνουν μόνο διάγνωση απλήρωτοι θα έφευγαν , φαντάζομαι πρέπει να ήταν ζόρι να δοκιμάσουν άλλη πόρτα στην καμπίνα.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darkman είπε

Καλησπερα σημερα ηρθαν απο το cosmote home connect , τι εκαναν τωρα.... πηγαν κατω στο κουτι και εβαλαν ενα analyzer και ειδαν οτι οντως η γραμμη μου ειναι στα 68Mbps  ειδαν το σπιτι με το ματι και μου ειπαν οτι ο χαμηλος συγχρονισμός ειναι απο τον οτε αλλα λογο οτι δεν μπορουσαν να δουν τον συγχρονισμό στο router ( δεν τον εβλεπε αυτος απο το τηλεφωνο που μιλούσαν ) μπήκα εγω απο το laptop να τους πω και τους ειπα οτι εχει και καποια λαθη η γραμμη που στην πραξη δεν μου κανουν κατι στην καθημερινότητα  αλλα λογο οτι ειδαν τα λαθη στο laptop μου ειπαν οτι πρεπει να με χρεωσουν 25 ευρω ( μαυρα ουτε απόδειξη ουτε τιποτα ) λεω παιδια εγω σας εφερα για τον χαμηλό συγχρονισμό οχι για τα λαθη αυτοι κλαιν μαιν :(  τωρα τι κανουμε ? 

Ξανα κανε δηλωση βλαβης. Μετα απο το θεμα που ειχα εγω, ενα βραδυ που επεσε τελειως η συνδεση (για λιγο), δηλωσα στο cosmote app βλαβη, και την επομενη με πηρα τηλ και με ρωτησαν αν ειχα οντως θεμα γιατι τους πιεζαν απο πιο πανω επειδη εβλεπαν συχνα δηλωσεις βλαβης για τον ιδιο συνδρομητη. Οποτε ισως καποια στιγμη οντως να σε βοηθησουν, αν ενδιαφερθουν οι απο πανω τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...