Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/5/2022 στις 7:07 ΜΜ, ICE-T είπε

13788 καλεις και ζητάς INP profile όχι fast path 

 Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το ΙΝP profile kai fast path?

 

Και που μπορώ να βρω το καινούριο firmware? Να δω αν παίξει ρόλο με τα προβλήματα που έχω. 
 

Έχω το 1600 σχεδόν ένα μήνα και τώρα, και μου πέφτει συνέχεια ταχύτητα , και συνδέσεις. Ήρθε ο τεχνικός στο κουτί του Cosmote, και κάτι έκανε. Είχα ταχύτητα πάλι μέχρι 98/10, και παλι και πέφτει σήμα λίγα λεπτά μετά. Έβαλα το 1600 στο modem μόνο, και το συνδέθηκα με ένα παλιό AirPort Extreme που έχω, και πάλι πέφτει ταχύτητα μετά από λίγο καιρό. Έτσι είναι για πάνω από ένα μήνα και, και έχω τρελαθεί. Τι άλλο. Πάρω να κάνω???

Σκεφτηκα να το αφήσω στο router μόνο και να πάρω ένα ΤP Link M4 η Archer 1200. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, pb1300 είπε

 Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το ΙΝP profile kai fast path?

 

Και που μπορώ να βρω το καινούριο firmware? Να δω αν παίξει ρόλο με τα προβλήματα που έχω. 
 

Έχω το 1600 σχεδόν ένα μήνα και τώρα, και μου πέφτει συνέχεια ταχύτητα , και συνδέσεις. Ήρθε ο τεχνικός στο κουτί του Cosmote, και κάτι έκανε. Είχα ταχύτητα πάλι μέχρι 98/10, και παλι και πέφτει σήμα λίγα λεπτά μετά. Έβαλα το 1600 στο modem μόνο, και το συνδέθηκα με ένα παλιό AirPort Extreme που έχω, και πάλι πέφτει ταχύτητα μετά από λίγο καιρό. Έτσι είναι για πάνω από ένα μήνα και, και έχω τρελαθεί. Τι άλλο. Πάρω να κάνω???

Σκεφτηκα να το αφήσω στο router μόνο και να πάρω ένα ΤP Link M4 η Archer 1200. 

Το fast path έχει χαμηλό latency χωρίς impulse noice protection,το GINP έχει χαμηλό latency με αυξημένη προστασία από ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο .Το Η1600 έχει αρκετά προβλήματα μαζεύει πολλά λάθη σε αρκετούς,και σε εμένα το ίδιο κάνει, σε σχέση με plus η το avm 7590 που έχω πού μαζεύουν ελάχιστα CRC, μάλλον δεν ταιριάζει πάνω στην γραμμή μου η έχει θέμα με το DSLAM και επηρεάζει την σταθερότητα του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θέλω να ρυθμίσω το QoS ώστε να βάζει σε προτεραιότητα το LAN έναντι του WiFi. Διότι όταν παίζω κανένα online game, δεν θέλω να ανεβάζω ms επειδή κάποιος στο WiFi βλέπει youtube ή netflix.

Ενεργοποίησα το QoS switch. Δεν έχω βρει κάποια άλλη σχετική ρύθμιση και δεν μου φαίνεται το QoS switch να αρκεί γιατί είναι μόνο on/off. Υπάρχει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

Το fast path έχει χαμηλό latency χωρίς impulse noice protection,το GINP έχει χαμηλό latency με αυξημένη προστασία από ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο .Το Η1600 έχει αρκετά προβλήματα μαζεύει πολλά λάθη σε αρκετούς,και σε εμένα το ίδιο κάνει, σε σχέση με plus η το avm 7590 που έχω πού μαζεύουν ελάχιστα CRC, μάλλον δεν ταιριάζει πάνω στην γραμμή μου η έχει θέμα με το DSLAM και επηρεάζει την σταθερότητα του.

Δηλαδη να το χτυπησω με σφυρι χαχα? Τι μπορω να κανω, χωρις να παρω ενα Φριτζ που κανει 230 ευρο? Να παρω ενα απο αυτα που ειπα πριν? Το TP Link M4 h to Archer TC1200?
Φοβαμαι οτι θα παρω ενα απο αυτα που σκεφτομαι, θα βαλω το ΖΤΕ modem only, και θα συνεχιζει τα προβληματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο εμένα.

Σε 100αρα γραμμή και με Speedport Plus, κλείδωνα πάντα στα 100/10, δλδ 100% απόδοση.

Έγινε ο δωρεάν διπλασιασμός του ΟΤΕ και πήγα στα 200 mbps.

Λίγο πριν γίνει ο διπλασιασμός, είχα πάρει το ZTE H1600 και δυστυχώς δεν σήκωσε την 200αρα για καποιο λογο (αν και αναφερει οτι ειναι εως 1 GBPS). Δλδ σε μετρήσεις, απέδιδε 30-40 down και 20 up. 

Μία μέρα μετά, πήρα το Speedport Smart και γίνεται το εξής κουλό. Μέσω wifi κινητού στο speedtest, απέδωσε 6 ping με 201 up και 19.5 down, ενώ με καλώδιο ethernet, πότε βλέπω 8 ping με 130 down και 20 up, άλλες φορές 13 ping με 120 down και 20 up και πάει λέγοντας. Τα καλώδιο ethernet ειναι cat7 και τα powerlines μου είναι τα TP Link TL-PA7017P (1GBPS). Η κάρτα δικτύου μου στο PC είναι η TP-LINK TG-3468 (1GBPS).

Πως ερμηνεύεται αυτό βρε παιδιά;

 

Τα stats μου με Speedport Smart αυτή τη στιγμή είναι τα παρακάτω:

Screenshot 2022-06-12 130205.png

Screenshot 2022-06-12 130306.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ICE-T είπε

Το fast path έχει χαμηλό latency χωρίς impulse noice protection,το GINP έχει χαμηλό latency με αυξημένη προστασία από ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο .Το Η1600 έχει αρκετά προβλήματα μαζεύει πολλά λάθη σε αρκετούς,και σε εμένα το ίδιο κάνει, σε σχέση με plus η το avm 7590 που έχω πού μαζεύουν ελάχιστα CRC, μάλλον δεν ταιριάζει πάνω στην γραμμή μου η έχει θέμα με το DSLAM και επηρεάζει την σταθερότητα του.

Ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα το fast path me to GINP οσον αφορα το latency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pb1300 είπε

Δηλαδη να το χτυπησω με σφυρι χαχα? Τι μπορω να κανω, χωρις να παρω ενα Φριτζ που κανει 230 ευρο? Να παρω ενα απο αυτα που ειπα πριν? Το TP Link M4 h to Archer TC1200?
Φοβαμαι οτι θα παρω ενα απο αυτα που σκεφτομαι, θα βαλω το ΖΤΕ modem only, και θα συνεχιζει τα προβληματα. 

δεν ξέρω φίλε μου αν μπορείς να το δώσεις πίσω και να πάρεις το Plus είναι μια λύση,και εγώ που έδωσα το Plus για το Η1600 το μετάνιωσα 

1 ώρα πριν, dhm21911 είπε

Ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα το fast path me to GINP οσον αφορα το latency?

όχι δεν είναι γιατί μπορεί να ανέβει το latency αν τα βρει σκούρα η γραμμή,έτσι λένε δεν το έχω δει στην πράξη για να είμαι 100% σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, BabisClooney206cc said:

Τα καλώδιο ethernet ειναι cat7 και τα powerlines μου είναι τα TP Link TL-PA7017P (1GBPS). Η κάρτα δικτύου μου στο PC είναι η TP-LINK TG-3468 (1GBPS).

Πως ερμηνεύεται αυτό βρε παιδιά;

Δοκίμασε χωρίς powerlines, απευθείας με καλώδιο, κάτι μου λέει ότι φταίνε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

δεν ξέρω φίλε μου αν μπορείς να το δώσεις πίσω και να πάρεις το Plus είναι μια λύση,και εγώ που έδωσα το Plus για το Η1600 το μετάνιωσα 

όχι δεν είναι γιατί μπορεί να ανέβει το latency αν τα βρει σκούρα η γραμμή,έτσι λένε δεν το έχω δει στην πράξη για να είμαι 100% σίγουρος.

Πληρώνω 94€ κάθε δυο μήνες. Με αυτά τα προβλήματα για μήνες τώρα. Υπάρχει περίπτωση θα μου κάνουν κάνα καλύτερη τιμή σε κάνα φριτζ, η μαλακιες λέω τώρα χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, pb1300 είπε

Πληρώνω 94€ κάθε δυο μήνες. Με αυτά τα προβλήματα για μήνες τώρα. Υπάρχει περίπτωση θα μου κάνουν κάνα καλύτερη τιμή σε κάνα φριτζ, η μαλακιες λέω τώρα χαχα

χλωμό το βλέπω φίλε μου, δεν ξέρω σε κατάστημα κοσμοτε μήπως μπορείς με διακανονισμό και εξόφληση στους λογιαριαμους τηλεφωνίας/ίντερνετ μήπως γίνεται,οι Γερμανοί είναι φίλοι μας έτσι λένε 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ICE-T είπε

χλωμό το βλέπω φίλε μου, δεν ξέρω σε κατάστημα κοσμοτε μήπως μπορείς με διακανονισμό και εξόφληση στους λογιαριαμους τηλεφωνίας/ίντερνετ μήπως γίνεται,οι Γερμανοί είναι φίλοι μας έτσι λένε 😂

Έβγαλα το ρουτερ από εκεί που ήτανε. Το πήγα σε άλλο γραμμή. Έβγαλα το σταθερό, και έκλεισα το 2.4ghz, άφησα μόνο το 5ghz ανοιχτό. Δεν άλλαξε τίποτα. Μου είπε τώρα ο τεχνικός ότι έκανε κάτι αλλαγές εκεί, και να το δώσουμε 24 ώρες. Αν δεν αλλάζει κάτι, θα πάμε στο παλιό speedport. Αύριο είναι κλειστά εδώ, τι Τρίτη θα πάω στο Κοσμοτε να δω τι μου λένε. Έχω γνωστούς εκεί, αλλά σιγά θα γίνει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pb1300 είπε

Έβγαλα το ρουτερ από εκεί που ήτανε. Το πήγα σε άλλο γραμμή. Έβγαλα το σταθερό, και έκλεισα το 2.4ghz, άφησα μόνο το 5ghz ανοιχτό. Δεν άλλαξε τίποτα. Μου είπε τώρα ο τεχνικός ότι έκανε κάτι αλλαγές εκεί, και να το δώσουμε 24 ώρες. Αν δεν αλλάζει κάτι, θα πάμε στο παλιό speedport. Αύριο είναι κλειστά εδώ, τι Τρίτη θα πάω στο Κοσμοτε να δω τι μου λένε. Έχω γνωστούς εκεί, αλλά σιγά θα γίνει κάτι. 

καλύτερα speedport, αργότερα αν έχει κάποια βελτίωση το Η1600 με κάποιο μελόντικο firmware το ξανά αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόνο εγώ δεν έχω θέμα στην 100άρα με το Η1600 και είναι πιο σταθερό σε σχέση με το plus? :)

Κλειδώνω όπως και με το plus στα 109/10.9

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billdanos είπε

Μόνο εγώ δεν έχω θέμα στην 100άρα με το Η1600 και είναι πιο σταθερό σε σχέση με το plus? :)

Κλειδώνω όπως και με το plus στα 109/10.9

Το ότι κλειδώνεις όσο και με το Plus δεν λέει κάτι, καί εμένα το ίδιο κλειδώνει αλλά μαζεύει λάθη αρκετά χωρίς λόγο, κάθε γραμμή είναι διαφορετική όπως έχει αναφερθεί και στις περισσότερες περιπτώσεις μέχρι στιγμής δημιουργεί προβλήματα στους περισσότερους, πρέπει να είσαι από τους πολύ λίγους πάντως που δουλεύει καλά.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...