Προς το περιεχόμενο

Τουρισμός για όλους


xraxra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μετα ειδα αυτο που λεει οτι δεν χρειαζεται να φτιαξεις λογαριασμο, τωρα οταν πηγα να φτιαξω καιτι με την εφορια μου ελεγε και τα στοιχεια μου ενω ειναι σωστα.

Αφού το αντέγραψες,δεν το διάβασες πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 864
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις μπήκα να υποβάλλω δήλωση για λογαριασμό της συζύγου με ΑΦΜ σε 3. Βάζω τους δικούς της κωδικούς taxis και με πηγαίνει στην επιβεβαίωση στοιχείων, όπου εκεί βγάζει το εξής παράλογο, σωστά γράφει το ΑΦΜ και το έτος γέννησης της συζύγου αλλά γράφει το δικό μου επίθετο και όνομα. Είναι νορμάλ αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού το αντέγραψες,δεν το διάβασες πρώτα;

Οταν γραφεις εδω στο Insomnia ενα μηνυμα και μετα γραψεις ακομα ενα αν δεν εχει γραψει καποιος αλλος τα συγχωνευει.

Πρωτα εγραψα οτι μου βγαζει προβλημα και μετα εγραψα το μηνυμα που βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Οταν γραφεις εδω στο Insomnia ενα μηνυμα και μετα γραψεις ακομα ενα αν δεν εχει γραψει καποιος αλλος τα συγχωνευει.

Πρωτα εγραψα οτι μου βγαζει προβλημα και μετα εγραψα το μηνυμα που βγαζει.

Και παλι δεν το διάβασες το πρόβλημα που νομίζεις ότι υπάρχει στο μύνημα;

Τεσπα ,πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Και παλι δεν το διάβασες το πρόβλημα που νομίζεις ότι υπάρχει στο μύνημα;

Τεσπα ,πάμε παρακάτω.

Οταν πας να φτιαξεις λογαριασμο (γιατι εγω πηγα να φτιαξω λογαριασμο δεν ειχα δει το μπανερακι που βγαζει λιγο καθυστερημενα στην κεντρικη σελιδα οτι δεν θελει να εχεις λογαρισμο για το τουρισμος για ολους) με εβαλε να συνδεθω στην εφορια και εκει κατι για τα στοιχεια μου ελεγε στα αγγλικα που δεν γνωριζω σχεδον καθολου αγγλικα, μετα πηγα παλι στην κεντρικη σελιδα να προσπαθησω ξανα να φτιαξω λογαριασμο και ειδα το μπανερακι και ετσι το ανεβασα εδω απλα το ινσομνια ενωσε τα δυο μηνυματα και φανηκε μπερδεμενο.

Αυτο μου εβγαλε το viva

Sorry, we couldn’t retrieve account information

The process could not be completed, as we couldn’t retrieve the following information from gov.gr:

  • Contact information / address details

You will have to update your information and try again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος, τι γίνεται σε περίπτωση που πάρεις τα 150€ αλλά δεν τα χρησιμοποιησεις τελικά; Δεν έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις αίτηση τον επόμενο χρόνο;

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω και εγώ μια ερώτηση μιας και 1η φορά θα ασχοληθώ με αυτά για τους γονείς. 

Ο πατέρας μου έκανε τα χαρτιά για σύνταξη τον Απρίλιο, αλλά ακόμα δεν θεωρείτε ία συνταξιούχος (μιας και ο φάκελος παρέμενε κλειστός μπροστά από την υπάλληλο του εφκα εδώ και 3 μήνες. Τεσπα). Κάνω κανονικά για αυτόν? Η μητέρα μου επίσης την ίδια περίοδο γράφτηκε ως ΕΕ στον εφκα. 

Απλά είναι το εξής παράδοξο. Η μητέρα μου ακόμα δεν φαίνεται ασφαλισμένη (λογικά κάτι παίζει με τον ΕΦΚΑ και το πόσο θέλει για να φανεί ως ΕΕ) και ο πατέρας μου έχει ακόμα 6 μήνες ασφάλεια οπότε και η μητέρα μου αυτόματα. 

Σε περίπτωση που δεν πάρω ξεκάθαρη απάντηση από εδώ, αν απλά προχωρήσω στις αιτήσεις και των 2, το πολύ πολύ απλά να ακυρωθούν οι αιτήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Phnasta είπε

Καλησπέρα. Όσοι δεν διαθέτουν κινητό με την τεχνολογία NFC τελικά δεν μπορούν να διεκδικήσουν τα 150 ευρώ; 

Δεν γνωρίζω, αλλά θα σου πω τι έπαθα μόλις τώρα. Οι γονείς μου δεν έχουν ούτε email, ούτε smartphone. Μπήκα να αιτηθώ στο όνομα του πατέρα μου πρώτα (το δικό μου ΑΦΜ δεν άνοιξε ακόμη) και δήλωσα το δικό μου τηλ και email, όλα καλά υποβλήθηκε η αίτηση. Μπήκα να αιτηθώ στο όνομα της μητέρας μου δηλώντας πάλι το δικό μου τηλ και email και μαντέψτε...δεν είναι αποδεκτά διότι χρησιμοποιήθηκαν στην πρώτη αίτηση! Κοινώς τώρα δεν μπορώ να αιτηθώ ούτε κι εγώ! Θα τους καλέσω από Δευτέρα να δω τι θα μου πουν. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μεγάλη παγίδα αυτό με το τηλ και το email.

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, libertini είπε

Δεν γνωρίζω, αλλά θα σου πω τι έπαθα μόλις τώρα. Οι γονείς μου δεν έχουν ούτε email, ούτε smartphone. Μπήκα να αιτηθώ στο όνομα του πατέρα μου πρώτα (το δικό μου ΑΦΜ δεν άνοιξε ακόμη) και δήλωσα το δικό μου τηλ και email, όλα καλά υποβλήθηκε η αίτηση. Μπήκα να αιτηθώ στο όνομα της μητέρας μου δηλώντας πάλι το δικό μου τηλ και email και μαντέψτε...δεν είναι αποδεκτά διότι χρησιμοποιήθηκαν στην πρώτη αίτηση! Κοινώς τώρα δεν μπορώ να αιτηθώ ούτε κι εγώ! Θα τους καλέσω από Δευτέρα να δω τι θα μου πουν. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μεγάλη παγίδα αυτό με το τηλ και το email.

Μπορείς να βάλεις τα δικά τους κινητά κανονικά. Δεν υπάρχει ταυτοποίηση της κάρτας με τον αριθμό τηλεφώνου. Email, απλά φτιάχνεις 2 ακόμα. 

20 λεπτά πριν, Phnasta είπε

Καλησπέρα. Όσοι δεν διαθέτουν κινητό με την τεχνολογία NFC τελικά δεν μπορούν να διεκδικήσουν τα 150 ευρώ; 

8. Τι γίνεται εάν κάποιος δικαιούχος δεν διαθέτει «έξυπνο» κινητό για ανέπαφη πληρωμή;

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ούτε ο δικαιούχος χάνει την επιδότηση. Και αυτό γιατί, η χρήση της άυλης ψηφιακής χρεωστικής κάρτας μπορεί να γίνει και μέσω ιστοσελίδας ή ηλεκτρονικής πλατφόρμας, στην οποία παρέχεται η δυνατότητα για απευθείας χρέωση από τον πάροχο, με τη συμπλήρωση των στοιχείων της ψηφιακής κάρτας του δικαιούχου.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Μπορείς να βάλεις τα δικά τους κινητά κανονικά. Δεν υπάρχει ταυτοποίηση της κάρτας και τον αριθμό τηλεφώνου. Email, απλά φτιάχνεις 2 ακόμα. 

8. Τι γίνεται εάν κάποιος δικαιούχος δεν διαθέτει «έξυπνο» κινητό για ανέπαφη πληρωμή;

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ούτε ο δικαιούχος χάνει την επιδότηση. Και αυτό γιατί, η χρήση της άυλης ψηφιακής χρεωστικής κάρτας μπορεί να γίνει και μέσω ιστοσελίδας ή ηλεκτρονικής πλατφόρμας, στην οποία παρέχεται η δυνατότητα για απευθείας χρέωση από τον πάροχο, με τη συμπλήρωση των στοιχείων της ψηφιακής κάρτας του δικαιούχου.

Αυτό δεν σχετίζεται με το αν υπάρχει smartphone ή όχι;

 

Screenshot 2022-07-16 at 16.42.03.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, libertini είπε

Αυτό δεν σχετίζεται με το αν υπάρχει smartphone ή όχι;

 

Screenshot 2022-07-16 at 16.42.03.png

Θα κατεβάσεις την εφαρμογή, θα δεις τα στοιχεία της κάρτας, θα τα αντιγράψεις στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του παρόχου ΑΝ ΈΧΕΙ. Το ίδρυμα χρειάζεται για να εκδοθεί κάπου η κάρτα

Όπως δηλαδή αντιγράφεις τα στοιχεία της κάρτας για να πληρώσεις σε e-shop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vali είπε

Μόλις μπήκα να υποβάλλω δήλωση για λογαριασμό της συζύγου με ΑΦΜ σε 3. Βάζω τους δικούς της κωδικούς taxis και με πηγαίνει στην επιβεβαίωση στοιχείων, όπου εκεί βγάζει το εξής παράλογο, σωστά γράφει το ΑΦΜ και το έτος γέννησης της συζύγου αλλά γράφει το δικό μου επίθετο και όνομα. Είναι νορμάλ αυτό; 

Καλησπέρα, 

Συνέβαινε και σε εμένα ακριβώς το ίδιο το πρωί, τους πήρα τηλέφωνο, το σήκωσαν αμέσως! Μου είπαν ότι μόλις άνοιξε η πλατφόρμα και έχει κάποια τεχνικά ζητήματα και ότι από το απόγευμα θα είναι εντάξει. Μπήκα πριν κάνα δυο ώρες και όντως είχε διορθωθεί και έκανα την αίτηση κανονικά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...