Προς το περιεχόμενο

Τουρισμός για όλους


xraxra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχει κλείσει κανείς Airbnb με αυτή την κάρτα; Θέλει να με πληρώσει μια κυρία με αυτήν και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι απλώς μια άυλη προπληρωμένη με την οποία κάνει απ'ευθείας κράτηση στην πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 882
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, libertini είπε

στο email που θα δηλώσω...σε αυτά τα 8 email που πρέπει να δημιουργήσω δηλαδή

Και σου χρεώνει 5 ευρώ!

Οχι, κερδιζες 5 ευρω γιατι το εμβασμα κοστιζει. 

8 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Παιδιά έχει κλείσει κανείς Airbnb με αυτή την κάρτα; Θέλει να με πληρώσει μια κυρία με αυτήν και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι απλώς μια άυλη προπληρωμένη με την οποία κάνει απ'ευθείας κράτηση στην πλατφόρμα.

Οχι δεν μπορεις airbnb και booking. Και τα 2 εχουν εδρα στο εξωτερικο. Η παγιδα ειναι οτι αν εχεις βαλει να τραβηξει χρηματα πχ 3 εβδομαδες πριν την κρατηση στους πελατες σου, τοτε θα φανει οτι δεν μπορει εν τελει να στειλει τα χρηματα η καρτα. (βασικα ετσι ειναι στο booking, δεν θυμαμαι τωρα αν στο airbnb εχει αμεση πληρωμη ή πιο μετα)

Κατα τ'αλλα ειναι μια κανονικη καρτα, που εσυ σαν παροχος καταλυμματος δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει αν ειναι χρεωστικη, πιστωτικη, προπληρωμενη, αυλη απο το κρατος, revolut κτλ.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οχι δεν μπορεις airbnb και booking. Και τα 2 εχουν εδρα στο εξωτερικο. Η παγιδα ειναι οτι αν εχεις βαλει να τραβηξει χρηματα πχ 3 εβδομαδες πριν την κρατηση στους πελατες σου, τοτε θα φανει οτι δεν μπορει εν τελει να στειλει τα χρηματα η καρτα. (βασικα ετσι ειναι στο booking, δεν θυμαμαι τωρα αν στο airbnb εχει αμεση πληρωμη ή πιο μετα)

Κατα τ'αλλα ειναι μια κανονικη καρτα, που εσυ σαν παροχος καταλυμματος δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει αν ειναι χρεωστικη, πιστωτικη, προπληρωμενη, αυλη απο το κρατος, revolut κτλ.

Αν δηλαδή επιλέξεις ένα κατάλυμα ενοικιαζόμενα δωμάτια, θα πρέπει να έχει ο πάροχος στη σελίδα του την δυνατότητα να κρατήσεις το δωμάτιο και να το προπληρώσεις με τα στοιχεία της άυλης κάρτας. Το κατάλαβα σωστά;

Το αναφέρω γιατί τις προηγούμενες χρονιές η κράτηση γινόταν συνήθως τηλεφωνικά, έστελνες μια προκαταβολή και τα υπόλοιπα τα πλήρωνες όταν έφευγες από το κατάλυμα.

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, libertini είπε

Αν δηλαδή επιλέξεις ένα κατάλυμα ενοικιαζόμενα δωμάτια, θα πρέπει να έχει ο πάροχος στη σελίδα του την δυνατότητα να κρατήσεις το δωμάτιο και να το προπληρώσεις με τα στοιχεία της άυλης κάρτας. Το κατάλαβα σωστά;

Το αναφέρω γιατί τις προηγούμενες χρονιές η κράτηση γινόταν συνήθως τηλεφωνικά, έστελνες μια προκαταβολή και τα υπόλοιπα τα πλήρωνες όταν έφευγες από το κατάλυμα.

Τις προηγουμενες χρονιες δεν ηταν σε αυλη καρτα. Μην μπερδευεσαι. Τωρα πρεπει οπωσδηποτε να πληρωσεις σε pos της επιχειρησης το οποιο να ειναι σε ελληνικη εδρα. Οποτε κανεις κρατηση, πας, πληρωνεις εκει. Καποιοι προσφερουν και την δυνατοτητα να πληρωσεις σε "ηλεκτρονικο pos" ας πουμε (οπως βγαινει το παραθυρο σε περιβαλλον τραπεζας των e-shop που εισαγεις τις πληροφοριες της καρτας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Τις προηγουμενες χρονιες δεν ηταν σε αυλη καρτα. Μην μπερδευεσαι. Τωρα πρεπει οπωσδηποτε να πληρωσεις σε pos της επιχειρησης το οποιο να ειναι σε ελληνικη εδρα. Οποτε κανεις κρατηση, πας, πληρωνεις εκει. Καποιοι προσφερουν και την δυνατοτητα να πληρωσεις σε "ηλεκτρονικο pos" ας πουμε (οπως βγαινει το παραθυρο σε περιβαλλον τραπεζας των e-shop που εισαγεις τις πληροφοριες της καρτας

Δεν μπερδεύομαι βρε, επεξήγηση κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οχι, κερδιζες 5 ευρω γιατι το εμβασμα κοστιζει. 

Οχι δεν μπορεις airbnb και booking. Και τα 2 εχουν εδρα στο εξωτερικο. Η παγιδα ειναι οτι αν εχεις βαλει να τραβηξει χρηματα πχ 3 εβδομαδες πριν την κρατηση στους πελατες σου, τοτε θα φανει οτι δεν μπορει εν τελει να στειλει τα χρηματα η καρτα. (βασικα ετσι ειναι στο booking, δεν θυμαμαι τωρα αν στο airbnb εχει αμεση πληρωμη ή πιο μετα)

Κατα τ'αλλα ειναι μια κανονικη καρτα, που εσυ σαν παροχος καταλυμματος δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει αν ειναι χρεωστικη, πιστωτικη, προπληρωμενη, αυλη απο το κρατος, revolut κτλ.

Νομίζω πως φέτος δεν ισχύει η αδυναμία ενοικίασης airbnb:

https://www.newsbreak.gr/ellada/358046/enochlimenoi-xenodochoi-airbnb/

Παρ' όλα αυτά βοήθησες, το airbnb δεσμεύει άμεσα τα χρήματα του φιλοξενούμενου, απλώς τα αποδίδει αργότερα στον οικοδεσπότη. Οπότε αν δεν το δέχεται πράγματι, θα φανεί κατά την απόπειρα κράτησης της κυρίας. Η οποία μόλις με ενημέρωσε ότι δεν ξέρει ακόμα αν θα εγκριθεί η αίτησή της για την επιδότηση. 😃

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Νομίζω πως φέτος δεν ισχύει η αδυναμία ενοικίασης airbnb:

https://www.newsbreak.gr/ellada/358046/enochlimenoi-xenodochoi-airbnb/

Με bold γραφει οτι πρεπει να εχεις δικο σου pos ομως.

13 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Η οποία μόλις με ενημέρωσε ότι δεν ξέρει ακόμα αν θα εγκριθεί η αίτησή της για την επιδότηση. 😃

Ε ναι, μεχρι Πεμπτη οι αιτησεις. Φανταζομαι αρχες Αυγουστου? Δεν ξερω τι ειχε γινει τις προηγουμενες χρονιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Με bold γραφει οτι πρεπει να εχεις δικο σου pos ομως.

Ναι το διάβασα σε όλα τα copy/paste της είδησης, όμως το Airbnb δε λειτουργεί έτσι. Κανείς δεν πληρώνει απευθείας τον οικοδεσπότη (δεν βλέπει λοιπόν ποτέ ο φιλοξενούμενος το POS) γιατί έτσι χάνει το Airbnb τη δυνατότητα κράτησης προμήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Ναι το διάβασα σε όλα τα copy/paste της είδησης, όμως το Airbnb δε λειτουργεί έτσι. Κανείς δεν πληρώνει απευθείας τον οικοδεσπότη (δεν βλέπει λοιπόν ποτέ ο φιλοξενούμενος το POS) γιατί έτσι χάνει το Airbnb τη δυνατότητα κράτησης προμήθειας.

Σωστα, ειναι και αυτο. Εσυ ομως δεν δηλωνεις κανονικα τα εσοδα? Θεωρητικα ισως να μπορεις να βγαλεις pos και να το χρησιμοποιεις για κρατησεις εκτος airbnb λογικα. Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει το pos για 1-2 κρατησεις τον χρονο και με εξοδα 100+ ευρω για το pos, μηνιαιο παγιο, κρατησεις επι των εσοδων κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σωστα, ειναι και αυτο. Εσυ ομως δεν δηλωνεις κανονικα τα εσοδα? Θεωρητικα ισως να μπορεις να βγαλεις pos και να το χρησιμοποιεις για κρατησεις εκτος airbnb λογικα. Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει το pos για 1-2 κρατησεις τον χρονο και με εξοδα 100+ ευρω για το pos, μηνιαιο παγιο, κρατησεις επι των εσοδων κτλ. 

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Δεν είναι ότι βγάζω κάνα τρελό κέρδος έτσι κι αλλιώς, απλά αντί να κάθεται το σπίτι να βγάζει τη συντήρησή του θέλω, δε σκοπεύω να μπω τόσο στη φάση. Και μεταξύ μας, δεν έχω λύσει μέσα μου και το πόσο ηθικό είναι απέναντι σε κάποιον που είναι το επάγγελμά του και πληρώνει τη μάνα του σε ασφαλίσεις και δεν ξέρωγωτι. Ο περιορισμός των 90 ημερών που έχω δε μου λέει κάτι, ούτε ο μέσος ξενοδόχος πλουτίζει τους υπόλοιπους 9 μήνες του χρόνου. Και κακά τα ψέμματα εγώ έχω και το περιθώριο για μαυρίλα, σιγά τους ελέγχους που κάνουνε. Ο ξενοδόχος όμως...;

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προχωρονταs την αιτηση πωs γινετε να βγαλω αυλη καρτα αντι να μπλεξω με NFC-smartphones κτλ..?...τι επιλεγω?..Alpha Τραπεζα η Viva wallet.?

ακυρο..οκ...

Δεν απαιτείται άνοιγμα λογαριασμού στη Viva Wallet για να λάβετε το "Τουρισμός για όλους" μέσω της άυλης ψηφιακής κάρτας

Επεξ/σία από Christos_Tz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dereki2 είπε

Για 2 άτομα έγγαμους κάνουμε 2 αιτήσεις ή μια; Η κάρτα γίνεται να έρθει στο ebanking όλα στο δικό μου;

Έλα μου ντε. Μου χουν βάλει και διευκρίνηση ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση αν ήδη είναι στους ωφελουμενους κάποιου αλλου. Που να ξέρουμε αν τον έχει πάρει ωφελουμενο αφού η αίτηση δεν δείχνει τίποτα απολύτως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Έλα μου ντε. Μου χουν βάλει και διευκρίνηση ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση αν ήδη είναι στους ωφελουμενους κάποιου αλλου. Που να ξέρουμε αν τον έχει πάρει ωφελουμενο αφού η αίτηση δεν δείχνει τίποτα απολύτως 

Νομίζω στην ανακοίνωση το λέει καθαρά: Αν ο-η σύζυγος έχει κωδικούς taxisnet και υποβάλει φορολογική δήλωση και εμπίπτει στα είσοδηματικα κριτήρια τότε ΝΑΙ μπορεί να υποβάλλει ξεχωριστή αίτηση. Τώρα αν τύχει και κληρωθούν και οι δυο σύζυγοι εκεί δεν ξέρω τί θα γίνει… θα επιδοτήσουν 2χ150€ ή θα κάνουν δεκτή την μια από τις δυο αιτήσεις…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...