Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Xentimus είπε

Τα έχω κάνει όλα. Και δεν είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι, γι' αυτό μου φαίνεται περίεργο! Κάτι ελέγχει που δεν κρύβεται καλά. Έχω δοκιμάσει denylist του magisk με enforce και χωρίς enforce με το shamiko module, έχω κρύψει το magisk, έχω safetynet fix και περνάει κανονικά. Και φυσικά κάνω clear το wallet app κάθε φορά! Έχω σκεφτεί μήπως φταίει κάτι στο unlocked bootloader και το MIUI συμπληρωματικά, αλλά δεν έχω βρει κάτι. Γενικά είναι περίεργο που δεν έχω καταφέρει να δουλέψει με τίποτα!

Θα τα ξαναπροσπαθήσω όλα από την αρχή...

Όντως περιεργο... Μήπως δεν έχεις αλλάξει το fingerprint? Αν και δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλέψει.

Επεξ/σία από dmtri3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dmtri3 είπε

Όντως περιεργο... Μήπως δεν έχεις αλλάξει το fingerprint? Αν και δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλέψει.

Το έχω περάσει και αυτό αλλά δεν έχω κάνει παραμετροποίηση εφόσον όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές που είχαν πρόβλημα δουλεύουν κανονικά, το κοιτάω όμως τώρα. Πάντως πολλοί γράφουν ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα στα reviews στο playstore!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν αναφέρθηκε ήδη, αλλά παρατηρώ σήμερα ότι πλέον στην εφαρμογή gov τελεία gr wallet μπορείς να έχεις πρόσβαση στο ψηφιακό αντίγραφο της ταυτότητας (που έχεις ανεβάσει ήδη στην εφαρμογή προφανώς!) ακόμα και χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο (σημειώνω ότι έχω ενεργοποιήσει το να ανοίγει η εφαρμογή με δαχτυλικό αποτύπωμα).

Προφανώς δεν θα λειτουργεί χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο η επαλήθευση του ψηφιακού αντίγραφου της ταυτότητας, αλλά τουλάχιστον δεν υπάρχει πλέον λόγος (για εμένα τουλάχιστον) να βάλω το ψηφιακό αντίγραφο της ταυτότητας στο google wallet ή οπουδήποτε αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/08/2022 at 13:12, greatst said:

Κατάλαβα. Υπομονή λοιπόν... :(

Ευχαριστώ για την απάντηση! 👍

Χθες ήρθε SMS ότι από σήμερα θα είναι διαθέσιμο (αίτηση 28/7). Είναι όντως και πέρασε κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Χθες ήρθε SMS ότι από σήμερα θα είναι διαθέσιμο (αίτηση 28/7). Είναι όντως και πέρασε κανονικά. 

Και εμένα χθες ήρθε το μήνυμα αλλά σήμερα δεν περνάει για την ώρα. Θα περιμένω μήπως θέλει τον χρόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, greatst said:

Και εμένα χθες ήρθε το μήνυμα αλλά σήμερα δεν περνάει για την ώρα. Θα περιμένω μήπως θέλει τον χρόνο του.

Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει κάποια σχέση αλλά στης συζύγου, αφού είχα περάσει την ταυτότητα και περίμενα το δίπλωμα, έκανα δοκιμή για έλεγχο εγγράφου και δεν ερχόταν η ειδοποίηση για την έγκριση. Έβγαλα την ταυτότητα απ' το Apple Wallet, έκανα αποσύνδεση απ'το gov wallet, έκανα ξανά σύνδεση μέσω taxis, η ταυτότητα είχε εξαφανιστεί, την ξαναπέρασα και όλα δούλεψαν κανονικά.

Το λέω μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα και θέλει απ'την αρχή τη διαδικασία. Εννοείται ότι έχεις κάνει και update το app. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην κανονικη ταυτοτητα το επιθετο μου ειναι με γκ οπου το σωστο ειναι γγ στην ψηφιακη ταυτοτητα  ειναι σωστα γγ, αλλα ενταξει γενικα καλο ειναι να υπαρχει, αλλα δεν θα εξυπηρετουσε πχ να μπορεις να κανεις ταυτοποιηση στοιχειων αν ηθελες να κανεις νεο συμβολαιο με δεη online οπου χρειαζονται αντιγραφα ταυτοτητας , η σε αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις

Επεξ/σία από Sotorious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sotorious είπε

στην κανονικη ταυτοτητα το επιθετο μου ειναι με γκ οπου το σωστο ειναι γγ στην ψηφιακη ταυτοτητα  ειναι σωστα γγ, αλλα ενταξει γενικα καλο ειναι να υπαρχει, αλλα δεν θα εξυπηρετουσε πχ να μπορεις να κανεις ταυτοποιηση στοιχειων αν ηθελες να κανεις νεο συμβολαιο με δεη online οπου χρειαζονται αντιγραφα ταυτοτητας , η σε αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα την Τρίτη να αλλάξω ταυτότητα! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Sotorious είπε

στην κανονικη ταυτοτητα το επιθετο μου ειναι με γκ οπου το σωστο ειναι γγ στην ψηφιακη ταυτοτητα ειναι σωστα γγ, αλλα ενταξει γενικα καλο ειναι να υπαρχει, αλλα δεν θα εξυπηρετουσε πχ να μπορεις να κανεις ταυτοποιηση στοιχειων αν ηθελες να κανεις νεο συμβολαιο με δεη online οπου χρειαζονται αντιγραφα ταυτοτητας , η σε αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις

Ναι δεν παιζει αλλαξε την. Εμενα ειχαν κανει χαμο που στην ταυτοτητα ελεγε Βασίλειος και στο διαβατήριο Βασίλης πριν απο χρονια, οχι δεν ειναι το ιδιο λεγαν.

Καποια στιγμη θα στο χτυπήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, great είπε

Ναι δεν παιζει αλλαξε την. Εμενα ειχαν κανει χαμο που στην ταυτοτητα ελεγε Βασίλειος και στο διαβατήριο Βασίλης πριν απο χρονια, οχι δεν ειναι το ιδιο λεγαν.

Καποια στιγμη θα στο χτυπήσουν.

μια και καλη με τις ταυτοτητςες που εχουν πει οτι θα βγουνε εδω και χρονια βεβεαια λογικα δεν θα αργησει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την άδεια οδήγησης, το SMS (ήρθε και αντίστοιχο email σχεδόν ταυτόχρονα) που μου ήρθε την Παρασκευή έγραφε

Αναφορά σε κείμενο

H ΠPOΣBAΣH ΣAΣ ΘA ENEPΓOΠOIHΘEI META AΠO THN ΠAPAKATΩ HMEPOMHNIA: 13/08/2022 07:00.

αλλά μέχρι και σήμερα (16/8) όταν μπαίνω στο drivers-vehicles τελεία services τελεία gov τελεία gr και επιλέξω Άδειες Οδήγησης μου βγάζει και πάλι 
 

Αναφορά σε κείμενο

Εγγραφή στις Υπηρεσίες

Η άδεια οδήγησής σας δεν είναι ενημερωμένη με τον Α.Φ.Μ. σας. Παρακαλώ, για να μπορέσετε να διασυνδεθείτε με τις ψηφιακές υπηρεσίες του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών καταχωρίστε τον τόπο μόνιμης κατοικίας και τον αριθμό της Άδειας Οδήγησής σας στα παρακάτω πεδία.

Στην περίπτωση που δεν γνωρίζετε τον Αριθμό Άδειας Οδήγησης (π.χ. λόγω απώλειας) παρακαλώ επικοινωνήστε με την υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της περιοχής σας.

και από κάτω να συμπληρώσω και πάλι τα σχετικά στοιχεία!

Εάν στην παραπάνω πλατφόρμα πατήσω στο ονοματεπώνυμό μου και επιλέξω Ιστορικό ενεργειών λέει στο σχετικό πινακάκι ότι η διαδικασία Ενημέρωση στοιχείων που υποβλήθηκε στις 29/07/2022 είναι σε Κατάσταση: Εγκρίθηκε!

Δεν ξέρω εάν υπάρχει λόγος να κάνω ξανά την αίτηση, να ανοίξω ένα support ticket, ή να περιμένω απλά λίγες μέρες ακόμα!

Επεξ/σία από greatst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω ενα προβλημα.  κάθε  φορα  που  θα  ανοίγω το gov.gr  wallet   πρεπει να  βάζω  τους κωδικούς  του taxis.net;

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις ρυθμίσεις ενεργοποίησε την εύκολη πρόσβαση. Πρέπει να έχεις κωδικό στο τηλέφωνο ή ενεργοποιημένο κάποιο βιομετρικό σύστημα, δακτυλικό αποτύπωμα ή αναγνώριση προσώπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, shodan είπε

Από τις ρυθμίσεις ενεργοποίησε την εύκολη πρόσβαση. Πρέπει να έχεις κωδικό στο τηλέφωνο ή ενεργοποιημένο κάποιο βιομετρικό σύστημα, δακτυλικό αποτύπωμα ή αναγνώριση προσώπου.

Τό  εκανα  αυτο αλλα δεν  κανει κατι

Εχω  ενεργοποιησει το  δακτυλικό αποτύπωμα  αλλα δεν κάνει κατι

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έγινε η σύνδεση του ΑΦΜ με την άδεια οδήγησης (5 ημέρες μετά από την ημερομηνία που έλεγε το SMS/email που μου είχε έρθει) χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια άλλη ενέργεια.

Επεξ/σία από greatst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...