Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Stoliver είπε

Όποιος έβγαλε δίπλωμα πριν το 19-01-2013, το δίπλωμα ισχύει μέχρι και το 2033. (άσχετα αν λέει ότι λήγει πχ. το 2040)

 

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ετσι και αλλιως ειναι γνωστη η διαρκεια του διπλωματος για 15 χρονια. Οποτε και να σε σταματησουν το 2031, ξερουν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυει μεχρι το 2053 (δλδ +22 χρονια). Το 2030 θα πας κανονικα σε ανανεωση. 

Έμενα με μπερδέψατε. 15 ή 20 χρόνια;

Της γυναίκας μου που λέει ότι λήγει το 2047, πότε πρέπει να πάει δηλαδή για ανανέωση; Το 2030 ή το 2033?

Όπως και να έχει, ελπίζω μέχρι τότε να έχουν φτιάξει την ημερομηνία λήξης στο ψηφιακό δίπλωμα για να είμαστε όλοι συννομοι.

Το δημόσιο έγγραφο έχει την αξία του, βάση του νόμου που υπήρχε όταν εκδόθηκε. Κάποτε, η γιαγιά μου είχε την ταυτότητα της σε χαρτί, με ημερομηνία γέννησης ότι να ναι πάνω. Όταν την είχα πάει σε μια τράπεζα κάποτε, όλοι το κοιταγαν το χαρτί σαν χαζοί. Ναι έπρεπε να την είχε αλλάξει την ταυτότητα, αλλά επειδή είναι ταυτότητα, δεν έχει ημερομηνία λήξης, δεν λήγει το ποιος είσαι, δεν μπορούν να σου πουν πως δεν μπορούν να σε αναγνωρίσουν, επειδή έχεις παλιά ταυτότητα.

Στο δίπλωμα οδήγησης είναι κατανοητό να λήγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Έμενα με μπερδέψατε. 15 ή 20 χρόνια;

Όπως σου έγραψαν, για τα διπλώματα προ 2013, ισχύει μέχρι 2033. Από την ώρα που έκανες εσύ τροποποίηση και το άλλαξες το 2015, ισχύει για 15 χρόνια. 

Όπως και να έχει θα κάνεις ανανέωση στα 15 χρόνια λόγω μοτοποδήλατου 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Το δημόσιο έγγραφο έχει την αξία του, βάση του νόμου που υπήρχε όταν εκδόθηκε. Κάποτε, η γιαγιά μου είχε την ταυτότητα της σε χαρτί, με ημερομηνία γέννησης ότι να ναι πάνω. Όταν την είχα πάει σε μια τράπεζα κάποτε, όλοι το κοιταγαν το χαρτί σαν χαζοί. Ναι έπρεπε να την είχε αλλάξει την ταυτότητα, αλλά επειδή είναι ταυτότητα, δεν έχει ημερομηνία λήξης, δεν λήγει το ποιος είσαι, δεν μπορούν να σου πουν πως δεν μπορούν να σε αναγνωρίσουν, επειδή έχεις παλιά ταυτότητα.

Στο δίπλωμα οδήγησης είναι κατανοητό να λήγει.

λαθος αποψη. Πως γινεται (τουλαχιστον μεχρι τωρα) η αναγνωριση, με φωτογραφγια. Αρα αν την εβγαλα στα 13 και τωρα ειμαι 40 λες να ειναι σωστο να πω παιδια αυτος με τα σπυρακια ειμαι και το μαλι αφφανα αληθεια λεω δεν μπορειτε νατο κανετε αυτο ειναι νομιμο εγγραφο δεν λυγει τι λετε. 

Ειναι ξεκαθαρος ο νομος για το καθε 15 χρόνια και δεν βρισκω κατι το υπερβολικο.

Υπερβολικο ειναι που ειχα διαβασει σε ταμπελα "το πιστοποιητικο γεννησης εχει ημερομηνία λήξης δυο μηνες" σε δημοσια υπηρεσια. μετά προφανως και ξε-γεννιεσε

(ενταξει οκ θα μπορουσες να εχεις πεθανει αλλα και παλι ακουγετε παραλογο)

 

1 ώρα πριν, HValenti είπε

Βλακείες... Στην άλλη εφαρμογή που είχαν φτιάξει, το Covid Free GR Wallet για το πιστοποιητικό εμβολιασμού (και ταυτοπροσωπίας), το αντίστοιχο κουμπί "προσθήκη στο wallet" δούλευε κανονικά για όλες τις wallet εφαρμογές του android. Τώρα δουλεύει μόνο στα apple. Σοβαρό beta testing κάνουν εκεί στο mindigital, για να μην πω για την αρχική ανάπτυξη...

παντως τα περισοτερα που εχω διαβασει και βριζουν ειναι απο Android, αυτο απο μονο του κατι λεει. (το να ισοπεδωνουμε αυτη την ιστορικη προσπαθεια να φυγει η Α4 ειναι τσουβάλιασμα και παραπέμπει αλλού)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

Υπερβολικο ειναι που ειχα διαβασει σε ταμπελα "το πιστοποιητικο γεννησης εχει ημερομηνία λήξης δυο μηνες" σε δημοσια υπηρεσια. μετά προφανως και ξε-γεννιεσε

Καλά, εδώ είχα πάει στην εφορία και δεν με έβρισκαν σαν παιδί του πατέρα μου. Έφτασα προϊστάμενο να κάνω γραπτή αίτηση για να βρούνε τους φακέλους μετά από την συγχώνευση της εφορίας που είχε γίνει.  Τι φάση; Φυτρωσα;

Οπότε ναι, τι άλλο μπορεί να αλλάξει στην ταυτότητα σου χωρίς να έχεις κάνει κάποια μεταβολή;  Τι άλλο μπορεί να αλλάξει στην γέννηση σου;

Σκοπός είναι να μειωθεί η γραφειοκρατία, αν σας αρέσει να τρέχετε κάθε 2 μήνες σε δημόσια υπηρεσία , να πάτε και μετά να πάτε να κοιμηθείτε στην σπηλιά.

Μακάρι αυτή η εφαρμογή της κυβέρνησης να εμπλουτιστεί κι άλλο, και μακάρι να μην ξαναχρειαστει ποτέ να πάμε σε δημόσια υπηρεσία για ένα χαρτί και μια σφραγίδα!

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχείρησα να εγκαταστήσω την εφαρμογή σε rooted συσκευή (Xiaomi MiMax 2 με unlocked bootloader και LineageOS - Android 12), και παρ'οτι εγκαθίσταται κανονικά, κρασάρει με το που ανοίγει...

Παίζει να μην λειτουργεί σε rooted android ? Αν ναι, υπάρχει workaround ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, iparou είπε

Επιχείρησα να εγκαταστήσω την εφαρμογή σε rooted συσκευή (Xiaomi MiMax 2 με unlocked bootloader και LineageOS - Android 12), και παρ'οτι εγκαθίσταται κανονικά, κρασάρει με το που ανοίγει...

Παίζει να μην λειτουργεί σε rooted android ? Αν ναι, υπάρχει workaround ?

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Έχω δοκιμάσει κάθε τρόπο για hide και denylist κλπ αλλά τίποτα... Αν έχει κανείς καμιά ιδέα, θα βοηθούσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, iparou είπε

Επιχείρησα να εγκαταστήσω την εφαρμογή σε rooted συσκευή (Xiaomi MiMax 2 με unlocked bootloader και LineageOS - Android 12), και παρ'οτι εγκαθίσταται κανονικά, κρασάρει με το που ανοίγει...

Παίζει να μην λειτουργεί σε rooted android ? Αν ναι, υπάρχει workaround ?

 

3 ώρες πριν, Xentimus είπε

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Έχω δοκιμάσει κάθε τρόπο για hide και denylist κλπ αλλά τίποτα... Αν έχει κανείς καμιά ιδέα, θα βοηθούσε..

Στο support για το wallet απαντανε αμέσως, ρωτηστε τους εαν υποστηρίζει rooted devices.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

 

Στο support για το wallet απαντανε αμέσως, ρωτηστε τους εαν υποστηρίζει rooted devices.

 

Δεν υποστηρίζει, λογικά. Και δεν είναι περίεργο αυτό. Απλά μου φαίνεται περίεργο που δεν το προσπερνάει το denylist του magisk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Xentimus είπε

Δεν υποστηρίζει, λογικά. Και δεν είναι περίεργο αυτό. Απλά μου φαίνεται περίεργο που δεν το προσπερνάει το denylist του magisk.

Έχω rooted (Magisk v25.1) κινητό, το έχω βάλει σε denylist και δουλεύει κανονικά. Νομίζω πρώτα πρέπει να κάνεις clear το storage & cache (gov.gr wallet) αλλιώς δε θα δουλέψει. Μην ξεχάσεις να "κρύψεις" το magisk app (Settings -> Hide the Magisk app) αν δεν το έχεις κάνει ακόμα.

Επεξ/σία από dmtri3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 1:09 ΜΜ, Vassub είπε

Απλά ενημερωτικά αν ενδιαφέρεται κάποιος...

 

Έκανα αίτηση στις 28/7 για ψηφιοποίηση της άδειας οδήγησης και σήμερα έλαβα το παρακάτω μνμ:

 

Έγκριση αίτησης ενημέρωσης στοιχείων

Η πρόσβασή σας στις ψηφιακές υπηρεσίες του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών θα ενεργοποιηθεί μετά απο την παρακάτω ημερομηνία:

06/08/2022 07:00

 

Οπότε περιμένω από αύριο να δω αν θα μου περάσει και το δίπλωμα στην εφαρμογή...

Είχα παρόμοιο μήνυμα ότι από 08/08 θα ενεργοποιηθεί. Μπαίνω σήμερα το βράδυ και δεν έχει γίνει κάτι (ούτε στο site, ούτε φυσικά στο app).

Σε εσένα τελικά πέρασε το δίπλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, dmtri3 είπε

Έχω rooted (Magisk v25.1) κινητό, το έχω βάλει σε denylist και δουλεύει κανονικά. Νομίζω πρώτα πρέπει να κάνεις clear το storage & cache (gov.gr wallet) αλλιώς δε θα δουλέψει. Μην ξεχάσεις να "κρύψεις" το magisk app (Settings -> Hide the Magisk app) αν δεν το έχεις κάνει ακόμα.

Τα έχω κάνει όλα. Και δεν είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι, γι' αυτό μου φαίνεται περίεργο! Κάτι ελέγχει που δεν κρύβεται καλά. Έχω δοκιμάσει denylist του magisk με enforce και χωρίς enforce με το shamiko module, έχω κρύψει το magisk, έχω safetynet fix και περνάει κανονικά. Και φυσικά κάνω clear το wallet app κάθε φορά! Έχω σκεφτεί μήπως φταίει κάτι στο unlocked bootloader και το MIUI συμπληρωματικά, αλλά δεν έχω βρει κάτι. Γενικά είναι περίεργο που δεν έχω καταφέρει να δουλέψει με τίποτα!

Θα τα ξαναπροσπαθήσω όλα από την αρχή...

Επεξ/σία από Xentimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pinwouza είπε

Είχα παρόμοιο μήνυμα ότι από 08/08 θα ενεργοποιηθεί. Μπαίνω σήμερα το βράδυ και δεν έχει γίνει κάτι (ούτε στο site, ούτε φυσικά στο app).

Σε εσένα τελικά πέρασε το δίπλωμα;

Ναι, μου πέρασε κανονικά την επόμενη μέρα το πρωί όπως έλεγε. Δεν έκανα κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 1:09 ΜΜ, Vassub είπε

Απλά ενημερωτικά αν ενδιαφέρεται κάποιος...

 

Έκανα αίτηση στις 28/7 για ψηφιοποίηση της άδειας οδήγησης και σήμερα έλαβα το παρακάτω μνμ:

 

Έγκριση αίτησης ενημέρωσης στοιχείων

Η πρόσβασή σας στις ψηφιακές υπηρεσίες του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών θα ενεργοποιηθεί μετά απο την παρακάτω ημερομηνία:

06/08/2022 07:00

 

Οπότε περιμένω από αύριο να δω αν θα μου περάσει και το δίπλωμα στην εφαρμογή...

Εγώ έκανα τη σχετική αίτηση στις 29/7 και ακόμα δεν έχω καμιά απάντηση! Σαν πολλές μέρες δεν πέρασαν; Περιμένει κανείς άλλος τόσον καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, greatst said:

Εγώ έκανα τη σχετική αίτηση στις 29/7 και ακόμα δεν έχω καμιά απάντηση! Σαν πολλές μέρες δεν πέρασαν; Περιμένει κανείς άλλος τόσον καιρό;

Ναι, έκανα της συζύγου στις 28/7 και ακόμα περιμένω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...