Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να έχω δει όλο το thread, μόλις τα πέρασα και γω με ΑΦΜ λήγοντα σε 0 και χρησιμοποίησε και στα δύο έγγραφα την ίδια φώτο (της ταυτότητας)! Τι φάση; 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dask24 είπε

Χωρίς να έχω δει όλο το thread, μόλις τα πέρασα και γω με ΑΦΜ λήγοντα σε 0 και χρησιμοποίησε και στα δύο έγγραφα την ίδια φώτο (της ταυτότητας)! Τι φάση; 🤪

η φαση ειναι οτι deal with it 😁

μια εξήγηση που διαβασα εδω δεν ξερω αν ισχυει ειναι οτι το υπουργειο μεταφορών δεν εχει το δικαιωμα να αποθυκευσει τα στοιχεια ηλεκτρονικα φωτογραφιες ή κατι τετοιο παρομοιο κουλό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση όπως του θείου μου να είναι περασμένη λάθος η ημερομηνία γέννησης στην ΑΑΔΕ. 

Από το πρωί προσπαθώ να το κάνω και δεν γίνεται αν και τελειώνει σε 7. Εμένα στο 0 έγινε.

Διαβάζοντας την εγκύκλιο κάπου πήρε το μάτι μου να λέει για τα στοιχεία φυσικού προσώπου στην ΑΑΔΕ. Ψάχνοντας είδα πως είχε άλλη ημερομηνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν έχει αλλος παρόμοιο πρόβλημα:

 

Αδεια οδήγησης, στην αρχική εικόνα φαίνεται να λέει ημερομηνία λήξης το 2030.

Εσωτερικά και στις 2 κατηγορίες που έχω , ΑΜ & Β , φαίνεται ημερομηνία λήξης το 2053, το οποίο είναι και το σωστό και αναγράφεται στο κανονικό μου δίπλωμα.

Να ανησυχήσω απο τώρα; ή να το ξαναδώ σε σε 8 χρόνια ? :P Συμβαίνει και άλλον;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Να ανησυχήσω απο τώρα; ή να το ξαναδώ σε σε 8 χρόνια ? :P Συμβαίνει και άλλον;

Λογικά έκανες ξανά έκδοση διπλώματος μετά την αρχική έκδοση, μετά το 2013, όπου ισχύει ο νέος νόμος. 
Νομίζω πως απλά θα χρειαστεί να κάνεις ανανέωση διπλώματος το 2030. (με επιφήλαξη)

Όποιος έβγαλε δίπλωμα πριν το 19-01-2013, το δίπλωμα ισχύει μέχρι και το 2033. (άσχετα αν λέει ότι λήγει πχ. το 2040)
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leo066 είπε

Που έκανες την αίτηση?

https://drivers-vehicles.services.gov.gr/login?returnUrl=%2F

Είχε αναφερθεί παραπάνω. Κι εγώ από αυτό το νήμα έμαθα τι πρέπει να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Vassub είπε

https://drivers-vehicles.services.gov.gr/login?returnUrl=%2F

Είχε αναφερθεί παραπάνω. Κι εγώ από αυτό το νήμα έμαθα τι πρέπει να κάνω.

Εκεί δεν έχει κάπου επιλογή για να κανείς αίτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, που έχω το παλιό δίπλωμα ακόμη, το χάρτινο, (πριν το 2013) μου εμφανίζει στην ψηφιακή άδεια οδήγησης, έκδοση 13/12/2021 και λήξη στις 11/08/2020. Τι κουλό είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, tryf3 είπε

Μόνο σε μένα ενώ μου βγάζει κανονικά ταυτότητα, δε μου βγάζει το δίπλωμα; 

Και σε μένα. Κατέβασα κανονικά την ταυτότητα αλλά μου βγάζει σφάλμα στο δίπλωμα.

Επικαιροποίησα τα στοιχεία μου εδώ https://drivers-vehicles.services.gov.gr/ και περιμένω.

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Stoliver είπε

Λογικά έκανες ξανά έκδοση διπλώματος μετά την αρχική έκδοση, μετά το 2013, όπου ισχύει ο νέος νόμος. 
Νομίζω πως απλά θα χρειαστεί να κάνεις ανανέωση διπλώματος το 2030. (με επιφήλαξη)

Όποιος έβγαλε δίπλωμα πριν το 19-01-2013, το δίπλωμα ισχύει μέχρι και το 2033. (άσχετα αν λέει ότι λήγει πχ. το 2040)
 

Ναι έπρεπε να κάνω την ενσωμάτωση του διπλώματος μοτοποδηλατου στο υπουργείο, οπότε είχα ξανακάνει έκδοση. κάπου το 2015 αν θυμάμαι καλά.

Δεν θα έπρεπε κανονικά βάση του νόμου να ενημερώσουν την ημερομηνία λήξης στο ψηφιακό δίπλωμα; Ναι υπάρχει ο νόμος, αλλά να φαίνεται εσωτερικά η ημερομηνία λήξης το 2053 και εξωτερικά το 2030, το λες και μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Ναι έπρεπε να κάνω την ενσωμάτωση του διπλώματος μοτοποδηλατου στο υπουργείο, οπότε είχα ξανακάνει έκδοση. κάπου το 2015 αν θυμάμαι καλά.

Δεν θα έπρεπε κανονικά βάση του νόμου να ενημερώσουν την ημερομηνία λήξης στο ψηφιακό δίπλωμα; Ναι υπάρχει ο νόμος, αλλά να φαίνεται εσωτερικά η ημερομηνία λήξης το 2053 και εξωτερικά το 2030, το λες και μπέρδεμα.

Ετσι και αλλιως ειναι γνωστη η διαρκεια του διπλωματος για 15 χρονια. Οποτε και να σε σταματησουν το 2031, ξερουν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυει μεχρι το 2053 (δλδ +22 χρονια). Το 2030 θα πας κανονικα σε ανανεωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Και σε μένα. Κατέβασα κανονικά την ταυτότητα αλλά μου βγάζει σφάλμα στο δίπλωμα.

Επικαιροποίησα τα στοιχεία μου εδώ https://drivers-vehicles.services.gov.gr/ και περιμένω.

 Μπήκα σε αυτό το link αλλά δεν έχει να επικαιροποιησω κάτι. Όλα περασμένα και αφμ σωστά είναι. Βλέπω και το δίπλωμα μου χωρίς φωτογραφία όμως. Έχω στείλει και στο support τους εδώ και μια βδομάδα αλλά καμία απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2022 στις 4:30 ΜΜ, ardi21 είπε

Οντως ανοιξε για το 2.

Οταν ομως παω να τα κανω προθηκη στο wallet δεν μου ανοιγει το google wallet αλλα το μενου για να κανω share. Σε φιλου με iphone του βγαζει επιλογη κανονικα να το κανει προσθηκη στο apple wallet.

Δεν ειπαν οτι θα υποστηριζουν και τα δυο?

Βλακείες... Στην άλλη εφαρμογή που είχαν φτιάξει, το Covid Free GR Wallet για το πιστοποιητικό εμβολιασμού (και ταυτοπροσωπίας), το αντίστοιχο κουμπί "προσθήκη στο wallet" δούλευε κανονικά για όλες τις wallet εφαρμογές του android. Τώρα δουλεύει μόνο στα apple. Σοβαρό beta testing κάνουν εκεί στο mindigital, για να μην πω για την αρχική ανάπτυξη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...