Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, skiace είπε

Και για να παρω και την βοηθεια του κοινου εσεις ποιο απο τα 2 θα επιλεγατε ; Κιτρινο της we η μπλε της προτεργια ;

Οπότε στην ουσία δωρεάν πάγιο για 6 μήνες και σου μένουν και 40€. Πολύ καλή τιμή για επαγγελματικό, ειδικά για σεζόν που η κατανάλωση είναι στον θεό. Αν έδινε τα 100€ σε όλους θα είχα πάει ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5609

  • ekrepali

    2087

  • doomnx

    1112

  • takoulou

    652

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Οπότε στην ουσία δωρεάν πάγιο για 6 μήνες και σου μένουν και 40€. Πολύ καλή τιμή για επαγγελματικό, ειδικά για σεζόν που η κατανάλωση είναι στον θεό. Αν έδινε τα 100€ σε όλους θα είχα πάει ήδη.

δεν τα δινουν σε νεους πελατες, αλλα σε υφισταμενους (προφανως για να παραμεινουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

σε κατάστημα πήγες ή το δίνουν ηλεκτρονικά ?

Για το smart up με 40 ευρω, πήρα τηλέφωνο στη befon, στην αρχή δε γνώριζε η εκπρόσωπος για τη προσφορά... μόλις της είπα ότι υπάρχει στα καταστήματα από 15/4 - 5/5... μου λέει οκ θα στα δώσω κι εγώ.

Έκανα τη σύμβαση αργότερα το μεσημέρι... γράφει κανονικά στη 1η σελίδα της αίτησης ρεύματος 40 ΕΥΡΩ ΕΠΙΤΑΓΗ... και μου έστειλε και το Easter Promo των 40 ευρώ, το οποίο μεν λέει για συμβάσεις σε κατάστημα... αλλά εννοείται η επιταγή θα μου σταλεί με courier. Βασικά αυτή η Befon/Megafon έχει και φυσικό κατάστημα οπότε παίζουν μπαλίτσα όπως θέλουν.

Κι εννοείται 120άρι σε gas fix χωρίς ρήτρα (έξτρα 20άρα εδώ δε πήρα).

Επίσης εφόσον είμαι μόνο 15 μέρες ηρων, δέχτηκαν λογαριασμούς και εξοφλήσεις προηγούμενων παρόχων... ενώ αν πήγαινα σε κατάστημα θα είχα πρόβλημα με τον υπάλληλο, είναι ολίγον τυπικούρας.

Υπάρχει φυσικά το κλασικό θεματάκι με κενά σημεία στην αίτηση αλλά μου ζήτησε φωτογραφίες μετρητών. Εγώ έγραψα και τις ενδείξεις στο mail που έκανα αποδοχή, ώστε να είμαι καλυμμένος... και το Γενάρη που είχα πάρει το 100άρικο κάπως έτσι έγινε η δουλειά.

Απλά τώρα περιμένω να γίνει έλεγχος και να με καλέσουν για τη γνωστή επιβεβαίωση... αν δε με πάρουν αύριο, θα τους ενοχλήσω τη Τετάρτη.

 

Για smart με 15άρια τμηματικά + 40 σκλαβενίτη δε ρώτησα αν γίνεται... συνεννοήσου με τον @messinia3

Easter Promo 2024 40€.pdf

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το μπλε της ελπε δεν είναι πολύ καλή περίπτωση; Με τα 80€ βγαίνει δωρεάν πάγιο. Από δω και πέρα λογικά θα αρχίσει να ανεβαίνει η τιμή της kw, οπότε τα 0,089 μια χαρά είναι για ένα 8μηνο.

Επεξ/σία από Con_stant1ne
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, paranoid_android said:

Γεια σας μετα απο καιρό!

Τα έλουσε η βόλτον ή ο Δεδδηε.

13/3 ξεκιναω (ξανα) συμβαση με βολτον στο πρασινο για τις 500kwh.

Εχω στειλει ενδειξεις, ολα ρολοι, καμια εκκρεμοτητα. Παραλληλα απο ελπε, ππυ ηταν προηγουμενος παροχος δεν λαμβανω τελικο οποτε χτυπανε τα πρωτα καμπανακια. Μεχρι και σημερα λοιπον κ μετα απο επικοινωνιες με τον Δεδδηε ακρη δεν εχει βγει και δεν φαινεται να χει ολοκκηρωθει η εκπροσωπηση απο βολτον, ενω φαινεται οτι εγινε στις 13/3. 

Μου το ειπαν ως συστημικο λαθος, οτι θα επαναπροωθουσαν το αιτημα κλπ κλπ, και να ξανακαλεσω μεχρι το τελος της εβδομαδας για να δουμε αν ολοκληρωθηκε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Εμενα ομως αλλο με καιει: 1 ολοκληρος μηνας πηγε στράφι και θα χρεωθω τις kwh στην ελπε??? Ή ακομα κ αυριο να ολοκληρωθει επιτελους οι kwh απο 13/3 θα ειναι απο βολτον?.?

 

Κατ'αρχάς πρέπει να ερευνήσεις γιατί σκάλωσε η αρχική αίτηση... το πιο σύνηθες είναι να έδωσες εσύ ένδειξη στη volton, μετά να πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια κι έπειτα να έστειλε η volton το αίτημα στον δεδδηε με την ένδειξη σου (μικρότερη... εκτός ορίων).

Σε κάθε περίπτωση, μετά από τόσο διάστημα... το βλεπω χλωμό να πάει η παροχή στη volton με ημερομηνία εκπροσώπησης 13/3 και σωστή ένδειξη. Το χειρότερο σενάριο θα είναι να ξεκινήσει η σύμβαση της volton πχ αύριο με τη παλιά ένδειξη... και να φορτωθείς όλη τη κατανάλωση στη volton στον επόμενο λογαριασμο, και να πάνε και τα ΥΚΩ στο θεό.

Πολύ βασικό όταν κάνουμε αιτήσεις σε παρόχους είναι να τσεκάρουμε κάθε μερα αν έφτασε το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ και μετά από 2-3 μέρες αν άλλαξε το ψηφίο της παροχής... ώστε να προλαβαίνουμε τυχόν προβλήματα εν τη γενέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω σκατα! Και τωρα τι να κανω? 

Ειχα δωσει εγω ενδειξη οντως. Απλα θυμαμαι λιγες μερες μετα να βαζω στον δεδδηε τον αριθμο παροχης με αλλαγμενο ψηφιο και να το δειχνει ως ενεργο, οποτε ειχα εφησυχαστει..

 

Εκτος απο το οτι θα φορτωθω ολη την καταναλωση στην ελπε, η επομενη ειναι κ ελαφρως "φουσκωμενη" για να πιανα τις 500kwh, ειχα σκοπο τωρα να αλλαξω κ παροχο.

 

Τι να κανω ακριβως τωρα εγω? Ποιο ειναι το καλυτερο δυνατο σεναριο?

 

Επισης, αν μπορει καποιος να μου πει γνωμη για το κιτρινο της ζενιθ (μου δωσαν προσφορα με δωρο τα παγια + 3μερη διαμονη δωρο σε ενα πληθος προορισμων). 

+ τι ειναι αυτο με τα 40 στην ελπε που λετε?? Ειναι καποια επιταγη ή εκπτωση στον λογαριασμο? Αν μπορει καποιος να με παραπεμψει σε σελιδα που αναλυθηκε, γιατι εχω καιρο να μπω κ εχω χασει πολλα.

 

Εχω ξενερωσει τη ζωη μου τωρα, γιατι υπολογιζα οτι τωρα, μετα απο 1 μηνα, θα επεστρεφα ΕΛΠΕ με την ελπιδα οτι θα δωσει καποιο καλο δωρο λογω πασχα κ ειμαι ακομα σε αυτους :( οποτε πιο σκατα δεν παει

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

5 minutes ago, paranoid_android said:

Πω πω σκατα! Και τωρα τι να κανω? 

 

  Δε μπορώ να σου πω τι να κάνεις, γιατί δεν έχω ιδέα τι έχει κάνει η Volton με το 'αίτημα επαναπροώθησης', τι ενδείξεις έβαλαν σ'αυτό το αίτημα και με τι ημερομηνία θα το υλοποιήσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Αν έχεις δώσει το ΟΚ, είναι και πρακτικά ανέφικτο να το ακυρώσεις γιατί ακόμα κι αν στείλεις αίτημα υπαναχώρησης, το αρμόδιο τμήμα καθυστερεί επίτηδες να ελέγξει το mail (4-5 μέρες)... ενώ το αίτημα εκπροσώπησης πάει στον ΔΕΔΔΗΕ το οποίο ακυρώνεται μόνο αν η volton το ακυρώσει εντός 2 ημερών.

  

5 minutes ago, paranoid_android said:

Τι να κανω ακριβως τωρα εγω? Ποιο ειναι το καλυτερο δυνατο σεναριο?

Δε ξέρω και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου...

12 minutes ago, paranoid_android said:


+ τι ειναι αυτο με τα 40 στην ελπε που λετε?? Ειναι καποια επιταγη ή εκπτωση στον λογαριασμο? Αν μπορει καποιος να με παραπεμψει σε σελιδα που αναλυθηκε, γιατι εχω καιρο να μπω κ εχω χασει πολλα.

 

Τελευταίες 2-3 σελίδες

13 minutes ago, paranoid_android said:

Ειχα δωσει εγω ενδειξη οντως. Απλα θυμαμαι λιγες μερες μετα να βαζω στον δεδδηε τον αριθμο παροχης με αλλαγμενο ψηφιο και να το δειχνει ως ενεργο, οποτε ειχα εφησυχαστει..

Στο ΥΔΕ όταν καταχωρείς τον αριθμό... πάντα ενεργή βγάζει τη παροχή (πράσινη). Το θέμα είναι αν το αποτέλεσμα θα βγάλει τον αριθμό παροχής του νέου παρόχου δηλαδή +1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Πω πω σκατα! Και τωρα τι να κανω? 

Ειχα δωσει εγω ενδειξη οντως. Απλα θυμαμαι λιγες μερες μετα να βαζω στον δεδδηε τον αριθμο παροχης με αλλαγμενο ψηφιο και να το δειχνει ως ενεργο, οποτε ειχα εφησυχαστει..

 

Εκτος απο το οτι θα φορτωθω ολη την καταναλωση στην ελπε, η επομενη ειναι κ ελαφρως "φουσκωμενη" για να πιανα τις 500kwh, ειχα σκοπο τωρα να αλλαξω κ παροχο.

 

Τι να κανω ακριβως τωρα εγω? Ποιο ειναι το καλυτερο δυνατο σεναριο?

 

Επισης, αν μπορει καποιος να μου πει γνωμη για το κιτρινο της ζενιθ (μου δωσαν προσφορα με δωρο τα παγια + 3μερη διαμονη δωρο σε ενα πληθος προορισμων). 

+ τι ειναι αυτο με τα 40 στην ελπε που λετε?? Ειναι καποια επιταγη ή εκπτωση στον λογαριασμο? Αν μπορει καποιος να με παραπεμψει σε σελιδα που αναλυθηκε, γιατι εχω καιρο να μπω κ εχω χασει πολλα.

 

Εχω ξενερωσει τη ζωη μου τωρα, γιατι υπολογιζα οτι τωρα, μετα απο 1 μηνα, θα επεστρεφα ΕΛΠΕ με την ελπιδα οτι θα δωσει καποιο καλο δωρο λογω πασχα κ ειμαι ακομα σε αυτους :( οποτε πιο σκατα δεν παει

 

 

 

Από το ΔΕΔΔΗΕ τι σου είπαν?γενικά τελευταία έχει αυξηθεί ο τουρισμός και αργούν να ολοκληρωθούν οι συστημικες αλλαγές.Βεβαια μιλάμε για δεκαημερα,όχι για μήνα. Το πιθανότερο είναι αυτό που σου είπε ο @ekrepali να έπεσες σε επιτόπια ΔΕΔΔΗΕ και να κατατέθηκε μετα αίτημα με χαμηλότερες ενδείξεις. 

Κάνε γραπτό ερώτημα (άνοιξε ticket) στο ΔΕΔΔΗΕ να σου εξηγήσει τι έχει συμβεί.Σε κάνα δυο ημέρες άνοιξε myrae κατά παροχου και διαχειριστή δικτύου.

Ανάλογα τις απαντήσεις θα πράξεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, messinia3 said:

Από το ΔΕΔΔΗΕ τι σου είπαν?γενικά τελευταία έχει αυξηθεί ο τουρισμός και αργούν να ολοκληρωθούν οι συστημικες αλλαγές.Βεβαια μιλάμε για δεκαημερα,όχι για μήνα. Το πιθανότερο είναι αυτό που σου είπε ο @ekrepali να έπεσες σε επιτόπια ΔΕΔΔΗΕ και να κατατέθηκε μετα αίτημα με χαμηλότερες ενδείξεις. 

Κάνε γραπτό ερώτημα (άνοιξε ticket) στο ΔΕΔΔΗΕ να σου εξηγήσει τι έχει συμβεί.Σε κάνα δυο ημέρες άνοιξε myrae κατά παροχου και διαχειριστή δικτύου.

Ανάλογα τις απαντήσεις θα πράξεις μετα.

Mπορεί και στο mydeddieapp-->Mετρήσεις-->Στατιστικά Καταναλώσεων-->Ενδείξεις παροχής να δει τις τελευταίες ενδείξεις και ποιον πάροχο αφορούν πατώντας το ⓘ

@paranoid_android Στείλε screenshot αν μπορείς, εννοείται με σβησμένο αριθμό παροχής

Κι αν ανεβάσεις αυτό το screenshot, πες μας και πότε / με τι ενδείξεις είχες στείλει το αίτημα στη volton.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Πω πω σκατα! Και τωρα τι να κανω? 

Ειχα δωσει εγω ενδειξη οντως. Απλα θυμαμαι λιγες μερες μετα να βαζω στον δεδδηε τον αριθμο παροχης με αλλαγμενο ψηφιο και να το δειχνει ως ενεργο, οποτε ειχα εφησυχαστει..

 

Εκτος απο το οτι θα φορτωθω ολη την καταναλωση στην ελπε, η επομενη ειναι κ ελαφρως "φουσκωμενη" για να πιανα τις 500kwh, ειχα σκοπο τωρα να αλλαξω κ παροχο.

 

Τι να κανω ακριβως τωρα εγω? Ποιο ειναι το καλυτερο δυνατο σεναριο?

 

Επισης, αν μπορει καποιος να μου πει γνωμη για το κιτρινο της ζενιθ (μου δωσαν προσφορα με δωρο τα παγια + 3μερη διαμονη δωρο σε ενα πληθος προορισμων). 

+ τι ειναι αυτο με τα 40 στην ελπε που λετε?? Ειναι καποια επιταγη ή εκπτωση στον λογαριασμο? Αν μπορει καποιος να με παραπεμψει σε σελιδα που αναλυθηκε, γιατι εχω καιρο να μπω κ εχω χασει πολλα.

 

Εχω ξενερωσει τη ζωη μου τωρα, γιατι υπολογιζα οτι τωρα, μετα απο 1 μηνα, θα επεστρεφα ΕΛΠΕ με την ελπιδα οτι θα δωσει καποιο καλο δωρο λογω πασχα κ ειμαι ακομα σε αυτους :( οποτε πιο σκατα δεν παει

 

 

 

Καλησπερα... Για παρε τηλεφωνο στον Δεδδηε; Να ρωτησεις αν  υπαρχει η  αιτηση; Ποτε; Ενδειξεις κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου δειχνει κατι στο  mydeddieapp, για την ακριβεια δε μου εχει καν το συμβολακι i

Ο δεδδηε μου ειχε πει οτι με βλεπει στη βολτον απο 13/3 απλα δεν εχει ενημερωθει/εχει κολλησει/συστημικο λαθος κλπ. Αλλη υπαλληλος μου τα πε πιο μπερδεμενα, ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν μαλλον. Θα ξαναπαρω κι αυριο να δω τι γινεται

 

 

υπαναχωρηση σιγουρα δεν μπορω να κανω, ομως μπορω να παω σε αλλο παροχο κ βολτον να μεινω 1 μερα πχ? Τι θα χασω σε αυτη την περιπτωση?

Πφφ.. κ το θεμα ειναι οτι βιαζομαι κιολας, γιατι θα λειψω εκτος για 2 βδομαδες  που σημαινει οτι δε θα μπορω να παω σε αλλο παροχο σε αυτο το διαστημα, γτ δε θα χω δυνατοτητα τηλ επικοινωνιας. Και τωρα κ οπως εγινε και με 0 καταναλωδη ρευματος για 2 βδομαδεες, ειναι ανουσιο να μεινω στη βολτον

Screenshot_20240416_213406_MyDEDDiEApp.jpg.359f0743f4c22f1dee82776f8f4b625c.jpg

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Δε μου δειχνει κατι στο  mydeddieapp, για την ακριβεια δε μου εχει καν το συμβολακι i

Ο δεδδηε μου ειχε πει οτι με βλεπει στη βολτον απο 13/3 απλα δεν εχει ενημερωθει/εχει κολλησει/συστημικο λαθος κλπ. Αλλη υπαλληλος μου τα πε πιο μπερδεμενα, ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν μαλλον. Θα ξαναπαρω κι αυριο να δω τι γινεται

 

 

υπαναχωρηση σιγουρα δεν μπορω να κανω, ομως μπορω να παω σε αλλο παροχο κ βολτον να μεινω 1 μερα πχ? Τι θα χασω σε αυτη την περιπτωση?

Πφφ.. κ το θεμα ειναι οτι βιαζομαι κιολας, γιατι θα λειψω εκτος για 2 βδομαδες  που σημαινει οτι δε θα μπορω να παω σε αλλο παροχο σε αυτο το διαστημα, γτ δε θα χω δυνατοτητα τηλ επικοινωνιας. Και τωρα κ οπως εγινε και με 0 καταναλωδη ρευματος για 2 βδομαδεες, ειναι ανουσιο να μεινω στη βολτον

Screenshot_20240416_213406_MyDEDDiEApp.jpg.359f0743f4c22f1dee82776f8f4b625c.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Και τωρα μπορεις να παρεις τηλεφωνο στον Δεδδηε... Ειναι εκει το τηλεφωνικο κεντρο... Θα πρεπει να τα ρωτησεις ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας κύριοι! Τα φώτα σας όσο αφορά έναν, εντελώς, λάθος λογαριασμό που έλαβα απο την ΕΛΙΝ. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά.

Ημουν πέλατης της VOLTON με αριθμό παροχής το -05 και 19/2/24 αποφασίζω να παω στην ΕΛΙΝ και συμπληρώνω την αίτηση στην οποία δίνω και φωτο της παροχής με ενδείξεις 20722 και 8494.

Λίγες μέρες μετά δέχομαι τηλεφώνημα απο το τμήμα προσφορών της VOLTON και δέχομαι αντιπρόταση για να παραμείνω σε αυτούς, την οποία και δέχομαι. Μου βγαίνει τελικός λογαριασμός για την παροχή -05 με τελικές ενδείξεις τις 20722-8494 πολύ σωστά, με ημερομηνία εως 29/2/24.

Η αίτηση που έγινε στην ΕΛΙΝ ειχε τον αριθμό -06, στην οποία παρέμεινα για 5 ημέρες σύμφωνα με τον ΔΕΔΔΗΕ (29/2/24-5/3/24) και είχα μηδενική κατανάλωση, αφου το -07 της VOLTON ξεκίνησε πάλι με το 20722 και 8494.

Ξεκινάω λοιπόν στο -07 με την VOLTON με ημερομηνια έναρξης 5/3/24 και 20722-8494. Τέλη Μαρτίου λέω οτι θα παω οριστικά στην ΕΛΙΝ άφου παρέμεινα άλλον εναν μήνα σχεδον στη VOLTON πέρνοντας και το δώρο των 500kw δύο φορές.

Έκανα την σχετική αίτηση και συνεχίζω με ΕΛΙΝ στο -08 απο 1/4/24.

Είμαι στη φάση οτι περιμένω έναν τελικό λογαριασμό απο VOLTON για το -07, αφου λογαριασμός για το -06 της ΕΛΙΝ που παρέμεινα 5 μέρες με μηδενικη κατανάλωση δεν βγήκε ποτε. Και έναν λογαριασμό για το -08 της ΕΛΙΝ αφού έχω καταμέτρηση στις 18/4/24.

ΠΕΡΝΩ  ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΕΛΙΝ ΓΙΑ ΤΟ -08 ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ  29/2/24 - 1/4/24 (??????) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΙΣ 744KW ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 20722-8494 (????????) με ποσό 146€.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΙΝ ΜΕ ΤΟ -06 ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ 29/2/24 ΜΕΧΡΙ 5/3/24 ΜΕ 0 ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ -08 ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Ο ΠΑΡΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 1/4/24.

Τα φώτα σας! Θα βγάλω εύκολα άκρη με το λογηστήριο της Ελιν? Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο θέμα? Τι ενέργειες να κάνω αν δεν βγάλω άκρη με ΕΛΙΝ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paul2 είπε

Καλησπέρα σας κύριοι! Τα φώτα σας όσο αφορά έναν, εντελώς, λάθος λογαριασμό που έλαβα απο την ΕΛΙΝ. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά.

Ημουν πέλατης της VOLTON με αριθμό παροχής το -05 και 19/2/24 αποφασίζω να παω στην ΕΛΙΝ και συμπληρώνω την αίτηση στην οποία δίνω και φωτο της παροχής με ενδείξεις 20722 και 8494.

Λίγες μέρες μετά δέχομαι τηλεφώνημα απο το τμήμα προσφορών της VOLTON και δέχομαι αντιπρόταση για να παραμείνω σε αυτούς, την οποία και δέχομαι. Μου βγαίνει τελικός λογαριασμός για την παροχή -05 με τελικές ενδείξεις τις 20722-8494 πολύ σωστά, με ημερομηνία εως 29/2/24.

Η αίτηση που έγινε στην ΕΛΙΝ ειχε τον αριθμό -06, στην οποία παρέμεινα για 5 ημέρες σύμφωνα με τον ΔΕΔΔΗΕ (29/2/24-5/3/24) και είχα μηδενική κατανάλωση, αφου το -07 της VOLTON ξεκίνησε πάλι με το 20722 και 8494.

Ξεκινάω λοιπόν στο -07 με την VOLTON με ημερομηνια έναρξης 5/3/24 και 20722-8494. Τέλη Μαρτίου λέω οτι θα παω οριστικά στην ΕΛΙΝ άφου παρέμεινα άλλον εναν μήνα σχεδον στη VOLTON πέρνοντας και το δώρο των 500kw δύο φορές.

Έκανα την σχετική αίτηση και συνεχίζω με ΕΛΙΝ στο -08 απο 1/4/24.

Είμαι στη φάση οτι περιμένω έναν τελικό λογαριασμό απο VOLTON για το -07, αφου λογαριασμός για το -06 της ΕΛΙΝ που παρέμεινα 5 μέρες με μηδενικη κατανάλωση δεν βγήκε ποτε. Και έναν λογαριασμό για το -08 της ΕΛΙΝ αφού έχω καταμέτρηση στις 18/4/24.

ΠΕΡΝΩ  ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΕΛΙΝ ΓΙΑ ΤΟ -08 ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ  29/2/24 - 1/4/24 (??????) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΙΣ 744KW ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 20722-8494 (????????) με ποσό 146€.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΙΝ ΜΕ ΤΟ -06 ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ 29/2/24 ΜΕΧΡΙ 5/3/24 ΜΕ 0 ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ -08 ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Ο ΠΑΡΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 1/4/24.

Τα φώτα σας! Θα βγάλω εύκολα άκρη με το λογηστήριο της Ελιν? Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο θέμα? Τι ενέργειες να κάνω αν δεν βγάλω άκρη με ΕΛΙΝ???

 

Αυτα θα τα ρωτησεις  ολα στον Δεδδηε... Για τις αλλαγες που εχουν γινει  τις ημερομηνιες και  τις ενδειξεις... Ποτε εγιναν οι αλλαγες κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

35 minutes ago, paranoid_android said:

Δε μου δειχνει κατι στο  mydeddieapp, για την ακριβεια δε μου εχει καν το συμβολακι i

Έφαγε κι εσένα σκάλωμα... σε άλλα αφμ δουλεύει, σε άλλα δε δουλεύει.

Πάρε στο τηλεφωνικό κέντρο και ρώτα

α) πότε έγιναν επιτόπιες καταμετρήσεις και τι ενδείξεις έλαβε ο ΔΕΔΔΗΕ

β) πότε είχε καταχωρήσει η volton το αίτημα και με τι ένδειξη

Αν δε βγάλεις άκρη με το τηλεφωνικό κέντρο του ΔΕΔΔΗΕ... πάρε τηλέφωνο κατευθείαν στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ και ζήτα τον υπάλληλο που είναι αρμόδιος για τις αλλαγές παρόχων και τις καταμετρήσεις... ⬇️

 

 

 

Τοπικά τηλέφωνα ΔΕΔΔΗΕ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...