Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Να μιλησεις  και να ρωτησεις τον Δεδδηε με ποιες ενδειξεις εχουν γινει οι αλλαγες;. Και ποτε; 

Καλημερα! Δηλαδή υπάρχει περίπτωση αλλες ενδείξεις να γράφουν στον λογαριασμό (αυτες που εστειλα εγω) και με αλλες να κάνουν υπολογισμό (ενδείξεις Δεδδηε)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5484

  • ekrepali

    2070

  • doomnx

    1011

  • takoulou

    636

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, GEORGES81 είπε

καλημέρα, σκέφτομαι να πάω στο elpedison smart up, τουλάχιστον για το δίμηνο π έχει την προσφορά. έχει εντοπίσει κανείς καμιά μαιμουνιά στους όρους?

Δεν εχει καποια παγιδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες εκανα την αιτηση στη βολτον και σημερα μου εστειλαν οτι εχει καταχωρηθει 

Πηρα και τηλ να ρωτησω αν βαλανε σωστα τα στοιχεια και τις μετρησεις 

Τους ειδα πιο σβελτους απο την αλλη φορα

Για να δουμε αν και δεν ελπιζω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, paul2 είπε

Καλησπέρα σας κύριοι! Τα φώτα σας όσο αφορά έναν, εντελώς, λάθος λογαριασμό που έλαβα απο την ΕΛΙΝ. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά.

Ημουν πέλατης της VOLTON με αριθμό παροχής το -05 και 19/2/24 αποφασίζω να παω στην ΕΛΙΝ και συμπληρώνω την αίτηση στην οποία δίνω και φωτο της παροχής με ενδείξεις 20722 και 8494.

Λίγες μέρες μετά δέχομαι τηλεφώνημα απο το τμήμα προσφορών της VOLTON και δέχομαι αντιπρόταση για να παραμείνω σε αυτούς, την οποία και δέχομαι. Μου βγαίνει τελικός λογαριασμός για την παροχή -05 με τελικές ενδείξεις τις 20722-8494 πολύ σωστά, με ημερομηνία εως 29/2/24.

Η αίτηση που έγινε στην ΕΛΙΝ ειχε τον αριθμό -06, στην οποία παρέμεινα για 5 ημέρες σύμφωνα με τον ΔΕΔΔΗΕ (29/2/24-5/3/24) και είχα μηδενική κατανάλωση, αφου το -07 της VOLTON ξεκίνησε πάλι με το 20722 και 8494.

Ξεκινάω λοιπόν στο -07 με την VOLTON με ημερομηνια έναρξης 5/3/24 και 20722-8494. Τέλη Μαρτίου λέω οτι θα παω οριστικά στην ΕΛΙΝ άφου παρέμεινα άλλον εναν μήνα σχεδον στη VOLTON πέρνοντας και το δώρο των 500kw δύο φορές.

Έκανα την σχετική αίτηση και συνεχίζω με ΕΛΙΝ στο -08 απο 1/4/24.

Είμαι στη φάση οτι περιμένω έναν τελικό λογαριασμό απο VOLTON για το -07, αφου λογαριασμός για το -06 της ΕΛΙΝ που παρέμεινα 5 μέρες με μηδενικη κατανάλωση δεν βγήκε ποτε. Και έναν λογαριασμό για το -08 της ΕΛΙΝ αφού έχω καταμέτρηση στις 18/4/24.

ΠΕΡΝΩ  ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΕΛΙΝ ΓΙΑ ΤΟ -08 ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ  29/2/24 - 1/4/24 (??????) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΙΣ 744KW ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 20722-8494 (????????) με ποσό 146€.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΙΝ ΜΕ ΤΟ -06 ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ 29/2/24 ΜΕΧΡΙ 5/3/24 ΜΕ 0 ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ -08 ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Ο ΠΑΡΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 1/4/24.

Τα φώτα σας! Θα βγάλω εύκολα άκρη με το λογηστήριο της Ελιν? Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο θέμα? Τι ενέργειες να κάνω αν δεν βγάλω άκρη με ΕΛΙΝ???

 

καλα  κουραγια φιλε μου...με την ελιν...μονο απο τηλεφωνο κ αντε βρες ακρη με τισ κακομοιρεσ τις κοπελιτσες...2μιση μηνες αντεξα...απο μενα πλεον  Χ οριστικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MICHAILKON είπε

ΔΕΗ ασυζητητί , μόνο αυτή είναι μέχρι στιγμής φερέγγυα στο συμβόλαιό της και διαθέτει πολύ συμφέρον σταθερό πρόγραμμα μέχρι τέλος του μήνα. 

Επειδή έχω απαντήσει παραπάνω στην ίδια ερώτηση , πρέπει να το πω  . Έχω δει λογαριασμό φίλου , που παραπονιόταν ότι του φαίνονταν πολλά αυτά που πλήρωνε , να έχει χρέωση κιλοβατώρας 0,56 € . Τον ρώτησα γιατί τόσο και μου είπε οτι 0,17 του είχε πει ο πωλητής . Αυτά πέρσι το καλοκαίρι . Φυσικά τον βοήθησα να αλλάξει πάροχο  και να βγάλει αρκετά από τα σπασμένα με τον τουρισμό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alekout είπε

Επειδή έχω απαντήσει παραπάνω στην ίδια ερώτηση , πρέπει να το πω  . Έχω δει λογαριασμό φίλου , που παραπονιόταν ότι του φαίνονταν πολλά αυτά που πλήρωνε , να έχει χρέωση κιλοβατώρας 0,56 € . Τον ρώτησα γιατί τόσο και μου είπε οτι 0,17 του είχε πει ο πωλητής . Αυτά πέρσι το καλοκαίρι . Φυσικά τον βοήθησα να αλλάξει πάροχο  και να βγάλει αρκετά από τα σπασμένα με τον τουρισμό .

Δε μιλάμε για μεμονωμένα άτομα αλλά για εταιρίες συνολικά. Όταν ο ένας κάνει λάθος στις ρυθμιζόμενες, βάζοντας του λάθος kvA, ο άλλος σου "τρώει" την έκπτωση συνέπειας στον τελικό, ο τρίτος βγάζει λογαριασμό οπότε θυμάται, θα ασχοληθούμε με τον έναν υπάλληλο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω εχω φυγει απο 05/01 απο την volterra και αφου εχουν εκδωθει και πληρωθει τελικος στις 01/02, σημερα μου ηρθε ενας εκκαθαριστικος με ενα σκετο 

''Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 8,57 €'' για περιοδο καταναλωσης 01/11/2023-01/01/24.

Τι ειναι αυτο? το πληρωνω? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alan_dalon είπε

ενω εχω φυγει απο 05/01 απο την volterra και αφου εχουν εκδωθει και πληρωθει τελικος στις 01/02, σημερα μου ηρθε ενας εκκαθαριστικος με ενα σκετο 

''Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 8,57 €'' για περιοδο καταναλωσης 01/11/2023-01/01/24.

Τι ειναι αυτο? το πληρωνω? 

 

 

Μέιον είναι αυτό λογικά.. στο τέλος του λογαριασμού δε λέει μέιον το ποσό αυτό? Είναι από τότε που το κράτος επιδοτούσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 10:28 ΜΜ, bilham είπε

Eunice μόνο εσύ μπορείς να βάλεις και τα τρία χρώματα σε ένα πρόγραμμα!! 🤪

image.png.652f671682caab6b1dce318626d74971.png

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, skylouros είπε

Μέιον είναι αυτό λογικά.. στο τέλος του λογαριασμού δε λέει μέιον το ποσό αυτό? Είναι από τότε που το κράτος επιδοτούσε..

δεν αναφερεται πουθενα -. μιλησα μαζι τους. αφορα κρατικη επιδοτηση για εκεινο το διαστημα των 2 μηνων, που ενω ειχε ανακοινωθει και το ειχε περασει η εταιρια στους προηγουμενους λογαριασμους, μεχρι τωρα δεν εχει εκδοθει επισημως το ΦΕΚ, και αρα ζητανε πισω αυτα που κανανε εκπτωση εκεινο το διαστημα. σε περιπτωση που εκδοθει θα υπαρχει παλι πιστωση του ποσου. 

 

Οτι ναναι

Επεξ/σία από alan_dalon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapas640 είπε

Δε μιλάμε για μεμονωμένα άτομα αλλά για εταιρίες συνολικά. Όταν ο ένας κάνει λάθος στις ρυθμιζόμενες, βάζοντας του λάθος kvA, ο άλλος σου "τρώει" την έκπτωση συνέπειας στον τελικό, ο τρίτος βγάζει λογαριασμό οπότε θυμάται, θα ασχοληθούμε με τον έναν υπάλληλο?

Αυτό που ανέφερα δεν είναι θέμα ενός υπαλλήλου . Εκείνη την εποχή όλοι οι πάροχοι έκαναν το ίδιο πράγμα , έβγαζαν νέα προγράμματα φθηνά και ανέβαζαν τις τιμές στα παλιά . Το ίδιο έκανε κι η Δεη , γιατί είναι πιο "ηθική" από τις άλλες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...