Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση γιατι θα τρελαθω... τελος Ιανουαριου πηγα volton με την τοτε προσφορα των πρωτων 500kw δωρεαν!

Απο τοτε μου ηρθε ενας εναντι λογαριασμος χωρις να εχουν υπολογισει καθολου καταναλωση στα 14 ευρω στο συνολο τον οποιο πληρωσα!

Εχοντας μετακομισει στην Ελπε απο τις 8/3 (μιλαμε δηλαδη για περιπου 1,5 μηνα μονο στην volton) σημερα αποφασισαν να μου στειλουν τον τελικο οπου δειχνει μια τεραστια καταναλωση των 2056kwh (τοσο εκανα συνήθως το 4μηνο παλιοτερα πριν αλλαξω ενεργοβορες συσκευές) σε ενα σπιτι που ζουν 3 ατομα μεσα... Τι μπορει να εχει γινει?

 

Spoiler

1111111111111111111111111.png.1fec0f882c0c6304247e1fc2a6dfbadb.png22222222222222222222222.png.3d3d473f4c5b96994c122422ecfe6958.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση γιατι θα τρελαθω... τελος Ιανουαριου πηγα volton με την τοτε προσφορα των πρωτων 500kw δωρεαν!

Απο τοτε μου ηρθε ενας εναντι λογαριασμος χωρις να εχουν υπολογισει καθολου καταναλωση στα 14 ευρω στο συνολο τον οποιο πληρωσα!

Εχοντας μετακομισει στην Ελπε απο τις 8/3 (μιλαμε δηλαδη για περιπου 1,5 μηνα μονο στην volton) σημερα αποφασισαν να μου στειλουν τον τελικο οπου δειχνει μια τεραστια καταναλωση των 2056kwh (τοσο εκανα συνήθως το 4μηνο παλιοτερα πριν αλλαξω ενεργοβορες συσκευές) σε ενα σπιτι που ζουν 3 ατομα μεσα... Τι μπορει να εχει γινει?

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1111111111111111111111111.png.1fec0f882c0c6304247e1fc2a6dfbadb.png22222222222222222222222.png.3d3d473f4c5b96994c122422ecfe6958.png

 

Τηλεφωνο στον Δεδδηε να δεις τι εχει γινει; Με  τις Ενδειξεις , αλλαγες,  το ποτε,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αυτα θα τα ρωτησεις  ολα στον Δεδδηε... Για τις αλλαγες που εχουν γινει  τις ημερομηνιες και  τις ενδειξεις... Ποτε εγιναν οι αλλαγες κτλπ...

Ο ΔΕΔΔΗΕ μου εδωσε τις ημερομηνιες αλλα για τις ενδείξεις δεν εχει γνώση, ουτε είναι υπευθυνος να μου απαντησει τι θα κανω και πως θα βγαλω ακρη με τις εταιρίες. Αν δε το καταλαβες μου βγηκε λογαριασμος για την παροχη που είναι στην ελιν απο 1/4/24 και η περιοδος καταναλωσης που αναγραφει ο λογαριασμος ειναι απο 29/2/24 μεχρι 1/4/24 (???) σ αυτην τηνπεριοδο ήμουν βολτον και οχι ελιν. Αν δεν ξερετε ή δεν καταλαβαινετε τι γραφω μην απαντάτε χωρις λογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paul2 είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ μου εδωσε τις ημερομηνιες αλλα για τις ενδείξεις δεν εχει γνώση, ουτε είναι υπευθυνος να μου απαντησει τι θα κανω και πως θα βγαλω ακρη με τις εταιρίες. Αν δε το καταλαβες μου βγηκε λογαριασμος για την παροχη που είναι στην ελιν απο 1/4/24 και η περιοδος καταναλωσης που αναγραφει ο λογαριασμος ειναι απο 29/2/24 μεχρι 1/4/24 (???) σ αυτην τηνπεριοδο ήμουν βολτον και οχι ελιν. Αν δεν ξερετε ή δεν καταλαβαινετε τι γραφω μην απαντάτε χωρις λογο...

Θα κοιταξεις αυτα που σου ειπε ο Δεδδηε αν ταιριαζουν με τους παροχους.. Σωστες ημερομηνιες,  με ενδειξεις.. Δεν μπορει να εχουν γινει  καποιες αλλαγες..Μπορει να τα εχουν μπλεξει και  οι παροχοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Τι μπορει να εχει γινει?

το κλασσικό οτι δεν είχε ενδείξεις η αίτηση και έγινε μπέρδεμα  , η οτι η volton δεν μπορούσε να τις περάσει και έδωσε προηγούμενη μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ ή βαριόντουσαν και έδωσαν κατευθείαν τη λάθος προηγούμενη ένδειξη , ή έκανε λάθος ο ΔΕΔΔΗΕ ή ρευματοκλοπή

υπόψιν πληρώνεις παραπάνω και για τις ΥΚΩ (και τις έχει υπολογίσει λάθος αλλά το αγνοείς)

πριν απο volton που ήσουν και με ποια ένδειξη βγήκε ο τελικός ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, jasonas21 said:

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση γιατι θα τρελαθω... τελος Ιανουαριου πηγα volton με την τοτε προσφορα των πρωτων 500kw δωρεαν!

Απο τοτε μου ηρθε ενας εναντι λογαριασμος χωρις να εχουν υπολογισει καθολου καταναλωση στα 14 ευρω στο συνολο τον οποιο πληρωσα!

Εχοντας μετακομισει στην Ελπε απο τις 8/3 (μιλαμε δηλαδη για περιπου 1,5 μηνα μονο στην volton) σημερα αποφασισαν να μου στειλουν τον τελικο οπου δειχνει μια τεραστια καταναλωση των 2056kwh (τοσο εκανα συνήθως το 4μηνο παλιοτερα πριν αλλαξω ενεργοβορες συσκευές) σε ενα σπιτι που ζουν 3 ατομα μεσα... Τι μπορει να εχει γινει?

 

  Hide contents

1111111111111111111111111.png.1fec0f882c0c6304247e1fc2a6dfbadb.png22222222222222222222222.png.3d3d473f4c5b96994c122422ecfe6958.png

 

Πιθανολογώ το κλασικό λάθος που έχει συζητηθεί πολλάκις.

Παίρνεις τηλέφωνο τη volton, δίνεις τα στοιχεία σου.

Σου στέλνουν email με την αίτηση και τους όρους... η ένδειξη είναι κενη. Απαντάς 'αποδέχομαι' και στέλνεις φώτο μετρητή.

Αυτός που ανέλαβε την διαικπεραίωση της αίτησης αγνόησε την ένδειξη της φωτογραφίας και καταχώρησε στον Θαλή την ένδειξη της προηγούμενης εκκαθαρισης.

Ή αυτό έγινε ή ο επόμενος πάροχος (μετά τη volton) καταχώρησε λάθος ένδεικη στον Θαλή.

Παίρνεις τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ και ρωτάς για τις τελευταίες πχ 4 καταμετρήσεις (ημερομηνίες και ενδείξεις).

Απ'τις ημερομηνίες θα καταλάβεις ποιες ήταν επιτόπιες και ποιες αφορούν αλλαγή παρόχου.

Εκεί που έχει γίνει αλλαγή παρόχου, ελέγχεις αν έχουν μπει σωστά οι ενδείξεις που έδωσες εσύ στον πάροχο, ή αν ανέβασαν στον Θαλή ό,τι να'ναι.

Αν δε γράψεις αναλυτικά τι έχει γίνει... δύσκολα να βοηθήσω, και πλέον δε τη παλεύω... γιατί σκάνε τέτοια περιστατικά το ένα μετά το άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα κοιταξεις αυτα που σου ειπε ο Δεδδηε αν ταιριαζουν με τους παροχους.. Σωστες ημερομηνιες,  με ενδειξεις.. Δεν μπορει να εχουν γινει  καποιες αλλαγες..Μπορει να τα εχουν μπλεξει και  οι παροχοι..

Αυτα που μου ειπε ο ΔΕΔΔΗΕ ειναι σωστα, αυτα ξερω και εγω, αυτα εχει και η volton. Τωρα η ελιν γιατι τα μπερδεψε ετσι δεν γνωριζω...γι αυτο ρωτησα αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια ή αν ξερει που να απευθυνθω για να βγαλω ακρη αν δεν μου τα στρωσει η ελιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paul2 είπε

Αυτα που μου ειπε ο ΔΕΔΔΗΕ ειναι σωστα, αυτα ξερω και εγω, αυτα εχει και η volton. Τωρα η ελιν γιατι τα μπερδεψε ετσι δεν γνωριζω...γι αυτο ρωτησα αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια ή αν ξερει που να απευθυνθω για να βγαλω ακρη αν δεν μου τα στρωσει η ελιν. 

Μιλα με την Ελιν... Να δεις τι γινεται; Πες οτι εχεις μιλησει με τον Δεδδηε... 

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Μιλα με την Ελιν... Να δεις τι γινεται; Πες οτι εχεις μιλησει με τον Δεδδηε... 

Να πεις οτι θα κανεις καταγγελια στην ΡΑΕ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, paul2 said:

ΠΕΡΝΩ  ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΕΛΙΝ ΓΙΑ ΤΟ -08 ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ  29/2/24 - 1/4/24 (??????) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΙΣ 744KW ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 20722-8494 (????????) με ποσό 146€.

 

Συμπληρώνεις αυτό:

https://energy.elin.gr/media/mhamv2x3/entypo-amfisvitisis-logariasmou-katanalosis.pdf

Kάνεις αίτημα αμφισβήτησης στο myrae και επισυνάπτεις το παραπάνω.

Ζητάς:

α) Ολική ακύρωση του λογαριασμού για τη παροχή -08, καθώς πέρα από λάθος κατανάλωση περιλαμβάνει δημοτικά τέλη για λάθος περίοδο.

β) Έκδοση τελικού λογαριασμού για τη παροχή -06 για τη περιοδο 29/2 - 5/3 με μηδενική κατανάλωση (θα περιλαμβάνει μόνο δημοτικά τέλη γι'αυτή τη περίοδο)

γ) Να ενημερώσουν το σύστημα τους σύμφωνα με τα στοιχεία του ΔΕΔΔΗΕ ότι η παροχή 08 ξεκίνησε στις 1/4 με ένδειξη τάδε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια να σας πω! Καταρχας ο νεος χρονος με βρηκε με την Ελπεδισον (προσφορα Χριστουγεννων), 22 Ιαν πηγα volton (αν και την αιτηση με φωτο τον μετρητη τα ειχα στειλει 9 Ιαν.) και 6 Μαρτιου  γυρισα Ελπε! Και στις 2 τελευταιες αλλαγες τους ειχα στειλει φωτο τον μετρητη και απο οτι ειδα στον λογαριασμο το ειχαν γραψει σωστα το νουμερο... απλα δεν μου βγαινει καμια απολυτως λογικη μεσα σε 1.5 μηνα να υπαρχει τοσο μεγαλη καταναλωση... την οποια την κανω στο 4μηνο...

 

εχουν αλλο συστημα αυτοι που βαζουν τους μετρητες και τους βγαζει το κοστος και παιζει εκει να περασαν λαθος τα νουμερα?

Επεξ/σία από jasonas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Ωραια να σας πω! Καταρχας ο νεος χρονος με βρηκε με την Ελπεδισον (προσφορα Χριστουγεννων), 22 Ιαν πηγα volton (αν και την αιτηση με φωτο τον μετρητη τα ειχα στειλει 9 Ιαν.) και 6 Μαρτιου  γυρισα Ελπε! Και στις 2 τελευταιες αλλαγες τους ειχα στειλει φωτο τον μετρητη και απο οτι ειδα στον λογαριασμο το ειχαν γραψει σωστα το νουμερο... απλα δεν μου βγαινει καμια απολυτως λογικη μεσα σε 1.5 μηνα να υπαρχει τοσο μεγαλη καταναλωση... την οποια την κανω στο 4μηνο...

 

εχουν αλλο συστημα αυτοι που βαζουν τους μετρητες και τους βγαζει το κοστος και παιζει εκει να περασαν λαθος τα νουμερα?

ξαναδιάβασε τα παραπάνω

επίσης

21 λεπτά πριν, korakios είπε

πριν απο volton που ήσουν και με ποια ένδειξη βγήκε ο τελικός ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, adi32 είπε

Αρα τον πρωτο πρεπει να τον πληρωσεις χωρις παγια ?

αν μου τα είχαν πει όλα αυτά (που είναι ανώμαλα, γιατί βάσει αυτής της διαδικασίας είναι τεχνικά αδύνατον να πληρωθεί σωστά με πάγια εντολή ο 1ος λογ), θα τον είχα πληρώσει χειροκίνητα αφού θα είχα στήσει και την πάγια που θα πιάσει από τον 2ο και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

με ποια ένδειξη βγήκε ο τελικός ?

με αυτη που εστειλα στην αιτηση του επομενου παροχου, την Ελπε 

 

Οποτε τι κανω? Παιρνω ΔΕΔΔΗΕ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

με αυτη που εστειλα στην αιτηση του επομενου παροχου, την Ελπε 

λάθος , πάμε πάλι

ποια ένδειξη είχε ο τελικός πριν τη  volton ?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...