Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

 

Δώστε ΔΕΔΔΗΕ για δοκιμή και δείτε αν θα είναι αυτές που δώσατε ή αν όντως πέρασαν και μέτρησαν.., για τις αυξημένες καταναλώσεις, ό,τι μπορείς να γλυτώσεις με νυκτερινό..

Αν δώσω μέτρηση στο δεδδηε φοβάμαι ότι θα τιμολογήσει από 15/12 διότι αυτός φαίνεται στην εφαρμογή τους ως τελευταίος εκκαθαριστικός οπότε δεν το ρισκάρω. Νυχτερινό έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, geofak είπε

Αν δώσω μέτρηση στο δεδδηε φοβάμαι ότι θα τιμολογήσει από 15/12 διότι αυτός φαίνεται στην εφαρμογή τους ως τελευταίος εκκαθαριστικός οπότε δεν το ρισκάρω. Νυχτερινό έχω.

Θα σου τιμολογήσει από τότε, αλλά και αργότερα να τιμολογήσει ποια η διαφορά; θα αφαιρεθούν τυχόν έναντι.., περιμένεις να περάσουν λίγες μέρες μήπως "σπάσει" η υψηλή κατανάλωση σε περισσότερες μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, villasg είπε

Παιδες πουλησα το πατρικο στην Αθηνα .
Αυριο υπογραφουμε συμβολαια .
Το ρευμα δεν το εχω κοψει , ο αγοραστης θα κανει ενεργεια μολις μπορεσει να εχει αντιγραφο Ε9 με το σπιτι μεσα .
Εγω πρεπει να κανω κατι ή οχι ? 

Ζητησε την διακοπη του ρευματος εσυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, όσοι περιμένετε να δείτε αν μπήκατε σε μηνιαία καταμέτρηση, μου έστειλαν το παρακάτω από λογαριασμό που εκδόθηκε πριν λίγες μέρες σε τηλεμετρούμενη παροχή (εκτιμώ πως το ίδιο θα αναφέρει και για την επιτόπια), όπου αναγράφεται και στο λογαριασμό κάτω από τις ενδείξεις.. (παλιά εκεί έλεγε δώστε από τότε έως τότε στο myΔΕΗ κλπ)

 

Screenshot_20240329_102447_Samsung Notes.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, όσοι περιμένετε να δείτε αν μπήκατε σε μηνιαία καταμέτρηση, μου έστειλαν το παρακάτω από λογαριασμό που εκδόθηκε πριν λίγες μέρες σε τηλεμετρούμενη παροχή (εκτιμώ πως το ίδιο θα αναφέρει και για την επιτόπια), όπου αναγράφεται και στο λογαριασμό κάτω από τις ενδείξεις.. (παλιά εκεί έλεγε δώστε από τότε έως τότε στο myΔΕΗ κλπ)

 

Screenshot_20240329_102447_Samsung Notes.jpg

Ωραίος! Να ξέρουμε τουλάχιστον να κολλάμε χαρτάκια με τις μετρήσεις στην εξώπορτα στην κατάλληλη ημερομηνία. Ψηφιοποίηση!

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γίνουν όλα με μετρητές με sim αυτοί οι άχρηστοι που έρχονται κάθε 4μηνο να μετρήσουν τι θα απογίνουν? Μιλάμε κάθε φορά που τους πετυχαίνω βαριούνται να περπατήσουν ενώ δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Εγώ έχω ψηφιακό μετρητή με νυχτερινό πριν 3 4 χρόνια τον έβαλα για να βάλουμε με τηλεμετρηση θέλει να μιλήσουμε με δεδδηε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Arkin said:

Όταν γίνουν όλα με μετρητές με sim αυτοί οι άχρηστοι που έρχονται κάθε 4μηνο να μετρήσουν τι θα απογίνουν? Μιλάμε κάθε φορά που τους πετυχαίνω βαριούνται να περπατήσουν ενώ δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Εγώ έχω ψηφιακό μετρητή με νυχτερινό πριν 3 4 χρόνια τον έβαλα για να βάλουμε με τηλεμετρηση θέλει να μιλήσουμε με δεδδηε? 

Πως δεν κάνουν απολύτως τίποτα, δεν παίρνουν μετρήσεις? Πάντως τηλεμέτρηση καθολικά θα γίνει το 2030 (έτσι είχαν πει), προς το παρόν αυτοί θα έχουν περισσότερη δουλειά μια και θα μετράνε λιγότερες παροχές αλλά ανά μήνα. Το πότε θα μπει στην τηλεμέτρηση η δική σου παροχή δεν περνάει από το χέρι σου, και να μιλήσεις με ΔΕΔΔΗΕ δεν θα κάνει διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όταν γίνουν όλα με μετρητές με sim αυτοί οι άχρηστοι που έρχονται κάθε 4μηνο να μετρήσουν τι θα απογίνουν? Μιλάμε κάθε φορά που τους πετυχαίνω βαριούνται να περπατήσουν ενώ δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Εγώ έχω ψηφιακό μετρητή με νυχτερινό πριν 3 4 χρόνια τον έβαλα για να βάλουμε με τηλεμετρηση θέλει να μιλήσουμε με δεδδηε? 

Μην υποτιμάμε τους (κακοπληρωμένους και επισφαλείς) εργαζόμενους. Οι μετρήσεις από αυτούς γίνονται, άρα κάτι κάνουν, δε νομίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όταν γίνουν όλα με μετρητές με sim αυτοί οι άχρηστοι που έρχονται κάθε 4μηνο να μετρήσουν τι θα απογίνουν? Μιλάμε κάθε φορά που τους πετυχαίνω βαριούνται να περπατήσουν ενώ δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Εγώ έχω ψηφιακό μετρητή με νυχτερινό πριν 3 4 χρόνια τον έβαλα για να βάλουμε με τηλεμετρηση θέλει να μιλήσουμε με δεδδηε? 

Μην νομίζεις πως και αυτοί (οι κινέζικοι Sanxing, που τοποθετούν τώρα) με μόντεμ και σιμ, που προς στιγμής υποστηρίζουν 2G/3G/4G, δεν θα αντικατασταθούν. Παλιοί θεωρούνται για τα τεχνολογικά δεδομένα, καθώς η φυσική SIM έχει σημαντικό κόστος στον ΔΕΔΔΗΕ, ενώ οι νέοι μετρητές που θα υποστηρίζουν 5G, NB-IoT, Lora-Wan κλπ, δεν θα χρειάζονται φυσική κάρτα SIM (ούτε e-SIM), αλλά θα επικοινωνούν απευθείας με το δίκτυο, χρησιμοποιώντας πολύ λιγότερη ενέργεια από τους υπάρχοντες μετρητές (που καταναλώνουν 1-2W τα μόντεμ τους σε λειτουργία)

Εσύ δες τον μετρητή σου αν στο επάνω μέρος ανάβει κόκκινο το NET, αναβοσβήνει γρήγορα το πράσινο ΝΕΤ και στην οθόνη εμφανίζει ένδειξη σήματος κινητής τηλεφωνίας, τότε 99.9% έχεις ήδη ενταχθεί στην τηλεμέτρηση.. (σου έχουν δηλαδή τοποθετήσει μόντεμ και σιμ), αν όχι, έχουμε γράψει παραπάνω τι πρέπει να κάνεις ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Πως δεν κάνουν απολύτως τίποτα, δεν παίρνουν μετρήσεις? Πάντως τηλεμέτρηση καθολικά θα γίνει το 2030 (έτσι είχαν πει), προς το παρόν αυτοί θα έχουν περισσότερη δουλειά μια και θα μετράνε λιγότερες παροχές αλλά ανά μήνα. Το πότε θα μπει στην τηλεμέτρηση η δική σου παροχή δεν περνάει από το χέρι σου, και να μιλήσεις με ΔΕΔΔΗΕ δεν θα κάνει διαφορά.

Τιποτα δεν κανουν μην τρελαθουμε βολταρουν και γραφουν 1-2 μετρησεις κανα μισαωρο. Και δεν με πειραζει αυτο ξερω οτι εχει δουλειες που δεν κουραζεσαι καθολου με πειραζει που καθε φορα περπατανε με ρυθμους χελωνας βαριουνται τη ζωη τους οποτε ερχονται να παρουν μετρηση δηλαδη που να τους παρω και στο χωραφι στο 5λεπτο θα σηκωθουν να φυγουν μολις δουν οτι ειναι 100000 φορες χειροτερα απο την τεμπελικη "δουλεια" που κανουν.

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Μην νομίζεις πως και αυτοί (οι κινέζικοι Sanxing, που τοποθετούν τώρα) με μόντεμ και σιμ, που προς στιγμής υποστηρίζουν 2G/3G/4G, δεν θα αντικατασταθούν. Παλιοί θεωρούνται για τα τεχνολογικά δεδομένα, καθώς η φυσική SIM έχει σημαντικό κόστος στον ΔΕΔΔΗΕ, ενώ οι νέοι μετρητές που θα υποστηρίζουν 5G, NB-IoT, Lora-Wan κλπ, δεν θα χρειάζονται φυσική κάρτα SIM (ούτε e-SIM), αλλά θα επικοινωνούν απευθείας με το δίκτυο, χρησιμοποιώντας πολύ λιγότερη ενέργεια από τους υπάρχοντες μετρητές (που καταναλώνουν 1-2W τα μόντεμ τους σε λειτουργία)

Εσύ δες τον μετρητή σου αν στο επάνω μέρος ανάβει κόκκινο το NET, αναβοσβήνει γρήγορα το πράσινο ΝΕΤ και στην οθόνη εμφανίζει ένδειξη σήματος κινητής τηλεφωνίας, τότε 99.9% έχεις ήδη ενταχθεί στην τηλεμέτρηση.. (σου έχουν δηλαδή τοποθετήσει μόντεμ και σιμ), αν όχι, έχουμε γράψει παραπάνω τι πρέπει να κάνεις ;)

Ωραιος θα το τσεκαρω αμεσα νομιζω αναβει ενα κοκκινο φωτακι συνεχεια πανω στον μετρητη. Αλλα εχει χρονια που τον εβαλα 3-4 σιγουρα ειχα δωσει 42 ευρω τοτε. Μακαρι να γινει καθολικα η τηλεμετρηση τωρα δινω μετρησεις εγω καθε μηνα για να πληρωσω αυτα που πρεπει θα βολεψει πολυ να γινονται αυτοματα με δεδομενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Arkin said:

Τιποτα δεν κανουν μην τρελαθουμε βολταρουν και γραφουν 1-2 μετρησεις κανα μισαωρο. Και δεν με πειραζει αυτο ξερω οτι εχει δουλειες που δεν κουραζεσαι καθολου με πειραζει που καθε φορα περπατανε με ρυθμους χελωνας βαριουνται τη ζωη τους οποτε ερχονται να παρουν μετρηση δηλαδη που να τους παρω και στο χωραφι στο 5λεπτο θα σηκωθουν να φυγουν μολις δουν οτι ειναι 100000 φορες χειροτερα απο την τεμπελικη "δουλεια" που κανουν.

Το "Τιποτα δεν κάνουν" δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το "1-2 μετρησεις κανα μισαωρο", το οποίο σίγουρα δεν ισχύει, σε κάθε περίπτωση κάνουν πολύ περισσότερες μετρήσεις ανά μισάωρο.

Κατα τα άλλα σαφώς και αυτή η δουλειά είναι πιο ξεκούραστη από το χωράφι, όπως επίσης υπάρχουν κιάλλες δουλειές ακόμα πιο ξεκούραστες από αυτή, εσύ όμως δεν καταλαβαίνω γιατί χαλιέσαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Το "Τιποτα δεν κάνουν" δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το "1-2 μετρησεις κανα μισαωρο", το οποίο σίγουρα δεν ισχύει, σε κάθε περίπτωση κάνουν πολύ περισσότερες μετρήσεις ανά μισάωρο.

Κατα τα άλλα σαφώς και αυτή η δουλειά είναι πιο ξεκούραστη από το χωράφι, όπως επίσης υπάρχουν κιάλλες δουλειές ακόμα πιο ξεκούραστες από αυτή, εσύ όμως δεν καταλαβαίνω γιατί χαλιέσαι.

Αναφερθηκα στο γεγονος οτι αν μπει παντου τηλεμετρηση τι θα γινει με αυτους και στο οτι καθε φορα που ερχονται πανε με 2 σαν να βαριουνται τη ζωη τους. Ηρθε την αλλη φορα ηταν ενας αρκετα ευσωμος παει να μπει απο την μεγαλη καγκελοπορτα που εχουμε για το γκαραζ ανοιγει οταν ειναι να βγουν τα αμαξια ηταν κλειδωμενη και η κανονικη πορτα για να μπει στο σπιτι να παει στο μετρητη ηταν 50 μετρα αποσταση ε αν τον εβλεπες πως πηγαινε λες δεν μπορει με ενα βαριεστημενο στυλακι πρεπει να εκανε πανω απο ενα τεταρτο να το κανει ολο αυτο μεχρι να φυγει. Ελπιζω να γινει καθολικη τηλεμετρηση ειναι το πιο σωστο για ολους να πληρωνουν οτι καινε και να φυγει ο κοσμος που κανει τις μετρησεις λες και μας κανουν χαρη η σαν να το κανουν για την ψυχη της μανας τους η να πανε σε τιποτα πιο σοβαρα ποστα να κανουν και καμια δουλεια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμπεδώσαμε φίλε οτι δεν τους γουστάρεις!!!

Να το τελειώσουμε το θεμα με αυτους που κάνουν τις μετρήσεις;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Arkin said:

Αναφερθηκα στο γεγονος οτι αν μπει παντου τηλεμετρηση τι θα γινει με αυτους και στο οτι καθε φορα που ερχονται πανε με 2 σαν να βαριουνται τη ζωη τους. Ηρθε την αλλη φορα ηταν ενας αρκετα ευσωμος παει να μπει απο την μεγαλη καγκελοπορτα που εχουμε για το γκαραζ ανοιγει οταν ειναι να βγουν τα αμαξια ηταν κλειδωμενη και η κανονικη πορτα για να μπει στο σπιτι να παει στο μετρητη ηταν 50 μετρα αποσταση ε αν τον εβλεπες πως πηγαινε λες δεν μπορει με ενα βαριεστημενο στυλακι πρεπει να εκανε πανω απο ενα τεταρτο να το κανει ολο αυτο μεχρι να φυγει. Ελπιζω να γινει καθολικη τηλεμετρηση ειναι το πιο σωστο για ολους να πληρωνουν οτι καινε και να φυγει ο κοσμος που κανει τις μετρησεις λες και μας κανουν χαρη η σαν να το κανουν για την ψυχη της μανας τους η να πανε σε τιποτα πιο σοβαρα ποστα να κανουν και καμια δουλεια.

Ρε φίλε ούτε εσύ να τους πλήρωνες δλδ...

Επίσης το σωστό θα ήταν να είχες φτιάξει pillar προσβάσιμο από τον δρόμο ώστε να τοποθετηθεί ο μετρητής εκεί για να έχουν ελεύθερη πρόσβαση,  δεν είναι δυνατόν να παραπονιέσαι όταν εσύ πρώτα από όλα δεν είσαι σωστός.

Τέλος το off topic από εμένα, αν θες συνεχίζουμε την κουβέντα στο αντίστοιχο θέμα, εδώ είναι για τα προγράμματα ενός συγκεκριμένου παρόχου (ΔΕΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση, δεν ειναι λιγο κουλο τωρα με την ενεργη τηλεμετρηση, η ΔΕΗ στον τελευταιο εκκαθαριστικο να ελεγε ημερομηνια επομενης καταμετρησης Χ και τελικα ο ΔΕΔΔΗΕ να εχει τραβηξει καταμετρηση 8 ημερες νωριτερα? Γιατι ο λογαριασμος εχει εκδοθει ηδη τη μερα που υποτιθεται θα γινοταν η τηλεμετρηση/καταμετρηση.

Το ποτε θα γινει η επομενη καταμετρηση ωστε να το γραψει στο λογαριασμο η ΔΕΗ το δινει ο ΔΕΔΔΗΕ που ειναι υπευθυνος της μετρησης και του ρολογιου/δικτυου σωστά? Συνεπως γιατι 1+ βδομαδα αποκλιση ιδιως εφοσον πλεον τραβανε ηλεκτρονικα τα στοιχεια?

Ευτυχως δηλαδη που μετα τον τελευταιο λογαριασμο (και πρωτο εκκαθαριστικο τηλεμετρουμενο) κρατουσα μετρησεις ανα 2 μερες και εχω εικονα να αντιπαραβαλω.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...