Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση πως δεν χρειάζεται να βρεις το σπίτι. Κάνεις αίτηση, εντός 60 ημερών σου απαντάνε και έχεις άλλες 60 μέρες να βρεις και να καταθέσεις τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

Το πως θα επιλεχθούν οι δικαιούχοι νμζ είναι καθαρά θέμα τραπεζών βάσει πιστοληπτικής ικανότητας. Τώρα αν βρεθούν 5000 με ίδιο "βαθμό" δεν μπορώ να φανταστώ(ε περίπου 😂) τι κριτήρια θα ακολουθήσουν

Επίσης δεν κατάλαβα πως μετριέται το >15 χρονών. Από οικοδομική άδεια; δηλαδή αν είναι βγαλμένη πριν πχ 2007; αν το σπίτι  τελείωσε το ΄10 ή και αργότερα όλα καλά; 😅

Επεξ/σία από FiLw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν λέει κατώτατο εισόδημα 10.000 εννοεί ατομικό; αν είναι ζευγάρι με συμφωνο συμβίωσης με κοινή φορολογική έχουν 12.000 συνολικό εισόδημα,το δικαιούνται; επίσης ο σύντροφος είναι χρεωμένος σε δανειο της οικογένειας του,υπάρχει πιθανότητα να μας εγκρίνουν;; ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, FiLw said:

Έχω την εντύπωση πως δεν χρειάζεται να βρεις το σπίτι. Κάνεις αίτηση, εντός 60 ημερών σου απαντάνε και έχεις άλλες 60 μέρες να βρεις και να καταθέσεις τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

Το πως θα επιλεχθούν οι δικαιούχοι νμζ είναι καθαρά θέμα τραπεζών βάσει πιστοληπτικής ικανότητας. Τώρα αν βρεθούν 5000 με ίδιο "βαθμό" δεν μπορώ να φανταστώ(ε περίπου 😂) τι κριτήρια θα ακολουθήσουν

Ναι μάλλον έτσι είναι. Βέβαια 60 μέρες είναι τίποτα αν ξεκινάς από το μηδέν την αναζήτηση. Ουσιαστικά το πρόγραμμα είναι βολικό μόνο για όσους είναι ήδη σε φάση αγοράς σπιτιού και απλά αντί να έπαιρναν κανονικό δάνειο, θα πάρουν με πιο ευνοϊκούς όρους.

Επίσης ναι, το βύσμα θα πάει σύννεφο αν η τράπεζα επιλέγει που θα τα δίνει χωρίς κοινωνικά κριτήρια.

Γενικά το πρόγραμμα φαίνεται πολύ διαφορετικό απ'ότι το είχαν παρουσιάσει αρχικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ εγώ που είμαι στρατιωτικός και το καλοκαίρι ή του χρόνου ή του παραχρονου που θα πάρω μετάθεση είμαι υποχρεωμένος να πάρω σπίτι εδώ που υπηρετώ;;;δεν είναι το λογικό να πάρω σπίτι από εκεί που είναι η καταγωγή μου;που σε δέκα χρόνια που θα βγω στην σύνταξη ζωή να έχουμε μέχρι τότε να μπορώ να είμαι στο σπίτι μου στο μέρος που γεννήθηκα και μεγάλωσα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιοχή της Θεσσαλονίκης που με ενδιαφέρει βρίσκεις σπίτι του 1985-2000 στην καλύτερη στα 130-150 χιλιάδες (και αν όχι όλα τα περισσότερα θέλουν και ανακαίνιση) ενώ 2022-2023 με 170-200. Με τέτοιες τιμές δεν ξέρω κατά ποσο αξίζει να το πάρεις τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι θα πέσουν αργότερα οι τιμές και ότι θα συμφέρει να πάρεις δάνειο με τα ισχύοντα επιτόκια και όχι τα 0/1 % που συζητάμε εδώ, μπορείς να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που περιμένουν να κατέβουν οι τιμές των ακινήτων ή να "σκάσει η φούσκα"..

Ακόμα και με τις ανεβασμένες τιμές που έχουμε σήμερα στα ακίνητα, είμαστε από τις πιο φθηνές χώρες στην Ευρώπη.

Ίσως από τα λίγα πράγματα που περιορίζουν την αύξηση των τιμών είναι οι πολεοδομικοί νόμοι, εάν ποτέ ξεκαθαρίσει η εκτός σχεδίου δόμηση και άλλα σχετικά, οι τιμές απλά θα εκτιναχτούν.

Παγκόσμιος χάρτης τιμών ανά τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...