Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημιουργω αυτο το topic με σκοπο οι ιδιοκτητες/μελλοντικοι ιδιοκτητες/ερευνητες να έχουμε ολες τις πληροφοριες και συζητησεις/αποριες μαζεμενες, καθως εχω παρατηρησει οτι σε starlink topics με ασχετο θεμα γινονται ασχετες αποριες.

 

Ειδικα τωρα που επεσαν οι τιμες, εχω προσεξει πως πεφτουν πολλες παραγγελιες.
 

 

ΧΡΗΣΙΜΑ LINKS:

Starlink Page

Starlink FAQ

Κάλυψη Starlink 

Τροχιές δορυφόρων Starlink

 

CG-NAT Explanation/Issues

Επεξ/σία από DionGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, george0083 είπε

τι ip παιρνει παιδια?

Ελληνικη η ξενη 

Δουλευει με cosmote tv και eon

 

Ελληνικη IP, θα εχεις CGNAT και απ' οτι διαβασα δεν θα εχεις dedicated static IP, μεχρι τουλαχιστον η εταιρεια να προχωρησει στην χρηση IPV6 οπως σκοπευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω το επόμενο στάδιο είναι να πέσει η τιμή για την μηναία υπηρεσία, από τα 60 ευρώ στα 30 ευρώ/μήνα. Τώρα λέει η Starlink πως ετοιμάζει την επόμενη γενιά δορυφόρων, 1.5 και 2.0 που θα έχουν διασύνδεση μεταξύ τους με optic laser, άρα κατά τα λεγόμενα τους θα μειωθεί σημαντικά η ανάγκη για επίγειους σταθμούς, καθώς αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, παίρνουμε από σταθμούς, Ιταλία, Βουλγαρία ή Τουρκία όσοι έχουν Starlink. Υπόψη, πως όσο πιο πολλούς στέλνει η SpaceX επάνω, τόσο καλύτερη κάλυψη θα υπάρχει κι φυσικά ταχύτητες με μικρότερα pings. 

 

Δική μου απορία, μπορεί κάποιος να βάλει δικό του modem/router ώστε να παίζει η πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιεί αυτό της Starlink;


@DionGR Θέλεις στο ίδιο topic να αφήνουμε και links για τις επερχόμενες εκτοξεύσεις της SpaceX που στέλνει τους δορυφόρους της Starlink η λες να ανοίξεις καινούριο ξεχωριστό; επίσης αφήνω μερικά χρήσιμα links για όποιον τα θέλει όσον αφορά κάλυψη, τροχιά δορυφόρων 

Τροχιές δορυφόρων Starlink: https://satellitemap.space/
Κάλυψη Starlink: https://starlink.sx/
Ιστοσελίδα Starlink: www.starlink.com

Επεξ/σία από AngelOfDeath7_GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Νομίζω το επόμενο στάδιο είναι να πέσει η τιμή για την μηναία υπηρεσία, από τα 60 ευρώ στα 30 ευρώ/μήνα. Τώρα λέει η Starlink πως ετοιμάζει την επόμενη γενιά δορυφόρων, 1.5 και 2.0 που θα έχουν διασύνδεση μεταξύ τους με optic laser, άρα κατά τα λεγόμενα τους θα μειωθεί σημαντικά η ανάγκη για επίγειους σταθμούς, καθώς αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, παίρνουμε από σταθμούς, Ιταλία, Βουλγαρία ή Τουρκία όσοι έχουν Starlink. Υπόψη, πως όσο πιο πολλούς στέλνει η SpaceX επάνω, τόσο καλύτερη κάλυψη θα υπάρχει κι φυσικά ταχύτητες με μικρότερα pings. 

 

Δική μου απορία, μπορεί κάποιος να βάλει δικό του modem/router ώστε να παίζει η πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιεί αυτό της Starlink;


@DionGR Θέλεις στο ίδιο topic να αφήνουμε και links για τις επερχόμενες εκτοξεύσεις της SpaceX που στέλνει τους δορυφόρους της Starlink η λες να ανοίξεις καινούριο ξεχωριστό; επίσης αφήνω μερικά χρήσιμα links για όποιον τα θέλει όσον αφορά κάλυψη, τροχιά δορυφόρων 

Τροχιές δορυφόρων Starlink: https://satellitemap.space/
Κάλυψη Starlink: https://starlink.sx/
Ιστοσελίδα Starlink: www.starlink.com

Οτι θεωρει ο καθενας χρησιμο! Θα βαζω τα links στο main post για να μην χανονται.

 

Λιγο χλωμο να γινει κιαλλη μειωση τιμης συντομα κατα την γνωμη μου. Εμενα τα παραπονα μου αφορουν dedicated IP, ping, κοστος και διακοπες. Τα πρωτα 3 λογικα οσο περναει ο καιρος θα διορθωθουν. Το αλλο ειναι physical issue και δεν ξερω κατα ποσο θα μειωθει, πχ με την βροχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πιάτο είχε auto tracker να κεντραρει παντα στο δυνατοτερο σημα θα ηταν ενα συν τις δυσκολες μερες

όπως Πχ εχουν για τα γιωτ και ιστιοφόρα και μεγάλα σκάφη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν το πιάτο είχε auto tracker να κεντραρει παντα στο δυνατοτερο σημα θα ηταν ενα συν τις δυσκολες μερες

όπως Πχ εχουν για τα γιωτ και ιστιοφόρα και μεγάλα σκάφη

 

Το πιάτο κεντράρει το σήμα του στον δορυφόρο που έχει την καλύτερη σύνδεση που περνάει από πάνω εκείνη την ώρα, χωρίς όμως το πιάτο να κουνιέται. Άμα το πιάτο κουνιόταν θα θέλαμε κάθε μήνα ανταλλακτικά για το μοτέρ του. Πάντα θα συνδεθεί στον δορυφόρο με το καλύτερο σήμα. Συνήθως κάθε 2-4 λεπτά αλλάζει δορυφόρο. 

 

3 ώρες πριν, DionGR είπε

Οτι θεωρει ο καθενας χρησιμο! Θα βαζω τα links στο main post για να μην χανονται.

 

Λιγο χλωμο να γινει κιαλλη μειωση τιμης συντομα κατα την γνωμη μου. Εμενα τα παραπονα μου αφορουν dedicated IP, ping, κοστος και διακοπες. Τα πρωτα 3 λογικα οσο περναει ο καιρος θα διορθωθουν. Το αλλο ειναι physical issue και δεν ξερω κατα ποσο θα μειωθει, πχ με την βροχη.

Το κόστος ήδη έχει κατέβει αρκετά για όλους, νομίζω άλλη μια καλή μείωση στην μηνιαία συνδρομή άμα κάνει θα είναι οκ, αλλά αυτό θεωρώ θα γίνει στο εγγύς μέλλον. Παρόλα αυτά καλά είναι με τις τιμές που έχει σε σχέση με την απόδοση-ποιότητα. Τώρα τα ping θα διορθωθούν όσο στέλνει η SpaceX τους καινούριους δορυφόρους 1.5 και 2.0 κι έχουν την διασύνδεση μεταξύ τους οι δορυφόροι με optic laser χωρίς την ανάγκη επίγειων σταθμών. Οι διακοπές ακόμα και με σύννεφα, θεωρητικά θα είναι ελάχιστες της τάξης του 3-4 δευτερολέπτων, καθώς η πληροφορία μεταδίδεται με οπτικό λέιζερ από το κενό του διαστήματος, άρα δεν βρίσκει αντίσταση το σήμα αφού έρχεται κατευθείαν στο πιάτο χωρίς να παρεμβάλει μεσάζοντας. Έχει μέλλον η δουλειά, άλλα έχω παρατηρήσει πως ότι λέει ο Έλον το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Το πιάτο κεντράρει το σήμα του στον δορυφόρο που έχει την καλύτερη σύνδεση που περνάει από πάνω εκείνη την ώρα, χωρίς όμως το πιάτο να κουνιέται. Άμα το πιάτο κουνιόταν θα θέλαμε κάθε μήνα ανταλλακτικά για το μοτέρ του. Πάντα θα συνδεθεί στον δορυφόρο με το καλύτερο σήμα. Συνήθως κάθε 2-4 λεπτά αλλάζει δορυφόρο. 

έχω tracker για αλλη δουλεια

μη φαντάζεσαι τίποτα τρελλές κινήσεις ...κάποια χιλιοστα δεξιά αριστερα πάνω κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kostasbm είπε

έχω tracker για αλλη δουλεια

μη φαντάζεσαι τίποτα τρελλές κινήσεις ...κάποια χιλιοστα δεξιά αριστερα πάνω κάτω

Αν έχεις ένα πεδίο 110 μοιρών ελεύθερο να βλέπει το πιάτο τον ουρανό θα είσαι οκ δεν έχεις πρόβλημα. Από κει και πέρα αναλαμβάνει η δέσμη να κατευθύνει εκεί που πρέπει το σήμα. Το να βάλεις έναν tracker ίσως να το κάνεις χειρότερο. Αν χρειαστεί διόρθωση το πιάτο την κάνει από μόνο του αυτόματα. Επίσης υπόψη, ότι αφού πάρει κάποιος Starlink, χρειάζονται 12-24 ώρες τουλάχιστον ώστε να πάρει σωστή θέση στο λογισμικό του μέσα κι να πιάνει τις ταχύτητες που πρέπει. Γνώμη μου είναι να το έχει κάποιος σε ψηλό σημείο το πιάτο και χωρίς εμπόδια όσο το δυνατόν είναι εφικτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Δική μου απορία, μπορεί κάποιος να βάλει δικό του modem/router ώστε να παίζει η πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιεί αυτό της Starlink;

Χωρίς να είμαι κάτοχος, απο την έρευνα που έκανα online έμαθα πως με τον εξοπλισμό που έχει κυκλική κεραία είναι εφικτό να συνδέσεις όποιο router θέλεις πάνω στην κεραία διότι η θύρα πάνω της είναι ethernet. Άρχισε όμως να αντικαθιστα την κυκλική με τετράγωνη κεραία η οποία έχει proprietary θύρα (σαν να είναι micro-usb ;;; ) και σε υποχρεώνουν να αγοράσεις απο την starlink ανταπτοράκι για ethernet εαν θες να συνδέσεις δικό σου router.

Επίσης έμαθα πως δεν είναι εφικτό να ανοίξεις πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα αν υπαρχουν long-term κατοχοι του Starlink να μας δωσουν reliability reviews, ειδικα τωρα με τις βροχες!

 

Εχω διαβασει πολλα απο Αμερικη, ομως Αμερικη γενικα εχουν πιο ακραια καιρικα φαινομενα, και θα ηθελα να δω πως ειναι με τις καταιγιδες εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Χωρίς να είμαι κάτοχος, απο την έρευνα που έκανα online έμαθα πως με τον εξοπλισμό που έχει κυκλική κεραία είναι εφικτό να συνδέσεις όποιο router θέλεις πάνω στην κεραία διότι η θύρα πάνω της είναι ethernet. Άρχισε όμως να αντικαθιστα την κυκλική με τετράγωνη κεραία η οποία έχει proprietary θύρα (σαν να είναι micro-usb ;;; ) και σε υποχρεώνουν να αγοράσεις απο την starlink ανταπτοράκι για ethernet εαν θες να συνδέσεις δικό σου router.

Επίσης έμαθα πως δεν είναι εφικτό να ανοίξεις πόρτες.

μια eth υποδοχη βγαζει το ρουτερ που δινουν τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DionGR είπε

Θα ηθελα αν υπαρχουν long-term κατοχοι του Starlink να μας δωσουν reliability reviews, ειδικα τωρα με τις βροχες!

 

Εχω διαβασει πολλα απο Αμερικη, ομως Αμερικη γενικα εχουν πιο ακραια καιρικα φαινομενα, και θα ηθελα να δω πως ειναι με τις καταιγιδες εδω.

Εδώ έχει στο ιντερνετ έναν κάτοχο του Starlink από τον Ιούνιο του 2022, βέβαια ήταν ήδη αρχές καλοκαιριού οπότε δεν έχουμε εικόνα για το πως πάει σε μέρες με σύννεφα. Παρόλα αυτά, μπορώ να πω, πως τρέχει πάρα πολύ καλά. Δε ξέρω αν μπορούμε να έρθουμε σε επαφή μαζί του.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Εδώ έχει στο ιντερνετ έναν κάτοχο του Starlink από τον Ιούνιο του 2022, βέβαια ήταν ήδη αρχές καλοκαιριού οπότε δεν έχουμε εικόνα για το πως πάει σε μέρες με σύννεφα. Παρόλα αυτά, μπορώ να πω, πως τρέχει πάρα πολύ καλά. Δε ξέρω αν μπορούμε να έρθουμε σε επαφή μαζί του.
 

 

Άρα δεν μου απανταει στο ερώτημα 😛

 

Επίσης η βροχή είναι το θέμα, όχι τα σύννεφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...