Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ χθες, μιας και βαρέθηκα να περιμένω να με συνδέσει ο ΟΤΕ για να πάρω μαξ 10mbps (δεν σηκώνει παραπάνω το μέρος).

Καλά πάει μέχρι στιγμής, αν και το μέγιστο speed test που έχω δει είναι 95/45. Εμπόδια δεν βλέπω να δείχνει , το ethernet adapter κλειδώνει στο 1Gbps στο switch, ωστόσο τα tests από το router στο δορυφόρο δείχνουν ~85Mbps.  Δοκιμές με μεγάλα downloads δεκάδων GB δείχνουν κάτι τέτοιο:

image.png.a8e62a386ae02bd866fdbe5459d9c87c.png

Λες και είναι κλειδωμένο στα 100Mbps αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται το bottleneck. Θεωρητικά ευθύνεται είτε η θέση του πιάτου, είτε το καλώδιο που το συνδέει με τον adapter. Οι δοκιμές συνεχίζονται...

Ειχα παρομοιο θεμα και μου βρηκαν προβληματισμο εξοπλισμο. Λες και ειχα lock στα 100 mbps down.

 

Αστο 5-6 μερες, και αμα δεν βλεπεις καθολου 100, στειλε μηνυμα και πιεσε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Καλώδιο υποψιάζομαι αλλά θα δείξει.

Εμενα καλωδιο ηταν. Και το αστειο ηταν οτι οταν ηρθε δουλευε κομπλε, οταν το αλλαξα θεση ειχε θεμα.

 

Πρεπει τα καλωδια τους να ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευαισθητα απ' οτι ειδα στο ιντερνετ... Παντως εστειλαν αντικατασταση μολις το ειδαν + refund ο μηνας 60 ευρω οταν κλαφτηκα λιγο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, DionGR είπε

Εμενα καλωδιο ηταν. Και το αστειο ηταν οτι οταν ηρθε δουλευε κομπλε, οταν το αλλαξα θεση ειχε θεμα.

 

Πρεπει τα καλωδια τους να ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευαισθητα απ' οτι ειδα στο ιντερνετ... Παντως εστειλαν αντικατασταση μολις το ειδαν + refund ο μηνας 60 ευρω οταν κλαφτηκα λιγο.

Η αλήθεια είναι πως το ταλαιπώρησα κάμποσο το καλώδιο για να το περάσω μέσα από σωλήνα σπιράλ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έφταιγα εγώ ή ήταν εξ' αρχής προβληματικό όπως το δικό σου (ΑΝ είναι όντως προβληματικό, γιατί πέραν του 100Mbps cap δεν φαίνεται να έχει άλλες παρενέργειες, πχ αποσυνδέσεις).

Η αντικατάσταση αφορούσε μόνο το καλώδιο ή όλο το πακέτο; Επίσης έπρεπε να τα στείλεις πρώτα πίσω πριν σου ταχυδρομήσουν τα καινούρια ή έγινε ανταλλαγή με τον courier; Αν είναι να να τα ξηλώσω ενώ δεν έχω προλάβει να τα χαρώ και να ξαναγυρίσω για 2+ βδομάδες στα 8-10Mbps, μου φαίνεται προτιμώ να το ρισκάρω και να παραγγείλω νέο καλώδιο (100+ ευρώ βέβαια)...

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nzeppos είπε

Η αλήθεια είναι πως το ταλαιπώρησα κάμποσο το καλώδιο για να το περάσω μέσα από σωλήνα σπιράλ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έφταιγα εγώ ή ήταν εξ' αρχής προβληματικό όπως το δικό σου (ΑΝ είναι όντως προβληματικό, γιατί πέραν του 100Mbps cap δεν φαίνεται να έχει άλλες παρενέργειες, πχ αποσυνδέσεις).

Η αντικατάσταση αφορούσε μόνο το καλώδιο ή όλο το πακέτο; Επίσης έπρεπε να τα στείλεις πρώτα πίσω πριν σου ταχυδρομήσουν τα καινούρια ή έγινε ανταλλαγή με τον courier; Αν είναι να να τα ξηλώσω ενώ δεν έχω προλάβει να τα χαρώ και να ξαναγυρίσω για 2+ βδομάδες στα 8-10Mbps, μου φαίνεται προτιμώ να το ρισκάρω και να παραγγείλω νέο καλώδιο (100+ ευρώ βέβαια)...

Όλο τον εξοπλισμό. Και γω ίδια φάση με σένα ήμουν, κανένα θέμα πέρα από τα 100 limit. Βασικά είχα και ένα με restart, το έχω ξαναπεί πιο πίσω νομίζω. Έπρεπε να κάνω 200 reboot για να αναγνωρίσει το πιατο.

 

Πρώτα μου ήρθε το καινούργιο, μετά έστειλα το παλιό πίσω με δικιά τους ετικέτα, οπότε μην αγχώνεσαι.

 

Περίμενε όμως κάποιες μέρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 ώρα πριν, ThanasisOlibiakos είπε

Αξίζει να το πάρω για χρήση online gaming;

Παιχνίδια όπως war zone,pubg και battlefield

Θα έχεις ping και ελάχιστα 1-2s disconnects.

 

Άμα είσαι try hard, όχι. Εγώ σαν casual δεν είχα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέει δηλαδή,έψαξα σε διαφορα σαιτ δε λέει κάτι αν θα μειωθεί το ping,όποτε καλύτερα να βάλω vdsl μέχρι να μειώσουν το ping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη δυνατότητα για VDSL και παράλληλα απαιτήσεις για latency μικρότερο των 50-70ms (που είναι το τυπικό ping του Starlink), ποιος ο λόγος να βάλεις το τελευταίο; Το Starlink είναι κυρίως για περιοχές που όχι μόνο δεν έχουν VDSL, αλλά το ίδιο το ADSL ζήτημα να πιάνει πάνω από 5-10 Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα!!Ομοιοπαθείς και γω με τα επίγεια χάλια μας αλλά και προβληματισμένος με το PING και το LATENCY του STARLINK!Υπάρχει καμία εξέλιξη σ αυτό το θέμα??

Επεξ/σία από Akis_Chlks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξέλιξη αυτή τη στιγμή όχι, τα ίδια είναι. Κάπου είχα διαβάσει πως όταν ολοκληρωθεί ο σταθμός στην Ελλάδα (αντί για τη Βουλγαρία που είναι τώρα) θα βελτιωθούν κι άλλο τα πράγματα. Δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσουν και οι δορυφόροι νέας γενιάς που νομίζω επεκτείνονται σιγά σιγά. Ωστόσο νομίζω το ελάχιστο latency που έχει τάξει η ίδια η Starlink είναι γύρω στα 20ms, άσχετα αν στην πράξη σε Αμερική/Καναδά το πραγματικό είναι 40-50ms.

Όπως είναι προφανές δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αλλά θεωρώ πως για να φτάσει κάποιος στο σημείο να βάλει Starlink έχει εξαντλήσει τις συνηθισμένες εναλλακτικές. Λογικά το δίκτυο στην περιοχή του είναι ήδη σε χάλια κατάσταση χωρίς προοπτική σύντομης αναβάθμισης, οπότε δεν θα κολλήσει στο ότι θέλει 20ms για να παίξει Call of Duty αλλά τα 70ms το καθιστούν απαγορευτικό. Θα έβαζε το Starlink ούτως ή άλλως, ακόμα και αν είχε ping 200ms.

Κατά τ' άλλα υπάρχει μείωση στην τιμή του εξοπλισμού, αφού το πιάτο από 450 ευρώ πήγε στα 300 (με 24 ευρώ μεταφορικά όμως, ενώ πριν ήταν δωρεάν), ενώ νομίζω πριν λίγο καιρό ενεργοποιήθηκε για Ελλάδα η επιλογή για χρέωση RV γύρω στα 75/μήνα όποτε το χρειάζεσαι, που πρακτικά δεν σε δεσμεύει να πληρώνεις 60 ακατέβατα ανά μήνα (χωρίς να μπορείς να διακόψεις σε ενδιάμεσες περιόδους). Ιδανικό για εξοχικά.

Επίσης ξεκίνησε και το renting που νοικιάζεις με +15 ευρώ το μήνα, χωρίς να πληρώσεις εξοπλισμό και προφανώς χωρίς αυτός να σου ανήκει. Πιο πολύ είναι αν θέλεις να δοκιμάσεις και έχω την εντύπωση πως αν αποφασίσεις ότι σου κάνει, πληρώνεις αργότερα ένα one-off και κρατάς τον εξοπλισμό. Με τις παρακάτω χρεώσεις:

image.png.ecdb03cf0894b7077515279c6bc6566b.png

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/9/2022 στις 6:27 ΠΜ, DionGR είπε

Άρα δεν μου απανταει στο ερώτημα 😛

 

Επίσης η βροχή είναι το θέμα, όχι τα σύννεφα.

Είναι εντυπωσιακό αλλα παίζει και με βροχή και full συννεφιά μια χαρά!

Έχει κανείς κάτοχος obstructions ενώ δεν υπάρχει λόγος να έχει; Τελευταία μου βρίσκει εμπόδια εκεί που δεν υπάρχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω ότι αν και αρχικά είχα κάποιες επιφυλάξεις για τον καιρό, μετά από χρήση αρκετών μηνών δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τίποτα λέμε. Και εδώ που είμαι βρέχει μέρα παρά μέρα, συχνά καταρρακτωδώς. Μόνο μία φορά θυμάμαι που γινόταν πραγματικά χαλασμός Κυρίου και το Starlink έπεσε για κανα τέταρτο.

Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω speedtest βέβαια να δω αν χάνει σε ταχύτητα την ώρα που βρέχει, πάντως τη δουλειά μου την κάνω μια χαρά.

Για obstructions προσωπικά δεν έχω δει κάτι. Από τότε που το μετακίνησα 2-3 μέτρα πιο μακρυά από το σπίτι η εικόνα είναι κάπως έτσι:

image.png.a79f166a727fe010ca466bca2a576a4b.png

Αυτή η ανεπαίσθητη γωνία μόνο, που όμως δεν το κάνει παραπονιέται ποτέ οπότε δεν το πειράζω καθόλου.

ps: καλώδιο ακόμα δεν έχω αλλάξει, ίσως τον άλλο μήνα. Ακόμα καρφωμένος στα 100Mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Επιβεβαιώνω ότι αν και αρχικά είχα κάποιες επιφυλάξεις για τον καιρό, μετά από χρήση αρκετών μηνών δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τίποτα λέμε. Και εδώ που είμαι βρέχει μέρα παρά μέρα, συχνά καταρρακτωδώς. Μόνο μία φορά θυμάμαι που γινόταν πραγματικά χαλασμός Κυρίου και το Starlink έπεσε για κανα τέταρτο.

Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω speedtest βέβαια να δω αν χάνει σε ταχύτητα την ώρα που βρέχει, πάντως τη δουλειά μου την κάνω μια χαρά.

Για obstructions προσωπικά δεν έχω δει κάτι. Από τότε που το μετακίνησα 2-3 μέτρα πιο μακρυά από το σπίτι η εικόνα είναι κάπως έτσι:

image.png.a79f166a727fe010ca466bca2a576a4b.png

Αυτή η ανεπαίσθητη γωνία μόνο, που όμως δεν το κάνει παραπονιέται ποτέ οπότε δεν το πειράζω καθόλου.

ps: καλώδιο ακόμα δεν έχω αλλάξει, ίσως τον άλλο μήνα. Ακόμα καρφωμένος στα 100Mbps...

Και μενα το ιδιο. Ολο τον χειμωνα, μονο 1 φορα επεσε, σε μια αρκετα χαρακτηριστικη καταιγιδα/χαλαζι που ηταν αποτομη πολυ (κεντρο Αθήνα).

 

Οι αμερικάνοι στο reddit ειναι υπερβολικοι με το ποσο συχνα πεφτει, η εχουν πολλα obstructions, η εχουν χειροτερο coverage (χλωμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/04/2023 at 16:06, nzeppos said:

Κατά τ' άλλα υπάρχει μείωση στην τιμή του εξοπλισμού, αφού το πιάτο από 450 ευρώ πήγε στα 300 (με 24 ευρώ μεταφορικά όμως, ενώ πριν ήταν δωρεάν), ενώ νομίζω πριν λίγο καιρό ενεργοποιήθηκε για Ελλάδα η επιλογή για χρέωση RV γύρω στα 75/μήνα όποτε το χρειάζεσαι

καλησπερα, εχεις καποια παραπανω πληροφορια για το RV στην Ελλαδα? στο site τους δν βλεπω κατι. επισης στα 60ε/μηνα, σε δεσμευει κατι να το πληρωνεις καθε μηνα και οχι ανα περιοδους (μονο καλοκαιρι πχ)?

update: το βρηκα κατω απο το "roam" τελικα.

το εχουν παει 100/μηνα.

 

image.png.1402754445d9dd578f38fcc1789895b2.png

Επεξ/σία από razkal
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...