Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, BaggsR είπε

Έχεις εικόνα του πως συμπεριφέρεται σε χρήση livestreaming μέσω του OBS? (για live σε twitch κτλπ)

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω αν έχει dropped frames, disconnects και τέτοια!

Δεν ξερω καθολου απο αυτα. Δες τα βιντεο του jcristina στο YT που κανει και stream, σε βροχες ισως εχεις disconnects. Τα frames δεν νομιζω να κολλανε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/10/2022 στις 5:21 ΜΜ, DionGR είπε

Ειναι πολυ δυσκολο στα λογια να σου πουμε ετσι ποσο θα το μπλοκαρει.

 

Η εφαρμογή ειναι καλος μπουσουλας, και 17% εμποδια ειναι τραγικα πολυ. Το starlink δεν θα ειναι "λιγο" μπλοκαρισμενο - 17% μπορει να σημαινει οτι θα εχεις διακοπες συνεχεια. Ειναι ειτε πιανει, ειτε δεν πιανει οσον αφορα τα εμποδια. Υπαρχουν references online για ποσο ουρανο θελει - θελει κυριως ΒΟΡΕΙΟ ουρανο και 100 μοιρες οπτικο πεδιο.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, βόρειο ουρανό λες οπότε βγήκα στην μπροστινή μεριά του σπιτιού, μου βγάζει στην καλύτερη 10% εμπόδια και αυτά ειναι απο την ίδια μου την πολυκατοικία, η απο επάνω απο εμένα όροφοι, κατα τα άλλα μπροστά δεξιά αριστερά δεν υπάρχει τίποτε άλλο ούτε ενα κτηριο, μόνο το δικό μου και είναι αυτό που με κόβει το 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, revyien είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, βόρειο ουρανό λες οπότε βγήκα στην μπροστινή μεριά του σπιτιού, μου βγάζει στην καλύτερη 10% εμπόδια και αυτά ειναι απο την ίδια μου την πολυκατοικία, η απο επάνω απο εμένα όροφοι, κατα τα άλλα μπροστά δεξιά αριστερά δεν υπάρχει τίποτε άλλο ούτε ενα κτηριο, μόνο το δικό μου και είναι αυτό που με κόβει το 10%

10% ειναι παρα πολυ δυστυχως... Το καλωδιο ειναι μακρυ, δες αμα μπορεις roof installation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avg. Down: 200-250

Avg. Up: 25-35

Ping: 70-100

 

Όλα αρκετά καλύτερα απο πρίν, που είχα max 100 down (ποιος ξερει τι μπορει να εγινε και να επηρεαζε μονο αυτο)!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2022 στις 12:31 ΜΜ, DionGR είπε

Avg. Down: 200-250

Avg. Up: 25-35

Ping: 70-100

 

Όλα αρκετά καλύτερα απο πρίν, που είχα max 100 down (ποιος ξερει τι μπορει να εγινε και να επηρεαζε μονο αυτο)!

 

Καλορίζικο και καλοδούλευτο !!! Άρα λογικά ήταν στο πιάτο ελαττωματικό υλικό, συμβαίνουν αυτά. Περιμένουμε εντυπώσεις από τις επόμενες μέρες όταν πιάσει συννεφιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξημερώματα 28/10/2022 στις 04:00 Ώρα Ελλάδος, η SpaceX έστειλε επιτυχώς 53 δορυφόρους Starlink v1.5 με τον πρώτο προωθητήρα(First stage booster) να προσγειώνεται ανοιχτά της Καλιφόρνιας σε σκάφος τοποθετημένο, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των επιχειρησιακών δορυφόρων στους 2,494(v1.0 & v1.5). Επόμενη εκτόξευση αναμένεται πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. 

 

 

Για όσους θέλουν να δουν εδώ η εκτόξευση από το πρωί:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κλασσικο αμερικανο-κεντρικο μαπα αρθρο που υποθετει by default οτι ολος ο κοσμος ειναι North America.

 

Δεν επηρεάζει (ακομα) εμάς. Στην Αμερική έχουν σοβαρό θέμα επειδη οι χρήστες είναι πολλοι +οι RV συνδρομες.

image.png.b3b4323c18a4f2d596fd8c7000ab9264.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DionGR είπε

Ετοιμαστείτε. Αύριο θα δούμε πως είναι στα δύσκολα.

Αναμένουμε μετρήσεις με σύννεφα και βροχή θα έχει ενδιαφέρον !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2022 στις 9:35 ΜΜ, DionGR είπε

Ορίστε και κάποιες μετρήσεις με τον νεο εξοπλισμό.

image.png.31bf066db30c57f39304f72b5b3ea97a.png

Απαπα, τι απατεώνας αυτός ο Μασκ ρε παιδί μου χαχαχα, καλοδούλευτο φίλε να το χαίρεσαι. Περιμένουμε και μετρήσεις τις μέρες αυτές που θα έχει σύννεφα πως θα είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 μήνες + χρήσης review:

1) Gaming: Θα έχεις κολλήματα, μερικές φορές εκνευριστικά. Πάιζω συστηματικά warzone και έχω πεθάνει αρκετές φορές επειδή έφαγα στιγμιαίο desync. Όμως δεν με καίει τόσο γιατι παίζω casually.

2) Streaming, download & general use: Άλλαξε η ζωή μου. Στη προηγούμενη σύνδεση με 0.5 upload κάθε φορά που έκανε sync το Steam Cloud έπεφτε το ίντερνετ μου για 5 λεπτά. Πλέον έχω συνεχώς Google Drive με auto-sync ανοιχτό, uTorrent (κάνω seed 15 torrents και δεν καταλαβαίνω) και δεν νιώθει, βλέπω και 4k ontop αμα χρειαστεί. Βλέπω ταίνιες σε καλύτερη ποιότητα, κατεβάζω πράγματα πιο εύκολα για τη σχολή (πληροφορικής). Έχω γλυτώσει άπειρες ώρες με downloads/updates. Κατεβάζει 20gb σε λίγα λεπτά, είναι θαύμα. Χρειαζόμουν ολονύχτιο για ένα mid-sized game.

3) Αποσυνδέσεις. Έχω αποσυνδεθεί 2-3 φορές σύνολο. Την μία απο αυτές ήταν για ΟΛΟΥΣ τους starlink users του κόσμου, άρα δεν μετράει καν. Η αλλη ηταν σε μια απιστευτη μπόρα, πήρε ενα 5λεπτο να συνέλθει. Δεν ξερω εαν μου διαφεύγει κάτι άλλο.

 

Δεν έχει βρέξει αρκετά για να κριτικάρω βάσει αυτού. Πάντως σε normal βροχή δεν έχει θέμα. Στα καρεκλοπόδαρα θα έχει. Πρόσφατα πέρασα το 24m καλώδιο σε σωλήνα 25Φ απο την ταράτσα εως το δωμάτιό μου για να είναι και πιο σταθερό το καλώδιο (να μην το χτυπάει ο αέρας, βροχή, η να μην το λιώσει καμια ζέστη) και είναι όλα τέλεια. 

 

Μέσo download με random speedtests/downloads είναι 250mbps. Upload παίζει μπάλα στα 20-30.

 

Το ρούτερ θέλει αλλαγή με καλύτερο σίγουρα, και πιθανώς mesh system για να πίανεις σε όλο το σπίτι. 

 

Worth every cent για κάποιον που δεν έχει πάνω απο 24ρα στην περιοχή του και είναι όλη μερα συνδεδεμένος.

Επεξ/σία από DionGR
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ χθες, μιας και βαρέθηκα να περιμένω να με συνδέσει ο ΟΤΕ για να πάρω μαξ 10mbps (δεν σηκώνει παραπάνω το μέρος).

Καλά πάει μέχρι στιγμής, αν και το μέγιστο speed test που έχω δει είναι 95/45. Εμπόδια δεν βλέπω να δείχνει , το ethernet adapter κλειδώνει στο 1Gbps στο switch, ωστόσο τα tests από το router στο δορυφόρο δείχνουν ~85Mbps.  Δοκιμές με μεγάλα downloads δεκάδων GB δείχνουν κάτι τέτοιο:

image.png.a8e62a386ae02bd866fdbe5459d9c87c.png

Λες και είναι κλειδωμένο στα 100Mbps αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται το bottleneck. Θεωρητικά ευθύνεται είτε η θέση του πιάτου, είτε το καλώδιο που το συνδέει με τον adapter. Οι δοκιμές συνεχίζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...