Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, george0083 είπε

οχι ρε φιλε 2 εβδομάδες

θα κανω ενα review σύντομα

προς το παρόν παει σφαίρα 200-250 χωρίς disconnections αλλα μεγαλο ping

Ωραία! Περιμένουμε εντυπώσεις. 

Όταν λες μεγάλο Ping, πόσο μεγάλο δηλαδή?

Γιατί όταν έβαλα στο  https://starlink.sx/ την περιοχή μου έδειχνε κάτι τρελά 300+. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και δε μου λετε...
Μπορω να παρω μονο τον εξοπλισμο και οχι συνδρομη;
Δεν θα εχω ιντερνετ ετσι προφανως αλλα το λεω που σε περιπτωση θελει καποιος να παρει τον εξοπλισμο να τον εχει (λογω τιμης κυριως) και να κανει αργοτερα μια συνδρομη.

Η μηπως ειναι υποχρεωτικη και η συνδρομη μαζι με το πακετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η συνδρομή είναι μηνιαία χωρίς συμβόλαια, δεσμεύσεις κλπ, φαντάζομαι/ελπίζω ότι θα μπορεί κάποιος να την ενεργοποιεί και απενεργοποιεί όποτε θέλει. Αν πχ. θέλουμε το καλοκαίρι να το σβήσουμε για μερικές εβδομάδες, θα μπορούμε να μην πληρώσουμε τη συνδρομή του  μήνα χωρίς άλλες επιπτώσεις. Οπότε αν ισχύουν τα παραπάνω, λογικά δεν θα υπάρχει κάποιου είδους υποχρεωτικότητα.

Αν οι ντόπιοι πάροχοι εφάρμοζαν ποτέ κάτι παρόμοιο, πιστεύω έτσι ακριβώς θα το έκαναν (not).

Το δικό μου ερώτημα (που προφανώς βαριέμαι να γκουκλάρω τώρα) είναι: εφόσον το Starlink είναι geofenced και κλειδωμένο στο τοπικό cell, αν κάποιος θέλει να πάρει τον ίδιο εξοπλισμό και να τον μετακινήσει αλλού, θα μπορεί να το κάνει έστω με διαφορετική συνδρομή ή θα χρειάζεται εντελώς καινούριο πιάτο κλπ;

edit: ξεβαρέθηκα και γκούγκλαρα, οπότε βρήκα αυτό: https://spaceexplored.com/2022/05/05/starlink-portability-feature-launch/, το οποίο όμως ποιος ξέρει αν ισχύει στην Ελλάδα ή πότε θα γίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε. 

 

Αυριο εγκατασταση. Ελπιζω να βρεξει για να δω πως παει με διακοπες στις 30 μερες δοκιμαστικη περιοδο που εχω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2022 στις 8:10 ΜΜ, DionGR είπε

Ηρθε. 

 

Αυριο εγκατασταση. Ελπιζω να βρεξει για να δω πως παει με διακοπες στις 30 μερες δοκιμαστικη περιοδο που εχω.

Κανα νεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να το αφησω 12-24 ωρες να καλιμπραρει με την ησυχια του.

 

Εχθες ειχα θεμα και επρεπε να κανω reboot αρκετες φορες.

 

Σημερα το πρωι για καποιο λογο το καλωδιο βγηκε απο το dish, ενω ειχε κουμπωθει τελεια εχθες. Ελπιζω να μην εχω ελαττωματικο καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, DionGR είπε

Mεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να το αφησω 12-24 ωρες να καλιμπραρει με την ησυχια του.

 

Εχθες ειχα θεμα και επρεπε να κανω reboot αρκετες φορες.

 

Σημερα το πρωι για καποιο λογο το καλωδιο βγηκε απο το dish, ενω ειχε κουμπωθει τελεια εχθες. Ελπιζω να μην εχω ελαττωματικο καλωδιο.

Δώσε λίγο αέρα στο καλώδιο μήπως πήγε να κάνει περιστροφή, τραβήχτηκε και ξεκουμπωσε.
Με μια πρώτη ματιά πως είσαι από ταχύτητες;

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papaleole είπε

Δώσε λίγο αέρα στο καλώδιο μήπως πήγε να κάνει περιστροφή, τραβήχτηκε και ξεκουμπωσε.
Με μια πρώτη ματιά πως είσαι από ταχύτητες;

Δεν ξερω εαν εχει θεμα το πιατο, αλλα αμα παω να κανω reboot, τρωω 1 ωρα + για να βγαλω ακρη να ξαναδουλεψει. Εχει θεμα με τα factory reset/reboots.

 

Ταχυτητα πρωτη φορα ειδα μεχρι 250. Σημερα ολη μερα καπου στα 60-100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 11:01 ΜΜ, DionGR είπε

Δεν ξερω εαν εχει θεμα το πιατο, αλλα αμα παω να κανω reboot, τρωω 1 ωρα + για να βγαλω ακρη να ξαναδουλεψει. Εχει θεμα με τα factory reset/reboots.

 

Ταχυτητα πρωτη φορα ειδα μεχρι 250. Σημερα ολη μερα καπου στα 60-100.

Confirmed απο starlink support πως βλεπουν θεματα με τον εξοπλισμο μου.

 

Κανονισαμε να γινει επιστροφη και να μου στειλουν καινουργιο (θα κανω επιστροφη αφου μου ερθει το καινουργιο), και να αποφυγω να κανω reboot μεχρι να ερθει καθως ετσι εχω κανονικα service, αν και με απογοητευτικες ταχυτητες, οι οποιες μπορει να ειναι ετσι λογω του προβληματος. 

 

Max 100 Down (80 avg)

Max 30 Up (expected)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DionGR είπε

Confirmed απο starlink support πως βλεπουν θεματα με τον εξοπλισμο μου.

 

Κανονισαμε να γινει επιστροφη και να μου στειλουν καινουργιο (θα κανω επιστροφη αφου μου ερθει το καινουργιο), και να αποφυγω να κανω reboot μεχρι να ερθει καθως ετσι εχω κανονικα service, αν και με απογοητευτικες ταχυτητες, οι οποιες μπορει να ειναι ετσι λογω του προβληματος. 

 

Max 100 Down (80 avg)

Max 30 Up (expected)

Το upload καλό, μάλλον θα έπεσες σε προβληματική παρτίδα εξοπλισμού συμβαίνουν αυτά. Περιμένουμε ενημέρωση μόλις έρθει ο νέος εξοπλισμος.

Ξημερώματα 4 Οκτωβρίου 2022 στις 2:45 η SpaceX έχει σχεδιασμένη εκτόξευση του Falcon 9 με 52 δορυφόρους τύπου v1.5 σε χαμηλή τροχιά για την παροχή υπηρεσιών διαδικτύου. Όποιος θέλει μπορεί να παρακολουθήσει την εκτόξευση ζωντανά απόψε. Επίσης να σημειώσω ότι τέλη Οκτωβρίου η SpaceX ετοιμάζει το Starship ώστε να μπορεί να εκτοξεύσει τους δορυφόρους γενιάς v2.0, οι οποίοι δεν θα έχουν ανάγκη επίγειους σταθμούς αλλά θα έχουν οπτική διασύνδεση με λέιζερ και με προφανώς αυξημένες ταχύτητες 
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Το upload καλό, μάλλον θα έπεσες σε προβληματική παρτίδα εξοπλισμού συμβαίνουν αυτά. Περιμένουμε ενημέρωση μόλις έρθει ο νέος εξοπλισμος.

Ξημερώματα 4 Οκτωβρίου 2022 στις 2:45 η SpaceX έχει σχεδιασμένη εκτόξευση του Falcon 9 με 52 δορυφόρους τύπου v1.5 σε χαμηλή τροχιά για την παροχή υπηρεσιών διαδικτύου. Όποιος θέλει μπορεί να παρακολουθήσει την εκτόξευση ζωντανά απόψε. Επίσης να σημειώσω ότι τέλη Οκτωβρίου η SpaceX ετοιμάζει το Starship ώστε να μπορεί να εκτοξεύσει τους δορυφόρους γενιάς v2.0, οι οποίοι δεν θα έχουν ανάγκη επίγειους σταθμούς αλλά θα έχουν οπτική διασύνδεση με λέιζερ και με προφανώς αυξημένες ταχύτητες 
 

 

 

Σε μερικες χωρες εχει ηδη ξεκινησει η χρηση laser χωρις επιγειους σταθμους.

 

Απ' οτι ειδα στο reddit, εχει τα προβληματακια του για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DionGR είπε

Σε μερικες χωρες εχει ηδη ξεκινησει η χρηση laser χωρις επιγειους σταθμους.

 

Απ' οτι ειδα στο reddit, εχει τα προβληματακια του για την ωρα.

Είναι ανάλογα τι δορυφόροι περνάνε από πάνω μας διότι οι περισσότεροι δορυφόροι είναι v1.0, αλλά από τις 30 Ιουνίου 2021 στέλνει η SpaceX τους v1.5 που έχουν δυνατότητα laser, αλλά και με επίγειο σταθμό, όμως οι καινούριοι v2.0 θα είναι αποκλειστικά με laser χωρίς να παρεμβάλλεται σταθμός. Τώρα για σένα λογικά θα έπεσες σε ελαττωματική παρτίδα εξοπλισμού, γιατί αυτός που είχα ανεβάσει βίντεο στην Κόρινθο μια χαρά πιάνει 200-278. Αφού σου είπαν από το support ότι όντως έχει θέμα ο εξοπλισμός, τότε με την αλλαγή θα διορθωθεί πιστεύω. Σε πόσες μέρες σου είπαν ότι θα έρθει καινούριος εξοπλισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Είναι ανάλογα τι δορυφόροι περνάνε από πάνω μας διότι οι περισσότεροι δορυφόροι είναι v1.0, αλλά από τις 30 Ιουνίου 2021 στέλνει η SpaceX τους v1.5 που έχουν δυνατότητα laser, αλλά και με επίγειο σταθμό, όμως οι καινούριοι v2.0 θα είναι αποκλειστικά με laser χωρίς να παρεμβάλλεται σταθμός. Τώρα για σένα λογικά θα έπεσες σε ελαττωματική παρτίδα εξοπλισμού, γιατί αυτός που είχα ανεβάσει βίντεο στην Κόρινθο μια χαρά πιάνει 200-278. Αφού σου είπαν από το support ότι όντως έχει θέμα ο εξοπλισμός, τότε με την αλλαγή θα διορθωθεί πιστεύω. Σε πόσες μέρες σου είπαν ότι θα έρθει καινούριος εξοπλισμός;

Λογικά όσο ο αρχικός, κάνα διβδομαδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...