Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν εχω κατι να πω για το Suport, ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λενε οι Αμερικανοι στο reddit οτι αργει πολυ και δεν εχει προσωπικο.

 

2/2 φορες απαντηση ΚΑΙ λυση στην πρωτη εργασιμη. Οταν δεν βγαζαμε ακρη με μηνυματα, με πηραν τηλεφωνο (αμερικανικο νουμερο).

 

EDIT: 3/3!

Επεξ/σία από DionGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξημερώματα 6 Οκτωβρίου 2022 στις 02:00 Ώρα Ελλάδος είναι η επαναληπτική εκτόξευση της SpaceX με το Falcon 9 για το φορτίο των 52 δορυφόρων Starlink v1.5 λόγω ότι προχθές δεν πέταξε εξαιτίας καιρικών συνθηκών. 

 

Το live για όσους θέλουν να παρακολουθήσουν

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Τι ping εχει η υπηρεσια?  Καλυτερο και χειροτερο.

Και γενικά πόσο consistent είναι θα έλεγα, γιατί αν το πρωί είναι 40, το βράδυ 200 και γενικά ανεβοκατεβαίνει πολύ σε σχέση με το μέσο όρο του, φαντάζομαι είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από το να ήταν όλη μέρα σταθερά στα 70 (τυχαία τα παραδείγματα, δεν έχω ιδέα πόσο είναι το τυπικό latency).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nzeppos είπε

Και γενικά πόσο consistent είναι θα έλεγα, γιατί αν το πρωί είναι 40, το βράδυ 200 και γενικά ανεβοκατεβαίνει πολύ σε σχέση με το μέσο όρο του, φαντάζομαι είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από το να ήταν όλη μέρα σταθερά στα 70 (τυχαία τα παραδείγματα, δεν έχω ιδέα πόσο είναι το τυπικό latency).

Μέχρι τώρα κάπως έτσι έχει, λόγω ανάλογα τι δορυφόροι περνάνε από πάνω εκείνη τη στιγμή διότι οι μισοί δορυφόροι είναι v1.0 και οι άλλοι μισοί v1.5, οι μεν πρώτοι είναι οι κλασσικοί με την επικοινωνία χρήστης-δορυφόρος-επίγειος σταθμός, ενώ οι δεύτεροι έχουν διασύνδεση με οπτικό λειζερ μεταξύ τους οπότε λογικό οι ταχύτητες να παίζουν. Υπομονή να πετάξει το Starship της SpaceX γιατί αυτό θα μεταφέρει τους δορυφόρους v2.0 που θα είναι αποκλειστικά οπτικού λειζερ οπότε εκεί θα αρχίσουμε να βλέπουμε σταθερότητα στα pings και στις ταχύτητες αλλά και ένα σταθερό 100-300Mbps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να απαλλαγώ απο ΟΤΕ και αν και ακριβή μου φαίνεται η ιδανική λύση, απλά θέλω να ρωτήσω μην σκάσω τα 400 ευρώ τσάμπα

 

Μένω Χαλκιδική, σε ισόγειο, το σπίτι έχει δύο μπαλκόνια, ενα μπροστά και ένα πίσω, το μπροστά απέναντι και γύρο γύρο δεν έχει εμπόδια , το πίσω μπαλκόνι σαν κήπος πιο πολύ δεν έχει μπαλκόνια απο πάνω  να κόβει αλλά εχει άλλα κτήρια γύρο γύρο, η ερώτηση μου είναι όσο μπορώ να σας δώσω να καταλάβετε με λόγια, λόγο χαμηλού ορόφου υπάρχει περίπτωση η ίδια μου η πολυκατοικία να κόβει το σήμα, στην ουσία δεν έχω κάτι άλλο να εμποδίζει πολύ, δηλαδή αν τκ βγάλω μπροστά μπαλκόνι στην άκρη από εκεί και προς το δρόμο απλα ούτε απέναντι έχει κάτι αλλά η πλάτη του είναι η πολυκατοικία μου, στο πίσω μπαλκόνι το ίδιο, υπάρχει περίπτωση ο δορυφόρος να περνάει ακριβώς επάνω απο την πολυκατοικία και να με κόβουν οι δύο  επάνω απο εμένα όροφοι; Εννοώ το πιάτο απαγορεύεται να μπαίνει σε μπαλκόνια πάρα μόνο σε σκεπές και ταράτσες;

Ενα πιατο κοσμοτε που είχα για τηλεόραση δεν είχε ποτέ θέμα αλλά εδώ η εφαρμογή με μπέρδεψε, σκαναρει όλο τον ουρανό, οπότε πιάνει σαν εμπόδιο την ίδια μου την πολυκατοικία και μου βγάζει 17% εμπόδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, revyien είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να απαλλαγώ απο ΟΤΕ και αν και ακριβή μου φαίνεται η ιδανική λύση, απλά θέλω να ρωτήσω μην σκάσω τα 400 ευρώ τσάμπα

 

Μένω Χαλκιδική, σε ισόγειο, το σπίτι έχει δύο μπαλκόνια, ενα μπροστά και ένα πίσω, το μπροστά απέναντι και γύρο γύρο δεν έχει εμπόδια , το πίσω μπαλκόνι σαν κήπος πιο πολύ δεν έχει μπαλκόνια απο πάνω  να κόβει αλλά εχει άλλα κτήρια γύρο γύρο, η ερώτηση μου είναι όσο μπορώ να σας δώσω να καταλάβετε με λόγια, λόγο χαμηλού ορόφου υπάρχει περίπτωση η ίδια μου η πολυκατοικία να κόβει το σήμα, στην ουσία δεν έχω κάτι άλλο να εμποδίζει πολύ, δηλαδή αν τκ βγάλω μπροστά μπαλκόνι στην άκρη από εκεί και προς το δρόμο απλα ούτε απέναντι έχει κάτι αλλά η πλάτη του είναι η πολυκατοικία μου, στο πίσω μπαλκόνι το ίδιο, υπάρχει περίπτωση ο δορυφόρος να περνάει ακριβώς επάνω απο την πολυκατοικία και να με κόβουν οι δύο  επάνω απο εμένα όροφοι; Εννοώ το πιάτο απαγορεύεται να μπαίνει σε μπαλκόνια πάρα μόνο σε σκεπές και ταράτσες;

Ενα πιατο κοσμοτε που είχα για τηλεόραση δεν είχε ποτέ θέμα αλλά εδώ η εφαρμογή με μπέρδεψε, σκαναρει όλο τον ουρανό, οπότε πιάνει σαν εμπόδιο την ίδια μου την πολυκατοικία και μου βγάζει 17% εμπόδια 

Ειναι πολυ δυσκολο στα λογια να σου πουμε ετσι ποσο θα το μπλοκαρει.

 

Η εφαρμογή ειναι καλος μπουσουλας, και 17% εμποδια ειναι τραγικα πολυ. Το starlink δεν θα ειναι "λιγο" μπλοκαρισμενο - 17% μπορει να σημαινει οτι θα εχεις διακοπες συνεχεια. Ειναι ειτε πιανει, ειτε δεν πιανει οσον αφορα τα εμποδια. Υπαρχουν references online για ποσο ουρανο θελει - θελει κυριως ΒΟΡΕΙΟ ουρανο και 100 μοιρες οπτικο πεδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, puelito είπε

Σκέφτομαι σοβαρά να προχωρήσω σε αγορά του.

Που μπορώ να δω τι ping θα έχω ?

Αγοραζεις και βλεπεις, αλλιως ειτε διαβαζεις το post μου απο πανω η googleαρεις Starlink Ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, puelito είπε

Απο θέμα ουρανού δεν έχω πρόβλημα μιας και μένω σε μονοκατοικία.

Ενδείκνυται όμως για online gaming η χρήση του ?

Aν διαβασες το ποστ μου και εισαι οκ με 70-100 ping, sure.

Σε competitive CSGO-στυλ παιχνιδια θα εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DionGR είπε

Aν διαβασες το ποστ μου και εισαι οκ με 70-100 ping, sure.

Σε competitive CSGO-στυλ παιχνιδια θα εχεις θεμα.

Καταλαβα. Ευχαριστώ πολύ !

Ελπιζω συντομα να εχει καλυτερο ping.

Επεξ/σία από puelito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/10/2022 at 14:59, DionGR said:

Εγώ σταθερά 90-100

Έχεις εικόνα του πως συμπεριφέρεται σε χρήση livestreaming μέσω του OBS? (για live σε twitch κτλπ)

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω αν έχει dropped frames, disconnects και τέτοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...