Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, DionGR είπε

Άρα δεν μου απανταει στο ερώτημα 😛

 

Επίσης η βροχή είναι το θέμα, όχι τα σύννεφα.

Δε νομίζω με τη βροχή να έχει θέμα, αφού δεν επηρεάζει τη μετάδοση του σήματος από πιάτο σε δορυφόρο και αντίστροφα. Εδώ για να καταλάβεις εάν πέσει πάνω στο πιάτο χιόνι, σε μισή ώρα το πιάτο το έχει λιώσει με την ακτινοβολία που εκπέμπει. Το κυρίως ζήτημα για την κάλυψη και για τις διακοπές είναι το πιάτο να έχει καθαρό πεδίο τον ουρανό. Βέβαια όλα αυτά που λέμε είναι θεωρητικά, πρέπει να βρούμε έναν κάτοχο που έχει Starlink να μας πει την εμπειρία του μέχρι τώρα και σε διάφορες συνθήκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Δε νομίζω με τη βροχή να έχει θέμα, αφού δεν επηρεάζει τη μετάδοση του σήματος από πιάτο σε δορυφόρο και αντίστροφα. Εδώ για να καταλάβεις εάν πέσει πάνω στο πιάτο χιόνι, σε μισή ώρα το πιάτο το έχει λιώσει με την ακτινοβολία που εκπέμπει. Το κυρίως ζήτημα για την κάλυψη και για τις διακοπές είναι το πιάτο να έχει καθαρό πεδίο τον ουρανό. Βέβαια όλα αυτά που λέμε είναι θεωρητικά, πρέπει να βρούμε έναν κάτοχο που έχει Starlink να μας πει την εμπειρία του μέχρι τώρα και σε διάφορες συνθήκες. 

Κανεις λαθος, δεν ειναι καθολου θεωρητικο! Η βροχη, το χιονι και γενικα οτιδηποτε πεφτει απο τον ουρανο προκαλει παρεμβολες και διακοπες - Rain Fade

 

H απορια μου ειναι πιο πολυ ποσοτικη - δηλαδη ποσο πολυ επηρεαζεται ενα πιατο στην Ελλαδα απο μια μεση Ελληνικη καταιγιδα - παρα το ΑΝ συμβαινει, καθως για αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2022 στις 11:08 ΠΜ, DionGR είπε

Κανεις λαθος, δεν ειναι καθολου θεωρητικο! Η βροχη, το χιονι και γενικα οτιδηποτε πεφτει απο τον ουρανο προκαλει παρεμβολες και διακοπες - Rain Fade

 

H απορια μου ειναι πιο πολυ ποσοτικη - δηλαδη ποσο πολυ επηρεαζεται ενα πιατο στην Ελλαδα απο μια μεση Ελληνικη καταιγιδα - παρα το ΑΝ συμβαινει, καθως για αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια. 

Καλησπέρα στην παρέα.

Επειδή και εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με το internet και στην περιοχή μου (μικρό χωριό που ούτε καν δίνουν σημασία)υπάρχουν ακόμη τα παλιά καφάο με τον χαλκό (μιλάμε για ταχύτητες 6-8mbps) και ακόμη και με το Home booster εχω σιχαθεί πραγματικά να είναι μια έτσι μια γιουβέτσι έχω αρχίσει εδώ και μέρες μια έρευνα πάνω στο starlink.

Βλέπω και διαβάζω διάφορα για πτώση της ταχύτητας μετά απο κάποιους μήνες (λογικό γιατί οι πελάτες τους αυξήθηκαν και περισσότερο για την Αμερική) .

Βρήκα λοιπόν το παρακάτω βιντεάκι (μετά τα 10:00 το εξηγεί) που λέει σχετικά με το Rain Fade, όχι για την Ελλάδα, αλλά λύνει πιστεύω αρκετά ερωτήματα.

Πολύ ωραίο το θέμα που ανοίχτηκε για το starlink να είναι μαζεμένα όλα εδώ ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε όσοι ενδιαφερόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papaleole είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Επειδή και εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με το internet και στην περιοχή μου (μικρό χωριό που ούτε καν δίνουν σημασία)υπάρχουν ακόμη τα παλιά καφάο με τον χαλκό (μιλάμε για ταχύτητες 6-8mbps) και ακόμη και με το Home booster εχω σιχαθεί πραγματικά να είναι μια έτσι μια γιουβέτσι έχω αρχίσει εδώ και μέρες μια έρευνα πάνω στο starlink.

Βλέπω και διαβάζω διάφορα για πτώση της ταχύτητας μετά απο κάποιους μήνες (λογικό γιατί οι πελάτες τους αυξήθηκαν και περισσότερο για την Αμερική) .

Βρήκα λοιπόν το παρακάτω βιντεάκι (μετά τα 10:00 το εξηγεί) που λέει σχετικά με το Rain Fade, όχι για την Ελλάδα, αλλά λύνει πιστεύω αρκετά ερωτήματα.

Πολύ ωραίο το θέμα που ανοίχτηκε για το starlink να είναι μαζεμένα όλα εδώ ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε όσοι ενδιαφερόμαστε.

Ο,τι υπαρχει online σχετικα το εχω δει, το μονο που με ενδιαφερει πια ειναι κριτικες απο Ελληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 Σεπτεμβρίου 2022, η SpaceX του Ελον Μασκ, έχει προγραμματίσει την εκτόξευση του Falcon 9, με φορτίο 52 δορυφόρων Starlink v1.5 σε χαμηλή τροχιά για την κάλυψη και υποστήριξη περισσότερων περιοχών και συνδρομητών.

Ώρα εκτόξευσης: Κυριακή, 25 Σεπτεμβρίου 2022, 02:30 Ώρα Ελλάδος

 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται link για ζωντανή κάλυψη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, george0083 είπε

Νταξει καπως γνωστο αυτο, το θεμα ειναι ποσα disconnects καποιοων δευτερολεπτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας πω σύντομα

με εχουν ενημέρωση οτι θα το παραλαβω αύριο 

η περιοχή που θα χρησιμοποιηθεί ειναι Αθήνα

νοτια προάστια οπου η γραμμή μου ειναι 50 για να δουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψήνομαι κι εγώ να κάνω παραγγελία στους επόμενους μήνες (περιμένω πρώτα να επιβεβαιώσω πως το dsl εδώ είναι όντως θλιβερό), είναι κάποιος που παρήγγειλε πρόσφατα και μπορεί να επιβεβαιώσει χρόνους αναμονής μέχρι την παραλαβή του εξοπλισμού; Γνωστός μου είπε για 2023 αλλά πολύ αμφιβάλλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Επειδή ψήνομαι κι εγώ να κάνω παραγγελία στους επόμενους μήνες (περιμένω πρώτα να επιβεβαιώσω πως το dsl εδώ είναι όντως θλιβερό), είναι κάποιος που παρήγγειλε πρόσφατα και μπορεί να επιβεβαιώσει χρόνους αναμονής μέχρι την παραλαβή του εξοπλισμού; Γνωστός μου είπε για 2023 αλλά πολύ αμφιβάλλω. 

1-2 βδομαδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george0083 είπε

οχι ρε φιλε 2 εβδομάδες

θα κανω ενα review σύντομα

προς το παρόν παει σφαίρα 200-250 χωρίς disconnections αλλα μεγαλο ping

Εμενα σε τοσο υπολογιζω να ερθει - βρισκομαι ηδη στις 12 μερες και δεν εχει ερθει!

Το pipe adapter mount ηρθε σε 1 βδομαδα με DHL Express απο California, ενω το Dish απο Germany με DHL Packet ακομα να ερθει.

 

Τα disconnects σε βροχη να δεις και να μας πεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MaXmaD είπε

Χωριστα πακετα ερχονται?
Εχει πληρωσει κανεις τελωνειο για κατι που εχει ερθει εκτος ΕΕ?

Τα πληρωνει η Starlink τα τελωνεια.

 

Μερικες φορες χωριστα ναι. Εμενα pipe adaptor, starlink kit και ethernet adaptor ξεχωριστα ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...