Προς το περιεχόμενο

payzy, η νέα πλήρως ψηφιακή πρόταση της Cosmote για ηλεκτρονικές πληρωμές με smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/4/2023 στις 8:15 ΜΜ, Doubt είπε

Έχω κι εγώ μια αρνητική εμπειρία, δυστυχώς.

Παραγγελία στο praktiker 26/3, πληρωμή  με payzy και παραλαβή από κατάστημα. Μετά από μέρες, αφού δεν είχε έρθει κάποια ειδοποίηση, παίρνω τηλέφωνο και μαθαίνω πως το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο στο κατάστημα που είχα επιλέξει, αλλά μπορούσε να σταλεί με κούριερ. Μόνο που έπρεπε να ακυρωθεί η πληρωμή και να πληρώσω ξανά στον κούριερ ή στο σημείο παραλαβής τους, όπως κι έγινε. Έλα όμως που η συναλλαγή ακόμα και σήμερα εμφανίζεται "προς εκκαθάριση" και το ποσό παραμένει δεσμευμένο. Μετά από 10-20 email και τηλέφωνα ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ακύρωσης/επιστροφής.

Πέρα από την όποια αδυναμία της payzy φταίει και ο έμπορος που θα έπρεπε να έχει επιλογή "παραλαβή από κατάστημα και πληρωμή επιτόπου" ή να είναι ενημερωμένο το σύστημα τους ώστε να μην παραγγέλνεις/πληρώνεις μη διαθέσιμα προϊόντα.

Σημερινή τους απάντηση

Ου μπλέξεις - σοφόν.

Αφού πέρασε ένας μήνας με τη συναλλαγή "προς εκκαθάριση" και τα χρήματα δεσμευμένα, απελπίστηκα κι έκανα καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή.

* άσχετο, ο συνήγορος έχει ενσωματωθεί στο gov, μπαίνεις με κωδικούς τάξις, έχει τις εταιρείες έτοιμες σε λίστα (όχι όλες βέβαια). 

Εύγε για τις εξελίξεις, για να δούμε τώρα και τι λέει από αποτελεσματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Μου απάντησαν, δεν υποστηρίζεται η πληρωμή σε sites της aade. 

Έλεος 🤬

Παιδιά νόμιζα ότι αυτό ήταν σαφές... αφούη ΑΑΔΕ χρησιμοποιεί σύστημα ΔΙΑΣ που δεν το κανει η payzy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Gatoskylo8 said:

Μου απάντησαν, δεν υποστηρίζεται η πληρωμή σε sites της aade. 

Έλεος 🤬

Σε ερώτηση για το μέλλον απάντησαν:

"Δεν υπάρχει πρόβλεψη για την προσθήκη αυτής της υπηρεσίας."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2023 στις 9:35 ΠΜ, Gatoskylo8 είπε

Μου κάνει εντύπωση που στο site τους αναφέρουν για physical κάρτα αλλά μέσω της εφαρμογής λέει πως θα είναι σύντομα διαθέσιμη. 

Θέλω να εκδόσω μια κανονική και δεν μπορώ. 

Από χθες αρχίσε να διατίθεται και η φυσική κάρτα. (9€ κόστος)

Επεξ/σία από maglor1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Από χθες αρχίσε να διατίθεται και η φυσική κάρτα. (9€ κόστος)

Το κόστος είναι αδικαιολόγητα υψηλό, όταν η έκδοση των αντίστοιχων καρτών τόσο στις ελληνικές συστημικές τράπεζες, όσο και στη Revolut, είναι 6 ευρώ. Μάλλον έβαλαν τόσο ψηλά το κόστος για να... αποτρέψουν τους πελάτες να εκδώσουν φυσική κάρτα. Επίσης, η φυσική κάρτα όπως φαίνεται θα είναι κατάμαυρη. Δεν το λες και το πιο ελκυστικό χρώμα για ένα "νεανικής" κατά βάση στόχευσης προϊόν.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Το κόστος είναι αδικαιολόγητα υψηλό, όταν η έκδοση των αντίστοιχων καρτών τόσο στις ελληνικές συστημικές τράπεζες, όσο και στη Revolut, είναι 6 ευρώ. Μάλλον έβαλαν τόσο ψηλά το κόστος για να... αποτρέψουν τους πελάτες να εκδώσουν φυσική κάρτα. Επίσης, η φυσική κάρτα όπως φαίνεται θα είναι κατάμαυρη. Δεν το λες και το πιο ελκυστικό χρώμα για ένα "νεανικής" κατά βάση στόχευσης προϊόν.

Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις φυσική κάρτα.. Εκτός αν έχεις τόσο πολύ ανάγκη της επιλογής ανάληψης μετρητών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kag1ante είπε

Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις φυσική κάρτα.. Εκτός αν έχεις τόσο πολύ ανάγκη της επιλογής ανάληψης μετρητών

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ακόμα και ανάληψη μετρητών γίνεται πλέον με NFC, π.χ. από (σχεδόν) όλα τα ΑΤΜ της Eurobank. Γι' αυτό είπα ότι θεωρώ αντικίνητρο και κοροϊδία αυτή την αδικαιολόγητα υψηλή χρέωση για φυσική κάρτα.

Το μεγάλο τρωτό σημείο, κατά τη γνώμη μου, της payzy είναι η έλλειψη δημιουργίας λογαριασμού για κάτω των 18 ετών. Στο κοινό αυτό σαρώνει η Revolut., καθώς... payzy χωρίς αντίπαλο. Και καλό είναι να μην το υποτιμούμε, γιατί όταν οι πιτσιρικάδες πηγαίνουν π.χ. εκδρομή με το σχολείο ή βγαίνουν για σινεμά και junk food, τη χρησιμοποιούν ως ασφαλέστερη επιλογή από το να κουβαλάνε μετρητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ακόμα και ανάληψη μετρητών γίνεται πλέον με NFC, π.χ. από (σχεδόν) όλα τα ΑΤΜ της Eurobank. Γι' αυτό είπα ότι θεωρώ αντικίνητρο και κοροϊδία αυτή την αδικαιολόγητα υψηλή χρέωση για φυσική κάρτα.

Το μεγάλο τρωτό σημείο, κατά τη γνώμη μου, της payzy είναι η έλλειψη δημιουργίας λογαριασμού για κάτω των 18 ετών. Στο κοινό αυτό σαρώνει η Revolut., καθώς... payzy χωρίς αντίπαλο. Και καλό είναι να μην το υποτιμούμε, γιατί όταν οι πιτσιρικάδες πηγαίνουν π.χ. εκδρομή με το σχολείο ή βγαίνουν για σινεμά και junk food, τη χρησιμοποιούν ως ασφαλέστερη επιλογή από το να κουβαλάνε μετρητά.

Με payzy θεωρητικα βγαζεις μια 2η virtual (1€) και τη προσθετεις στο κινητο του παιδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...