Προς το περιεχόμενο

payzy, η νέα πλήρως ψηφιακή πρόταση της Cosmote για ηλεκτρονικές πληρωμές με smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Kag1ante είπε

Με payzy θεωρητικα βγαζεις μια 2η virtual (1€) και τη προσθετεις στο κινητο του παιδιου

Θα έχει πρόσβαση όμως το παιδί σε ολόκληρο το υπόλοιπο του λογαριασμού σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, alfeios είπε

Θα έχει πρόσβαση όμως το παιδί σε ολόκληρο το υπόλοιπο του λογαριασμού σου

Και πέραν αυτού, αν το παιδί δεν έχει γίνει 15 ετών, η Apple και η Google δεν επιτρέπουν να περάσει κάρτα στα αντίστοιχα wallets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Και πέραν αυτού, αν το παιδί δεν έχει γίνει 15 ετών, η Apple και η Google δεν επιτρέπουν να περάσει κάρτα στα αντίστοιχα wallets.

Αυτό ομολογώ πως δεν το γνώριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ακόμα και ανάληψη μετρητών γίνεται πλέον με NFC, π.χ. από (σχεδόν) όλα τα ΑΤΜ της Eurobank. Γι' αυτό είπα ότι θεωρώ αντικίνητρο και κοροϊδία αυτή την αδικαιολόγητα υψηλή χρέωση για φυσική κάρτα.

Το μεγάλο τρωτό σημείο, κατά τη γνώμη μου, της payzy είναι η έλλειψη δημιουργίας λογαριασμού για κάτω των 18 ετών. Στο κοινό αυτό σαρώνει η Revolut., καθώς... payzy χωρίς αντίπαλο. Και καλό είναι να μην το υποτιμούμε, γιατί όταν οι πιτσιρικάδες πηγαίνουν π.χ. εκδρομή με το σχολείο ή βγαίνουν για σινεμά και junk food, τη χρησιμοποιούν ως ασφαλέστερη επιλογή από το να κουβαλάνε μετρητά.

Αν κάνω ανάληψη από την payzy απο atm  τις eurobank πχ θα έχω κάποια προμήθεια όπως θα έχω αν βγάλω με κάρτα τις εθνικής απο atm της πηραιός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alfeios είπε

Θα έχει πρόσβαση όμως το παιδί σε ολόκληρο το υπόλοιπο του λογαριασμού σου

Πως θα εχει προσβαση στο υπολοιπο? Η καρτα θα περαστει στο g/apple wallet

11 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Και πέραν αυτού, αν το παιδί δεν έχει γίνει 15 ετών, η Apple και η Google δεν επιτρέπουν να περάσει κάρτα στα αντίστοιχα wallets.

Ε, αν ειχα παιδι, στο κινητο του θα εβαζα τον δικο μου λογαριασμο google ή θα εκανα ενα 2ο για να μην εχει προσβαση σε τυχων μεσα πληρωμων, ωστε να εχω προσβαση τι κατεβαζει κτλ. Οποτε θα εβαζα την δικια μου ηλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους να ρωτήσω κάτι, όταν πληρώνουμε λογαριασμούς κοινής ωφελείας με κωδικό RF παίρνουμε coins η όχι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leotzian είπε

Γεια σε όλους να ρωτήσω κάτι, όταν πληρώνουμε λογαριασμούς κοινής ωφελείας με κωδικό RF παίρνουμε coins η όχι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όχι, δυστυχώς.

Θέλει πληρωμή με κάρτα (εφόσον το υποστηρίζει ο πάροχος), απευθείας από την πλατφόρμα του.

Μόνο έτσι μπορεί να "δει" ότι η συναλλαγή έγινε μέσω χρεωστικής κάρτας. Διαφορετικά, στην περίπτωση του RF η συναλλαγή ολοκληρώνεται μέσω χρήσης πορτοφολιού. Coins πιστώνονται μόνο με τη χρήση της πρώτης περίπτωσης.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, leotzian είπε

Γεια σε όλους να ρωτήσω κάτι, όταν πληρώνουμε λογαριασμούς κοινής ωφελείας με κωδικό RF παίρνουμε coins η όχι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όχι, αλλά υπάρχει τρόπος να πάρεις coins. Γράψε τι σε ενδιαφέρει ακριβώς για οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Doubt είπε

Όχι, αλλά υπάρχει τρόπος να πάρεις coins. Γράψε τι σε ενδιαφέρει ακριβώς για οδηγίες.

3 μήνες εχω την Payzy παίρνω coins κανονικά πρώτη φορά πλήρωσα λογαριασμό νερού είχε μονο πληρωμη RF και δεν μου έδωσε coins γι αυτό ρώτησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leotzian είπε

3 μήνες εχω την Payzy παίρνω coins κανονικά πρώτη φορά πλήρωσα λογαριασμό νερού είχε μονο πληρωμη RF και δεν μου έδωσε coins γι αυτό ρώτησα. 

ΕΥΔΑΠ ή κάποια άλλη;

Με RF δεν δίνει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leotzian είπε

Κάποια άλλη δήμος σε επαρχία του νομού Χανίων είναι. 

Δες μήπως υποστηρίζεται εδώ πληρωμή με κάρτα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smarts.polipragmon

Σε άλλη περιοχή (επαρχία) πληρώνω κανονικά με κάρτα και coins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αν πληρώσει κανείς με κάρτα, έχει coins. Με χρήση πορτοφολιου όμως, δεν έχει.

Για να το κάνουμε λίγο πιο απλό :

Payzy = ψηφιακή τράπεζα (fintech)

πορτοφόλι (σύμφωνα με τους ορισμούς της εφαρμογής) = προσωπικός/ατομικός λογαριασμός στην ψηφιακή αυτή, τράπεζα.

Visa χρεωστική (άυλη ή πλαστική) = κάρτα που εκδίδει η ψηφιακή αυτή, τράπεζα.

1η περίπτωση : Πληρωμή με χρήση κωδικού RF ->  τα χρήματα τραβιούνται από τον λογαριασμό (πορτοφόλι) -> δεν υπάρχει επιστροφή 1% των συναλλαγών, δηλαδή δεν πιστώνονται coins.

2η περίπτωση : Πληρωμή με χρήση της visa χρεωστικής (άυλης ή πλαστικής) -> ζητούνται τα στοιχεία της κάρτας και τους κατόχου της (ονοματεπώνυμο) -> υπάρχει επιστροφή 1% επί των συναλλαγών, δηλαδή πιστώνονται coins.

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάλω την pazy στο paypal,και κάνω συναλλαγή πχ online αγορά με paypal σε αυτήν την περίπτωση,θα πρέπει μέσω της εφαρμογής pazy να γίνει έγκριση η όχι;

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 2:43 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Μα αν πληρώσει κανείς με κάρτα, έχει coins. Με χρήση πορτοφολιου όμως, δεν έχει.

Για να το κάνουμε λίγο πιο απλό :

Payzy = ψηφιακή τράπεζα (fintech)

πορτοφόλι (σύμφωνα με τους ορισμούς της εφαρμογής) = προσωπικός/ατομικός λογαριασμός στην ψηφιακή αυτή, τράπεζα.

Visa χρεωστική (άυλη ή πλαστική) = κάρτα που εκδίδει η ψηφιακή αυτή, τράπεζα.

1η περίπτωση : Πληρωμή με χρήση κωδικού RF ->  τα χρήματα τραβιούνται από τον λογαριασμό (πορτοφόλι) -> δεν υπάρχει επιστροφή 1% των συναλλαγών, δηλαδή δεν πιστώνονται coins.

2η περίπτωση : Πληρωμή με χρήση της visa χρεωστικής (άυλης ή πλαστικής) -> ζητούνται τα στοιχεία της κάρτας και τους κατόχου της (ονοματεπώνυμο) -> υπάρχει επιστροφή 1% επί των συναλλαγών, δηλαδή πιστώνονται coins.

Πολύ κατατοπιστικός @MauroPaltoudias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...