Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Μπορεί να ψάχνει αν είναι προϊόν απαλλοτρίωσης ....... μεταξύ άλλων .............. 

Δεν μπορεί όταν πουλάς φακό που είναι δικός σου , αγορασμένος, να θέλει να τσεκάρει ο άλλος αν είναι ο δικός του που του τον έκλεψαν. Και μάλιστα χωρίς να εξηγεί ότι η πρόθεσή του είναι αυτή. Δεν είναι αποδεκτό αυτό . Δεν φταίμε όλοι οι χομπίστες, αν ο εξοπλισμός κάποιων κλάπηκε. Απαράδεκτη συμπεριφορά  , όπως και η κλοπή. Και ειδικά αν μιλάμε για φακούς μαζικής παραγωγής, που υπάρχουν σε άπειρα κομμάτια. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν μπορεί όταν πουλάς φακό που είναι δικός σου , αγορασμένος, να θέλει να τσεκάρει ο άλλος αν είναι ο δικός του που του τον έκλεψαν. Και μάλιστα χωρίς να εξηγεί ότι η πρόθεσή του είναι αυτή. Δεν είναι αποδεκτό αυτό . Δεν φταίμε όλοι οι χομπίστες, αν ο εξοπλισμός κάποιων κλάπηκε. Απαράδεκτη συμπεριφορά  , όπως και η κλοπή. Και ειδικά αν μιλάμε για φακούς μαζικής παραγωγής, που υπάρχουν σε άπειρα κομμάτια. 

    Ήταν υπόθεση ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν μπορεί όταν πουλάς φακό που είναι δικός σου , αγορασμένος, να θέλει να τσεκάρει ο άλλος αν είναι ο δικός του που του τον έκλεψαν. Και μάλιστα χωρίς να εξηγεί ότι η πρόθεσή του είναι αυτή. Δεν είναι αποδεκτό αυτό . Δεν φταίμε όλοι οι χομπίστες, αν ο εξοπλισμός κάποιων κλάπηκε. Απαράδεκτη συμπεριφορά  , όπως και η κλοπή. Και ειδικά αν μιλάμε για φακούς μαζικής παραγωγής, που υπάρχουν σε άπειρα κομμάτια. 

     Αν ο φακός είναι αγορασμένος καινούργιος ...... no problem ...... αν αγοράστηκε μεταχειρισμένος όμως ...... εξάλλου όπως εξήγησα ήταν μία υπόθεση ........ μπορεί ακόμη να θέλει να δεί ....... έχοντας κάποιες πληροφορίες , αν ανήκει σε συγκεκριμένη παρτίδα , η οποία έβγαλε προβλήματα ....... για να ζητάει το S/N κάτι ξέρει που εμείς αγνοούμε ......

    Υποθετικά μιλώντας πάντα ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

     Αν ο φακός είναι αγορασμένος καινούργιος ...... no problem ...... αν αγοράστηκε μεταχειρισμένος όμως ...... εξάλλου όπως εξήγησα ήταν μία υπόθεση ........ μπορεί ακόμη να θέλει να δεί ....... έχοντας κάποιες πληροφορίες , αν ανήκει σε συγκεκριμένη παρτίδα , η οποία έβγαλε προβλήματα ....... για να ζητάει το S/N κάτι ξέρει που εμείς αγνοούμε ......

    Υποθετικά μιλώντας πάντα ....... 

Τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά , αναλόγως παρτίδας , με παραπέμπουν σε φακούς μέχρι δεκαετία του 1990 . Πχ οι nikon af-d 35mm f/2 , οι πρώτοι , είχαν κάποια θέματα με λιπαντικά στις λεπίδες, που λύθηκαν στους μεταγενέστερους. Άλλοι δεκαετίας 1980 ,vivitar , κάθε παρτίδα ίδιου μοντέλου , ήταν από άλλο τρίτο κατασκευαστή και πωλούνταν με τη φίρμα της vivitar.  Σε τέτοια  περίπτωση , προσωπικά θα περίμενα διευκρινίσεις, σχετικά με το τι γνώρισμα ψάχνει και θα βοηθούσα. Σε περίπτωση όμως που ψάχνει , όπως υποθέτεις κλεμμένο φακό , θα σταματούσα κάθε επικοινωνία και θα τον απέκλεια και από μελλοντικές συναλλαγές. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει τα διαβάσαμε όλα στις συζητήσεις με ενδιαφερόμενους για μια αγγελία.

Δεν προχώρησε η συναλλαγή με το φίλο.

Μου έστειλε μήνυμα κάποιος άλλος και με ρώτησε αν τον αγόρασα τον φακό από τη Σαλαμίνα και ο ξάδερφος του πούλησε έναν τέτοιο φακό στο χωριό μου(έγραψε σωστά το όνομα του χωριού μου) και μήπως ήταν αυτός ο φακός .

Δεν ξέρω τι να υποθέσω.

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί που έβγαζα φωτογραφίες στη λιμνοθάλασσα Καλοχωρίου ,ήρθε και σταμάτησε ένα αυτοκίνητο λίγο πιο πέρα στα 10-15 μέτρα.

Βλέπω στη θέση της οδηγού μια κυρία και στην πίσω θέση ,και όχι δίπλα ένα κύριο.

Μαλωμένοι είναι σκέφτηκα με απορία  ;

Βγάζει σε μια φάση η κυρία μια κάμερα με ένα τεράστιο άσπρο φακό και από τη πίσω θέση ο κύριος λίγο πιο μετά έναν μεγάλο σκούρο φακό,μου φάνηκε σαν είχε χρώματα παραλλαγής ή είχε κάποιο υφασμάτινο κάλυμμα με χρώματα παραλλαγής(όταν βγήκε από το αυτοκίνητο).

Φεύγοντας ρώτησα από μακριά "τι φακός είναι;" και μου απάντησε η κυρία χαμογελαστά "200-600".

Από ότι είδα δεν τον λες και φτηνό φακό τον 200-600.

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Εκεί που έβγαζα φωτογραφίες στη λιμνοθάλασσα Καλοχωρίου ,ήρθε και σταμάτησε ένα αυτοκίνητο λίγο πιο πέρα στα 10-15 μέτρα.

Βλέπω στη θέση της οδηγού μια κυρία και στην πίσω θέση ,και όχι δίπλα ένα κύριο.

Μαλωμένοι είναι σκέφτηκα με απορία  ;

Βγάζει σε μια φάση η κυρία μια κάμερα με ένα τεράστιο άσπρο φακό και από τη πίσω θέση ο κύριος λίγο πιο μετά έναν μεγάλο σκούρο φακό,μου φάνηκε σαν είχε χρώματα παραλλαγής ή είχε κάποιο υφασμάτινο κάλυμμα με χρώματα παραλλαγής(όταν βγήκε από το αυτοκίνητο).

Φεύγοντας ρώτησα από μακριά "τι φακός είναι;" και μου απάντησε η κυρία χαμογελαστά "200-600".

Από ότι είδα δεν τον λες και φτηνό φακό τον 200-600.

 

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα πήρα πανάκι για τους φακούς το Visible Dust Magic Cleaner και το δοκίμασα σήμερα.

Έχει τα καλύτερα αποτέλεσμα ,όμως βρομίζει και πιο εύκολα σε σχέση με τα άλλα πανάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2023 στις 7:38 ΜΜ, greekgreek είπε

Έχω βάλει σε αγγελία ένα φακό και κάποιος μου ζήτησε s/n του φακού.

Τι μπορεί να δει κάποιος από το s/n ; πέρα από το μοντέλο , το οποίο φαίνεται στις φώτο.

Μπορει να τον ενδιαφερει revision. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2023 στις 7:38 ΜΜ, greekgreek είπε

Έχω βάλει σε αγγελία ένα φακό και κάποιος μου ζήτησε s/n του φακού.

Τι μπορεί να δει κάποιος από το s/n ; πέρα από το μοντέλο , το οποίο φαίνεται στις φώτο.

Γενικά παιζει κλεμμένο στις αγγελίες. Θα μου πεις, δε φοβάται ο άλλος να βάλει αγγελία; Είναι μια εύλογη ερώτηση.

Γενικά πάντως κι εγώ προσέχω όσο μπορώ με τα μτχ που αγοράζω.

Ρωτάω αν έχει κρατημένο παραστατικό, αν έχει τη συσκευασία κτλ.

Θεωρώ δηλ χλωμό να κλέψει ο άλλος το φακό με το κουτάκι του!

Προσφάτως λέγαμε να πάρουμε με ένα φίλο ένα σετ από έναν πωλητή, μιας R5 και ενός RF24-70 2.8

Ύποπτη η Αγγελία, διότι όταν ρώτησαμε, ανέφερε ότι δεν έχει τπτ από κουτιά, από παραστατικά, ότι ΔΕ θυμάται από πού τα αγόρασε! (Να έχεις δώσει κοντά 5Κ και κα μη θυμάσαι από πού τα πήρες!)

Ύποπτη, τουλάχιστον για εμάς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, άμα θέλουν να κρυφτούν βέβαια σου πετάνε ένα "δεύτερο χέρι από ebay/διαδίκτυο" κ ξεμπερδευουν. 

Βασικά το καλύτερο κάρφωμα είναι αν του ανοίξεις κουβέντα κ δείξει άσχετος με τη φωτογραφία ή τα συγκεκριμένα αντικείμενα ...γιατί ο κλέφτης κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα είναι.  Ρώτα τον αν το bokeh είναι κρεμώδες κι αν σου απαντήσει για γαλακτομπούρεκα τον τσακωσες....😎😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Καλά, άμα θέλουν να κρυφτούν βέβαια σου πετάνε ένα "δεύτερο χέρι από ebay/διαδίκτυο" κ ξεμπερδευουν. 

Βασικά το καλύτερο κάρφωμα είναι αν του ανοίξεις κουβέντα κ δείξει άσχετος με τη φωτογραφία ή τα συγκεκριμένα αντικείμενα ...γιατί ο κλέφτης κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα είναι.  Ρώτα τον αν το bokeh είναι κρεμώδες κι αν σου απαντήσει για γαλακτομπούρεκα τον τσακωσες....😎😂

     Γαλακτομπούρεκο ........ μμμμμμμ ............. 

16 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Καλά, άμα θέλουν να κρυφτούν βέβαια σου πετάνε ένα "δεύτερο χέρι από ebay/διαδίκτυο" κ ξεμπερδευουν. 

Βασικά το καλύτερο κάρφωμα είναι αν του ανοίξεις κουβέντα κ δείξει άσχετος με τη φωτογραφία ή τα συγκεκριμένα αντικείμενα ...γιατί ο κλέφτης κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα είναι.  Ρώτα τον αν το bokeh είναι κρεμώδες κι αν σου απαντήσει για γαλακτομπούρεκα τον τσακωσες....😎😂

      Δεν θα βάζετε τέτοιες ώρες γαλακτομπούρεκα ........... ορίστε μας ............ 🤣🤣🤣 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...