Προς το περιεχόμενο

Τα πιο νόστιμα σουβλάκια


xchristosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα ο Κάνδαυλος στο Γκάζι είχε πολύ ωραίο σουβλάκι. Τώρα είναι απλά "μεγάλο". Μιας και έπιασα κέντρο, αρκετά τίμιο είναι της Γυριστρούλας στην πλατεία του Θησείου. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

2.30 νομιζω το εχει, εξαιρετικος και σε ποιοτητα και σε τιμες οι οποιες ειναι τοσο χαμηλες που με βαζουν  σε σκεψεις. Παρολα αυτα τον προτιμω απο αλλα της σειρας.

2,30€ στις μέρες μας!;
Και με 4,8 στο Google Maps!

ΕΦΥΓΑ καρφωτός μες το ΣΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xchristosx είπε

Το μαγαζι πως λεγεται;

Έχει κάποια χρόνια πίσω, δεν ξέρω πως λέγεται. Ήταν στην είσοδο του χωριού, στα δεξιά. Ήταν εποχές που απλά έτρωγα, δεν πλήρωνα για θυμάμαι κιόλας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, lyda94 είπε

Παληα γειτονιά στη Νίκαια, τρομερό κεμπάπ και τρομερό παστουρμανλι!

Για πείτε κάνα άλλο Νίκαια ρε παιδιά...

Έντυ, Αρμένικο κεμπάπ μοσχαρίσιο, ή με ψαρονέφρι, στην Καρακουλουξή (Νίκαια), κάνω 50 χιλιόμετρα για να πάω να φάω εκεί. Εννοείται ότι έχει παστουρμά και σουτζούκι ως επιλογές σε τυλιχτό ή μερίδες. Για μένα, το καλύτερο τυλιχτό που έχω φάει στη ζωή μου, διαχρονικά. Το συγκεκριμένο μαγαζί ΔΕΝ έχει γύρο, οι πίτες του είναι αλάδωτες, δεν βάζει τζατζίκι. Μόνο ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, λίγη ντομάτα και μαϊντανο. Εγώ βάζω και καυτερό πιπέρι. Το συγκεκριμένο μαγαζί, το θεωρώ την απόλυτη γκουρμέ εμπειρία του είδους, με μόνο μείον το ότι είναι πολύ μικρά τα τυλιχτά. Εγώ τρώω τέσσερα. Η πρώτη ύλη του είναι εξαιρετική.

Πειραιάς, Τάκα-Τάκα στην Τσαμαδού, για την σάλτσα του και το μπιφτέκι. Τρώω εκεί από παιδάκι. Μείον μόνο οι πατάτες του που είναι προκάτ, αν και δεν βάζω ποτέ.  

Προσωπικά, δεν μου αρέσουν καθόλου οι πατάτες στο τυλιχτό, σιχαίνομαι τα λαδωμένα σουβλάκια και τη λαδίλα του γύρου. 

Τελευταία προσθήκη που έφαγα και μου άρεσε πάρα πολύ, είναι στον Καράμπαμπα στον Άγιο Διονύσιο, που έχει τυλιχτό γίγας στα 3,80€ το οποίο είναι πραγματικά τεράστιο με πάρα πολύ κρέας, δυνατό τζατζίκι και εξαιρετική γεύση. Από το συγκεκριμένο μαγαζί, δυσκολεύτηκα πολύ να το φάω όλο γιατί ήταν πάρα πολύ μεγάλο, μεγαλύτερο κι από τα τυλιχτά του Ηρακλείου στην Κρήτη (λιοντάρια). Παίζει να είχε και ολόκληρη μπριζόλα μέσα. Πάρα πολύ νόστιμο όμως.

Τέλος, ο Μάριος στην Ανάβυσσο, για όσους μένουν εκεί κοντά. Έχει πάρει δικαιολογημένα πάρα πολλά βραβεία για τα τυλιχτά του και έχει πολύ καλό γύρο και κρέας γενικότερα. 

To βασικότερο, όμως, εκτός από τη γεύση, είναι το ότι τα μαγαζιά που ανέφερα είναι πραγματικά πεντακάθαρα και ξέρεις ότι θα φας χωρίς να σε πειράξει. 

Επεξ/σία από BritGreek
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Θανάσης Κορυδαλλό και Νίκαια, όποιος ξέρει, ξέρει

11 ώρες πριν, lyda94 είπε

Παληα γειτονιά στη Νίκαια, τρομερό κεμπάπ και τρομερό παστουρμανλι!

Για πείτε κάνα άλλο Νίκαια ρε παιδιά...

ο Θανάσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουνέλια, στην Κύπρου (1 & ένα), για τον γύρο πουλόκοτου (αποκλειστικά). Κάπου - κάπως τον μαρινάρουν τον γύρο και η γεύση είναι απίστευτη. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BritGreek είπε

Τελευταία προσθήκη που έφαγα και μου άρεσε πάρα πολύ, είναι στον Καράμπαμπα στον Άγιο Διονύσιο

Ο παλιός καράμπαμπας είχε το κορυφαίο σουβλάκι με το απίστευτο καθαρό χοιρινό κρέας χωρίς ίχνος λίπους και τις μοναδικές πίττες 

Δυστυχώς το πήρε άλλος και τα κατέστρεψε 

Επίσης δίπλα που ήταν ο Κρετας με τις τεράστιες μερίδες 

Υπάρχουν τώρα ανάλογα μαγαζιά? 

Τωρα οπου κι αν πας αν παρεις χοιρινο τρως ξυγκια και το κοτοπουλο ειναι ιδιο σε ολους με την ιδια πατατα και πιττα

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aurumnus είπε

2,30€ στις μέρες μας!;
Και με 4,8 στο Google Maps!

ΕΦΥΓΑ καρφωτός μες το ΣΚ!

Υπόψη οτι ναι μεν είναι γευστικότατο αλλά σχετικά μικρό σε μέγεθος. Με 1 δεν γεμίζω, οπότε πρέπει να δώσω 2Χ2,30=4,60Ε για να πώ οτι είμαι οκ ενώ σε άλλα θα είμαι εντάξει με ένα κανονικό προς μεγάλο των 3,20Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xchristosx είπε

Μεταμορφωση ή Νεα Ιωνια, εχουμε κανα δυνατο σημειο;

Νόστιμο κεμπάπ και φρέσκες πατάτες έχει ο Μιχάλης στην Δρυάδων, κοντά στην Λ. Ηρακλείου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, xchristosx είπε

Βρισκεις ευκολα να παρκαρεις εκει ή ειναι σε δυσκολο σημειο;

Εύκολα. Αν και τι ο κόπος μπροστα στη γεύση. 

Πάμε και σε μια πιο δύσκολη κατηγορία.

Σουβλάκι αλλά Αιγυπτιακό. Μπορείς να πας Πλατεία Βάθης, στο Al Shark  https://g.page/falafel-al-sharq?share (τεράστιo φαλαφελατζίδικό) και να του ζητήσεις ακριβως:

- Κοτόπουλο μπούτι σουβλάκι (Η μοσχάρι για άλλο level απόλαυσης)
- Μελιτζάνα τηγανητη με ντομάτα (δίνει εσάνς σαν παπουτσάκι)
- Για τους μυημένους η τελευταία πίστα για ξεκλείδωμα είναι να βάλεις και συκωτάκι με ρόδι, α π ι θ α ν ο 

Το ολοκληρώνεις με ταχίνι σος, οτι σαλατικό βγάζει ο λαχανόκηπος της τοπικής λαικής (μαρουλι, ντοματα, μυρωδικα φρεσκα) .

Το οικοδόμημα κρατιέται στέρεο απο καλή (όχι φτιαγμένη από αυτούς) πίτα αραβική λεπτη, εισαγόμενη από Αίγυπτο. 

Αν βάλεις μεσα καυτερό, πάρε και ενα αριάνι (βουλγαρικο, πρεπει καπως να βγαινουν τα παιδια) για σβήσιμο. 

 

Επεξ/σία από transport_planner
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adi32 είπε

 

Υπάρχουν τώρα ανάλογα μαγαζιά? 

Τωρα οπου κι αν πας αν παρεις χοιρινο τρως ξυγκια και το κοτοπουλο ειναι ιδιο σε ολους με την ιδια πατατα και πιττα

 

Ειναι γεγονος οτι η ποιοτητα εχει πεσει κατακορυφα σχεδον παντου!

Μαγαζια που σου λενε ειναι καλα νοστιμα κτλπ, πας και ειναι αθλια ή μπαινεις να διαβασεις κριτικες και διαβαζεις τραγικα πραγματα, και δεν μιλαμε να διαβασεις 1-2 αρνητικες κριτικες, μιλαμε για πολλες αρνητικες κριτικες με το να χουν συμβει τραγικα πραγματα.

Ειναι δυσκολο να βρεις καλο φαι εξω πλεον, πολυ δυσκολο!

Στις πιο πολλες περιπτωσεις, βρισκεις καρβουνιασμενα κρεατα (τα πετανε πανω σε δυνατη φωτια για να ξεπετανε τις παραγγελιες) τα οποια ως γνωστο στην ιατρικη κοινοτητα προκαλουν σοβαρα προβληματα υγειας εως και καρκινο. Οι απανθρακωμενες τροφες γενικοτερα αλλα ειδικα το απανθρακωμενο κρεας και οι καρβουνιασμενοι υδατανθρακες, προκαλουν σοβαρα προβληματα υγειας σε βαθος χρονου και μετα ψαχνεται ο κοσμος γιατι επαθε αυτο που επαθε ετσι ξαφνικα. Για οτι βγαινει απο τηγανι, δεν μιλαμε καν για τα διαφορα σπορελαια τηγανολαδα. Ακομα και σπιτι να τηγανισεις σε σπορελαια, βλαπτει! Οποτε, το παραδοσιακο γνησιο σουβλακι ειτε σκετο ειτε τυλιχτο ειναι χωρις πατατες τηγανιτες. Οι τηγανιτες πατατες ειναι μια προσθηκη που εγινε πολλα χρονια μετα απλα για να τιγκαρουν με κατι φτηνο τον πεινασμενο πελατη. Γευστικα δεν προσφερουν τιποτα και ειναι φουλ βλαβερες για την υγεια.

Καταληξαμε να ψαχνουμε να βρουμε σουβλακι που δεν ειναι καρβουνιασμενο επειδη το ξεπεταξαν για να βγουν οι παραγγελιες ή απλα ειναι ασχετος κακοπληρωμενος-οργισμενος ο ψηστης. Καταληξαμε να τρωμε τυλιχτα με ειτε ωμες πιτες (απλα τις πετανε πανω για μερικα δευτερα σε δυνατη φωτια και προκειμενου να μην καρβουνιασουν τις σερβιρουν ωμες) τις οποιες τις βλεπεις οτι δεν ειναι ψημμενες, ειναι ωμες! Αν τις ζητησεις καλοψημμενες, θα στις καρβουνιασει και αν πεις κατι θα σου πει εσυ τις ζητησες καλοψημμενες.

Κρεατικα, φουλ στα αλατια-πιπερια να καλυψουν τη γ ποιοτητα κρεατος. Μυριζει το κρεας. Κεμπαπ, οτι πιο νοστιμο εχει φτιαχτει ποτε απο τον ανθρωπο. Αντε τωρα να βρουμε καθαρο και σωστα φτιαγμενο κεμπαπ. Παιρνω τα υλικα φτιαχνω σπιτι μου και το απολαμβανουμε, οκ. Οταν θες ομως να βγεις βολτα να φας εξω με τη παρεα σου, που πας; Εχω παει στο ιδιο μαγαζι και ηταν τελεια και μετα ξαναπηγαμε και τρεχαμε τουαλετες. Δηλαδη, δεν ειναι κατι στανταρ στο θεμα ποιοτητα πλεον, οτι να ναι γινεται. 

Γενικα η κατασταση ειναι τραγικη και δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα χρονια που τρωγες σουβλακι και ηταν ολα οπως επρεπε να ναι. Πλεον, δεν ειναι. Και σε αυτο παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο η ανοχη του κοσμου. Δηλαδη, τους σερβιρουν σε μια παρεα στο χ μαγαζι καρβουνιασμενα σουβλακια ωμες πιτες κτλπ. Τα τρωνε! Δεν τα επιστρεφουν πισω επιτοπου. Ακομα χειροτερα, δεν λενε τιποτα ουτε μεταξυ τους και αν πεις και κατι σε λενε και μυστηριο, υπερβολικο. Τους αφηνεις να φανε καρβουνιασμενα κρεατα και ωμες πιτες. Η νεα μαστιγμα. Δεν εχει νοημα, δεν θα καταλαβουν τι τους λες και ποια ειναι η διαφορα σε ψημμενο αψητο και καρβουνιασμενο. Ο αλλος ηρθε η παραγγελια στο τραπεζι, ειχε παρει μπιφτεκια σχαρας με πατατες. Του ρχονται, ειναι ολο το μπιφτεκι απο πανω κατω καρβουνο, τον κοιταζει η γυναικα του, του λεει θα το φας αυτο, του λεω τι κανεις ρε στειλτο πισω, μου λεει ελα μην εισαι υπερβολικος και μυστηριος, δεν θα κανω θεμα για αυτο μια χαρα ειναι. Δεν το φαγε ομως! Τσιμπαγε απο της γυναικας του και απο σαλατες και ψωμια. Υπαρχει ανοχη, μεγαλη ανοχη! Εκει ειναι το θεμα. Αν δεν υπηρχε και τα επεστρεφαν ολοι πισω, θα βαζαν μυαλο ολοι τους. 

 

Θα μου πεις, εδω υπαρχει ανοχη σε αλλα πιο σοβαρα και τραγικα θεματα, εμεις για τα σουβλακια λεμε και ψαχνουμε;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά λόγω της οικονομικής και ενεργειακής κρίσης, ακόμα και μαγαζιά που προσέφεραν σχετικά ποιοτικό φαγητό τώρα προσφέρουν σαβούρες για να επιβιώσουν. Για μένα, το φαγητό έξω έχει σχεδόν πεθάνει και είναι κρίμα γιατί ήταν ο αγαπημένος τρόπος διασκέδασης και μάζωξης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bomber-21 είπε

Γενικά λόγω της οικονομικής και ενεργειακής κρίσης, ακόμα και μαγαζιά που προσέφεραν σχετικά ποιοτικό φαγητό τώρα προσφέρουν σαβούρες για να επιβιώσουν. Για μένα, το φαγητό έξω έχει σχεδόν πεθάνει και είναι κρίμα γιατί ήταν ο αγαπημένος τρόπος διασκέδασης και μάζωξης.

Ακριβως οπως τα λες ειναι!

Το να βγουμε εξω να φαμε ολοι μαζι ως παρεα, ειναι κατι το ομορφο. Η ολη φαση γενικα, δεν ειναι μονο το φαι, ειναι με αφορμη το φαι που μαζευομαστε και περναμε ομορφα. 

 

Πλεον, που να πας; Πηγαμε σε μαγαζι που ειχα φαει παλια και ειχε τελεια κεμπαπ και οταν πηγαμε παρεα τρεχαμε στις τουαλετες και με κοιταζαν ολοι μυστηρια για τα οσα τους ειχα πει πριν παμε. Και δεν ηταν μονο το θεμα της τουαλετας, γενικα ηταν κακη εμπειρια. Πριν καποιους μηνες ολα οκ, μετα απο μηνες τραγωδια! Με τον ιδιο ιδιοκτητη. Πηγα τον βρηκα την επομενη μερα. Ειπε τα δικα του. Και; Η βραδια μας χαλασε; Χαλασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g189400-d3518811-Reviews-Kosta_s_Souvlaki-Athens_Attica.html

ΜΟΝΟ ΣΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΒΕΒΑΙΑ..ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΑΛΤΣΑ...( πολυ καλυτερο απο γιαουρτια τζατζικια..κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...