Προς το περιεχόμενο

Τα πιο νόστιμα σουβλάκια


xchristosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος πιο πανω ανέφερε τον Έντυ στην παλιά Κοκκινιά..

Κάτω του μετρίου, καμία σχέση με παλιά. Μπιφτέκι άνοστο και τίγκα στο αλάτι.

Γενικά δύσκολο στις μέρες μας να βρεις καλό σουβλάκι. Ακόμα και τα παλιά καλά στέκια, έχουν χαλάσει.

Στον Αγιο Δημήτριο που μένω τα τελευταία χρόνια, προτείνω τον Τούρκο (σουβλάκι ο Βόσπορος), πολύ καλό κεμπάπ αυθεντικό, λαχματζούν όπως πρέπει να είναι με αρνίσιο κιμά και ντονέρ μοσχάρι πολύ καλό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, geomrk είπε

ο Θανάσης Κορυδαλλό και Νίκαια, όποιος ξέρει, ξέρει

ο Θανάσης

τον εχει κλεισει μονο 18 φορες το υγεινομικο! ενταξει, δεν κρινω, και εγω εχω φαει θαναση! 😅

6 ώρες πριν, BritGreek είπε

Έντυ, Αρμένικο κεμπάπ μοσχαρίσιο, ή με ψαρονέφρι, στην Καρακουλουξή (Νίκαια), κάνω 50 χιλιόμετρα για να πάω να φάω εκεί. Εννοείται ότι έχει παστουρμά και σουτζούκι ως επιλογές σε τυλιχτό ή μερίδες. Για μένα, το καλύτερο τυλιχτό που έχω φάει στη ζωή μου, διαχρονικά. Το συγκεκριμένο μαγαζί ΔΕΝ έχει γύρο, οι πίτες του είναι αλάδωτες, δεν βάζει τζατζίκι. Μόνο ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, λίγη ντομάτα και μαϊντανο. Εγώ βάζω και καυτερό πιπέρι. Το συγκεκριμένο μαγαζί, το θεωρώ την απόλυτη γκουρμέ εμπειρία του είδους, με μόνο μείον το ότι είναι πολύ μικρά τα τυλιχτά. Εγώ τρώω τέσσερα. Η πρώτη ύλη του είναι εξαιρετική.

 

ρε συ την τελευταια φορα που πηρα ειχε χαλασει και εχω καιρο να ξαναπαρω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2022 στις 4:59 ΠΜ, BritGreek είπε

Τέλος, ο Μάριος στην Ανάβυσσο, για όσους μένουν εκεί κοντά. Έχει πάρει δικαιολογημένα πάρα πολλά βραβεία για τα τυλιχτά του και έχει πολύ καλό γύρο και κρέας γενικότερα. 

Για την εκεί γύρω περιοχή προτείνω:

1) ΣΥΜΠΟΣΙΟ στην Σαρωνίδα.

ΣΥΜΠΟΣΙΟ - Google Maps

2) ΓΕΙΤΟΝΙΑ στο Λαγονήσι.

Η Γειτονιά - Λαγονήσι Γαλάζια Ακτή - Google Maps

3) Ιφιγένεια στην Παλαιά Φώκαια (είναι λίγο ανοργάνωτοι στο service και στον προγραμματισμό των παραγγελιών).

Ιφιγένεια - Google Maps

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Για εκεί γύρω περιοχή προτείνω το ΣΥΜΠΟΣΙΟ στην Σαρωνίδα.

ΣΥΜΠΟΣΙΟ  - Google Maps

 

Καλό το Συμπόσιο, με μόνη ένσταση το γεγονός ότι βάζει μόνο πίτα καλαμποκιού, η οποία δεν μου αρέσει καθόλου. Λίγο πιο πάνω υπάρχει το Saronic Grill το οποίο θεωρώ καλύτερο.

13 λεπτά πριν, lyda94 είπε

ρε συ την τελευταια φορα που πηρα ειχε χαλασει και εχω καιρο να ξαναπαρω!

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, για να είμαι ειλικρινής. Αν σκεφτείς ότι 10.30 το βράδυ έχει ξεπουλήσει, μαζί με το ότι ψήνει τα πάντα την ώρα που τα παραγγέλνεις (γι' αυτό και περιμένεις), για μένα το μόνο του αρνητικό είναι το ότι μίκρυνε κι άλλο το μπιφτέκι του. 

4 ώρες πριν, adi32 είπε

Ο παλιός καράμπαμπας είχε το κορυφαίο σουβλάκι με το απίστευτο καθαρό χοιρινό κρέας χωρίς ίχνος λίπους και τις μοναδικές πίττες 

Δυστυχώς το πήρε άλλος και τα κατέστρεψε 

Επίσης δίπλα που ήταν ο Κρετας με τις τεράστιες μερίδες 

Υπάρχουν τώρα ανάλογα μαγαζιά? 

Τωρα οπου κι αν πας αν παρεις χοιρινο τρως ξυγκια και το κοτοπουλο ειναι ιδιο σε ολους με την ιδια πατατα και πιττα

 

Νομίζω ότι πλέον το έχει φτιάξει ξανά. Αυτό που δεν μου άρεσε στον Καράμπαμπα ήταν το εντελώς αχαμογέλαστο προσωπικό. Μου έκανε εντύπωση αυτό και τις δύο φορές που πήγα. Το κρέας δεν είχε ξύγκια και η πίτα ήταν πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Νομίζω ότι πλέον το έχει φτιάξει ξανά. Αυτό που δεν μου άρεσε στον Καράμπαμπα ήταν το εντελώς αχαμογέλαστο προσωπικό. Μου έκανε εντύπωση αυτό και τις δύο φορές που πήγα. Το κρέας δεν είχε ξύγκια και η πίτα ήταν πολύ καλή.

Αν ειναι σαν το παλιο πριν 6-7 χρονια τοτε εφυγα

Παντα το προσωπικο ηταν ετσι θυμαμαι εναν κοντουλη σαν τον τρυφωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xchristosx είπε

Πλεον, που να πας

υπερβολη αν μιλαμε για Αθηνα ή άλλα μεγαλα αστικα κέντρα. Σιγουρα μειωθηκαν οι παλιοτερες επιλογες όμως ξεπήδησαν νεα μαγαζια. Αν κατι δεν πεθαινει στην Ελλαδα αυτο ειναι η εστιαση. Τωρα αν θες να φας με 10 ευρο και να μην ειναι σουβλακια προφανως οι επιλογες ειναι μετρημενες στο 1 χερι...Αλλα αυτο εχει αλλαξει εδω και χρονια και οχι τωρα με κορονοιους πολεμους ενεργειακα κτλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vaguras είπε

 

Γενικά δύσκολο στις μέρες μας να βρεις καλό σουβλάκι. Ακόμα και τα παλιά καλά στέκια, έχουν χαλάσει.

 

 

 

Συμφωνω σε αυτο!

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

υπερβολη αν μιλαμε για Αθηνα ή άλλα μεγαλα αστικα κέντρα. Σιγουρα μειωθηκαν οι παλιοτερες επιλογες όμως ξεπήδησαν νεα μαγαζια. Αν κατι δεν πεθαινει στην Ελλαδα αυτο ειναι η εστιαση. Τωρα αν θες να φας με 10 ευρο και να μην ειναι σουβλακια προφανως οι επιλογες ειναι μετρημενες στο 1 χερι...Αλλα αυτο εχει αλλαξει εδω και χρονια και οχι τωρα με κορονοιους πολεμους ενεργειακα κτλπ...

Ποια μαγαζια προτεινεις εκτος κεντρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sn4il είπε

Έχω αρκετά κατά νου, αλλά θα αναφέρω μόνο το σουβλάκι της χαροκόπου στην καλλιθεα για τα καλαμάκια του και τις γυναίκες στο Κουκάκι για τον γύρο τους. 

Συμφωνω με το φιλο!! Και βασιλης (στη σκιππη) στη καλλιθεα για γυρο!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

υπερβολη αν μιλαμε για Αθηνα ή άλλα μεγαλα αστικα κέντρα. Σιγουρα μειωθηκαν οι παλιοτερες επιλογες όμως ξεπήδησαν νεα μαγαζια. Αν κατι δεν πεθαινει στην Ελλαδα αυτο ειναι η εστιαση. Τωρα αν θες να φας με 10 ευρο και να μην ειναι σουβλακια προφανως οι επιλογες ειναι μετρημενες στο 1 χερι...Αλλα αυτο εχει αλλαξει εδω και χρονια και οχι τωρα με κορονοιους πολεμους ενεργειακα κτλπ...

Ειδικά όσον αφορά στο σουβλάκι, τυλιχτό και μη, πλέον τα περισσότερα είναι προκάτ.

Εδώ σταματήσει να παραγγέλνω απ' έξω σουβλάκια, κι έχω αλλάξει τρία σπίτια τα τελευταία 5 χρόνια. Σε κάθε περιοχή τα ίδια αδιάφορα και άνοστα, λες και έπαιρνα κάθε φορά απ' τον ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, xchristosx είπε

Ποια μαγαζια προτεινεις εκτος κεντρου;

Pita bar Ηλιουπολη 

Καραγιαννης Ζωγραφου 

Ιωρδανης Πεντελη

9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ειδικά όσον αφορά στο σουβλάκι, τυλιχτό και μη, πλέον τα περισσότερα είναι προκάτ.

Εδώ σταματήσει να παραγγέλνω απ' έξω σουβλάκια, κι έχω αλλάξει τρία σπίτια τα τελευταία 5 χρόνια. Σε κάθε περιοχή τα ίδια αδιάφορα και άνοστα, λες και έπαιρνα κάθε φορά απ' τον ίδιο.

εγω εχω δει παντως μια στροφη προς την ποιοτητα...παλιοτερα δεν υπηρχε επιλογη για κοτοπουλο στηθος...και πλεον οπου υπαρχει ειναι κατι κομματια γκουμουτσες. Πιτες αλαδοτες αναγκαστικα εκτος αν το ζητησεις, πιο ευκολα βρισκεις πατατες φρεσκες ενω πριν 20 χρονια ηταν θαυμα τωρα 2-3/10 εχουν πατατα φρεσκια. Μεγαλυτερη ποικιλια στις σαλτσες και στο τι μπαινει στο σουβλακι, πιτες με κοντοσουβλι,κοκορετσι,αρνι,βουβαλι,προβατο κτλπ κτλπ που ηταν στην φαντασια μας μονο πριν λιγα χρονια.

Τωρα για την νοστιμια ειναι υποκειμενικα τα πραγματα. Εγω δεν θεωρω νοστιμο ενα σουβλακι "παλαιας κοπης" μες την λιγδα και τα λαδια και τα λιπη. Αλλοι το προτειμουν απο τα "αποστηρωμενα" σημερινα.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μένετε παιδιά κάπου Μεσσάρα και θέλετε καλό σουβλάκι, γύρο κλπ στις Μοίρες απλώς δεν...

Λες και έχει πέσει η ποιότητα κατακόρυφα, στο κρέας ειδικά. Το μοναδικό υποφερτό είναι το Gyropolis στα Καπαριανά. 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι μου λεει οτι θα αρχισω να φτιαχνω πιο συχνα σπιτικα σουβλακια.

Εχω αντικολλητικο τηγανι για τις πιτες και οτι αλλο θελουμε. Εχω παρει και εναν airfryer που ψηνει τα μπιφτεκια-λουκανικα-χοιρινα τελεια, μετα απο πειραματισμους εχω βρει και τη φορμουλα για δυνατο τζατζικι, χειροποιητες φρεσκες πιτες απο μικρη βιοτεχνια και τελος!

 

 

Επεξ/σία από xchristosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ρε παιδιά όλα τα σουβλάκια που έχω φάει στη ζωή μου, μου άρεσαν και έχω δοκιμάσει απο 120 διαφορετικά μαγαζιά σε όλη την επικράτεια. Λέτε να έχω πρόβλημα στις νευρικές απολήξεις της γλώσσας απο τα πολλά καυτερά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εμένα ρε παιδιά όλα τα σουβλάκια που έχω φάει στη ζωή μου, μου άρεσαν και έχω δοκιμάσει απο 120 διαφορετικά μαγαζιά σε όλη την επικράτεια. Λέτε να έχω πρόβλημα στις νευρικές απολήξεις της γλώσσας απο τα πολλά καυτερά?

Εξαρταται. Αν πας πχ μαζι με παρεα σε μαγαζι και σου φερουν μεριδα μπιφτεκι που ειναι καρβουνιασμενο πανω κατω, το επιστρεφεις ή το τρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xchristosx είπε

Εξαρταται. Αν πας πχ μαζι με παρεα σε μαγαζι και σου φερουν μεριδα μπιφτεκι που ειναι καρβουνιασμενο πανω κατω, το επιστρεφεις ή το τρως;

Οι άλλοι θα θέλουν να το επιστρέψουν αλλά όσο θα τσακώνονται μπορεί να το έχω φάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...