Προς το περιεχόμενο

MINI COOPER AUTO


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tzotzo είπε

Το αμαξι που προταθηκε εχει μεσο ορο 10k χιλιομετα ετησιως. Ο μεσος ορος στην Ελλαδα ειναι 15 χιλιαδες χιλιομετρα ετησιως.

Εχεις στατιστικα στοιχεια τα οποια μπορεις να μας τα παραθεσεις ? ή και παλι ειναι μεσα στις αρμοδιοτητες της καφετζους ? 

Γιατι εγω θα σου πω οτι την τελευταια 10ετια ο μεσος ορος ειναι αρκετα κατω απο 10.000χλμ τον χρονο.

Στο θεμα μας τωρα. Ειμαι κατοχος Suzuki Vstrom του 2020 με 3400χλμ.
Επισης μεχρι πριν δυο χρονια (2020) ημουν κατοχος Renault Megane cc του 2005, το οποιο πουληθηκε με 110.000χλμ στην 15ετια.

Επισης ειμαι κατοχος Clio του 2018, αγορασμενο το 2020 τελος και απο τοτε εχει γραψει 5000χλμ. Σημερα του αλλαξα λάδια.

Επισης πουληθηκε Vstrom 2007 στο τελος του 2020 με 105.000χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τα αυτοκίνητα που προτείνετε κάτι 1800 με 150 ίππους ή δίλιτρα κτλ είναι πολύ καλά και όμορφα εννοείται, όμως αμφιβάλλω αν θα μπορώ να τα οδηγήσω σαν ''νέος''... έχω να πιάσω τιμόνι 25 χρόνια περίπου[τώρα είμαι 44], προχθές πέρασα γιατρούς με βρήκαν οκ, και θα ξεκινήσω για τα σήματα, και μετά για οδήγηση. Νομίζω για αρχή θέλω κάτι αργό, ένας καλός συνεργάτης και φίλος στην δουλειά μου λέει ''πάρε ένα Smart να μάθεις, και σε 6-12 μήνες κοιτάς ένα πιο μεγάλο και γρήγορο'', εχθές μου τα είπε αυτά. Απλά επειδή έχω μπεί σε Smart είναι πολύ μικρό δεν ξέρω τι παθητική ασφάλεια έχει σε περίπτωση τράκας.

Το Cooper εννοείται μου αρέσει[σαν εμφάνιση, και οδηγικά είναι καλό], αλλά νομίζω όταν ξεκινήσω τα μαθήματα οδήγησης θα δώ τι μου ταιριάζει.

Για αυτόματο κιβώτιο πάντα λόγω σοβαρού προβλήματος στην μέση και την σπονδυλική στήλη, αποτυχημένη σπονδυλοδεσία και είναι να τοποθετηθεί νευροδιεγέρτης Medtronic για μείωση του χρόνιου μυοσκελετικού πόνου.

Εδώ θα είμαι να ακούσω ότι άλλη πρόταση έχετε...

Έχω μπεί επίσης σε Yaris 1.3 που έχει ένας φίλος, είναι 20ετίας, ε πολύ μικρό δεν μου αρέσει και είναι λίγο κουβάς δεν το βλέπω για ''στιαβαρό'' γι αυτό δεν θέλω κάτι τέτοιο.

Η μεγάλη μου αγάπη είναι τα roadster από μικρός τα λάτρευα, αλλά ακόμα κι αν αποκτήσω εμπειρία σε 1-2 χρόνια δεν ξέρω αν θα μπορώ λόγω του προβλήματος στην μέση να μπώ σε ένα τόσο χαμηλό αυτοκίνητο, γι αυτό κοιτάω Mini Cooper κτλ που έχει ''εμφάνιση'' δεν ξέρω γενικά μ'αρέσουν τα εμφανίσημα αυτοκίνητα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εχεις στατιστικα στοιχεια τα οποια μπορεις να μας τα παραθεσεις ? ή και παλι ειναι μεσα στις αρμοδιοτητες της καφετζους ? 

Γιατι εγω θα σου πω οτι την τελευταια 10ετια ο μεσος ορος ειναι αρκετα κατω απο 10.000χλμ τον χρονο.

Στο θεμα μας τωρα. Ειμαι κατοχος Suzuki Vstrom του 2020 με 3400χλμ.
Επισης μεχρι πριν δυο χρονια (2020) ημουν κατοχος Renault Megane cc του 2005, το οποιο πουληθηκε με 110.000χλμ στην 15ετια.

Επισης ειμαι κατοχος Clio του 2018, αγορασμενο το 2020 τελος και απο τοτε εχει γραψει 5000χλμ. Σημερα του αλλαξα λάδια.

Επισης πουληθηκε Vstrom 2007 στο τελος του 2020 με 105.000χλμ.

το εχεις βαλει αμετι μοχαμετι να εκτιθεσαι ε;
https://www.carandmotor.gr/symboyles/posa-hiliometra-prepei-na-ehei-ena-metaheirismeno  

Ο ελληνικος μεσος ορος χιλιομετρων ειναι και λιγος σε σχεση με τα ευρωπαικα δεδομενα. Για αυτο και γυριζουν τα χιλιομετρα στα εισαγωγης.

Ακομα εφοσον εχουν μειωθει οι πωλησεις στα νεα ΙΧ, αυτοματως στον ηδη υπαρχοντα στολο αυξανονται τα χιλιομετρα, και συνολικα και ετησιως. Για παραδειγμα, αν μια οικογενεια ειχε 2 ΙΧ και μοιραζονταν τα χιλιομετρα ο μεσος ορος πεφτει. Αν στην κριση πουλησαν το ενα, η ιδια ή ελαφρως μικροτερη αναγκη για μετακινηση, αυξανει τον μεσο ορο χιλιομετρων. Οπως το προσωπικο παραδειγμα που εβαλες. Ο μεσος ορος χιλιομετρων σου ετησιως ειναι 13.000  χλμ. Πολυ κοντα στον μεσο ορο. Απλα ειναι μοιρασμενο σε δυο οχηματα. Απλα τυχαινει να εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να κατεχεις δυο οχηματα ταυτοχρονα.

ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ: μην παιρνεις το προσωπικο σου βιωμα και το αναγαγεις σε γενικη αρχη. το ιδιο εκανες και με τους θερμοσιφωνες. ειδικα οταν καποιος ζηταει συμβουλες καλο θα ειναι να προσπαθουμε να κρατησουμε μια επαφη με την αντικειμενικοτητα. Το οτι εσυ εκανες 5000 χιλιομετρα σε δυο χρονια δεν σημαινει οτι ολοι κανουν το ιδιο. Το οτι πηρες εναν ηλιακο και σου κρατησε (ή οτι θεωρεις οτι εκανες την δεδομενη στιγμη την καλυτερη επιλογη) δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ειναι απο φασον βιοτεχνια ή οτι η δικη σου επιλογη κανει για πασα νοσο και πασα μαλακια. φιλικα στο λεω γιατι εκτιθεσαι.

 

Screenshot_10.jpg

1 ώρα πριν, Milkofree είπε

Παιδιά, τα αυτοκίνητα που προτείνετε κάτι 1800 με 150 ίππους ή δίλιτρα κτλ είναι πολύ καλά και όμορφα εννοείται, όμως αμφιβάλλω αν θα μπορώ να τα οδηγήσω σαν ''νέος''... έχω να πιάσω τιμόνι 25 χρόνια περίπου[τώρα είμαι 44], προχθές πέρασα γιατρούς με βρήκαν οκ, και θα ξεκινήσω για τα σήματα, και μετά για οδήγηση. Νομίζω για αρχή θέλω κάτι αργό, ένας καλός συνεργάτης και φίλος στην δουλειά μου λέει ''πάρε ένα Smart να μάθεις, και σε 6-12 μήνες κοιτάς ένα πιο μεγάλο και γρήγορο'', εχθές μου τα είπε αυτά. Απλά επειδή έχω μπεί σε Smart είναι πολύ μικρό δεν ξέρω τι παθητική ασφάλεια έχει σε περίπτωση τράκας.

Το Cooper εννοείται μου αρέσει[σαν εμφάνιση, και οδηγικά είναι καλό], αλλά νομίζω όταν ξεκινήσω τα μαθήματα οδήγησης θα δώ τι μου ταιριάζει.

Για αυτόματο κιβώτιο πάντα λόγω σοβαρού προβλήματος στην μέση και την σπονδυλική στήλη, αποτυχημένη σπονδυλοδεσία και είναι να τοποθετηθεί νευροδιεγέρτης Medtronic για μείωση του χρόνιου μυοσκελετικού πόνου.

Εδώ θα είμαι να ακούσω ότι άλλη πρόταση έχετε...

Έχω μπεί επίσης σε Yaris 1.3 που έχει ένας φίλος, είναι 20ετίας, ε πολύ μικρό δεν μου αρέσει και είναι λίγο κουβάς δεν το βλέπω για ''στιαβαρό'' γι αυτό δεν θέλω κάτι τέτοιο.

Η μεγάλη μου αγάπη είναι τα roadster από μικρός τα λάτρευα, αλλά ακόμα κι αν αποκτήσω εμπειρία σε 1-2 χρόνια δεν ξέρω αν θα μπορώ λόγω του προβλήματος στην μέση να μπώ σε ένα τόσο χαμηλό αυτοκίνητο, γι αυτό κοιτάω Mini Cooper κτλ που έχει ''εμφάνιση'' δεν ξέρω γενικά μ'αρέσουν τα εμφανίσημα αυτοκίνητα.

Ευχαριστώ

Αν εχεις προβλημα στην μεση νομιζω ειναι πολυ κακη επιλογη το mini. Εκτος του οτι θα παντρευτεις ενα μηχανικο προβλημα ειναι αρκετα σκληρο και αν δεν κανω λαθος εχετε κακοτραχαλους δρομους στην Κρητη. Θα κοιτουσα καποιο γαλλικο στη θεση σου. Παντως οτι και να παρεις κανε αρκετα test drive να σιγουρευτεις οτι κανει για την μεση σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους εφόσον έχετε πρόβλημα στη μέση mini , Smart και τέτοια κατηγορίας αυτοκίνητα τα ξεχνάτε .

Πρέπει να αλλάξετε τελείως κατηγορία και με κοιτάξετε πολύ συγκεκριμένα αυτοκίνητα που έχουν εξαιρετική ανάρτηση και ύψος δεν κοιτάτε "χαμηλά" αυτοκίνητα.

Π.χ. γρήγορο παράδειγμα Honda hrv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ δεν έχω διαβάσει τα υπόλοιπα, αλλά θα τα διαβάσω γιατί με ενδιαφέρουν,

απλά λέω γνώμη σαν ιδιοκτήτης ενός.

Το έχει η αδερφή μου 20 χρόνια τώρα και τι να πω... έχει ξεχάσει τι σημαίνει αγορά αυτοκινήτου.

Δεν έχω δει υπερβολές στα service που του κάνω και κάπου στα 100κ χιλιόμετρα του άλλαξα αναρτήσεις, σινεμπλόκς μηχανής και αναρτήσεων  και σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο. φυσιολογικά όλα του τα έξοδα και σίγουρα ένα τσικ πιο ακριβά από άλλες μάρκες αλλά έτσι είναι .. δεν είναι όλες οι ποιότητες ίδιες, ούτε όλα τα υλικά ίδια.

Να προσέξεις στην αγορά σου τα θαλάμια του σασί μπροστά εκεί που καταλήγει το πάνω μέρος των αναρτήσεων γιατί αν τα δουλέψει σκληρά ο προηγούμενος θα το δεις φουσκωμένο εκεί και είναι ζημιά που δεν φτιάχνεται. (εύκολα τουλάχιστον)

Η στιβαρότητα και η οδηγική του συμπεριφορά (ακόμα και επιθετική ασφάλεια, =επιτάχυνση) είναι απλησίαστη από οτιδήποτε άλλο έχω οδηγήσει και με έχιε κάνει να νιώθω ασφαλής να το οδηγάει η αδερφή μου.

γενικά, σκύλος!

Διαβάζω για προβλήματα αλλά στα 15-20 αυτοκίνητα που έχω γνωρίσει, δικά μου ή όχι, είναι το μόνο που ξέρω που δεν έχει αφήσει τον ιδιοκτήτη του στον δρόμο ούτε μία φορά στα 20 χρόνια ζωής του!

Δεν μιλάω για το S όμως... για αυτό έχω ακούσει διάφορα αλλά το 1.6 auto, είναι σκύλος!

Επεξ/σία από Cre3p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μέσος όρος χλμ είναι κάτι πολύ γενικό και αόριστο.Άλλο μέσο όρο έχει ένα Diesel Passat,Octavia,Corolla,I30 κλπ,άλλο ένα αντίστοιχο βενζίνη,άλλο ένα coupe/Cabrio,και πάει λέγοντας.

Επισης αλλο ένα μτχ από ιδιώτη που το αγόρασε καινούριο πριν 10 ή 20 χρόνια και έχει όλα τα σέρβις σε αντιπροσωπεία ή εξουσιοδοτημένο και όλα τα ΚΤΕΟ καταγεγραμμένα.Εκεί μπορεί να έχει και 50.000χλμ σε 10 χρόνια ή και σε 20 χρόνια και να υπάρχουν αποδείξεις.

Συνεπώς ο μέσος όρος είναι παντελώς άσχετος με το τι ισχύει.Κοιτάμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.Έχει σχέση όταν κοιτάμε τον μέσο όρο σε κάθε μοντέλο ξεχωριστά και όχι τσουβάλιασμα ότι όχημα κυκλοφορεί.Που και πάλι είναι ένας μέσος όρος.

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2023 στις 4:35 ΜΜ, Milkofree είπε

 

Ξέρω ότι το κατασκευάζει η BMW οπότε θα είναι και λίγο τσιμπημένα τα ανταλλακτικά του, αλλά αυτό δεν το κάνει και πιο αξιόπιστο? Γι'αυτό αναρωτιέμαι πως κάποιοι λένε πως βγάζει συνέχεια ζημιές

Ευχαριστώ

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/328925440-mini-cooper

το αντίθετο απο το αξιόπιστο

6 ώρες πριν, jmmys είπε

Ναι την διάβασα,και επειδή εγώ δεν γνωρίζω ρωτάω εσένα που είσαι του κλάδου πως κατάλαβες ότι είναι ΣΙΓΟΥΡΑ χιλιοτρακαρισμενο και με γυρισμένα χλμ.

Και ξανά,το κιτ επισκευής σασμάν σε εξειδικευμένο με τα εργατικά στο Yaris ποσο έχει;

το μονο Yaris που θα δεις για  επισκευή σασμάν ειναι απο σχολές οδηγών .  

17 ώρες πριν, InsomniSage είπε

 

Ορίστε άλλη μια πρόταση που θα γυρίσει πολλά κεφάλια!

ρε man με τέτοια αυτοκίνητα (bmw και mer) η Ρομά η μετανάστες απο την γεωργία και κάποιοι κανκουρες θα δεις για οδηγούς, εχει γεμίσει ο τοπος σαβούρα στους δρομους 😆

Επεξ/σία από sharke
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2023 στις 2:18 ΜΜ, Milkofree είπε

Όταν λές 147 εννοείς Alfa Romeo? Δεν έχουν καλά μοτέρ οι Ιταλοί, είναι πολύ ζημιάρικα

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις[μέχρι 5.000€ και 1.600 κυβικά το πολύ] σε γερμανικό αυτοκίνητο. Θεωρώ επίσης πολύ καλά τα γιαπωνέζικα αλλά είναι κάπως κακομούτσουνα, κάτι Yaris, Corolla, Civic κτλ μόνο το Mazda MX-5 μ'αρέσει, αλλά είναι χειροκίνητο πρώτον και δεύτερον δεν θέλω roadster.

Ζημιάρικο το 147 και όχι το mini ?

Ίσως με τα συνεργεία που έχετε εκεί κάτω να ισχύει. Αλλά με σοβαρό service το 147 θα σου κοστίσει το 10% από ότι το mini.

Γελάει ο κόσμος με αυτά στη Αμερική

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sharke είπε

το αντίθετο απο το αξιόπιστο

το μονο Yaris που θα δεις για  επισκευή σασμάν ειναι απο σχολές οδηγών .  

ρε man με τέτοια αυτοκίνητα (bmw και mer) η Ρομά η μετανάστες απο την γεωργία και κάποιοι κανκουρες θα δεις για οδηγούς, εχει γεμίσει ο τοπος σαβούρα στους δρομους 😆

Άποψη σου,πάρε τον κουβα τότε να συμπληρωσεις τη σαβούρα.Εμένα τι με νοιάζει και μου το λες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmmys είπε

Άποψη σου,πάρε τον κουβα τότε να συμπληρωσεις τη σαβούρα.Εμένα τι με νοιάζει και μου το λες;

 

μπερδεψες τα post,  σου απάντησα στο  κιτ επισκευής σασμάν σε εξειδικευμένο με τα εργατικά στο Yaris ποσο έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, sharke είπε

το μονο Yaris που θα δεις για  επισκευή σασμάν ειναι απο σχολές οδηγών .  

Μεθυσμένος είσαι;Ελπίζω άνω των 18.

Τεταρτη είναι ακόμα,περίμενε 2 μέρες.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jmmys είπε

Μεθυσμένος είσαι;Ελπίζω άνω των 18.

οχι ρωταω ακομα τους γονεις μου αν θα πρεπει να απαντω h να ασχολουμε σε καποιους που μπερδεύουν τα post μεσα στο insomnia

 

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, sharke είπε

οχι ρωταω ακομα τους γονεις μου αν θα πρεπει να απαντω h na ασχολουμε σε καποιους που μπερδεύουν τα post μεσα στο insomnia

 

Ε μην απαντάς τότε αν είναι να λες κοτσάνες και γελάνε μαζί σου.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzotzo είπε

το εχεις βαλει αμετι μοχαμετι να εκτιθεσαι ε;
https://www.carandmotor.gr/symboyles/posa-hiliometra-prepei-na-ehei-ena-metaheirismeno  

Ο ελληνικος μεσος ορος χιλιομετρων ειναι και λιγος σε σχεση με τα ευρωπαικα δεδομενα. Για αυτο και γυριζουν τα χιλιομετρα στα εισαγωγης.

εγω εκτιθομαι? το παίζεις χαζός ή μήπως όχι ? τα στατιστικα στοιχεια θελω και θα βγαλω δικη μου αποψη. Ξέρω να τα διαβάζω. Οχι αρθρα αλλων παπατζηδων. Ελα σοβαρεψου λιγο! 

άλλη Britannica μας βρηκε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...