Προς το περιεχόμενο

MINI COOPER AUTO


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Milkofree είπε

Tα ιταλικά δλδ είναι αξιόπιστα, όπως τα γιαπωνέζικα ή τα γερμανικά? Από πότε? Δλδ οι ιταλοί αν εξαιρέσουμε το κορυφαίο ντιζάιν, τι βγάζουν που να είναι αντοχής? Για παράδειγμα Ducati, MV Agusta, Bimota είναι πιο αξιόπιστα από Yamaha, Honda, Kawasaki, BMW κτλ? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω, να με διαφωτίσετε

γιατι μπερδεψες τα Honda με τα BMW ? ελα... γερμανικο tiguan εχω. Μπουρδελα ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

γιατι μπερδεψες τα Honda με τα BMW ? ελα... γερμανικο tiguan εχω. Μπουρδελα ειναι!

Tiguan έχει ένας γνωστός μου και όντως του έβγαλε πρόβλημα στα 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν έχεις τόσο πρόβλημα στην μέση γαλλικό θα κοιτάξεις.

Δεν μπορεί να πονάς 50 χρόνων άνθρωπος και να κοιτάς το lifestyle ή το design.

Οι μοτοσυκλέτες που ανέφερες έχουν πολύ καλύτερα περιφερειακά, πολύ καλύτερο ήχο,και είναι και πανέμορφες. Α και κανουν και τρεις φορές παραπάνω από τα γιαπωνέζικα. Αλλά ναι συνηθως δεν είναι πιο αξιόπιστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Smart που έβγαιναν το 2004, 2005, 2006 τι άποψη έχετε; Για 1ο αμάξι πάντα μέχρι να μάθω, ένας φίλος μου είπε ότι παρκάρει πολύ εύκολα, δεν έχει ιδιαίτερο κόστος εγγύησης[σέρβις, κατανάλωση κτλ], χαμηλά τέλη, ασφάλεια κτλ

Δεν ξέρω δλδ ίσως πάρω κάτι τέτοιο, και 1-2 χρόνια μετά να κοιτάξω κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβας με ροδες, ανακατασκευη κινητηρα καθε 80k με 100k, καιει, ποδηλατο χωρις αναρτησεις καλυτερα παει στον δρομο. Ειχα το νεοτερο 451 για ενα χρονο στην δουλεια μου και ηταν σαν να σε χτυπανε με ροπαλο σε καθε λακουβα…

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2023 στις 2:17 ΜΜ, Milkofree είπε

Για τα Smart που έβγαιναν το 2004, 2005, 2006 τι άποψη έχετε; Για 1ο αμάξι πάντα μέχρι να μάθω, ένας φίλος μου είπε ότι παρκάρει πολύ εύκολα, δεν έχει ιδιαίτερο κόστος εγγύησης[σέρβις, κατανάλωση κτλ], χαμηλά τέλη, ασφάλεια κτλ

Δεν ξέρω δλδ ίσως πάρω κάτι τέτοιο, και 1-2 χρόνια μετά να κοιτάξω κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο

οταν θα κανεις οπισθεν με το αυτοματο που εχει και θα χτυπησεις το πισω αυτοκινητο, παρε τηλεφωνο τον φιλο σου να του πεις οτι παρκαρει ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος αυτόματου Mini cooper S  του 2008 έχω να πω ότι ειναι τρομερό αμάξι σε θέμα οδήγησης.Ι
Ο ορισμός του fun to drive. Σφιχτό τιμόνι τρομερό στήσιμο και κρατήματα σαν να οδηγάς καρτ.
Όσοι μιλάνε για Yaris-Swift-Gold κτλπ δεν έχουν ιδέα. Σαν να συγκρίνεις Μπανάνες με σουβλάκια. 


 Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο πέρυσι στα 7500 σε πάρα πολυ κατάσταση. Ολα τα service μεσα στη BMW με αρκετά αλλαγμένα πράγματα στα 150χιλ χλμ.

Του άλλαξα μονο λάστιχα στα 400κατι ευρώ αν και ήταν 4ετιας δεν ήταν ιδιαίτερα παλια απλά για θέμα δικής μου ασφάλειας και σιγουριάς. 

Στο σέρβις που του έκανα μερικούς μήνες μετά για λάδια-τακακια-φρεον στο AC και κάτι ακομα ψιλολόγια δεν ειδα τίποτα τρελές τιμές.

Αν του βάζεις καλά λάδια και γενικα το προσέχεις δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. 

Η εμπειρία οδήγησης του είναι άλλο πράγμα. Ο ορισμός του fun to drive. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Backpacker είπε

Σαν κάτοχος αυτόματου Mini cooper S  του 2008 έχω να πω ότι ειναι τρομερό αμάξι σε θέμα οδήγησης.Ι
Ο ορισμός του fun to drive. Σφιχτό τιμόνι τρομερό στήσιμο και κρατήματα σαν να οδηγάς καρτ.
Όσοι μιλάνε για Yaris-Swift-Gold κτλπ δεν έχουν ιδέα. Σαν να συγκρίνεις Μπανάνες με σουβλάκια. 


 Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο πέρυσι στα 7500 σε πάρα πολυ κατάσταση. Ολα τα service μεσα στη BMW με αρκετά αλλαγμένα πράγματα στα 150χιλ χλμ.

Του άλλαξα μονο λάστιχα στα 400κατι ευρώ αν και ήταν 4ετιας δεν ήταν ιδιαίτερα παλια απλά για θέμα δικής μου ασφάλειας και σιγουριάς. 

Στο σέρβις που του έκανα μερικούς μήνες μετά για λάδια-τακακια-φρεον στο AC και κάτι ακομα ψιλολόγια δεν ειδα τίποτα τρελές τιμές.

Αν του βάζεις καλά λάδια και γενικα το προσέχεις δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. 

Η εμπειρία οδήγησης του είναι άλλο πράγμα. Ο ορισμός του fun to drive. 

Το θέμα δεν είναι η τακτική συντήρηση αλλά τα έξτρα που βγάζει τα οποία κοστίζουν. Έχω 2 σε συγγενικό περιβάλλον. Ο ένας το είχε για την γυναίκα του. Αγανάκτησε και το έδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μίλησα με έναν για δύο αυτοκίνητα το Mini Cooper 1.6 auto και το Toyota MR2 1.8 Facelift auto, μου απάντησε ότι το Μίνι είναι και ζημιάρικο και έχει ακριβά ανταλλακτικά ελέω BMW, το άλλο είναι Τογιότα δλδ φθηνότερα ανταλλακτικά και αξιοπιστία. Απλά σε MR2 πρέπει να ανέβω τουλάχιστον στα 7.500€ για να βρώ κάποιο.

Το Σμάρτ ρε παιδιά το έχει ένας φίλος όπως σας είπα, μου είπε πως άμα βγάλω το δίπλωμα θα μου το δώσει να το κάνω βόλτα να δώ αν με βολεύει, έτσι νομίζω θα γίνει, θα κάνω βόλτα και το Μίνι και το MR2 και διάφορα άλλα να δω τι με βολεύει. 

Ίσως απ'τα 5.000 να ανέβω στα 7 ή 8 χιλιάρικα αν βρώ κάτι που να με καλύπτει. Απλά το θέμα είναι μην πάρω κάποιο και μετά θέλει λάστιχα, φρένα, αμορτισέρ, νέα κρεμαγιέρα, καθίσματα κτλ γιατί έτσι δεν κάνουμε δουλειά.

Για το θέμα της μέσης μου, που όντως είναι σοβαρό, όπως έχω αναφέρει θα μου τοποθετηθεί δοκιμαστικά στην αρχή, νευροδιεγέρτης της Medtronic και θα τον έχω για 10 μέρες, αν πετύχει, θα βάλω τον μόνιμο που μειώνει τουλάχιστον 50% τον χρόνιο πόνο. Πρόκειται για υπερ-εξελιγμένη συσκεύη με κόστος 12.000€. Η επέμβαση θα κοστίσει πολύ παραπάνω, αλλά θα γίνει δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Milkofree είπε

Σήμερα μίλησα με έναν για δύο αυτοκίνητα το Mini Cooper 1.6 auto και το Toyota MR2 1.8 Facelift auto, μου απάντησε ότι το Μίνι είναι και ζημιάρικο και έχει ακριβά ανταλλακτικά ελέω BMW, το άλλο είναι Τογιότα δλδ φθηνότερα ανταλλακτικά και αξιοπιστία. Απλά σε MR2 πρέπει να ανέβω τουλάχιστον στα 7.500€ για να βρώ κάποιο.

Το Σμάρτ ρε παιδιά το έχει ένας φίλος όπως σας είπα, μου είπε πως άμα βγάλω το δίπλωμα θα μου το δώσει να το κάνω βόλτα να δώ αν με βολεύει, έτσι νομίζω θα γίνει, θα κάνω βόλτα και το Μίνι και το MR2 και διάφορα άλλα να δω τι με βολεύει. 

Ίσως απ'τα 5.000 να ανέβω στα 7 ή 8 χιλιάρικα αν βρώ κάτι που να με καλύπτει. Απλά το θέμα είναι μην πάρω κάποιο και μετά θέλει λάστιχα, φρένα, αμορτισέρ, νέα κρεμαγιέρα, καθίσματα κτλ γιατί έτσι δεν κάνουμε δουλειά.

Για το θέμα της μέσης μου, που όντως είναι σοβαρό, όπως έχω αναφέρει θα μου τοποθετηθεί δοκιμαστικά στην αρχή, νευροδιεγέρτης της Medtronic και θα τον έχω για 10 μέρες, αν πετύχει, θα βάλω τον μόνιμο που μειώνει τουλάχιστον 50% τον χρόνιο πόνο. Πρόκειται για υπερ-εξελιγμένη συσκεύη με κόστος 12.000€. Η επέμβαση θα κοστίσει πολύ παραπάνω, αλλά θα γίνει δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο.

Αρχικά καλά να είσαι, σιδερένιος και να πάνε όλα σωστά με την εγχείριση.

Στα του θέματος,

Αν δεν τα θέλει ως μεταχειρισμένο, δεν θα πληρώσεις και τιμή μεταχειρισμένου.

Κοιτάς σπορ αυτοκίνητα. Η κατηγορία που παίρνει τέτοια οχήματα, σπάνια τους φέρεται με το γάντι. Ο δεύτερος-τρίτος κάτοχος θα τα πληρώσει αυτά. Επίσης, θα είναι σαν να κάθεσαι σε παγκάκι.

Η Toyota ΔΕΝ εχει φθηνά ανταλλακτικά και πόσο μάλλον στο MR2 με αυτόματο σασμαν

 

Δες και κάτι τέτοιο

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/327029489-citroen-c4

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/328260388-renault-megane

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα στη μέση (περαστικά και σιδερένιος!) Πας για κατι πιο άνετο, όπως Μερσεντές ή Σιτροέν, και σίγουρα όχι για κατσικοαμαξια όπως το Σμαρτ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Για λεζάντα θες σπορ αυτοκίνητο ή γιατί είσαι γκαζιάρης;

Aν θυμάσαι έχω και τον Θεμιστοκλή[τον γάτο], του αρέσουν τα κάμπριο να ανεμίζει η γούνα του 🤣

22 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Πως συσχετιζονται το Smart, το Mini Cooper και το MR2?

και κυριως που πας ανθρωπε μου με προβλημα στην μεση και νεος οδηγος σε τετοιες επιλογες?

 

Είναι τρία αυτοκίνητα με ιδιαίτερη εμφάνιση, ότι οδηγικά διαφέρουν πολύ, αυτό είναι αλήθεια.

Κοίτα, ο νευροδιεγέρτης αν πετύχει κάνει θαύματα στο θέμα πόνος, και είναι αλήθεια ότι ανά διαστήματα πονάω λίγο, άλλες φορές εντείνεται το πρόβλημα, σήμερα ας πούμε είμαι σε γενικές γραμμές οκ, έκανα εχθές πιλάτες και νιώθω καλά. Λίγη η ενόχληση σαν σφιξιματάκι...

Να εξηγήσω[ξανά] η χρήση θα είναι στο Ρέθυμνο, όχι κάθε μέρα, αλλά 2-3 φορές την εβδομάδα εντός πόλεως. Η δουλειά μου και το σπίτι μου είναι στο κέντρο οπότε θα κινούμαι με τα πόδια τις άλλες μέρες.

Και 2-3 φορές τον μήνα κάποιες αποστάσεις 20-25χλμ

Για να πάω Ηράκλειο ή Χανιά θα προτειμώ λεωφορείο όπως τώρα.. πάω σχετικά σπάνια 3-4 φορές τον χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Milkofree είπε

Σήμερα μίλησα με έναν για δύο αυτοκίνητα το Mini Cooper 1.6 auto και το Toyota MR2 1.8 Facelift auto, μου απάντησε ότι το Μίνι είναι και ζημιάρικο και έχει ακριβά ανταλλακτικά ελέω BMW, το άλλο είναι Τογιότα δλδ φθηνότερα ανταλλακτικά και αξιοπιστία. Απλά σε MR2 πρέπει να ανέβω τουλάχιστον στα 7.500€ για να βρώ κάποιο.

 

ζημιαρικα τα ΜΙΝΙ( μη βαζεις το Cooper, δεν λεγονται ετσι);;;
Κατσε εδω λενε αλλα οι συνφορουμιτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...