Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,μια ερώτηση αν γνωρίζεται θα ήμουν υπόχρεη..σε μπαλκονόπορτα αλουμινίου λογικά τις σειρας alumil που τοποθετήθηκαν περίπου πριν 20 χρόνια με ελαστικές φούσκες περιμετρικά στα φύλλα που στην άκρη του έχουν πορτοκάλι χρώμα,μπορούν να βγουν αυτα και να μπουν κουμπωτα αφρωδη λάστιχα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2024 στις 11:32 ΜΜ, nzeppos είπε

Χωρίς να είμαι του επαγγέλματος, νομίζω ότι οι καινούριες γενιές κουφωμάτων PVC (δηλ. τα ανθεκτικότερα uPVC) έχουν τυπικό χρόνο ζωής 25-30 χρόνια

Στην Eco-Bau που ρώτησα, μου είπαν ότι δεν ισχύει αυτό, τα uPVC φτάνουν τα 40 χρόνια, δεν πετσικάρουν, δεν πολυμερίζονται. Από μέσα έχουν μεταλλική ενίσχυση (για ασφάλεια κατά ληστείας).  Γενικώς δεν έχουν κανένα μειονέκτημα έναντι των αλουμινένιων.

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το έχουμε αναλύσει αρκετά, αλλά ας πούμε και μερικές ακόμα πληροφορίες περι alu vs pvc. 

Αυτός που είπε ότι δεν πολυμερίζεται το PVC .. καλύτερα να μην το ξαναπεί γιατί δεν ισχύει. 

Για μεγάλα ανοίγματα, τα PVC δεν μπορούν να σηκώσουν τα μεγάλα τζάμια, ενω τα αλουμινίου δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς. Οπως αντιλαμβάνονται όλοι, τα κράματα μετάλλου αλουμινίου έχουν πολύ καλύτερες ιδιότητες έναντι του πολυμερούς , όπως η ακαμψία, η αντοχή, η καλύτερη επαφή με την βαφή & το τεράστιο χρωματολόγιο, το ότι είναι άφλεκτα, το ότι φορμάρονται όπως επιθυμεί ο σχεδιαστής, είναι αναλυκλώσιμα, μη τοξικά κλπ κλπ

Μια ποιο ρεαλιστική προσέγγιση θα ήταν να πουμε "άλλη κατηγορία το PVC και άλλη το αλουμίνιο, αντίστοιχα και στην τιμή τους" και όχι ότι "γενικώς (τα pvc) δεν έχουν κανένα μειονέκτημα έναντι των αλουμινένιων"

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Elvial γνώμη; s33 s12 το μοντέλο

Συρόμενο κούφωμα, στα 3.5k ευρώ για τοποθέτηση 4 κουφωματων 

Επεξ/σία από jorgedas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γνωρίζει κάποιος τι πρόβλημα θα μπορούσε να δημιουργήσει σε ένα κούφωμα αλουμινίου μια υάλωση στο όριο παχους του κατασκευαστή και κατά συνέπεια ένα πολύ λεπτό πηχάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nick_gr2 είπε

Γνωρίζει κάποιος τι πρόβλημα θα μπορούσε να δημιουργήσει σε ένα κούφωμα αλουμινίου μια υάλωση στο όριο παχους του κατασκευαστή και κατά συνέπεια ένα πολύ λεπτό πηχάκι;

Φαντάζομαι αν δεν είναι κατάλληλης αντοχής, το πολύ μεγάλο πάχος υάλωσης θα σήμαινε παραπάνω βάρος οπότε καταπόνηση στα κινούμενα μέρη του κουφώματος (ράουλα, κλάπες κλπ). Αν όμως το κούφωμα αναφέρει στις προδιαγραφές του ότι μπορεί να δεχτεί τέτοια υάλωση, σημαίνει ότι έχει υπολογιστεί για τα φορτία αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Φαντάζομαι αν δεν είναι κατάλληλης αντοχής, το πολύ μεγάλο πάχος υάλωσης θα σήμαινε παραπάνω βάρος οπότε καταπόνηση στα κινούμενα μέρη του κουφώματος (ράουλα, κλάπες κλπ). Αν όμως το κούφωμα αναφέρει στις προδιαγραφές του ότι μπορεί να δεχτεί τέτοια υάλωση, σημαίνει ότι έχει υπολογιστεί για τα φορτία αυτά.

Το προφιλ ειναι το alumil s67. Στα χαρακτηριστικά του λέει "ΒΑΡΟΣ ΦΥΛΛΟΥ έως 180 Kg". Με τα δικά μου ανοίγματα το μέγιστό μου βάρος υάλωσης ανά φύλλο είναι κάτω από το μισό δλδ 70-80kg. Και αυτό με πολύ extreme υποθέσεις. Υποθέτω λοιπόν πως από βάρος δεν θα έχω θέμα. Είναι και ένας από τους λόγους που πήγα σε αλουμίνιο.

Το "οριακά λεπτό πηχάκι", (δλδ "το λεπτότερο που βγάζει η alumil για αυτή τη σειρά") θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά όσον αφορά την άρτια λειτουργία και την αντοχή στο χρόνο που θα έχει ένα κούφωμα;

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...