Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ σε αυτό, όντως είναι αναλώσιμα καθώς έχουν μικρή σχετικά διάρκεια ζωής αλλά τα τζάμια αν χαλάσει η στεγανότητα τους;

Αυτό δεν το ξέρω ρωτάω από περιέργεια, ένα κούφωμα, πόσο κοστίζουν τα τζάμια και πόσο όλα τα υπόλοιπα; η διαφορά με pvc σε παρόμοιες θερμομονωτικές ιδιότητες πόσο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βασική διαφορά κάνει η θερμόδιακοπή και το πολυαμιδιο στο αλουμίνιο και όχι το τζάμι. Στεγανωτητα στα τζάμια έχουν να κάνουν με τον τρόπο που αυτά κατασκευαζονται  ( 2πλα τζαμια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, το ερώτημα είναι τι κοστίζει το τζάμι και τι τα θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια; δλδ σου λένε ότι ένα κούφωμα κατασκευαστικά κοστίζει 1000€ σύνολο, είναι το τζάμι το 60%, 600€ και τα υπόλοιπα η κάσα;  (τυχαία ποσοστά κ νούμερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κώστα αυτά που λες δεν ισχύουν, τίποτα απολύτως δεν έχουν πάθει αυτά που είναι στον ήλιο και πίστεψε με μέχρι να χαλάσουν το πιο πιθανό είναι να μην είμαστε σε αυτόν τον κόσμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λέω εγώ φίλε μου. Διάβασε οποία σύγκριση θες και θα δεις τις διαφορές. Έχε υπόψη σου ότι το pvc είναι ένα πολυμερές πλαστικό που πολυμεριζεται, ιδιαίτερα γρήγορα όταν είναι εκτεθημενο στις καιρικές συνθήκες. Μπορεί λοιπόν να φαίνεται το ίδιο μετά από 20 χρόνια αλλά η αντοχή του δεν θα είναι η ίδια. Ουσιαστικά θα έχει πέρασει κατά πολύ το όριο της ζωής του και το όριο θραύσης του θα είναι εξαιρετικά χαμηλο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Havik είπε

τι κοστίζει το τζάμι

Εγώ πριν δύο χρόνια που άλλαξα τζαμί διπλό μπαλκονόπορτας 1,20 μου πήρε 90€ αλλά την πήγα εγώ στον τζαμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να είμαι του επαγγέλματος, νομίζω ότι οι καινούριες γενιές κουφωμάτων PVC (δηλ. τα ανθεκτικότερα uPVC) έχουν τυπικό χρόνο ζωής 25-30 χρόνια, ανάλογα φυσικά την ποιότητά τους και τις καιρικές συνθήκες του συγκεκριμένου τόπου. Αυτό είναι κάτι που το συνυπολογίζει κάποιος που θα προτιμήσει (ή δεν θα προτιμήσει) τα PVC έναντι των αλουμινένιων, αν υποθέσουμε ότι συχνά τα πρώτα μπορεί να έχουν από 30% λιγότερο έως το μισό κόστος από τα τελευταία, με συγκρίσιμες επιδόσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2024 στις 2:29 ΜΜ, sereos είπε

α προσφορα-> (η φθηνοτερη απο ολες) :
EUROPA/EUROPA ESS34 
PLANISTAR EVO 4-16-4 ME ARGON
ΠΑΝΙ ΣΙΤΑΣ FIBERGLASS ΡΟΛΟ
Uw: 1.8 / Ug: 1.10

 

 

 

Για τις άλλες 2, δεν μπορώ να σου πώ πολλά, αυτά τα νούμερα πάντως είναι ό,τι να 'ναι. Η planistar evo της saint gobain στο 16 διάκενο με αργό, βγάζει Ug=1,0, άρα ή δεν είναι evo και είναι καμία xn ή δεν έχει αργό ή δεν ξέρει τί γράφει στη προσφορά και βάζει τυχαία νούμερα.

Επίσης δύο ίδια πάχη υαλώσεων αν έχεις θέμα με ήχους κίνησης, είναι κακή επιλογή. Αν είσαι σε πεζόδρομο απέναντι απο σχολείο, είσαι ok. Τέλος το 6-5 σε τζάμια απέχει πολύ από το 4-4 και σε ποιότητα και σε ηχομείωση.

Στις 24/1/2024 στις 4:57 ΜΜ, sereos είπε

καλησπερα σε ολους,

σε τζαμαρια επαλληλη, με μηκος 3,10 και υψος 2,2 τι θα προτεινατε; europa ess34 ή  alumil s350; ξερω οτι ειναι κοντα σε χαρακτηριστικα βεβαια.

επιπλεον μου προτειναν και την s450 απο αλουμιλ, ξεφευγει, αλλα αξιζει να παμε σε τετοια επιλογη ωστε να γινει και ανασηκωμενη; αξιζει να ανεβεις τοσο για την συγκεκριμενη τεχνολογια; το μονο που σκεφτομαι στην επαλληλια ειναι στην ενωση μην "χανει" ζεστη και αξιζει να δωσει καποιος παραπανω για ανασηκωμενο και οχι πχ για την ess34 απο europa

ευχαριστω εκ των προτερων

Με αυτό το λόγο πλάτους/ύψους εξαρτάται απο το πόσο εκτεθειμένο είναι το κούφωμά σου (ανεμοπιέσεις), είναι εντός προδιαγραφών πάντως για την S350 και υποθέτω και για την ESS34. Η Μ450 (η S450 έχει καταργηθεί, εκτός κι αν έχει στοκ κάποιος που αμφιβάλω) είναι κλάσης ανώτερη και είναι το νεότερο τεχνολογικά σύστημα σε παραγωγή της Alumil. Το ανασυρόμενο κατά τη γνώμη μου πάντα αξίζει, αλλά κουμάντο στο πορτοφόλι κάνει ο ιδιοκτήτης του.

Απλά προσπάθησε το οποιοδήποτε ποσό να το διαιρέσεις με τα χρόνια που έχεις στο μυαλό σου οτι θα το κρατήσεις, για να εξάγεις το συμπέρασμα του αν αξίζει ή όχι η επένδυσή σου.

 

Για τα pvc, τα πολυμερή έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αν θές ανοιγόμενα είναι μια οικονομική λύση με πολύ καλή μόνωση. Ο πολυμερισμός του υλικού θα υπάρξει, είναι δεδομένο, ο βαθμός του όμως είναι πολύ δύσκολο να διαπιστωθεί και εξαρτάται και απο τη ποιότητα της πρωτογενούς ύλης, απο την έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία (κυρίως υπεριώδες φάσμα), ακόμα και απο τους ατμοσφαιρικούς ρύπους. Τα 20-30 έτη είναι ρεαλιστική εκτίμηση πάντως (ξέρω περιπτώσεις και 40 ετών που ακόμα κρατάνε). Σε καμία περίπτωση δεν θα τα συνιστούσα όμως για συρόμενα (επάλληλα, χωνευτά δεν έχω υπόψη μου να υπάρχουν με βεβαίωση του σχεδιαστή - μόνο με πατέντες), σε παντζούρια ή σε ρολά.

Επίσης σε ενδεχόμενο πυρκαγιάς μικρής κλίμακας, οι πιθανότητες καταστροφής είναι μεγάλες - έχω δεί και αλοιώσεις απο έκθεση σε εκτεθειμένη αντίσταση θερμαντικού σώματος. Οι αναθυμιάσεις είναι επίσης παράγοντας ασφάλειας. Τώρα τελευταία ζητείται και πιστοποιητικό ακαυστότητας εντός Ε.Ε. Άλλες δομικές ανοχές και τυπολογίες. Αν το ψάξει κάποιος και έχοντας στη διάθεσή του όλα τα δεδομένα για να πάρει μια ορθή απόφαση και καταλήξει οτι του κάνει, τότε είναι μια σωστή επιλογή.

Επεξ/σία από Silent_Society
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 9:47 ΜΜ, Moorer7 είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας ,είμαι ένα βήμα πριν κλείσω τα αλουμίνια έχω κάνει και μια αίτηση στο Εξοικονομώ και Ανακαινίζω. Οι προσφορές που μου έχουν έρθει  αφορούν τις σειρές από Etem E50 σε επάλληλο και Ε45 σε ανοιγόμενο, Exalco Albio 235 επάλληλο και 129c Advance ανοιγόμενο, Alumil S350 επάλληλο και S67 ανοιγομενο, Europa ESS47 επάλληλο και EOS 67 ανοιγομενο και τέλος Elvial SL46 SI2 STANDARD επάλληλο και W59 SI2 σε ανοιγομενο, Europa & Elvial ισως και η Εten μου έχουν κάνει την καλύτερη εντύπωση αλλά η Europa με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά προσφοράς διπλή υαλωση 4-16-5 με argon και ηλεκτροστατική βαφή βγαίνει 2500€ ακριβότερη γενικότερα η προσφορά της Europa είναι η ακριβότερη μετά οι άλλες έχουν πάνω κάτω τα ίδια λεφτά, έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και γνωρίζω ότι ο τεχνίτης παίζει τον πρώτο και τον τελευταίο ρόλο σε κάτι όμως που δεν αναφέρθηκα είναι ότι όλοι οι τεχνίτες είναι από γνωστούς και με καλές κριτικές γενικότερα τι θα μου προτινατε αξίζει να πάω σε Elvial ?

Βοήθεια κανείς μια γνώμη κάτι ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2024 στις 12:58 ΜΜ, DrFreeman είπε

Τελικά το έψαξα περισσότερο και τα κατάφερα να πάρω δύο τελικές προσφορές σε αλουμίνιο για 7 ανοίγματα σε διαμέρισμα:

ΕΤΕΜ Ε75 με τριπλό τζάμι + ρολά πολυουρεθάνης: 6400 + ΦΠΑ

ALUMIL M9660 με τριπλό τζάμι + ρολά πολυουρεθάνης: 6450 + ΦΠΑ

Δηλαδή αμφότερα στα ίδια επίπεδα.

Από πιστοποιημένους κατασκευαστές και τα δύο. 

Απόψεις για αυτά έχουμε;

Τριπλό τζάμι μπαίνει οριακά στα Etem και δεν το προτείνει στο τεχνικό φυλλαδιο.. Μάλλον triplex εννοεί αυτός με την προσφορά. Για ξαναρωτά.. Άλλο πράγμα τρίπλεξ άλλο τριπλό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sarakats85 said:

Τριπλό τζάμι μπαίνει οριακά στα Etem και δεν το προτείνει στο τεχνικό φυλλαδιο.. Μάλλον triplex εννοεί αυτός με την προσφορά. Για ξαναρωτά.. Άλλο πράγμα τρίπλεξ άλλο τριπλό..

Σοβαρά; Θα το διευκρινίσω. Πάντως εδώ βλέπω κανονικό τριπλό: https://etem.com/el/portes-parathyra-anoigomena/e75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Σοβαρά; Θα το διευκρινίσω. Πάντως εδώ βλέπω κανονικό τριπλό: https://etem.com/el/portes-parathyra-anoigomena/e75

Το είδα και εγώ και είναι τραγικό αλλά αν δεν έχεις ιδέα τι θα κάνεις... Θα τσιμπήσεις... διότι τα διακενα ανάμεσα στα τζάμια είναι ανύπαρκτα.. Ρωτα τον για τα διακενα και όχι αν μπαίνουν..

αν μπουν έτσι λειτουργούν όπως πρέπει ?

 

Δεν γίνεται να έχεις λεπτό προφίλ που διαφημίζουν και να βάλεις τριπλό τζαμι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στο YT είχα δει ότι το διάκενο κάτω από 10mm δεν είναι "energy efficient". 10-20mm είναι το ιδανικό, αυτός ανέφερε συγκεκριμένα μίση ιντσα, και 20-40mm για ηχομόνωση αλλά επίσης not "energy efficient". . wrong or right δεν ξέρω, αλλά πολύ μικρό και η θερμοκρασία μεταφέρεται ανάμεσα στα δυο φύλλα τζαμιού, πολύ μεγάλο αρχίζει και ανεβαίνει ο ζεστός αέρας πάνω οπότε δημιουργείται ένα " κυκλικό ρεύμα" εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, sarakats85 said:

Το είδα και εγώ και είναι τραγικό αλλά αν δεν έχεις ιδέα τι θα κάνεις... Θα τσιμπήσεις... διότι τα διακενα ανάμεσα στα τζάμια είναι ανύπαρκτα.. Ρωτα τον για τα διακενα και όχι αν μπαίνουν..

αν μπουν έτσι λειτουργούν όπως πρέπει ?

 

Δεν γίνεται να έχεις λεπτό προφίλ που διαφημίζουν και να βάλεις τριπλό τζαμι..

Στα Alumil 9660 θεωρείς πως υπάρχει το ίδιο πρόβλημα; Νομίζω πως το προφίλ δεν είναι τόσο λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...