Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Ετσι δουλεύει το πομολο, έχει μηχανισμό καστανιας 

Ο μηχανισμός αυτός είναι καλύτερος απο αυτους που δεν κάνουν θόρυβο; Ή η διαφορά είναι μόνο θέμα ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Ο μηχανισμός αυτός είναι καλύτερος απο αυτους που δεν κάνουν θόρυβο; Ή η διαφορά είναι μόνο θέμα ήχου;

Φίλε είναι αντιδιαρρηκτικος μηχανισμός για αυτό ακούς το κλακ κλακ.. Τα απλά χερούλια δεν έχουν αυτήν την δυνατότητα.. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα, θέλω να προχωρήσω σε ανακαίνιση του διαμερίσματος,

σε μπαλκονόπορτες (δίφυλλες ανοιγόμενες) και ρολά. 

Έχω πάρει 3 προσφορές και έχω χαθεί κάπως :)

Η μία αφορά τη σειρά albio 101, μετά kommerling για PVC και PVC GELAN S 8000 IQ

 

Έχετε κάποιο συνεργείο να μου προτείνεται στην Αθήνα  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας ,είμαι ένα βήμα πριν κλείσω τα αλουμίνια έχω κάνει και μια αίτηση στο Εξοικονομώ και Ανακαινίζω. Οι προσφορές που μου έχουν έρθει  αφορούν τις σειρές από Etem E50 σε επάλληλο και Ε45 σε ανοιγόμενο, Exalco Albio 235 επάλληλο και 129c Advance ανοιγόμενο, Alumil S350 επάλληλο και S67 ανοιγομενο, Europa ESS47 επάλληλο και EOS 67 ανοιγομενο και τέλος Elvial SL46 SI2 STANDARD επάλληλο και W59 SI2 σε ανοιγομενο, Europa & Elvial ισως και η Εten μου έχουν κάνει την καλύτερη εντύπωση αλλά η Europa με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά προσφοράς διπλή υαλωση 4-16-5 με argon και ηλεκτροστατική βαφή βγαίνει 2500€ ακριβότερη γενικότερα η προσφορά της Europa είναι η ακριβότερη μετά οι άλλες έχουν πάνω κάτω τα ίδια λεφτά, έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και γνωρίζω ότι ο τεχνίτης παίζει τον πρώτο και τον τελευταίο ρόλο σε κάτι όμως που δεν αναφέρθηκα είναι ότι όλοι οι τεχνίτες είναι από γνωστούς και με καλές κριτικές γενικότερα τι θα μου προτινατε αξίζει να πάω σε Elvial ?

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έψαξα περισσότερο και τα κατάφερα να πάρω δύο τελικές προσφορές σε αλουμίνιο για 7 ανοίγματα σε διαμέρισμα:

ΕΤΕΜ Ε75 με τριπλό τζάμι + ρολά πολυουρεθάνης: 6400 + ΦΠΑ

ALUMIL M9660 με τριπλό τζάμι + ρολά πολυουρεθάνης: 6450 + ΦΠΑ

Δηλαδή αμφότερα στα ίδια επίπεδα.

Από πιστοποιημένους κατασκευαστές και τα δύο. 

Απόψεις για αυτά έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Τελικά το έψαξα περισσότερο και τα κατάφερα να πάρω δύο τελικές προσφορές σε αλουμίνιο για 7 ανοίγματα σε διαμέρισμα:

ΕΤΕΜ Ε75 με τριπλό τζάμι + ρολά πολυουρεθάνης: 6400 + ΦΠΑ

ALUMIL M9660 με τριπλό τζάμι + ρολά πολυουρεθάνης: 6450 + ΦΠΑ

Δηλαδή αμφότερα στα ίδια επίπεδα.

Από πιστοποιημένους κατασκευαστές και τα δύο. 

Απόψεις για αυτά έχουμε;

Δεν θα επέλεγα για κανένα λόγο αλουμίνιο, καλύτερα PVC, στα 11 χρόνια που τα έχουμε σπίτι είναι σαν καινούργια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chios είπε

Δεν θα επέλεγα για κανένα λόγο αλουμίνιο, καλύτερα PVC, στα 11 χρόνια που τα έχουμε σπίτι είναι σαν καινούργια. 

Ποιας εταιρείας έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, chios said:

Δεν θα επέλεγα για κανένα λόγο αλουμίνιο, καλύτερα PVC, στα 11 χρόνια που τα έχουμε σπίτι είναι σαν καινούργια. 

Ενδιαφέρον, όμως συνήθως το αντίθετο ακούω. Ακόμη και από φίλους μου μηχανικούς.
 

Τις λύσεις PVC τις έχω υπόψιν μου ως οικονομικότερες αν και αξιοπρεπείς πλέον, σε σχέση με παλαιότερα.

51 minutes ago, chios said:

Veka είναι, μέχρι στιγμής δεν έχουν πάθει τίποτα, και τα τζάμια είναι με αέριο μέσα δεν θυμάμαι τι όμως. 

Το αέριο λογικά είναι Argon. Την Veka δεν την γνωρίζω καθόλου.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα τι διαβάζω?! Μην παρασύρεστε από σύγκριση τιμής και εμφάνισης μόνο. Να βλέπετε και τις ουσιώδεις διάφορες, οπως:

Τα PVC έχουν την μισή διάρκεια ζωής (15 - 20 χρόνια) έναντι της διάρκειας ζωής του αλημινιου (50 χρόνια). 

Τα PVC πολυμεριζονται ενώ τα αλουμινίου οχι

Τα PVC παρουσιάζουν ταχύτερη γήρανση οταν είναι εκτεθημενα στον ήλιο 

Τα PVC τραυματιζονται πολύ εύκολα (από κακόβουλες ενεργειες η ακούσιες φθορές κλπ), ενώ τα  αλουμηνιου παρουσιάζουν μεγάλες αντοχές 

Πρόσφατα άλλαξα κουφώματα αλουμηνιου (14 ανοιγματα) και μόνο με το σκεπτικό ότι τα αγοράζω για να τα βρουν τα παιδιά μου δεν κοίταξα καθόλου τα PVC. 

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αλουμίνιο μπορεί να έχει διάρκεια ζωης αλλά τα κουφώματα σαν σύνολο όχι, χαλάνε λάστιχα, βρουτσες και μετά από καμιά 20ετια παίρνουν και υγρασία μέσα τα τζάμια, όσο για το argon και άλλα αέρια που πιθανό βάζουν έχουν "φύγει" προ πολλού, τπτ δεν κρατά για πάντα.

 

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποιοτικά στοιχεία των κατασκευών αλουμινίου είναι μακράν ανώτερα των πολυμερών. 

Βουρτσάκια, λαστιχάκια, μηχανισμοί, μπετουγιες και μικροεξαρτήματα θεωρούνται αναλώσιμα και περιλαμβάνονται στο κόστος συντήρησης, τόσο στα αλουμίνια όσο και στα PVC

 σημαντικό πράγμα είναι επίσης η σειρά και ο σχεδιασμός του προφίλ όπως και η βαφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...