Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/2/2024 στις 7:47 ΠΜ, sarakats85 είπε

Τριπλό τζάμι μπαίνει οριακά στα Etem και δεν το προτείνει στο τεχνικό φυλλαδιο.. Μάλλον triplex εννοεί αυτός με την προσφορά. Για ξαναρωτά.. Άλλο πράγμα τρίπλεξ άλλο τριπλό..

Δεν ισχύει αυτό και θα μου έκανε τρομερή εντύπωση αν γράφει κάτι τέτοιο το τεχνικό εγχειρίδιο. Και εξηγούμαι: Όταν λέει 55mm μέγιστο πάχος υαλοπίνακα, μια χαρά έχω άνεση να φτιάξω αξιοπρεπέστατο τριπλό υαλοπίνακα (ακολουθεί παράδειγμα):

6mm ενεργειακό έξω - 15mm πρώτο διάκενο με αργό - 4mm ενδιάμεσο - 10mm διάκενο με αργό - 5mm μέσα = Σύνολο 40mm - μου περισσεύουνε και ρέστα. Αυτό θα το γράφει κάποιος πιθανότατα έτσι : 6mm lowe - 15mm arg - 4mm - 10mm arg - 5mm

Δεν έχει να κάνει με το ύψος του εμφανούς αλουμινίου αλλά με το πάχος (φάρδος) του προφίλ. Απεναντίας, σε minimal προφίλ συστήνεται η χρήση βαρύτερου τζαμιού γιατί το βοηθάει με το θέμα της ακαμψίας του πλαισίου (μαζί με συγκεκριμένες τεχνικές τοποθέτησης σε κάποιες περιπτώσεις).

Κλείνοντας, θα έλεγα οτι το Ε75 είναι κάτι πιο κοντινό στην S67 της Alumil και όχι στην M9660 που είναι πιο λίγο πιο light.

Στις 8/2/2024 στις 9:58 ΜΜ, DrFreeman είπε

Στα Alumil 9660 θεωρείς πως υπάρχει το ίδιο πρόβλημα; Νομίζω πως το προφίλ δεν είναι τόσο λεπτό.

Όχι δεν έχει θέμα 100%.

Στις 9/2/2024 στις 6:11 ΜΜ, alkistismenelaos είπε

παιδιά ηθελα  να ρωτήσω η σειρά κεμερλινγκ 76 με τριπλό τζάμι τί λεει από ηχομόνωση?

Επειδή η ερώτηση για τα δεδομένα συζήτησης για ηχομείωση είναι αόριστη, απαντώντας στο ίδιο ύφος, ναί, πολύ καλή. Για να επεκταθώ, κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός ως προς τί τον ενοχλεί, εσένα για παράδειγμα θόρυβος 35db μπορεί να σε τρελαίνει και κάποιον άλλο να τον αφήνει αδιάφορο. Επίσης τί θορύβους θέλεις να αποφύγεις, κάθε φάσμα και ένταση, θέλει διαφορετική ή τέλος πάντων συγκεκριμένη προσέγγιση, άλλο να θέλω να κόψω ήχους κίνησης, άλλο αεροπλάνου και άλλο φωνές και ουρλιαχτά.

Αν τα παραπάνω δεν σε ενδιαφέρουν, με αυτό που έγραψες είσαι ήδη πολύ πάνω του μέσου όρου. Αν σε ενδιαφέρουν, βρές κάποιον γνώστη να συζητήσεις μαζί του να σου προτείνει κάτι, αλλά θα πρέπει να επενδύσεις χρόνο.

Επεξ/σία από Silent_Society
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Silent_Society said:

Δεν ισχύει αυτό και θα μου έκανε τρομερή εντύπωση αν γράφει κάτι τέτοιο το τεχνικό εγχειρίδιο. Και εξηγούμαι: Όταν λέει 55mm μέγιστο πάχος υαλοπίνακα, μια χαρά έχω άνεση να φτιάξω αξιοπρεπέστατο τριπλό υαλοπίνακα (ακολουθεί παράδειγμα):

6mm ενεργειακό έξω - 15mm πρώτο διάκενο με αργό - 4mm ενδιάμεσο - 10mm διάκενο με αργό - 5mm μέσα = Σύνολο 40mm - μου περισσεύουνε και ρέστα. Αυτό θα το γράφει κάποιος πιθανότατα έτσι : 6mm lowe - 15mm arg - 4mm - 10mm arg - 5mm

Δεν έχει να κάνει με το ύψος του εμφανούς αλουμινίου αλλά με το πάχος (φάρδος) του προφίλ. Απεναντίας, σε minimal προφίλ συστήνεται η χρήση βαρύτερου τζαμιού γιατί το βοηθάει με το θέμα της ακαμψίας του πλαισίου (μαζί με συγκεκριμένες τεχνικές τοποθέτησης σε κάποιες περιπτώσεις).

Κλείνοντας, θα έλεγα οτι το Ε75 είναι κάτι πιο κοντινό στην S67 της Alumil και όχι στην M9660 που είναι πιο λίγο πιο light.

Όχι δεν έχει θέμα 100%.

Επειδή η ερώτηση για τα δεδομένα συζήτησης για ηχομείωση είναι αόριστη, απαντώντας στο ίδιο ύφος, ναί, πολύ καλή. Για να επεκταθώ, κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός ως προς τί τον ενοχλεί, εσένα για παράδειγμα θόρυβος 35db μπορεί να σε τρελαίνει και κάποιον άλλο να τον αφήνει αδιάφορο. Επίσης τί θορύβους θέλεις να αποφύγεις, κάθε φάσμα και ένταση, θέλει διαφορετική ή τέλος πάντων συγκεκριμένη προσέγγιση, άλλο να θέλω να κόψω ήχους κίνησης, άλλο αεροπλάνου και άλλο φωνές και ουρλιαχτά.

Αν τα παραπάνω δεν σε ενδιαφέρουν, με αυτό που έγραψες είσαι ήδη πολύ πάνω του μέσου όρου. Αν σε ενδιαφέρουν, βρές κάποιον γνώστη να συζητήσεις μαζί του να σου προτείνει κάτι, αλλά θα πρέπει να επενδύσεις χρόνο.

Ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα ανάλυση. Τελικώς παραγγέλθηκαν τα Alumil 9660 με τριπλό τζάμι. Σίγουρα είναι τεράστια αναβάθμιση από τα παρόντα παμπάλαια κουφώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Αρμός 3-4 εκατοστά μεταξύ κουφώματος και κεκλιμένου τοίχου που έχει μόνο πολυορεθάνη, πως μπορεί να κλείσει για να φαίνεται καλύτερα αισθητικά; Μπορώ να βάλω σιλικόνη ή θέλει στοκάρισμα;

 

image.png.3034966b37ccd31b9d5a4ffd88a40e05.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλησπέρα παιδιά. Αρμός 3-4 εκατοστά μεταξύ κουφώματος και κεκλιμένου τοίχου που έχει μόνο πολυορεθάνη, πως μπορεί να κλείσει για να φαίνεται καλύτερα αισθητικά; Μπορώ να βάλω σιλικόνη ή θέλει στοκάρισμα;

 

image.png.3034966b37ccd31b9d5a4ffd88a40e05.png

Εγώ θα έλεγα επισκευαστικό σοβά ή κόλα πλακιδίων, ίσως χρειαστεί να "φας" λίγο τον αφρό για να πιάσει σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει ασχοληθεί εδώ αναλυτικά με το θέμα αλουμίνια, θα μπορούσε να με διευκολύνει να μου κάνει μια κατηγοριοποίηση ποιές εταιρείες θεωρούνται "οι ακριβές", ποιές οι value for money, και ποιές οι πιο οικονομικές; ως ενας οδηγός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Έχω ενα κούφωμα αλουμινίου 90s με διπλά τζάμια συρόμενο χωνευτό το οποίο ενδιαφέρομαι να αλλάξω καθαρά μόνο για ηχομείωση. Ανοιγομενο δεν βολεύει να μπεί μου έχουν πει.

1. έχω πάρει δυο προσφορές, μια με alumil smartia s350 και μια με etem e52.

To s350 με πατνζουρι και σητα είναι στα 1350 ενώ το etem52 αντίστοιχα στα 2900! Για ένα κούφωμα; Η διάσταση του κουφώματος ειναι 1,20 χ 2.20.

Θα ήθελα την γνώμη σας για την τεράστια διαφορά τιμής. Ακόμα και αν ειναι πολύ καλυτερο το etem μιλάμε για πάνω από διπλή τιμή!

Πόσο έχει ξεφύγει η κατάσταση με τις τιμές; Προ κορονοιού ή τιμή για το alumil ήταν λίγο πάνω απο τα 500€, προ ουκρανίας ήταν γύρω στα 850€

Πού περίπου θεωρείτε κυμαίνεται μια μέση τιμή κουφώματος.

Επισης ποια η γνωμη σας, σίγουρα θα προσφέρει καλύτερη ηχομείωση το καινούριο κούφωμα ακόμα και συρόμενο, καθώς με το παλιό ακούω σχεδόν τα πάντα. Θεωρείτε οτι υπάρχει περίπτωση μείωσης των τιμών στο μέλλον (απίθανο λογικα) γιατί δεν με επείγει η αλλαγή.

Ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος μάστορας σου έδωσε τιμές; Δεν έχει τόσο το ε52.

Άσε που δεν υπάρχει πια ε52.

Es38 υπάρχει τώρα. Μοιάζει αλλά είναι λίγο πιο minimal στην σχεδιαση

Αθήνα βρίσκεσαι;

 

Άσπρο θέλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, andreaspA said:

Ο ίδιος μάστορας σου έδωσε τιμές; Δεν έχει τόσο το ε52.

Άσε που δεν υπάρχει πια ε52.

Es38 υπάρχει τώρα. Μοιάζει αλλά είναι λίγο πιο minimal στην σχεδιαση

Αθήνα βρίσκεσαι;

 

Άσπρο θέλεις;

Καλημέρα,

Διαφορετικοί μάστορες. Ασπρο θέλω, Αθήνα βρίσκομαι ναι.

Επεξ/σία από MfJo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, MfJo είπε

Καλημέρα,

Διαφορετικοί μάστορες. Ασπρο θέλω, Αθήνα βρίσκομαι ναι.

εχεις μετρα σωστα? μετρα αλουμινα? αν εχεις στειλτα μου με μηνυμα και μπορει να σε φτιαξω. Θα ερθει ο αλουμινας μου απο Πυργο μεχρι Κορινθο. Πιθανα να τον ψησω να φτιαξει ενα κουφωμα ακομα και να ερθει Αθηνα να στο βαλει.

Αρκει να εισαι ετοιμος , γιατι αυτο θα γινει το επομενο ΠΣΚ.

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περι υαλοπινάκων ο λόγος, με πρώτο ζητούμενο την ηχομόνωση... έχω τις εξής απορίες:

1. Ψάχνοντας για ηχομονωτικούς υαλοπίνακες στο google έπεσα πάνω σε αρκετά site του εξωτερικού που λένε πως το διπλό τζάμι με ένα εκ των δυο laminated (τρίπλεξ) είναι καλύτερο ηχονομωτικά, καθώς με το τρίτο τζάμι δημιουργούνται κραδασμοί κλπ... Ξέρει κανείς αν ισχύει στην πράξη;

 

2. Θα ήταν καλή ιδέα ένα τριπλό τζάμι στο οποίo η μία στρώση να είναι laminated (triplex); πχ. 44.1 + 6mm + 5mm

 

3. Υπάρχει laminated με διαφορετικά πάχη; πχ. 4mm + pvb + 5mm. Θα βοηθούσε αυτό ηχομονωτικά;

 

4. υπάρχει ηχομονωτική μεμβράνη ή όλες είναι PVB; Είδα ότι υπάρχει δυνατότητα διπλής μεμβράνης (44.2). Θα βοηθούσε ηχομονωτικά;

 

5. Τί λέτε για αυτό: https://www.saint-gobain-glass.com/products/stadip-silence ; Στο πινακάκι βλέπω αρκετά μεγάλα πάχη, άρα και βάρος. Θα μπορούσε κάτι τετοιο να υποστηρικτεί από τα uPVC που κυκλοφορούν στην αγορά Kommerling, Rehau, Salamander κλπ;

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
17 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Περι υαλοπινάκων ο λόγος, με πρώτο ζητούμενο την ηχομόνωση... έχω τις εξής απορίες:

1. Ψάχνοντας για ηχομονωτικούς υαλοπίνακες στο google έπεσα πάνω σε αρκετά site του εξωτερικού που λένε πως το διπλό τζάμι με ένα εκ των δυο laminated (τρίπλεξ) είναι καλύτερο ηχονομωτικά, καθώς με το τρίτο τζάμι δημιουργούνται κραδασμοί κλπ... Ξέρει κανείς αν ισχύει στην πράξη;

 

2. Θα ήταν καλή ιδέα ένα τριπλό τζάμι στο οποίo η μία στρώση να είναι laminated (triplex); πχ. 44.1 + 6mm + 5mm

 

3. Υπάρχει laminated με διαφορετικά πάχη; πχ. 4mm + pvb + 5mm. Θα βοηθούσε αυτό ηχομονωτικά;

 

4. υπάρχει ηχομονωτική μεμβράνη ή όλες είναι PVB; Είδα ότι υπάρχει δυνατότητα διπλής μεμβράνης (44.2). Θα βοηθούσε ηχομονωτικά;

 

5. Τί λέτε για αυτό: https://www.saint-gobain-glass.com/products/stadip-silence ; Στο πινακάκι βλέπω αρκετά μεγάλα πάχη, άρα και βάρος. Θα μπορούσε κάτι τετοιο να υποστηρικτεί από τα uPVC που κυκλοφορούν στην αγορά Kommerling, Rehau, Salamander κλπ;

 

1. Πολύ αόριστη ερώτηση, μπορεί ναί, μπορεί όχι, ανάλογα το πώς είναι φτιαγμένος ο κάθε υαλοπίνακας. Αυτό που λές πχ. αν ο τζαμάς ή ο κατασκευαστής πάνε και βάλουν σε τριπλό υαλοπίνακα, 3 υαλώσεις ολόιδιες μεταξύ τους (4-16κενό-4-10κενό-4) τότε είναι για cake to the face (critical frequency effect).

2. ΠΑΝΤΑ το laminated είναι καλή ιδέα και ΠΑΝΤΑ ξεκινάμε με το απο μέσα (Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. υαλοπινάκων).

3. Ναι και εξαρτάται (πχ. το συγκρίνεις με το 4+pvb+4 ή με το 5+pvb+5;), αλλά θα βρείς τζαμά να το στοκάρει ή θα στο φτιάξει και αν ναί με τί κόστος; Μετά ζυγίζεις τα οφέλη με το κόστος και παίρνεις την αποφάσή σου.

4. Οι απλές είναι 0,38. Η ακουστική μεμβράνη είναι άλλη σύσταση και βγαίνει σε 0,48 (δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο δεκαδικό) ή σε 0,76 και μετά αθροίζεις πόσες θέλεις ανάμεσα.

5. Για τα βάρη πρόσθεσε τα mm της κάθε υάλωσης, πολλαπλασίασε με 2,5 και έχεις βάρος ανά τ.μ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...