Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω δύο ερωτήσεις:

1.Μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα επιδότησης (τύπου Εξοικονομώ) μόνο για κουφωματα; 

2. Υπάρχει περιπτώση να επιτευχθεί ενεργειακή αναβάθμιση πάνω από μια βαθμίδα (π.χ. 2) στο Εξοικονομώ, με την κατάλληλη αλλαγή κουφωμάτων;

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από apollo_el
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/11/2023 στις 10:49 ΜΜ, apollo_el είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω δύο ερωτήσεις:

1.Μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα επιδότησης (τύπου Εξοικονομώ) μόνο για κουφωματα; 

2. Υπάρχει περιπτώση να επιτευχθεί ενεργειακή αναβάθμιση πάνω από μια βαθμίδα (π.χ. 2) στο Εξοικονομώ, με την κατάλληλη αλλαγή κουφωμάτων;

Ευχαριστώ 

Ρώτησα στο espablc και μου είπανε ότι για οικίες  το, 2025 δηλαδή κάθε μόνο χρόνο. Τώρα αναμένεται για επιχειρήσεις.  Για οικίες έχει κλείσει το πρόγραμμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2023 στις 8:48 ΠΜ, johnmegarythmos είπε

Ρώτησα στο espablc και μου είπανε ότι για οικίες  το, 2025 δηλαδή κάθε μόνο χρόνο. Τώρα αναμένεται για επιχειρήσεις.  Για οικίες έχει κλείσει το πρόγραμμα.  

Εννοείς ότι σου είπανε ότι θα δωθεί επιδότηση αποκλειστικά και μόνο για αλλαγή κουφωμάτων το 2025; Επίσης, δεν κατάλαβα... Ποιο πρόγραμμα ακριβώς  έχει κλείσει για οικίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, apollo_el είπε

Εννοείς ότι σου είπανε ότι θα δωθεί επιδότηση αποκλειστικά και μόνο για αλλαγή κουφωμάτων το 2025; Επίσης, δεν κατάλαβα... Ποιο πρόγραμμα ακριβώς  έχει κλείσει για οικίες; 

το προγραμμα εξοικονωμω για οικιες εχει κλεισει. Καλυφτηκαν τα χρηματα απο τον εσπα που ηθελε να δωσει. Δεν ειναι μονο για κουφωματα αλλα μπορουσες να αλλαξεις και κουφωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

το προγραμμα εξοικονωμω για οικιες εχει κλεισει. Καλυφτηκαν τα χρηματα απο τον εσπα που ηθελε να δωσει. Δεν ειναι μονο για κουφωματα αλλα μπορουσες να αλλαξεις και κουφωματα.

Σαφώς, δε θα διαφωνήσω. Είναι ένα εξαιρετικά γνωστό επιδοτούμενο πρόγραμμα. Η ερώτηση, όμως, ήταν σχετικά με το εαν υπάρχει επιδότηση μόνο για αλλαγή κουφωμάτων, ίσως με κάποιο άλλο πιο στοχευμένο πρόγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,θα ήθελα μια γνώμη, αλλάξαμε την πόρτα κουζίνας και επιλέξαμε να έχει 2 κάθετα τζάμια διάφανα ώστε να μπορούμε να βλέπουμε στην αυλή κυρίως τα σκυλιά.Τελικα όμως τα τζαμι είναι μεγάλα σε μήκος και θα θέλαμε κάπως αν γίνεται να θολωσουμε το μισό ώστε να βλέπουμε απο την μέση και πάνω; Έχετε καμιά ιδέα πως να το θολωσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, lentmia είπε

Καλημέρα,θα ήθελα μια γνώμη, αλλάξαμε την πόρτα κουζίνας και επιλέξαμε να έχει 2 κάθετα τζάμια διάφανα ώστε να μπορούμε να βλέπουμε στην αυλή κυρίως τα σκυλιά.Τελικα όμως τα τζαμι είναι μεγάλα σε μήκος και θα θέλαμε κάπως αν γίνεται να θολωσουμε το μισό ώστε να βλέπουμε απο την μέση και πάνω; Έχετε καμιά ιδέα πως να το θολωσουμε;

Αυτοκόλλητα φύλλα 


https://a.aliexpress.com/_mNoOnr6

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές να έχουμε θα ήθελα την βοήθεια σας αλλά και την άποψη σας, είμαστε στην διαδικασία ολικής ανακαίνισης κατοικίας και έχουμε κάνει και αίτηση στο Εξοικονομω 2023, έχω ξεκινήσει να ζητάω προσφορές και η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει με το στόμα ανοικτό με αυτές τις τιμές που μου στέλνουν ρε παιδιά αλήθεια rehau euro 70 (16,50 μέτρα κουφώματα) 10 χιλιάρικα και σε Αλουμινια Etem την basic σειρά αλλά τόσα και προσέξτε οι τιμές δεν έχουν τα ρολά, μα είμαι δυνατόν να είναι τόσο ακριβά ;

Στις 17/2/2023 στις 9:33 ΠΜ, slobou είπε

Καλημέρα. Εγώ έχω βάλει τα Rehau Geneo Rau Fipro X σε νεόδμητο σπίτι και είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα, πρώτος χειμώνας τουλάχιστον. Δεν τα είχα ξανακούσει , εμπιστεύτηκα όμως τον εγκαταστάτη λόγω εξαιρετικής φήμης εδώ στο νησί. Θα εκτιμούσα πολύ όμως και την πρόσθετη γνώμη σας όσον αφορά τα χαρακτηριστικά για τα συγκεκριμένα κουφώματα (ποιότητα,αντοχή στο χρόνο κλπ).

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα σας,

μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πόσο κόστισαν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/12/2023 at 12:43, Moorer7 said:

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές να έχουμε θα ήθελα την βοήθεια σας αλλά και την άποψη σας, είμαστε στην διαδικασία ολικής ανακαίνισης κατοικίας και έχουμε κάνει και αίτηση στο Εξοικονομω 2023, έχω ξεκινήσει να ζητάω προσφορές και η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει με το στόμα ανοικτό με αυτές τις τιμές που μου στέλνουν ρε παιδιά αλήθεια rehau euro 70 (16,50 μέτρα κουφώματα) 10 χιλιάρικα και σε Αλουμινια Etem την basic σειρά αλλά τόσα και προσέξτε οι τιμές δεν έχουν τα ρολά, μα είμαι δυνατόν να είναι τόσο ακριβά ;

Καλησπέρα σας,

μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πόσο κόστισαν ;

16.50τμ για γιουρο 70 ειναι αλητεία σκέτη. Εκτός αν εισαι κανα 6ο οροφο και ζήτησες κάποιο ψαγμένο χρώμα.

Που βρίσκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2023 στις 12:00 ΠΜ, kanesaxo είπε

16.50τμ για γιουρο 70 ειναι αλητεία σκέτη. Εκτός αν εισαι κανα 6ο οροφο και ζήτησες κάποιο ψαγμένο χρώμα.

Που βρίσκεσαι;

Ηρακλειο Κρήτης σε ισόγεια κατοικία το χρωμα είναι ανθρακί, αλλά και πάλι τόσα λεφτά, σκέψου ότι μου ήρθε προσφορά από πιστοποιημένο της exalco για την σειρά albio 129c advanced σε ral απόχρωση με ηλεκτρικά ρολά, σίτες και πόρτα αφέλειας 9Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Moorer7 said:

Ηρακλειο Κρήτης σε ισόγεια κατοικία το χρωμα είναι ανθρακί, αλλά και πάλι τόσα λεφτά, σκέψου ότι μου ήρθε προσφορά από πιστοποιημένο της exalco για την σειρά albio 129c advanced σε ral απόχρωση με ηλεκτρικά ρολά, σίτες και πόρτα αφέλειας 9Κ

δυστυχώς είσαι μακριά για να σε εξυπηρετούσε ο συνεργάτης μου.

Ενδεικτικα, σε τελευταίο εξοικονομώ που έκανα, 17.5τμ συνέγκο τριπλή υάλωση, χρώμα ανθρακι επισης, 11200ε (εννοείται με ρολλά/κουνουπιέρες)

Υ.Γ. το χρώμα ήταν ΠΟΛΥ ακριβό. Ακριβότερο απο παλιότερα, που ήταν 15-20%.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2023 στις 11:40 ΜΜ, kanesaxo είπε

δυστυχώς είσαι μακριά για να σε εξυπηρετούσε ο συνεργάτης μου.

Ενδεικτικα, σε τελευταίο εξοικονομώ που έκανα, 17.5τμ συνέγκο τριπλή υάλωση, χρώμα ανθρακι επισης, 11200ε (εννοείται με ρολλά/κουνουπιέρες)

Υ.Γ. το χρώμα ήταν ΠΟΛΥ ακριβό. Ακριβότερο απο παλιότερα, που ήταν 15-20%.

Μου κατέστρεψες τα όνειρα σκέψου ότι όταν πήγα από την έκθεση μου πλάσαρε αυτός τις μικρότερες σειρές και όταν κάτσαμε στο γραφείο του έλεγα αυτά θέλω (synego) και μου έλεγε τι να κανεις αυτά ρε φίλε δεν είναι για το κλίμα το δικό μας και κάτι άλλες δικαιολογίες του τύπου όσα χρόνια συνεργάζομαι μόνο ένας τα έχει βάλει και ήταν γιατρός 😂😂😂, και σκεφτόμουν καλά ρε τόσο ακριβά ήταν είχα πίστει ότι μου έλεγε αλήθεια …

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2023 στις 11:40 ΜΜ, kanesaxo είπε

δυστυχώς είσαι μακριά για να σε εξυπηρετούσε ο συνεργάτης μου.

Ενδεικτικα, σε τελευταίο εξοικονομώ που έκανα, 17.5τμ συνέγκο τριπλή υάλωση, χρώμα ανθρακι επισης, 11200ε (εννοείται με ρολλά/κουνουπιέρες)

Υ.Γ. το χρώμα ήταν ΠΟΛΥ ακριβό. Ακριβότερο απο παλιότερα, που ήταν 15-20%.

Βλέπω είσαι Θεσσαλονικη.. Σε κάποια φάση θα θελήσω να πάρω και εγώ προσφορές για κουφώματα, όποτε αν δε σου κάνει κόπο στείλε μου ένα μήνυμα με τον συνεργάτη για να τον εχω στα υπόψιν όταν χρειαστώ προσφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2023 at 10:07, Moorer7 said:

Μου κατέστρεψες τα όνειρα σκέψου ότι όταν πήγα από την έκθεση μου πλάσαρε αυτός τις μικρότερες σειρές και όταν κάτσαμε στο γραφείο του έλεγα αυτά θέλω (synego) και μου έλεγε τι να κανεις αυτά ρε φίλε δεν είναι για το κλίμα το δικό μας και κάτι άλλες δικαιολογίες του τύπου όσα χρόνια συνεργάζομαι μόνο ένας τα έχει βάλει και ήταν γιατρός 😂😂😂, και σκεφτόμουν καλά ρε τόσο ακριβά ήταν είχα πίστει ότι μου έλεγε αλήθεια …

Κοίταξε, κουμάντα στο πόσα θέλει να βγάλει ο καθένας, δε μπορώ να κάνω! Απλά σου λέω να ψαχτείς. Μπες στο σαιτ της ρεχαου και βρές και άλλους εγκαταστάτες/προμηθευτές, πάρε και απο αλλού τιμές!

Κρίμα ειναι να πας σε κατω απο συνέγκο. ΑΝ και εγώ αυτο που προτείνω στους πελάτες μου ειναι το εξής. Καλύτερα, να δωσεις κατι παραπάνω για γκενέο με τριπλά, ΠΑΡΑ συνέγκο διπλα με χρώμα! (το προτείνω καθαρα οικονομοτεχνικά)

Υ.Γ. σκέψου εγω στο σπιτι που κατοικώ, εχω βάλει γκενεο, 3πλο τζαμι, μεσα εξω ενεργειακό, στα πρότυπα παθητικού κτιρίου.

11 hours ago, yazidis said:

Βλέπω είσαι Θεσσαλονικη.. Σε κάποια φάση θα θελήσω να πάρω και εγώ προσφορές για κουφώματα, όποτε αν δε σου κάνει κόπο στείλε μου ένα μήνυμα με τον συνεργάτη για να τον εχω στα υπόψιν όταν χρειαστώ προσφορές. 

Οταν έρθει η ώρα, ενόχλησε με για να τα πούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...