Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λέω να πάω σε exalco γιατί βρήκα καλή τιμή και είναι η σειρά η οποία έχει μεγαλύτερο πάχοσ απο τις αλλές προσφορές των εταιρειών που σου είπα.αν πάω σε alumil είναι πιο ακριβα?ο τεχνικός για exalco έχει πιστοποίηση.

τώρα είδα τα πιο πάνω μηνύματα.

θα σας γράψω προσφορά από exalco Και προσφορα από etem η europa είναι ακριβή.

θα σας πω σε λίγε τις σειρές από κάθε εταιρεία

λοιπόν http://www.exalco.gr/idiotis/proionta-ypiresies/syromena-systimata-2/syromena-me-thermodiakopi-exalco-economy/albio-227_43406/

 

 

http://www.exalco.gr/idiotis/proionta-ypiresies/syromena-systimata-2/syromena-me-thermodiakopi-exalco-economy/albio-225_43404/

 

για το 1ο  Link έχω προσφορά ποιο από τα 2 είναι καλύτερα?

 

δυο παράθυρα θα φτιάξω το ένα συρόμενο το άλλο ανοιγόμενο.

θα σας πω μετά για etem την σειρά στο συρόμενο.

και για το ανοιγόμενο  επίσης σειρά από exalco και etem.

και τιμές από τις προσφορές θα σας πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όλες οι εταιρίες λίγο πολύ μια χαρά είναι πλεον

Σημασία έχει η εγκατάσταση. Οπότε εγώ που σύντομα θα προβώ σε εγκατάσταση θα επιλέξω την φθηνότερη σειρά με θερμοδιακοπη. Νομίζω ότι σε τιμές η ΕΤΕΜ είναι καλή..

Ένας άσχετος πως ξεχωρίζει την καλή εγκατάσταση από την κακή/μέτρια? Καταλαβαίνω κάποιος που έχει ιδέα να μπορεί να δει κάποια πράγματα, αλλά ένας άσχετος με 0 κριτήρια/εμπειρία, τι μπορεί να καταλάβει από πριν κιόλας?

 

 

Από εκεί και πέρα ανάλογα τι θες να κάνεις με το σπίτι. Δεν είναι όλα τα προφίλ το ίδιο. Αν σκοπεύεις απλά να αλλάξεις τα κουφώματα αλλά να μην προβείς σε άλλη βελτίωση της μόνωσης του σπιτιού τότε δεν αξίζει να πας σε πολύ καλό προφιλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας άσχετος πως ξεχωρίζει την καλή εγκατάσταση από την κακή? Καταλαβαίνω κάποιος που έχει ιδέα να μπορεί να δει κάποια πράγματα, αλλά ένας άσχετος με 0 κριτήρια/εμπειρία, τι μπορεί να καταλάβει?

 

 

Από εκεί και πέρα ανάλογα τι θες να κάνεις με το σπίτι. Δεν είναι όλα τα προφίλ το ίδιο. Αν σκοπεύεις απλά να αλλάξεις τα κουφώματα αλλά να μην προβείς σε άλλη βελτίωση της μόνωσης του σπιτιού τότε δεν αξίζει να πας σε πολύ καλό προφιλ...

ήθελα να πάω εξοικονομώ αλλά ακούσα ότι πρέπει να κάνω και μόνωση στην ταρατσα κλπ κλπ.ισχύει? η να το ψάξω?

επίσης ανα χρόνο πρωτα ο θεός θα φτιάχνω από 2 παράθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταρχάς το εξ'οικονομώ δεν έχει αρχίσει ακόμα. Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς μηχανικό για να βγάλει πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Το τι θα αλλάξεις είναι δικό σου θέμα (υπάρχει όριο στα χρήματα ασφαλώς), δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια προϋπόθεση για ταράτσα. Απλά αν σκέφτεσαι να βελτιώσεις τη μόνωση γενικά είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κάνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς το εξ'οικονομώ δεν έχει αρχίσει ακόμα. Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς μηχανικό για να βγάλει πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Το τι θα αλλάξεις είναι δικό σου θέμα (υπάρχει όριο στα χρήματα ασφαλώς), δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια προϋπόθεση για ταράτσα. Απλά αν σκέφτεσαι να βελτιώσεις τη μόνωση γενικά είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κάνεις...

οκ όταν έχω τις συνολικές προσφορές θα  τις γράψω.κάποιες εταιρείες γιατί μου λένε ότι ισχύει το εξοικονομώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω πάντως κατά πόσο θα μπορεί να τις αξιολογήσει κάποιος εδώ. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας και σε άλλους να ζητήσεις τα ίδια και να συγκρίνεις τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πάντως κατά πόσο θα μπορεί να τις αξιολογήσει κάποιος εδώ. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας και σε άλλους να ζητήσεις τα ίδια και να συγκρίνεις τιμές...

απο 3 μάστορες έχω προσφορά απλως να μου πειτε άποψη μόλις τις έχω. ο πατέρας μου δούλευε οικοδομή και ξέρει κάποια θέματα.συστημενοι και οι 3 μαστορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας άσχετος πως ξεχωρίζει την καλή εγκατάσταση από την κακή/μέτρια? Καταλαβαίνω κάποιος που έχει ιδέα να μπορεί να δει κάποια πράγματα, αλλά ένας άσχετος με 0 κριτήρια/εμπειρία, τι μπορεί να καταλάβει από πριν κιόλας?

Στα συρομενα συνηθως υπαρχει ψευτοκασα.. Υπαρχουν πολλες κακοτεχνιες..

Οι αλουμιναδες βαζουν αποστατες προκειμενου οι οδηγοι να ειναι στην ευθεια..

Το σωστο ειναι να καλεσεις οικοδομο και να στα φτιαξει.. και μετα αλουμινας για τοποθετηση..

Δεν το κανει ομως κανεις γιατι καλα-καλα σφιγγεται να πληρωσει τα αλουμινια,θα παρει και οικοδομο!!!

Οταν η τοποθετηση ειναι σωστη ανοιγοκλεινεις πατζουρι-παραθυρο και δεν πρεπει να κολλαει(να σφιγγει) σε κανενα σημειο.

Επισης και στο σημειο που τερματιζει για ν ασφαλισεις πρεπει να πηγαινει αερα(το κανεις αργα για να καταλαβεις)

Αμα δεν ειναι στην ευθεια φθειρονται και τα βουρτσακια..

Τα συρομενα υστερουν σε μονωση απο κατω και στον αρμοκαλυπτο..

Στα ανοιγομενα πρεπει να ειναι σωστα ρυθμισμενα(να σφιγγουν τα λαστιχα) και να προσεξουν τι μεντεσεδες θα βαλουν και ποσους για αξιοπιστο αποτελεσμα γιατι τα περισσοτερα κρεμανε πολυ γρηγορα(2-3 χρονια)

Επισης ο αρμοστοκος πρεπει να μπει με χαρτοταινια..

Την (κακοτεχνια) την καταλαβαινεις και απο τον αρμοστοκο γιατι σε καποια σημεια θα αναγκαστει να βαλει περισσοτερο ή σε καποια σημεια μετα απο καποια ωρα θα κανει βυθισμα.

Και σε αυτο δεν φταιει ο αλουμινας αλλα η κακοτεχνια της οικοδομης..

Οι αλουμιναδες φταινε γιατι τα κρυβουν.. αμα στα πουν ολα.. δεν θα κανεις τιποτα.. και μετα θα τραγουδανε ΤΡΙΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=RVNPrKFOECI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλα αυτά όμως ένας ασχετος δεν τα γνωρίζει και σίγουρα δεν μπορεί να τα δει πριν επιλέξει κάποιον και πριν γίνει η εγκατάσταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρμόστοκος δε χρειάζεται να μπει με χαρτοταινία γιατί είναι ακρυλικός και βάφεται. Ο τοποθετητής δε φταίει ούτε μπορεί να κάνει το στραβό ντουβάρι, ίσιο. Σημαντικό είναι να βάλει αφρό χαμηλής διόγκωσης στα κενά και μετά στόκο. Επίσης στα αλουμινίου με θερμοδιακοπή, η κάσα του κουφώματος δεν πρέπει να ακουμπάει πουθενά περιμετρικά (σε τοίχους, μάρμαρα κλπ) αλλά να πατάει σε τακάκια γιατί διαφορετικά ακυρώνεται η θερμογέφυρα του κουφώματος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συρομενα συνηθως υπαρχει ψευτοκασα.. Υπαρχουν πολλες κακοτεχνιες..

Οι αλουμιναδες βαζουν αποστατες προκειμενου οι οδηγοι να ειναι στην ευθεια..

Το σωστο ειναι να καλεσεις οικοδομο και να στα φτιαξει.. και μετα αλουμινας για τοποθετηση..

Δεν το κανει ομως κανεις γιατι καλα-καλα σφιγγεται να πληρωσει τα αλουμινια,θα παρει και οικοδομο!!!

Οταν η τοποθετηση ειναι σωστη ανοιγοκλεινεις πατζουρι-παραθυρο και δεν πρεπει να κολλαει(να σφιγγει) σε κανενα σημειο.

Επισης και στο σημειο που τερματιζει για ν ασφαλισεις πρεπει να πηγαινει αερα(το κανεις αργα για να καταλαβεις)

Αμα δεν ειναι στην ευθεια φθειρονται και τα βουρτσακια..

Τα συρομενα υστερουν σε μονωση απο κατω και στον αρμοκαλυπτο..

Στα ανοιγομενα πρεπει να ειναι σωστα ρυθμισμενα(να σφιγγουν τα λαστιχα) και να προσεξουν τι μεντεσεδες θα βαλουν και ποσους για αξιοπιστο αποτελεσμα γιατι τα περισσοτερα κρεμανε πολυ γρηγορα(2-3 χρονια)

Επισης ο αρμοστοκος πρεπει να μπει με χαρτοταινια..

Την (κακοτεχνια) την καταλαβαινεις και απο τον αρμοστοκο γιατι σε καποια σημεια θα αναγκαστει να βαλει περισσοτερο ή σε καποια σημεια μετα απο καποια ωρα θα κανει βυθισμα.

Και σε αυτο δεν φταιει ο αλουμινας αλλα η κακοτεχνια της οικοδομης..

Οι αλουμιναδες φταινε γιατι τα κρυβουν.. αμα στα πουν ολα.. δεν θα κανεις τιποτα.. και μετα θα τραγουδανε ΤΡΙΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ

 

 

 

 

Όλα αυτά όμως ένας ασχετος δεν τα γνωρίζει και σίγουρα δεν μπορεί να τα δει πριν επιλέξει κάποιον και πριν γίνει η εγκατάσταση...

 

 

Ο αρμόστοκος δε χρειάζεται να μπει με χαρτοταινία γιατί είναι ακρυλικός και βάφεται. Ο τοποθετητής δε φταίει ούτε μπορεί να κάνει το στραβό ντουβάρι, ίσιο. Σημαντικό είναι να βάλει αφρό χαμηλής διόγκωσης στα κενά και μετά στόκο. Επίσης στα αλουμινίου με θερμοδιακοπή, η κάσα του κουφώματος δεν πρέπει να ακουμπάει πουθενά περιμετρικά (σε τοίχους, μάρμαρα κλπ) αλλά να πατάει σε τακάκια γιατί διαφορετικά ακυρώνεται η θερμογέφυρα του κουφώματος.

ο πατέρας μου ξέρει αρκετα καλά από οικοδομή οπoτε θα τα προσέξω και θα τα επισημανω και στον τεχνικό.

λοιπον οι 2 προσφορές :

1η ; Etem συρόμενο Ε45 + ανοιγόμενο Ε52+2 σήτες=1000e 

2η exalco  συρόμενο 227 + ανοιγόμενο 125c +2σητες = 1200e

το συρόμενο έχει ύψος 2μ, περίπου το ανοιγόμενο 1.10μ ύψος.

επίσης γιατί κάποιες εταιρείες μου λένε ότι ισχύει το <<εξοικονομώ>> ?μπορείτε να μου εξηγήσεται από την στιγμη που θα εγκριθει πως λειτουργεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Εξοικονομώ" από τη στιγμή που θα σου δώσει έγκριση για έναρξη εργασιών (προσοχή, όχι οικονομική προέγκριση) μπορείς να ξεκινήσεις τις εργασίες και όταν ολοκληρωθούν, ο μηχανικός/ενεργειακός επιθεωρητής αναλαμβάνει να καταθέσει το φάκελο με τις πιστοποιήσεις και τα τιμολόγια. Όταν με το καλό πληρωθούν οι προμηθευτές, τότε θα αρχίσουν να σου έρχονται τα ειδοποιητήρια με τις δόσεις που θα πρέπει να καταβάλεις.

 

Κάποιοι προτείνουν να ξεκινήσεις τις εργασίες και όταν εγκριθεί το πρόγραμμα τότε να καταθέσεις τα απαραίτητα έγγραφα αλλά αυτό έχει το ρίσκο να μην εγκριθείς και να τα έχεις όλα πληρωμένα από την τσέπη σου. Το παλιό "Εξοικονομώ" έχει σταματήσει και δεν μπορείς να κάνεις αίτηση. Σήμερα εγκρίνονται ακόμη κάποιες αιτήσεις που ήταν σε εκκρεμότητα. Το νέο πρόγραμμα αναμένεται να ξεκινήσει στα τέλη Απριλίου, αν ψηφιστεί τελικά.

 

Για αναλυτικότερη ενημέρωση πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό/ενεργειακό επιθεωρητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρμόστοκος δε χρειάζεται να μπει με χαρτοταινία γιατί είναι ακρυλικός και βάφεται.

Ο αρμοστοκος που παιρνιεται στο τελος γυρω-γυρω δεν βαζουν χαρτοταινια για ομοιομορφο αποτελεσμα..

Συνηθως αυτο που προεξεχει το καθαριζουν με πανακι-κουβαδακι νερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "Εξοικονομώ" από τη στιγμή που θα σου δώσει έγκριση για έναρξη εργασιών (προσοχή, όχι οικονομική προέγκριση) μπορείς να ξεκινήσεις τις εργασίες και όταν ολοκληρωθούν, ο μηχανικός/ενεργειακός επιθεωρητής αναλαμβάνει να καταθέσει το φάκελο με τις πιστοποιήσεις και τα τιμολόγια. Όταν με το καλό πληρωθούν οι προμηθευτές, τότε θα αρχίσουν να σου έρχονται τα ειδοποιητήρια με τις δόσεις που θα πρέπει να καταβάλεις.

 

Κάποιοι προτείνουν να ξεκινήσεις τις εργασίες και όταν εγκριθεί το πρόγραμμα τότε να καταθέσεις τα απαραίτητα έγγραφα αλλά αυτό έχει το ρίσκο να μην εγκριθείς και να τα έχεις όλα πληρωμένα από την τσέπη σου. Το παλιό "Εξοικονομώ" έχει σταματήσει και δεν μπορείς να κάνεις αίτηση. Σήμερα εγκρίνονται ακόμη κάποιες αιτήσεις που ήταν σε εκκρεμότητα. Το νέο πρόγραμμα αναμένεται να ξεκινήσει στα τέλη Απριλίου, αν ψηφιστεί τελικά.

 

Για αναλυτικότερη ενημέρωση πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό/ενεργειακό επιθεωρητή.

οκ το αφήνω το εξοικονομώ για τις 2 προσφορές σε ποια να πάω?τι γνώμη έχετε?  :-(   :-D

 

λοιπον οι 2 προσφορές :

1η ; Etem συρόμενο Ε45 + ανοιγόμενο Ε52+2 σήτες=1000e 

2η exalco  συρόμενο 227 + ανοιγόμενο 125c +2σητες = 1200e

το συρόμενο έχει ύψος 2μ, περίπου το ανοιγόμενο 1.10μ ύψος.

η τιμή είναι χωρίς τα πατζούρια

Επεξ/σία από markos_verso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...