Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ζητουσαν να τα βαλω ολα μονος μου και οταν ο αλουμινας πληρωθει απο την επιδοτηση σε 2-3 χρονια να μου τα επιστρεψει. Να υπογραψουμε ιδιωτικο συμφωνητικο.

Δεν μου αρεσε, δεν ασχοληθηκα και εβαλα ψυχρα.

Πρεπει να βρεις εταιρεια με,καλο deal.

 

Αν και η συμμετοχή στο πρόγραμμα λέει ότι ο προμηθευτής (πχ αλουμινάς) θα πληρωθεί από το πρόγραμμα (μετά από 2-3 μήνες) στην πράξη δεν συμβαίνει ποτέ αυτό. Ο προμηθευτής μπορεί να πληρωθεί μετά από 5, 8 ή και 10 μήνες.

Με δεδομένο ότι κανείς αλουμινάς πλέον δεν έχει πίστωση από κανένα προμηθευτή (όπου συνήθως προ-πληρώνει την κάθε παραγγελία) φαντάσου τώρα ένας να έχει 10 πελάτες στο "εξοικονομώ" και να κάνει άνοιγμα πχ 10 χ 3.000 = 30.000 και να περιμένει να τα πάρει σε κάνα 10μηνο. Εννοείται πως (σχεδόν) κανείς δεν έχει τέτοιο κεφάλαιο κίνησης.

Συνεπώς καταλήγει να ζητά προπληρωμή και επιστροφή όταν πληρωθεί.

Λάθος και κατακριτέο σε επίπεδο διαδικασίας αλλά αναγκαίο. Αλλιώς μετά ο ενδιαφερόμενος θα ψάχνει να βρει τους 1-2 αλουμινάδες που θα έχουν το περιθώριο να "πάνε" κανονικά, άσχετα από το αν είναι καλοί τεχνίτες ή έχουν ανταγωνιστικές τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και η συμμετοχή στο πρόγραμμα λέει ότι ο προμηθευτής (πχ αλουμινάς) θα πληρωθεί από το πρόγραμμα (μετά από 2-3 μήνες) στην πράξη δεν συμβαίνει ποτέ αυτό. Ο προμηθευτής μπορεί να πληρωθεί μετά από 5, 8 ή και 10 μήνες.

Με δεδομένο ότι κανείς αλουμινάς πλέον δεν έχει πίστωση από κανένα προμηθευτή (όπου συνήθως προ-πληρώνει την κάθε παραγγελία) φαντάσου τώρα ένας να έχει 10 πελάτες στο "εξοικονομώ" και να κάνει άνοιγμα πχ 10 χ 3.000 = 30.000 και να περιμένει να τα πάρει σε κάνα 10μηνο. Εννοείται πως (σχεδόν) κανείς δεν έχει τέτοιο κεφάλαιο κίνησης.

Συνεπώς καταλήγει να ζητά προπληρωμή και επιστροφή όταν πληρωθεί.

Λάθος και κατακριτέο σε επίπεδο διαδικασίας αλλά αναγκαίο. Αλλιώς μετά ο ενδιαφερόμενος θα ψάχνει να βρει τους 1-2 αλουμινάδες που θα έχουν το περιθώριο να "πάνε" κανονικά, άσχετα από το αν είναι καλοί τεχνίτες ή έχουν ανταγωνιστικές τιμές.

 

Αυτό ακριβώς. Αλλά εφόσον η διαδικασία γίνει σωστά, με υπογραφές ιδιωτικών συμφωνητικών και λοιπές νόμιμες ενέργειες, δεν υπάρχει φόβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα για προτείνεται κάποια εταιρεία για ρωτήσω για προσφορά?

σε σχέση τιμή απόδοσης? πότε ξεκινάει αυτό το πρόγραμμα εξοικονομώ?

2α και θερμομονωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η συμμετοχή στο πρόγραμμα λέει ότι ο προμηθευτής (πχ αλουμινάς) θα πληρωθεί από το πρόγραμμα (μετά από 2-3 μήνες) στην πράξη δεν συμβαίνει ποτέ αυτό. Ο προμηθευτής μπορεί να πληρωθεί μετά από 5, 8 ή και 10 μήνες.

Με δεδομένο ότι κανείς αλουμινάς πλέον δεν έχει πίστωση από κανένα προμηθευτή (όπου συνήθως προ-πληρώνει την κάθε παραγγελία) φαντάσου τώρα ένας να έχει 10 πελάτες στο "εξοικονομώ" και να κάνει άνοιγμα πχ 10 χ 3.000 = 30.000 και να περιμένει να τα πάρει σε κάνα 10μηνο. Εννοείται πως (σχεδόν) κανείς δεν έχει τέτοιο κεφάλαιο κίνησης.

Συνεπώς καταλήγει να ζητά προπληρωμή και επιστροφή όταν πληρωθεί.

Λάθος και κατακριτέο σε επίπεδο διαδικασίας αλλά αναγκαίο. Αλλιώς μετά ο ενδιαφερόμενος θα ψάχνει να βρει τους 1-2 αλουμινάδες που θα έχουν το περιθώριο να "πάνε" κανονικά, άσχετα από το αν είναι καλοί τεχνίτες ή έχουν ανταγωνιστικές τιμές.

Κανεις δεν εχει 10 πελατες εξοικονομω. Ποιος ασχολειτε με το προγραμμα και ποιος αλλαζει κουφωματα...μην κοιτατε την αττικη.

η διαδικασια ειναι απαραδεκτη. Αλλα οποιος μπαινει καλως μπαινει.

Σιγουρα θα υπαρχουν και εταιρειες που δεν το κανουν ετσι. Εγω βρηκα και εναν, απλα δεν ειχε δουλεια ηταν αγνωστος.

Και ναι, ψυχρα μονο για εξωχικα. Εκανα λαθος εγω, το χω ξαναπει. Ειναι παλιο κτηριο με λεπτο 2 τουβλων τοιχο και λεω δεν θα αξιζει..

Επισης τα 3 χιλιαρικα που βαζεις, μονο αν ειναι στην πρωτη κατηγορια οχι στο 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν εχει 10 πελατες εξοικονομω. Ποιος ασχολειτε με το προγραμμα και ποιος αλλαζει κουφωματα...μην κοιτατε την αττικη.

η διαδικασια ειναι απαραδεκτη. Αλλα οποιος μπαινει καλως μπαινει.

Σιγουρα θα υπαρχουν και εταιρειες που δεν το κανουν ετσι. Εγω βρηκα και εναν, απλα δεν ειχε δουλεια ηταν αγνωστος.

Και ναι, ψυχρα μονο για εξωχικα. Εκανα λαθος εγω, το χω ξαναπει. Ειναι παλιο κτηριο με λεπτο 2 τουβλων τοιχο και λεω δεν θα αξιζει..

Επισης τα 3 χιλιαρικα που βαζεις, μονο αν ειναι στην πρωτη κατηγορια οχι στο 30%

ισχύει για καινούριες κατοικίες μόνο?μπορώ να δω αν το δικαιούμαι?ναι εννοείται για το 70% αξίζει γιατί το 30% δεν μπορώ να τα κάνω όλα.θα κάνω τα 2 βασικά στην αρχή που θέλω αν δεν δικαιούμαι το 70% από το πρόγραμμα. 

επίσης κάποιο link για το πρόγραμμα?

προς το παρόν μόνο τα 2 εσωτερικά παράθυρα σε 2 δωμάτια θα αλλάξω σε 2α θερμαινόμενα θέλω.

σε ποια εταιρεία να πάω και σε ποια σειρά κουφωμάτων?κάποια πρόταση? με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάτι οικονομικό που να κάνει καλή δουλειά!

ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει για καινούριες κατοικίες μόνο?μπορώ να δω αν το δικαιούμαι?ναι εννοείται για το 70% αξίζει γιατί το 30% δεν μπορώ να τα κάνω όλα.θα κάνω τα 2 βασικά στην αρχή που θέλω αν δεν δικαιούμαι το 70% από το πρόγραμμα. 

επίσης κάποιο link για το πρόγραμμα?

προς το παρόν μόνο τα 2 εσωτερικά παράθυρα σε 2 δωμάτια θα αλλάξω σε 2α θερμαινόμενα θέλω.

σε ποια εταιρεία να πάω και σε ποια σειρά κουφωμάτων?κάποια πρόταση? με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάτι οικονομικό που να κάνει καλή δουλειά!

ευχαριστώ πολύ. 

 

Το πρόγραμμα.

 

Αν θέλεις να κάνεις τις αλλαγές με το πρόγραμμα, δεν ξέρω αν μπορείς μόνο κάποια και όχι όλα, αυτό είναι κάτι που θα σου πει ο ενεργειακός επιθεωρητής. Οικονομικό που να κάνει καλή δουλειά, δηλαδή θερμομόνωση είναι το συνθετικό προφίλ. Κοιτάς για Salamander, REHAU και Kommerling. Για να σου προτείνει κάποιος κατασκευαστή, θα πρέπει να ξέρει τουλάχιστον σε ποια περιοχή είσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα χρονια ζωης δινουν σε αυτα τα προφιλ; Γιατι το οικονομικο που λες ετσι υπολογιζεται... Αν αντεχει οσα χρονια οσα και το αλουμινιο, αλλιως ακριβοτερο ειναι.

Για θερμομονωση ναι δεν εχει αντιπαλο, αλλα οπως γραψατε, στους υαλοπινακες πεζεται η μπαλα και οχι στο προφιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ποσα χρονια ζωης δινουν σε αυτα τα προφιλ; Γιατι το οικονομικο που λες ετσι υπολογιζεται... Αν αντεχει οσα χρονια οσα και το αλουμινιο, αλλιως ακριβοτερο ειναι.

 

2. Για θερμομονωση ναι δεν εχει αντιπαλο, αλλα οπως γραψατε, στους υαλοπινακες πεζεται η μπαλα και οχι στο προφιλ.

 

1. Για διάρκεια ζωής δε μπορώ να σου απαντήσω με νούμερο. Τι ακριβώς φοβάσαι; Στρεβλώσεις ή αποχρωματισμό; Δε νομίζω ότι τα σύγχρονα συνθετικά προφίλ έχουν τέτοια θέματα και να μπορούμε να πούμε με σιγουριά θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια. Το σίγουρο είναι ότι τα επώνυμα προφίλ έχουν σιδερένια σωλήνα σε όλο το μήκος κάσας φύλλου για να αποφεύγονται οι στρεβλώσεις και από όσο μπορώ να γνωρίζω οι σειρές που έρχονται εδώ προορίζονται για πολύ θερμά κλίματα (Αίγυπτο κλπ.)

 

2. Και στο προφίλ. Αλλιώς θα βάζαμε ψυχρά προφίλ με ενεργειακά τζάμια και θα ήταν κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θέλω να μπω στο πρόγραμμα, μπορώ να τα πληρώσω κι μετά να πάρω πίσω λεφτά; Τώρα έχουμε κάτι αλουμινίου , δεν ξέρω ποια αξίζουν ποια όχι,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θέλω να μπω στο πρόγραμμα, μπορώ να τα πληρώσω κι μετά να πάρω πίσω λεφτά; Τώρα έχουμε κάτι αλουμινίου , δεν ξέρω ποια αξίζουν ποια όχι,

Υπάρχουν γραφεία που μπορει να αναλάβουν αυτοι ολο το κόστος με τα συνεργεία και τους προμηθευτες και εσυ να πληρώσεις μονο την συμμετοχή σου (30%). Αν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες για Σαλονίκη πες μου με πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα.

 

Αν θέλεις να κάνεις τις αλλαγές με το πρόγραμμα, δεν ξέρω αν μπορείς μόνο κάποια και όχι όλα, αυτό είναι κάτι που θα σου πει ο ενεργειακός επιθεωρητής. Οικονομικό που να κάνει καλή δουλειά, δηλαδή θερμομόνωση είναι το συνθετικό προφίλ. Κοιτάς για Salamander, REHAU και Kommerling. Για να σου προτείνει κάποιος κατασκευαστή, θα πρέπει να ξέρει τουλάχιστον σε ποια περιοχή είσαι...

όταν λες ενεργειακός επιθεωρητής?έχουν οι εταιρείες κουφωμάτων?δεν έχω γνώση!!!  :-)

επίσης λέω να πάω σε αλουμίνιο για μόνιμη λύση. για αλουμίνιο έχεις άποψη?

σε ευχαριστώ για τα φώτα σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες ενεργειακός επιθεωρητής?έχουν οι εταιρείες κουφωμάτων?δεν έχω γνώση!!!  :-)

επίσης λέω να πάω σε αλουμίνιο για μόνιμη λύση. για αλουμίνιο έχεις άποψη?

σε ευχαριστώ για τα φώτα σου!!!

 

Ενεργειακός επιθεωρητής είναι ένας μηχανικός που έχει πάρει την εν λόγω πιστοποίηση. Συνήθως οι αλουμινάδες έχουν συνεργασία με κάποιον και μπορούν να σου προτείνουν. Η αμοιβή τους είναι στάνταρ και καλύπτεται από το πρόγραμμα οπότε δεν έχει κάτι να ψάξεις.

 

Η επιλογή του αλουμινίου δεν μπορεί να θεωρηθεί μόνιμη (εκτός αν μόνιμο εννοούμε κάτι που θα μας πάει για 15 περίπου χρόνια). Οι θερμομονωτικές σειρές των γνωστών εταιριών (Alumil, Elvial, Exalco κλπ) είναι εξίσου καλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα.

 

Αν θέλεις να κάνεις τις αλλαγές με το πρόγραμμα, δεν ξέρω αν μπορείς μόνο κάποια και όχι όλα, αυτό είναι κάτι που θα σου πει ο ενεργειακός επιθεωρητής. Οικονομικό που να κάνει καλή δουλειά, δηλαδή θερμομόνωση είναι το συνθετικό προφίλ. Κοιτάς για Salamander, REHAU και Kommerling. Για να σου προτείνει κάποιος κατασκευαστή, θα πρέπει να ξέρει τουλάχιστον σε ποια περιοχή είσαι...

Καλύτερα είναι τελικά το Αλουμίνιο ή το PVC; ΄Γιατί το σκέφτομαι να το κάνω το πρόγραμμα για αντικατάσταση κουφωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...