Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το πρόγραμμα “Εξοικονομώ”. Έχω ένα (δυάρι) σπίτι που είναι υπό κατασκευή, και βρίσκομαι στη φάση που παίρνω προσφορές για αλουμίνια. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ενταχθώ στο πρόγραμμα Εξοικονομώ? Δηλαδή το πρόγραμμα απευθύνεται μόνο σε αυτούς που κάνουν αναβάθμιση ή και σε αυτούς που έχουν υπό κατασκευή ένα σπίτι? (Αν ξέρετε κάποιο άλλο πρόγραμμα που επιχορηγεί μέρος της δαπάνης των αλουμινίων παρακαλώ στείλτε μου link)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μία ερώτηση και απο εμένα.

Έχω ένα διπλό κούφωμα αλουμινίου Formal στο σαλόνι γύρω στα 7-8 χρόνια αν δε κάνω λάθος. Γενικά έχει αρκετή απώλεια θερμότητας ο χώρος και επίσης το βλέπω να "ιδρώνει" ακόμα και σε θερμοκρασίες γύρω στους 6-7 βαθμούς Κελσίου. Φυσικά δεν έχει θερμοδιακοπή.
Σήμερα τεχνίτης που ήρθε να μου αλλάξει έναν κομμένο ιμάντα, με ενημέρωσε πως ο συντελεστής διαπερατότητας του συγκεκριμενου αλουμινίου είναι γύρω στα 2W/m2K και πως θα μπορούσα να κάνω μία αλλαγή σε PVC Salamander Streamline με συντελεστή γύρω στα Uf =1,3 W/m2K και ενεργειακά τζάμια με θερμοδιακοή σαφώς, όπου και θα δω μια διαφορά στον χώρο αυτό. 
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αξίζει τον κόπο να κάνω αυτή την αλλαγή, θα δω κάποια διαφορά ή τζάμπα τα λεφτά?
Σημειωτέον ότι το αλουμινίου μπορεί να περαστεί σε άλλο σπίτι που έχω και νοικιάζω, δεν θα πεταχτεί.
Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υποθέτω ότι είναι ανοιγόμενο το παράθυρο? Βορεινή μπαλκονόπορτα?

 

Αλουμίνιο χωρίς θερμοδιακοπή με 2W/m2k δεν πρέπει να υπάρχει. Εδώ βλέπουμε αρκετά προφίλ (ανοιγόμενα) που έχουν θερμοδιακοπή κι έχουν μεγαλύτερο (άρα χειρότερο) νούμερο από αυτό. Νομίζω ότι τα ψυχρά (ανοιγόμενα) παίζουν 5w/m2k και πάνω, πχ της Alumil τα ψυχρά είναι στα 7w...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι είναι ανοιγόμενο το παράθυρο? Βορεινή μπαλκονόπορτα?

 

Αλουμίνιο χωρίς θερμοδιακοπή με 2W/m2k δεν πρέπει να υπάρχει. Εδώ βλέπουμε αρκετά προφίλ (ανοιγόμενα) που έχουν θερμοδιακοπή κι έχουν μεγαλύτερο (άρα χειρότερο) νούμερο από αυτό. Νομίζω ότι τα ψυχρά (ανοιγόμενα) παίζουν 5w/m2k και πάνω, πχ της Alumil τα ψυχρά είναι στα 7w...

Σωστά υπέθεσες, ανοιγόμενο είναι αλλά βλέπει Νότο. Δε διαφωνώ με τις τιμές που παραθέτεις. Επίσης έχει και ρολό αλουμινίου. Το θέμα είναι αξίζει να το αλλάξω με PVC και θερμοδιακοπή με αντίστοιχο ρολό, θα δω κάποια διαφορά που να αξίζει την επένδυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από πλευράς του αν θα κάνεις απόσβεση δεν γνωρίζω. Τα υπόλοιπα κουφώματα στο σπίτι θα μείνουν ίδια ή σκοπεύεις σιγά σιγά να τα αλλάξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι ο χώρος που κάθονται οι γονείς μου σχεδόν όλη μέρα, το θέμα απόσβεσης δε με ενδιαφέρει, θα ήθελα ομως να δω μία κάποια διαφορά που να αιτιολογούσε την αλλαγή. Τα υπόλοιπα προς το παρόν σίγουρα όχι, δεν έχω θέμα στα υπόλοιπα δωμάτια και το κόστος θα είναι μεγάλο. Στο σαλόνι έχω 1,5 με 2 βαθμούς κάτω απο το υπόλοιπο σπίτι και ιδρώνουν για πλάκα τα κουφώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα παιζει ρολο κ αν το κτιριο σ εχει υγρασια. Αν εχει ο τοιχος η η πλευρα αυτη δε θα δεις διαφορα. Αφου λες οτι εχει απωλεια κιολας το κτιριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο σαλόνι έχω 1,5 με 2 βαθμούς κάτω απο το υπόλοιπο σπίτι και ιδρώνουν για πλάκα τα κουφώματα.

1.5-2 βαθμούς κάτω από το υπόλοιποι σπίτι κι είναι και με νότια μπαλκονόπορτα? Damn...

 

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι γενικότερα η βελτίωση θα είναι αρκετή με PVC λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5-2 βαθμούς κάτω από το υπόλοιποι σπίτι κι είναι και με νότια μπαλκονόπορτα? Damn...

 

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με υγρασία στο σπίτι γενικότερα η βελτίωση θα είναι αρκετή με PVC λογικά...

Ναι, έχει ένα θέμα με τον απο πάνω που έχει βεράντα και εμφανίστηκε πάλι φέτος μετά απο πολλές βροχές στις γωνίες του ταβανιού. Αλλά γενικά δε ζεσταίνει αυτός ο χώρος στα επίπεδα του υπόλοιπου σπιτιού παρά μόνο με την χρήση του αφυγραντήρα που παράαλληλα βγάζει και ελάχιστο ζεστό αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι ο χώρος που κάθονται οι γονείς μου σχεδόν όλη μέρα, το θέμα απόσβεσης δε με ενδιαφέρει, θα ήθελα ομως να δω μία κάποια διαφορά που να αιτιολογούσε την αλλαγή. Τα υπόλοιπα προς το παρόν σίγουρα όχι, δεν έχω θέμα στα υπόλοιπα δωμάτια και το κόστος θα είναι μεγάλο. Στο σαλόνι έχω 1,5 με 2 βαθμούς κάτω απο το υπόλοιπο σπίτι και ιδρώνουν για πλάκα τα κουφώματα.

Θελεις θερμομονωση αλλιως αφυγραντηρα συνεχεια.. Αν αλλαξεις αλουμινιο πολυ μικρη η διαφορα..

Δεν θα λυσεις το προβλημα..

Κοιτα κατι σε τετοιο https://www.youtube.com/watch?v=B_UdkEXrMNs

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο απλα η μονωση γινεται εσωτερικα. Αν φτασει τ κρυο και η υγρασια εκει τι νοημα εχει;

Περιοριζει κατα πολυ την υγρασια και το κρυο.. Το σωστο ειναι να γινει εξωτερικα αλλα ειναι αλλου το κοστος..

Και συγκριτικα απο το να ξεκινησεις με δαπανες αποκτησης σε κλιματιστικο,αφυγραντηρα,αλουμινιο καλυτερα να ξεκινησεις με εσωτερικη θερμομονωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις θερμομονωση αλλιως αφυγραντηρα συνεχεια.. Αν αλλαξεις αλουμινιο πολυ μικρη η διαφορα..

Δεν θα λυσεις το προβλημα..

Κοιτα κατι σε τετοιο https://www.youtube.com/watch?v=B_UdkEXrMNs

Ναι, το συγκεκριμένο βίντεο το έχω ήδη δει και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, όπως επίσης και το υλικό που βάζουν εξωτερικά αλλά 2)δεν έχω feedback απο άτομα που να το έχουν βάλει και β)το κόστος τοποθέτησής του. Πάντως δείχνει ενδιαφέρον όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις θερμομονωση αλλιως αφυγραντηρα συνεχεια.. Αν αλλαξεις αλουμινιο πολυ μικρη η διαφορα..

Δεν θα λυσεις το προβλημα..

Κοιτα κατι σε τετοιο https://www.youtube.com/watch?v=B_UdkEXrMNs

 

Το ίδιο πιστευω και εγω. Η διαφορά θα είναι αρκετά μικρή για το κόστος τους. Πόσο μάλλον αν είσαι σε αστική περιοχή και όχι σε ακραίες συνθήκες (χειμώνας με <5 βαθμων για μεγάλα διαστήματα).

 

Το πρόβλημα σου θεωρώ είναι στη μόνωση του υπόλοιπου δωματίου.

 

Αρκετά χονδρικά μπορείς να υπολογίσεις απο που έχεις απώλειες με θερμόμετρο επιφανειών (που μετράει και τον πυρετό στο μέτωπο) . Βλέπεις διαφορά θερμοκρασιών σε κάθε επιφάνεια όταν έχει κρύο και το μέγεθος της επιφάνειας και καταλαβαίνεις απο που έχεις το πρόβλήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...