Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

. Λένε όλοι πλέον ότι τα PVC αντέχουν δεκαετίες και δύσκολα ξεθωριάζουν  αρκεί να ναι καλής ποιότητας όπως της Kommerling . Πράγματι έχουν γίνει καλύτερα αλλα δεν είναι δοκιμασμένα πάνω απο μια γενιά στην Ελλάδα ακόμα οπότε κρατώ επιφυλάξεις .

 

20 χρόνια REHAU - Kunstoff. Απο ηλιο αλλο τίποτα. Δεν εχουν πάθει τίποτα. Ενα λαδωμα τα κάνουμε ανα 5ετια και αυτο. Νομιζω εχουν αποδειξει την αντοχή τους. Σε αλουμινιο θα πηγαινα μονο αν δε μπορω να εχω τεχνικη λύση απο πλαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδή να πάω σε pvc??το αλουμίνιο δεν είναι μόνιμη λύση?αλλά θα κρατήσουν 10 έτη? έστω και με συντήρηση.ξέρω να βάφω.θα δω.

έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή?αν ναι να το σκεφτώ.θα πάρω προσφορές και θα σας πω.

ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από markos_verso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή να πάω σε pvc??το αλουμίνιο δεν είναι μόνιμη λύση?αλλά θα κρατήσουν 10 έτη? έστω και με συντήρηση.ξέρω να βάφω.θα δω.

έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή?αν ναι να το σκεφτώ.θα πάρω προσφορές και θα σας πω.

ευχαριστώ πολύ.

 

Τι να βάψεις;

 

Τα ανοιγόμενα κάνουν καλύτερη στεγάνωση γιατί κλείνουν περιμετρικά με λάστιχο επάνω στην κάσα. Τα συρόμενα κάνουν στεγάνωση με βουρτσάκια εκτός από κάποιες ακριβές σειρές που κάνουν και εκείνες με λάστιχα, όμως ξεφεύγουν κοστολογικά. Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο VFM σήμερα είναι τα συνθετικά γιατί με αρκετά χαμηλότερο κόστος έχουν καλύτερο συντελεστή θερμομόνωσης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι πως πας απο ζεστη με τα πλαστικα;

 

Ερρρμμμ... κουφωμα ειναι... ουτε aircondition, ουτε καλοριφερ. Εχει εξαιρετικα μονωτικές ιδιοτητες. Μονωση θες για να κρατησεις ενα μερος κρύο ή ζεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμας που βαλαμε προφιλ και υαλοπινακες χωρις θερμοδιακοπη, μπορουμε να κανουμε τιποτα για να το μαζεψουμε καπως;

 

Τα συρομενα δεν ειναι για χειμωνα, εχουν απωλειες(οριακα παλευονται). Και δεν απομονονουν και τον ηχο. Βαλτε τα μονο οταν εχετε σοβαρο προβλημα χωρου στο ανοιγμα των κουφωματων.

 

Α, η kommerling βγαζει ενα συρομενο με ιδιωτητες στεγανοποιησης ανοιγομενου(σφραγιζει σαν ανοιγομενο) Το ονομαζει τυπου volkswagen. Δεν ξερω αν το υιοθετησαν και αλλες εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς, αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορείτε να κάνετε κάτι. Φαντάζομαι υπάρχει επιλογή για αλλαγή με καλύτερους υαλοπίνακες (πχ ενεργειακούς αν δεν είναι οι τωρινοί) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το επιπλέον κόστος πλέον.

 

Νομίζω ότι σχεδόν όλοι βγάζουν με τέτοιο μηχανισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμας που βαλαμε προφιλ και υαλοπινακες χωρις θερμοδιακοπη, μπορουμε να κανουμε τιποτα για να το μαζεψουμε καπως;

 

Τα συρομενα δεν ειναι για χειμωνα, εχουν απωλειες(οριακα παλευονται). Και δεν απομονονουν και τον ηχο. Βαλτε τα μονο οταν εχετε σοβαρο προβλημα χωρου στο ανοιγμα των κουφωματων.

 

Α, η kommerling βγαζει ενα συρομενο με ιδιωτητες στεγανοποιησης ανοιγομενου(σφραγιζει σαν ανοιγομενο) Το ονομαζει τυπου volkswagen. Δεν ξερω αν το υιοθετησαν και αλλες εταιρειες.

Οι γονείς μου έχουν τύπου volkswagen. (νομίζω απο άλλη εταιρεία). Όντως μονώνει πολύ καλά, αλλά το δικό μας επειδή είναι μεγάλο και βαρύ είναι πολύ δυσχρηστο στο άνοιγμα /κλείσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπορεί να βγάλει πρόβλημα ο μηχανισμός μελλοντικά, λόγω του βάρους...

το έχουν μια δεκαετια και μέχρι τώρα είναι οκ, αλλά θέλει προσοχή στο πως το χειρίζεσαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμας που βαλαμε προφιλ και υαλοπινακες χωρις θερμοδιακοπη, μπορουμε να κανουμε τιποτα για να το μαζεψουμε καπως;

 

Τα συρομενα δεν ειναι για χειμωνα, εχουν απωλειες(οριακα παλευονται). Και δεν απομονονουν και τον ηχο. Βαλτε τα μονο οταν εχετε σοβαρο προβλημα χωρου στο ανοιγμα των κουφωματων.

 

Α, η kommerling βγαζει ενα συρομενο με ιδιωτητες στεγανοποιησης ανοιγομενου(σφραγιζει σαν ανοιγομενο) Το ονομαζει τυπου volkswagen. Δεν ξερω αν το υιοθετησαν και αλλες εταιρειες.

Παρε παλια βαμβακερα υφασματα πχ απο ρουχα καντα κουλουρα και βαλτα κατω να εφαπτονται..

Αν νερουλιαζει το αλουμινιο απορροφαει την υγρασια και κοβει το κρυο..

Το ξερω δεν ειναι τοσο βολικο γιατι στο ανοιξε-κλεισει θα φευγει απο την θεση του και πρεπει να το ξαναφτιαχνεις..

Στα βαρια κρυα ομως αξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητουσαν να τα βαλω ολα μονος μου και οταν ο αλουμινας πληρωθει απο την επιδοτηση σε 2-3 χρονια να μου τα επιστρεψει. Να υπογραψουμε ιδιωτικο συμφωνητικο.

Δεν μου αρεσε, δεν ασχοληθηκα και εβαλα ψυχρα.

Πρεπει να βρεις εταιρεια με,καλο deal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω διαβασα για το εξοικονομω 2.Ψαχνω κανα καλο αλουμινα ''τιμιο'' για να κανω μια διευρευνιτικη αν εχει κανενας να προτεινει καποιον να μου προτεινει καμμια καλη λυση(δεν ειναι καιρος για πεταμενα λεφτα).Οποιος θελει η εδω η με pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητουσαν να τα βαλω ολα μονος μου και οταν ο αλουμινας πληρωθει απο την επιδοτηση σε 2-3 χρονια να μου τα επιστρεψει. Να υπογραψουμε ιδιωτικο συμφωνητικο.

Δεν μου αρεσε, δεν ασχοληθηκα και εβαλα ψυχρα.

Πρεπει να βρεις εταιρεια με,καλο deal.

 

Πολλοί δούλεψαν έτσι και έχει μια λογική. Σίγουρα ο χρόνος πληρωμής δεν ήταν 2-3 χρόνια αλλά 6-9 μήνες. Τα ψυχρά κουφώματα εν έτη 2017 είναι μια κακή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...