Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που και πάλι επιλέγεις ανοιγομενα που θα είναι ακόμα καλύτερα κι από αυτά τα συρομενα...

 

Σύμφωνοι. Γενικά επιλέγεις συρόμενα μόνο στην περίπτωση που είναι μονόδρομος για το χώρο σου.

οκ ευχαριστώ πολύ θα επανέλθω.και πάντα πιστοποιήσεις να έχουν διάβασα.πως καταλαβαίνω ότι είναι original το brand?

 

Τι εννοείς original brand? Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου να υπάρχει μαϊμού Alumil, Elvial, Exalco, Europa κλπ. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αλλά προσέχεις να μην είναι από Βουλγαρία τα κουφώματα γιατί για εκεί ακούγονται αρκετά. Επίσης προσοχή στο να είναι επώνυμοι οι μηχανισμοί που θα μπουν. Παράδειγμα GU, Siegenia, Roto. Μετά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η τοποθέτηση αλλά δυστυχώς αυτό δε μπορείς να το γνωρίζεις νωρίτερα. Ένα βασικό είναι ότι θερμοδιακοπτόμενο κούφωμα αλουμινίου δεν πρέπει να έρχεται σε άμεση επαφή με μάρμαρα και τοίχους γιατί έτσι παρακάμπτεται η θερμογέφυρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι. Γενικά επιλέγεις συρόμενα μόνο στην περίπτωση που είναι μονόδρομος για το χώρο σου.

 

Τι εννοείς original brand? Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου να υπάρχει μαϊμού Alumil, Elvial, Exalco, Europa κλπ. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αλλά προσέχεις να μην είναι από Βουλγαρία τα κουφώματα γιατί για εκεί ακούγονται αρκετά. Επίσης προσοχή στο να είναι επώνυμοι οι μηχανισμοί που θα μπουν. Παράδειγμα GU, Siegenia, Roto. Μετά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η τοποθέτηση αλλά δυστυχώς αυτό δε μπορείς να το γνωρίζεις νωρίτερα. Ένα βασικό είναι ότι θερμοδιακοπτόμενο κούφωμα αλουμινίου δεν πρέπει να έρχεται σε άμεση επαφή με μάρμαρα και τοίχους γιατί έτσι παρακάμπτεται η θερμογέφυρα.

ναι αλλά πως θα καταλάβω ότι είναι Original η brand?όταν μου τα φέρει σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά πως θα καταλάβω ότι είναι Original η brand?όταν μου τα φέρει σπίτι?

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι εννοείς; Οι διελάσεις που βγάζουν προφίλ αλουμινίου δεν είναι φθηνές εγκαταστάσεις που μπορεί να αποκτήσει κάποιος και να βγάζει προφίλ βάζοντας κάποιο αυτοκόλλητο επώνυμης εταιρίας για να εξαπατήσει πελάτες. Μπορείς να επικοινωνήσεις για παράδειγμα με την Alumil και να ζητήσεις να σου προτείνει κάποιον εξουσιοδοτημένο κατασκευαστή της στην περιοχή σου. Μόνο μια εταιρεία ξέρω που φτιάχνει προφίλ στη Βουλγαρία και κολλάει επάνω δικά της αυτοκόλλητα για να εκμεταλλευτεί το brand name που είχε παλιότερα αλλά για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να το πω δημόσια. Δεν είναι πάντως κάποια από αυτές που ανέφερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι εννοείς; Οι διελάσεις που βγάζουν προφίλ αλουμινίου δεν είναι φθηνές εγκαταστάσεις που μπορεί να αποκτήσει κάποιος και να βγάζει προφίλ βάζοντας κάποιο αυτοκόλλητο επώνυμης εταιρίας για να εξαπατήσει πελάτες. Μπορείς να επικοινωνήσεις για παράδειγμα με την Alumil και να ζητήσεις να σου προτείνει κάποιον εξουσιοδοτημένο κατασκευαστή της στην περιοχή σου. Μόνο μια εταιρεία ξέρω που φτιάχνει προφίλ στη Βουλγαρία και κολλάει επάνω δικά της αυτοκόλλητα για να εκμεταλλευτεί το brand name που είχε παλιότερα αλλά για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να το πω δημόσια. Δεν είναι πάντως κάποια από αυτές που ανέφερα παραπάνω.

τότε όλα καλά αυτή είναι η λύση θα καλέσω την εταιρεία .οκ ευχαριστώ πολύ. δηλαδή ο κάθε αλουμινάς έχει κάποια εξουσιοδότηση?αν πχ μου συστήσουν έναν μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αυτό με τα "brands" συμβαίνει στα PVC ή κάνω λάθος?

 

Όχι μόνο, έχω ακούσει εκ των έσω και για αλουμίνια.

 

τότε όλα καλά αυτή είναι η λύση θα καλέσω την εταιρεία .οκ ευχαριστώ πολύ. δηλαδή ο κάθε αλουμινάς έχει κάποια εξουσιοδότηση?αν πχ μου συστήσουν έναν μάστορα.

 

Όχι εξουσιοδότηση ακριβώς. Όποιος έχει κατασκευαστικό μπορεί να αγοράσει προφίλ από την εταιρεία που θέλει και να τα δουλέψει. Οι περισσότεροι όμως επιλέγουν να συνεργαστούν με μια εταιρεία ώστε να έχουν το support και να μπορούν να χρησιμοποιούν τα λογότυπά της. Έτσι και οι εταιρείες βλέπουν ποιοι κατασκευαστές κάνουν καλή δουλειά με τα προϊόντα τους και τους προτείνουν στους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά πως θα καταλάβω ότι είναι Original η brand?όταν μου τα φέρει σπίτι?

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι εννοείς; Οι διελάσεις που βγάζουν προφίλ αλουμινίου δεν είναι φθηνές εγκαταστάσεις που μπορεί να αποκτήσει κάποιος και να βγάζει προφίλ βάζοντας κάποιο αυτοκόλλητο επώνυμης εταιρίας για να εξαπατήσει πελάτες. Μπορείς να επικοινωνήσεις για παράδειγμα με την Alumil και να ζητήσεις να σου προτείνει κάποιον εξουσιοδοτημένο κατασκευαστή της στην περιοχή σου. Μόνο μια εταιρεία ξέρω που φτιάχνει προφίλ στη Βουλγαρία και κολλάει επάνω δικά της αυτοκόλλητα για να εκμεταλλευτεί το brand name που είχε παλιότερα αλλά για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να το πω δημόσια. Δεν είναι πάντως κάποια από αυτές που ανέφερα παραπάνω.

Αυτό που θέλει να πει είναι ότι :

Επειδή και λόγο σπουδών (μηχανολογος μηχανικός με ειδικότητα στην ενεργειακή μηχανολογία) έχω ασχοληθεί υπερβολικά με το θέμα αγορά κουφωμάτων αλουμινίου στην αγορά αυτή γίνεται ένας χαμός για το κέρδος εις βάρος του καταναλωτή. 

Η alumil europa etem κτλ είναι εργοστάσια όπου σχεδιάζουν ένα κούφωμα με βάση κάποια standards . Οι κατασκευαστές αλουμινίων είναι καταστήματα εταιρίες όπου παίρνουν τις ράβδους αλουμινίου απο τα εργοστάσια που ανέφερα τις κόβουν και κατασκευάζουν τα κουφώματα . Αυτά στο περίπου.

Εδώ αρχίζει το πανηγύρι :

 

Το κάθε εργοστάσιο π.χ alumil ορίζει μια standard διαδικασία κατασκευής του συστήματος προφίλ που θέλει ο καταναλωτής με συγκεκριμένων χαρακτηριστικών εξαρτήματα (κλειδαριές, στεγανωτικά λάστιχα θερμομόνωση κτλ ). Μερικοί κατασκευαστές αλουμινίου για να ρίξουν το κόστος ή για να αυξήσουν το κέρδος δεν κατακσευάζουν το συστημα αλουμινίου με βάση την διαδικασία που ορίζει η alumil (ή άλλη εταιρία) και με βάση τα υλικά που ορίζει η alumil με αποτέλεσμα να σου πουλάνε ένα σύστημα κουφωματων όπου δεν πληρεί τις προδιαγραφές που ορίζει η alumil όπως αεροστεγανώτηα θερμομόνωση κτλ  . Είναι κατώτερων χαρακτηριστικών για να πετύχουν μεγαλυτερο κέρδος ή καλύτερη τιμή οπότε εσύ πληρώνεις ΑΕΡΑ . 

Οι σοβαροί κατασκευαστές αλουμινίων δεν κάνουν τέτοιες εξυπνάδες . Οι σοβαροί κατασκευαστές αλουμινίων είναι πιστοποιημένοι απο το κάθε ερογστάσιο ότι η διαδικασία παραγωγής και η γραμμή παραγωγής τους του κουφώματος πληρουν τα standards που ορίζει η alumil .

Απο την άλλη θ απαρατηρήσεις ότι οι περισσότεορι κατασκευαστές δεν δίνουν πιστοποιηση για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κουφώματος στον πελάτη . Ή θα σου πουν δεν δίνουμε ή θα σου πουν τί είναι αυτό. ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΟΜΙΚΑ να δίνουν πιστοποιηση απόδοσης του συστήματος κουφωμάτων στον τελικό καταναλωτη . Μια σοβαρή εταιρία με διαφάνεια πάντα δίνει πιστοποίηση όπου αυτή λέει ότι το τάδε κούφωμα που σου κατασκεύασα πληρεί τις τάδε προδιαγραφές θερμομόνωσης αεροστεγανότητας και υδατοστεγανότητας κτλ.

 

Όπως καταλαβαίνεις το να πεις θέλω να βάλω αλουμιλ την τάδε σειρά προφίλ δεν λέει τίποτα. Θα  διαπιστώσεις στο εμπόριο μεγάλες διαφορές προσφορών για το ίδιο κούφωμα για τους λόγους που προανέφερα . Κάποιοι πουλάνε Π.Χ alumil M20000 και δεν πληρεί τις προδιαγραφές που ορίζει η alumil οπότε πετυχάινουν καλύτερες τιμές ή καλύτερο κέρδος και άλλοι πουλάνε τελικά αυτό που σου λένε ότι πουλάνε γιατί ακολουθούν κατα γράμμα την διαδικάσια κατασκευής και τα εξαρτήματα που ορίζει το εργοστάσιο της alumil και αυτοί είναι συνήθως αυτοί που δεν φοβούνται να δώσουν πιστοποίηση με την υπογραφή τους .   :)

 

Εγώ αυτή την περίοδο βάζω αλουμίνια στο σπίτι μου . Έψαξα αρκετά να βρώ σοβαρο κατασκευαστή  αλουμινίων που να μην πέζει με τις προδιαγραφές που ορίζει το εργοστάσιο και να τηρεί κατα γράμμα την διαδικασία παραγωγής όπως και σωστης τοποθέτησης και να είναι και πιστοποιημένος απο την alumil . (alumil βάζω)

 

Έχω ακούσει απο άνθρωπο που του βάλανε alumil να του έχει σπάσει σε σύντομο χρονικό διάστημα η ανάκληση και να έπεσε κάτω το παράθυρο . Μάντεψε .... κακής ποιότητας ανάκληση και σίγουρα όχι αυτή που ορίζει η alumil και δεν φταίει η alumil σε αυτό . Η alumil φτιάχνει τις ράβδους αλουμινίου και δίνει και τις τεχνικές οδηγίες για τα σωστά αποτελέσματα . Την κατασκευή κοπή τοποθέτηση συναρμολόγηση την κάνει το κατάστημα- κατασκευαστής .

 

 

 

Αν θες εταιρία κατασκευής αλουμινίων εντός Αττικής στείλε μου P.M να σου πω την εταιρία όπου ανέθεσα πριν λίγες μέρες την κατασκευή των κουφωμάτων μου για το σπίτι . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω γενικα με οσα λες, απλα την εχω πατήσει απο πιστοποιημενο. Αναγραφεται κανονικα το ονομα του στην σελιδα της ΕΤΕΜ και εκανε κακη/τραγικη δουλεια σε μενα.

Σιγα μην καθονται να τους ελενχουν, ειδικα σε μικρες πολεις που μπορει να υπαρχει μονος ενας και να ειναι και αντιπροσωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω γενικα με οσα λες, απλα την εχω πατήσει απο πιστοποιημενο. Αναγραφεται κανονικα το ονομα του στην σελιδα της ΕΤΕΜ και εκανε κακη/τραγικη δουλεια σε μενα.

Σιγα μην καθονται να τους ελενχουν, ειδικα σε μικρες πολεις που μπορει να υπαρχει μονος ενας και να ειναι και αντιπροσωπος.

Συμφωνώ σε αυτό . Τίποτα δεν είναι ιδανικό ! Στην εταιρεία που κατέληξα δεν κατέληξα λόγο τιμής ή λόγο πιστοποιησης απο την alumil αλλα λόγω έργων που έχω δει . Ειδικά έργο σε παθητική κατοικία όπου για να κάνεις ένα τέτοιο έργο είναι κάτι το εξειδικευμένο στην Ελλάδα ακόμα . Εταιρεία που  κοιτάζει το μέλλον και ψάχνεται με τις νέες τεχνολογίες σχεδόν με κερδίζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν πηγες σε pvc komerling εσυ που ψαχνεσαι τοσο; Τα 50+ χρονια ζωης του αλουμινιου σε κερδισαν να υποθεσω;

Κοιτα να δεις γιατί δεν πήγα . 

 

Η παραγγελία μου ήταν Αlumil M9660 μια μπαλκονόπορτα ανοιγόμενη  ένα παράθυρο ανοιγόμενο υπνοδωματίου και ένα παράθυρο ανοιγόμενο μπάνιου (φωταγωγός ). Όλα με θερμοδιακοπή ενεργειακό διπλό τζάμι  αμερικάνικο και μόνωση στα κουτιά των ρολών .

 

Τα PVC παράθυρα είναι φθηνά με πολύ καλή σχέση τιμής- θερμομονωσης  σε σχέση με τα αλουμίνια σε γενικές γραμμές . 

Την μπαλκονόπορτα την βλέπει ο ήλιος . Δεν ήθελα να ρισκάρω με PVC . Λένε όλοι πλέον ότι τα PVC αντέχουν δεκαετίες και δύσκολα ξεθωριάζουν  αρκεί να ναι καλής ποιότητας όπως της Kommerling . Πράγματι έχουν γίνει καλύτερα αλλα δεν είναι δοκιμασμένα πάνω απο μια γενιά στην Ελλάδα ακόμα οπότε κρατώ επιφυλάξεις .

Αυτό που ήθελα να κάνω είναι να βάλω την μπαλκονοπορτα αλουμινίου και PVC παραθυρο μπάνιου και δωματίου (δεν τα βλέπει ο ήλιος) αλλά δεν ήθελα να μπω σε φασαρία ψάχνοντας 2 διαφορετικούς κατασκευαστές και να έρθουν 2 διαφορετικά συνεργεία συν ότι το κοστος των αλουμινίων που μου πε η εταιρία δεν ήταν απαγορευτικό (για το budget μου) για να στραφώ σε PVC για τα 2 απο τα 3 κουφώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλημέρα

ποια έχουν καλύτερη απόδοση σε μόνωση? αλουμίνια θερμοδιακοπτόμενα συρόμενα ή ανοιγοανακλινόμενα?

 

 

Τα 2α, με διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω γιατί τα ανοιγοανακλοινόμενα έχουν καλύτερη μόνωση από τα συρόμενα?που είναι η διαφορά γιατί δεν ξέρω!

ευχαριστώ.

Λόγω της φύσης της κατασκευής τους . Τα συρόμενα δεν σφραγίζουν τόσο. Έχουν κενά άρα και χειρότερη αεροστεγανότητα.

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά . Δες ένα συρόμενο προσεκτικά και δες και ένα ανοιγόμενο που σφραγίζει σε 3 επίπεδα από λάστιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...