Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικειμενικά, πολύ μέτριο το showcase.

Για τα δεδομένα της Sony με βάση τα προηγούμενα, απογοητευτικό θα έλεγα.

Δεν ξέρω τι φταίει, θυμάμαι μια συνέντευξη από Naughty Dog που έλεγαν ότι δεν θέλουν να ανακοινώνουν τα παιχνίδια νωρίς παρά μόνον λίγους μήνες πριν την κυκλοφορία για να μην αγχώνονται οι devs.

Χαρακτηριστικό ότι ΟΥΤΕ ΚΑΝ στο Spiderman 2 δεν έβαλαν συγκεκριμένη ημερομηνία!

Αν αυτό το συνδυάσουμε με την εκτόξευση του κόστους παραγωγής των AAA σε 100-200 εκ. και με την εκτόξευση του χρόνου ανάπτυξης, υπάρχει θέμα. Ίσως χρειάζονται περισσότερες εξαγορές για να έχουν τακτικές κυκλοφορίες first party ΑΑΑ, πρόσφατα έβαλαν στόχο τουλάχιστον 2 ανά έτος.

Μου κίνησαν το ενδιαφέρον και θέλω να παίξω κάποια στιγμή:

Alan Wake 2

Spider-man 2

FF 16

MGS

Phantom Blade (πολύ ευχάριστη έκπληξη)

Neva

και ένα ψυχεδελικό πολύχρωμο indie ακόμα που δεν θυμάμαι τίτλο.

 

Κατά τα λοιπά, πολλά ήδη γνωστά παιχνίδια και πολλές μετριότητες με αποκορύφωμα τον κλώνο του Splatoon σε PS Showcase, ήμαρτον.

 

Τo GAAS από Haven με τις ληστείες φαίνεται πολύ generic, ubisoft φάση.

Το GAAS από Bungie το Marathon μακάρι να βγει καλό αν και δεν είδαμε τίποτα.

Tο GAAS από Firewalk ίσως καλύτερα που δεν είδαμε σχεδόν τίποτα για να μην απογοητευτούμε, μακάρι να βγει καλό.

Δηλ. από First Party μόνο η Insomniac κουβάλησε και έδειξε το Spiderman 2.

 

Όταν πέρυσι έβγαλες 3 από τα 5 υποψήφια GOTY GOW, Horizon, Stray και επιπλέον το GT7.

Μακάρι να έχει κάποια έκπληξη στο Summer Game Fest.

Επεξ/σία από SaulGoodman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Εννοεις οτι σου ηρθε email ή σε επιλεγμενα email/λογαριασμους? Για να ενημερωσω την παρεα που περιμενει να βγει σε προσφορα αυτες τις μερες

Ναι μου ήρθε σε email και ισχύει υποτίθεται, όπως γράφει σε αυτό, για συγκεκριμένα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το χθεσινό κράτησα τα παρακάτω:

Sword of the Sea, το οποίο και φέρνει πολύ όπως λέει και το trailer σε Journey και Abzu.

The Plucky Squire, που για ακόμη μια φορά δείχνει μοναδικό.

Ενώ επίσης πανέμορφο βρήκα και το Ultros

Μου άρεσε πολύ φυσικά και το trailer του Alan Wake, που έχει ποσταριστεί ήδη. Είναι λατρεία μεγάλη ο Sam

Spoiler

proxy-image?piurl=https%3A%2F%2Fassetsio.reedpopcdn.com%2Falan-wake-2-header.jpg%3Fwidth%3D1920%26height%3D1920%26fit%3Dbounds%26quality%3D80%26format%3Djpg%26auto%3Dwebp&sp=1685040092T62772ead3739004b3a9bf4ef57f6a608b3a21a1be574976a6dbc0ebbd232176c

 

Επεξ/σία από stevenfins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2023 στις 12:27 ΜΜ, kostiger είπε

Πολυ θετικό αν επιβεβαιωθεί. Περισσότερα μεθαύριο..

https://gamerant.com/days-gone-dev-bend-studio-next-game-ps5/

Κ πάνω σε αυτό τίποτα δεν αναφέρθηκε τελικά. Πολλά κλειστά χαρτιά κράτησαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilias78 είπε

Οτι ειχα γραψει περι φημων. Πουθενα δεν λεει για tlou3, αλλα "brand new single-player experience". Βεβαια, δεν περιμενω κατι καλυτερο απο τους unboxholics οσον αφορα τα clickbaits. Στο λινκ εχουν βαλει part 3, ενω και οι ιδιοι μεσα δεν το αναφερουν πουθενα 🤦‍♂️

edit: βασικα τα αρθρα του εξωτερικου αναφερουν μια τελειως διαφορετικη ειδηση οπως παντα. Ακομα και οι devs εχουν επιβεβαιωσει οτι ειναι καινουργιο ip

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, ilias78 said:

Α οκ, μια χαρά είναι οι 3 ώρες. Ούτως ή άλλως, η συσκευή δεν θα παίζει over cellular κατά πάσα πιθανότητα, οπότε δεν μιλάμε για gaming on the go για να μας ενδιαφέρει τόσο το battery life.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ilias78 είπε

Κατά τη γνώμη μου, το φάουλ είναι ότι δεν σου επιτρέπει να αποθηκεύσεις τα παιχνίδια και να τα παίξεις native από τη συσκευή, ας έκανε και 400 ευρώ, όχι τόσο η 3ωρη διάρκεια.

Τώρα που σου επιτρέπει μόνο να στριμάρεις με WI FI, ακόμα και στα 200 ευρώ να το κυκλοφορήσουν, δεν το βλέπω να έχει επιτυχία.

Και για αυτό πέρασε και στα ψιλά στο Showcase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, SaulGoodman είπε

Κατά τη γνώμη μου, το φάουλ είναι ότι δεν σου επιτρέπει να αποθηκεύσεις τα παιχνίδια και να τα παίξεις native από τη συσκευή, ας έκανε και 400 ευρώ, όχι τόσο η 3ωρη διάρκεια.

Τώρα που σου επιτρέπει μόνο να στριμάρεις με WI FI, ακόμα και στα 200 ευρώ να το κυκλοφορήσουν, δεν το βλέπω να έχει επιτυχία.

Και για αυτό πέρασε και στα ψιλά στο Showcase.

Για να παίξεις native από τη συσκευή θα μιλούσαμε για πανίσχυρο τσιπάκι σε μορφή και μέγεθος Steam Deck.
 

Δηλαδή κανονικότατη κονσόλα που θα ήθελε και το ανάλογο optimization για να τρέξει PS5 games φυσικά πάλι με πετσοκομμένα settings. Και παρεπιπτόντως, τα πιο δυνατά mobile chipsets αυτή τη στιγμή προσφέρουν στην καλύτερη μέχρι base PS4 (όχι Pro) επιδόσεις με μπαταρία που δεν βγάζει ούτε μια ώρα. 

Νομίζω κάποιοι δεν αντιλαμβάνεστε πόσο δύσκολο θα ήταν όλο αυτό το εγχείρημα. Δεν είναι απλώς να διπλασιάσουν την τιμή από 200 σε 400. Απαιτείται R&D και marketing μιας ολοκαίνουργιας κονσόλας.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Νομίζω κάποιοι δεν αντιλαμβάνεστε πόσο δύσκολο θα ήταν όλο αυτό το εγχείρημα.

Καπως ετσι ξεκινανε και οι φημες και μετα απογοητευονται καποιοι. Με το dlc του HFW και το SM2 ps5 only, φαινεται ξεκαθαρα οτι θελει να σχεδιαζει μονο για 1 πλατφορμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...